Az 53. Super Bowl lesz Tom Brady és Bill Belichick kilencedik nagydöntője, míg a Patriotsnak a tizenegyedik. Most felelevenítjük a csapat sikerekben gazdag történelmét és a dinasztia születését.

bill-belichick-tom-brady-dec-2003-ds

[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]

Super Bowl XX: Chicago Bears – New England Patriots 46-10

A Patriots először az 1985-ös szezonban jutott el a Super Bowlba. 2-3-mal kezdték a szezont, végül 11-5-tel harmadikok lettek az AFC Eastben, majd a rájátszásban legyőzték a negyedik kiemelt Jets csapatát, az első kiemelt Los Angeles Raiderst, végül pedig a csoportgyőztes Miami Dolphinst is. A csapatban olyan Hall of Fame legendák játszottak, mint John Hannah guard vagy Andre Tippet linebacker. Azonban a csapat még nem állt készen a diadalra.

Az ellenfél ugyanis a 15-1-es alapszakasszal záró Chicago Bears volt, minden idők messze legjobb védelmével. Ez a védelem nem engedett a rájátszásban nemhogy TD-t, de még pontot sem az ellenfeleinek: 21-0-val küldték haza a Giantset és a Ramset is, a Patriotsnak is csak a negyedik negyedben sikerült TD-t szereznie, amikor már minden mindegy volt. Ebben a csapatban volt minden idők egyik legjobb futója, a Hall of Famer Walter Payton, valamint olyan zseniális védők, mint a DE/DT Dan Hampton, a DE Richard Dent vagy a LB Mike Singletary, akik egytől egyik a Hírességek Csarnokában vannak már.

Super Bowl XXXI: Green Bay Packers – New England Patriots 35-21

11 évet kellett várnia a csapatnak az újabb Super Bowlra. Ezt már Robert Kraft és a legendás edző Bill Parcells irányítása alatt érte el a csapat. Ahogy a legutóbb, most is pocsékul kezdtek, 0-2-után kevesen gondolták, hogy a csapat 11-5-tel megnyeri a csoportját, majd kilenc pontot engedve és 48-at felrakva elpáholják a Steelerst és a Jaguarst. Azonban még mindig nem érett meg a csapat a diadalra. A másik oldalon ugyanis ott volt a Green Bay Packers Brett Favre-val és minden idők egyik legjobb pass rusherével, a karrierje során 198 sacket gyűjtő Reggie White-tal, így a Patriots ismét legendás játékosok ellen volt kénytelen kapitulálni.

06.superbowl31

A mérkőzés egy 24 pontos első negyeddel kezdődött (14-10 a Patriotsnak), ami a legtöbb a Super Bowlok történetében. Ezután viszont megzuhant a Patriots, nulla feltett pont után benyeltek 17-et a második negyedben, köztük Favre szintén SB rekordot jelentő 81 yardos TD-passzával. A Patriots ezután még megpróbált kapaszkodni, de 27-21-nél a packersös Desmond Howard szerzett egy SB rekordot érő 99 yardos kick return TD-t, amivel eldöntötte a meccset. Howard egyébként MVP lett: 154 kickoff return és 90 punt return yardjával és az egy TD-jével, ezzel máig ő az egyetlen speciális egység játékos, aki Super Bowl MVP lett.

Super Bowl XXXVI: St. Louis Rams – New England Patriots 17-20

A Patriots a szezont Bill Belichick mesterrel és Drew Bledsoe irányítóval kezdte meg. Ismételten borzalmasan indítottak: 0-2 és Drew Bledsoe megsérült egy Jets elleni meccsen, miközben megpróbálta ő maga megfutni a first downt. Nyolc hétre kidőlt és egy bizonyos Tom Brady lett a beugró, aki bár nem váltotta meg a világot, BB mégis mellette döntött. 11-5-tel be is jutottak a rájátszásba, viszont nem ért itt véget a történet. Az AFC döntőn a Steelers fogadta a Patriotsot, a második negyed végén pedig a védők ráestek Brady lábára, így újra pályára léphetett Bledsoe, hogy még egyszer utoljára győzelemre vezesse a csapatot. A kezdő posztot viszont nem kapta vissza.

