Prémium cikkek

Előre az ötödikért – Super Bowl XXX Steelers vs Cowboys

Folytatjuk a Super Bowlokat bemutató sorozatunkat, ma a 30. döntőt következik, ahol a Steelers és a Cowboys találkozott. A két csapatnak ez már a harmadik összecsapása volt és eddig kétszer a Steelers nyert, a Cowboys ebben az időben az egyik legjobb, ha nem a legjobb franchise volt, hiszen négy év alatt háromszor is elmentek az utolsó mérkőzésig. Az összecsapásnak az is a pikantériája volt, hogy mindkét csapat eddig négy alkalommal nyert gyűrűt, így a döntő után egyikük utolérhette a ranglistát vezetőt 49erst.

[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]

A Cowboys útja a döntőig

A sikernek megvolt az ára, hiszen az előző három szezonból kettőt is a Cowboys nyert, de a 1995-ös holtidényben nehéz döntéseket kellett meghozni, hogy beférjenek a sapka alá, távozott többek között Alvin Harper, James Washington, Mark Stepnoski és Jim Jeffcoat is. De voltak azért nagy érkezők is, Kevin Smith sérülése után nem kisebb nevet, mint Deion Sanderst sikerült leigazolni a 49erstől. A Dallas végül 12-4-gyel végzett és jutott be első kiemeltként a rájátszásba. A playoff első körében a csoportrivális Eagles nem okozott akadályt és 30-11 arányban legyűrték a sasokat, majd az NFC döntőben a Packerst verték egy pontgazdag mérkőzésen 38-27-re. Emmitt Smith a maga 1773 yardjával a legeredményesebb futó volt és a 25 TD-jével megdöntötte az egy szezonon belül futott hatpontosok számát.

A Steelers útja a döntőig

A korai idők nagy Steelerse után 14 évvel később sikerült bejutniuk újra egy Super Bowlba. Nem indult fényesen a szezon, hiszen 3-4 volt a mérlegük és még az akkori újonc Jaguars is megverte őket, de végül összekapták magukat és a 11-5-tel második kiemeltként jutottak a rájátszásba. A csapatot természetesen a kemény védelme fémjelezte, második legjobb egység voltak a ligában. A playoff első körében a Buffalót sikerült elütni a további harcoktól 40-21-re, majd az AFC döntőben a Colts ellen bizonyultak jobbnak 20-16-ra, így készülhettek Arizonába a döntőbe.

Super Bowl XXX

Mindkét csapat azért küzdött, hogy meglegyen nekik az ötödik gyűrű és ezzel beérjék a 49erst, a Steelers még veretlen volt a Super Bowlok történetében, a Cowboys pedig a nyolcadik döntőjére készült Arizonában.

A Dallas nagyon meglepte ellenfelét és az első félidőben el akarta dönteni a mérkőzést, a második negyed elejéig 13 pontot tudtak szerezni válaszolatlanul, Boniol értékesített két mezőnygólt és Jay Novacek pedig egy touchdownt vitt be. A zavarodott Steelers védelem nem talált ellenszert a Troy Aikman vezette offense ellen, ahol még Barry Switzer és csapata színezte is a játékot, hiszen volt olyan snap, ahol a cornerback Deion Sanders is a pályán volt, aki még elkapást is szerzett. Sanders ezzel az első játékos lett, aki a támadó oldalon is szerzett elkapást és védő oldalon is lehúzta legalább egyszer a labdát (interception). A kemény Steelers védelemnek nyoma sem volt és a Neil O’Donnell vezette offense sem játszott hibátlanul, annyira megzavarta őket a Cowboys jó kezdése, hogy elkezdtek hibázni is, egy játék indításnál a QB-t fejbe dobták a labdával, amivel 13 yardot hátra került a Pittsburgh.

A félidő vége előtt azért magára talált a Steelers, O’Donnell nagy nyomás alatt játszott, de 13 másodperccel a vége előtt megtalálta Yancey Thigpent, aki TD-jével egy labdabirtokláson belülre hozta csapatát.

A harmadik negyedben csak a Dallas tudott pontot szerezni, Emmitt Smith az egy yardosról futott be a célterületre. Itt már azért látszódott miért is lett a második legjobb védelem a Steelersé, Aikmanre nyomást helyeztek, de a támadásban nem tudtak megújulni, hiába védekeztek jól, ha közben O’Donnell és az offense nem tudott pontokat szerezni.

Az utolsó negyedre a Steelers minden megpróbált, a játékrész elején Norm Johnson mezőnygóljával jöttek fel 10 pontra, majd Bill Cowher és csapata meglepte a Dallast, miután végrehajtottak egy sikeres onside kicket, így a labda maradt a Steelersnél és megpróbálhatták tovább faragni a hátrányt. Ez sikerült is, hiszen Byron Morris egy yardról bevitte a labdát.

A védelem megtette a magáét és négy perccel a vége előtt megkapta a labdát O’Donnell, a fordítás azonban nem sikerült, hiszen lemásolta az első negyedes játékát az irányító és eladta a labdát, Larry Brown labdaszerzésével közel került az újabb gyűrűhöz a Cowboys. Az intercetpion azért is lehetett fájó, hiszen Brown környékén egy Steelers elkapó sem volt. Hogy teljesen eldőljön a mérkőzés, nem sokkal az eladott labda után Emmizt Smith szerzett még egy TD-t, ezzel beállítva a 27-17-es eredményt.

Hiába szerzett több yardot a Steelers a mérkőzésen, a három eladott labda sokba került, így a Dallas érte utol a 49erst a

[/ppp_patron_only]Super Bowl győzelmek számában. Az MVP végül a Cowboy védője Larry Brown lett.