Az eredmények Belichicket igazolták. A Super Bowlban a Patriots a 14-2-es Kurt Warner vezette Ramsszel és minden idők egyik legzseniálisabb támadósorával találkoztak, és hiába szerzett a Rams sokkal több yardot a harmadik negyed végére (427-267), a védelemnek hála mégis 17-3-ra a Patriots vezetett. Warnerék azonban egyenlítettek másfél perccel a meccs vége előtt, Brady viszont egy tökéletes drive-ot bemutatva lövőhelyzetbe hozta Adam Vinatierit, aki el is döntötte a bajnoki cím sorsát. Az MVP pedig furcsa módon Tom Brady lett (145 yard, 1 TD).

Super Bowl XXXVIII: Carolina Panthers – New England Patriots 29-32

Egy év kihagyás után megint Super Bowlba jutott a Patriots. Ráadásul nem is akárhogy, 14-2-es mérleggel és egy ligaelit védelemmel, ahol Richard Seymour, Ty Law és Tedy Bruschi pusztított. A változatosság kedvéért megint vereséggel kezdtek, négy forduló után pedig 2-2-vel álltak Bradyék, de csak sikerült megint összekapniuk magukat. Az ellenfél a John Fox vezette Carolina Panthers volt, akik 11-5-tel jutottak a rájátszásba, ahol három meccset is nyertek a döntő előtt úgy, hogy két éve még 1-15-ös mérleggel 1/1-esek voltak.

A döntő elképesztően kétarcú volt: a csapatok nem szereztek pontot az első és a harmadik negyedben, mégis 868 yarddal és 61 ponttal zárták a meccset. Csak a negyedik negyedben 37 pontot tettek fel a táblára, de végül megint a Patriots támadhatott utoljára és ismét Vinatieri volt a nyerő ember. Egyébként ez volt az első NFL meccs, amit nálunk is közvetítettek, illetve ehhez tartozik minden idők egyik legnagyobb botránya is.

superweb25s-1-web

A Halftime Show-n Janet Jacksoné és Justin Timberlake-é volt a főszerep. Viszont nem az előadói kvalitásaikkal tüntek ki, hanem azzal, hogy a közös fellépésük egyik számának utolsó sora után Timberlake fogta magát és letépte Janet Jackson ruháját, láthatóvá téve az énekesnő jobb mellét. A CBS persze gyorsan próbálta menteni a menthetőt és átváltott a stadiont mutató nagytotálra, ám ez alatt a rövid idő alatt is rengetegen szemtanúi lehettek a történteknek. Az esetet követően a Halftime Showt minden évben pár másodperces csúsztatással helyezik műsorra, hogy az ehhez hasonló dolgokat ki lehessen küszöbölni a technika segítségével.

Super Bowl XXXIX: New England Patriots – Philadelphia Eagles 24-21

Végre címvédőhöz méltóan kezdett a Patriots és 14-2-es alapszakaszmérleggel az első lett az AFC-ben. A Peyton Manning vezette Coltsot lesimmázták az első körben, ahogy a Steelers is sima ügy volt, így pedig jöhetett a 13-3-as Eagles Andy Reiddel. A meccs képe és a végeredmény is olyan volt, mint az előző két Patriots Super Bowlon: elit védelem és Vinatieri. Donovan McNabb, az Eagles remek irányítója háromszor is eladta a labdát, a vereséggel pedig a legendás Terrell Owens gyűrű nélkül maradt. A Patriots nem akart még egyszer legendák sikerélményeihez asszisztálni.

Egyébként ez egy elég szürke Super Bowl volt, főleg a többihez képest. Egyedül Deion Branch miatt volt különleges, aki 133 elkapott yardjával MVP lett, amivel ő lett a harmadik támadó a történelemben, aki TD-nélkül érdemelte ki a címet.

Super Bowl XLII: New York Giants – New England Patriots 17-14

A Super Bowl, amiért cserébe a Patriots rajongók, de talán maguk az edzők és játékosok is oda adták volna az előző két sikert is akár. Tom Brady, Randy Moss, minden idők legjobb offense-e, 16-0 az alapszakaszban, torony magas favoritok. Csak hát jött a 10-6-os, a rájátszásba éppen hogy csak becsúszott Giants, akik a Justin Tuck, Michael Strahan és Osi Umenyiora vezette védelemmel kizsigerelték a Patriotsot, Eli Manning híres menekülése után pedig a New York a győzelmet is megszerezte.

Eli Manning MVP lett, a defensive end Michael Strahan az áhított gyűrű után visszavonult, illetve ez lett az első Super Bowl 1974 óta, amikor egyik csapat sem érte el a 20 pontot (Steelers-Vikings 16-6).

Super Bowl XLVI: New York Giants – New England Patriots 21-17

Másodszorra sem sikerült a Patriotsnak legyőzni a Giantset, pedig egy 13-3-as New England meccselt egy 9-7-tel megint épp hogy becsúszó Giants-cel. Viszont itt legalább elmondható, hogy az összességében jobb csapat győzött, mert bár a Giants nem volt ellenállhatatlan az alapszakaszban, de a rájátszásban zseniálisak voltak. Először is legyőztek a Falconst, bucira verték a 15-1-es Packerst, majd a 13-3-as 49erst.  A Patriotsot is minden téren dominálták, nagy pofon volt ez Bradyéknek. Eli Manning pedig másodszor is Super Bowl MVP lett.

Bradshaw

Összességében ez sem volt egy kimondottan erős Super Bowl, a mérkőzés legjobb jelenete Ahmad Bradshaw seggelése volt az end zone-ban. A Patriots eltaktikázta magát, későn döntöttek úgy, hogy beengedik a futót a célterületre. Ő pedig későn eszmélt, és már nem tudott nem beesni. Szerencséjére a megmaradt 57 másodperc már nem volt elég a New Englandnek.

Super Bowl XLIX: New England Patriots – Seattle Seahawks 28-24

Az AFC és az NFC legjobbjai mérték össze az erejüket három éve. Erre bizonyára sokan emlékeznek, vagy ha másra nem, akkor Butler INT-ére az 1 yardoson belül mindenképp:

A Patriots ezen a meccsen 10 pontos hátrányból állt fel a negyedik negyedben, ami a legnagyobb fordítás volt a Super Bowlok történeteben. Legalábbis akkor még.

Super Bowl LI: New England Patriots – Atlanta Falcons 34-28

A Seahawks ellen annyira belejött a Patriots a hatalmas feltámadásokba, hogy a Falcons ellen 25 pontos hátrányból is képes folt felállni. Pedig azt a mérkőzést már többször is megnyerte az Atlanta, de valahogy mindig volt valaki New England-i oldalon, aki csodát tett: James White, aki 20 érintésből 3 TD-t szerzett és a mérkőzés igaz MVP-je volt; Tom Brady, aki nem adta fel és képes volt feltüzelni a csapatot; Julian Edelman, aki a lehetetlent is elkapta; Danny Amendola, aki megint a legjobbkor villant; Dont’a Hightower, aki a strip-sackjével megteremtette a lehetőséget a feltámadásra; Trey Flowers, aki kisackelte Matt Ryant a mezőnygól távolságból.

Persze ehhez kellett az Atlanta Falcons is, mert nemcsak én, de talán senki az egész világon nem hitte el, hogy létezik annyira lúzer csapat, hogy 25 pontról elveszítsen egy Super Bowlt, amikor minden idők legnagyobb fordítási 10 pontos volt. Ám ez Matt Ryanék baja, az ő lúzerségük pedig semmit nem von le a Patriots érdemeiből, hisz ők megtették a magukét, véghez vitték a csodát. Ez volt alighanem Tom Brady és Bill Belichick legcsodálatosabb győzelme és minden idők talán legjobb Super Bowlja.

Super Bowl LII: New England Patriots – Philadelphia Eagles 33-41

Ez a döntő a legfirssebb, és valószínűleg mindenki emlékszik még erre a valóságos tüzijátékra. Nem gondolta volna senki, hogy Nick Foles képes lesz csodát tenni, és nemcsak tartani a lépést a Patriotsszal, de még túl is lépni rajta. Mindezt úgy, hogy Brady élete meccsét játszotta azon a döntőn. 505 passzolt yard, és 3 TD szerepelt a neve mellett, az Eagles védelem magatehetetlen volt ellene. Mégsem volt ez a teljesítmény elég, és a legfontosabb pillanatban az Eagles védője, Brandon Graham átjutott a támadófalon, és kiverte a labdát Brady kezéből.

Az Eagles azon a döntőn jobban játszott, több váratlan játékot is húzott, amiket sikerrel végre is hajtottak (Philly special). Pedig ha akkor sikerül nyerni, akkor most Brady és Belichick azért szállhatna harcba, hogy ők legyenek az elsők, akik három egymást követő évben is Super Bowlt nyernek. Ez már biztosan nem fog megtörténni, de ha meglesz a hatodik gyűrű is, akkor nem lesznek szomorúak emiatt.