Prémium cikkek

Mire elég 36 másodperc?- Super Bowl XXXV Ravens vs Giants

Folytatjuk a Super Bowlokat bemutató sorozatunkat, a mai napra 2001-es Ravens vs Giants ütközet kerül terítékre. A címben feltett kérdésre sok válasz lehetséges, de hogy egy NFL meccsen ennyi idő alatt három TD is legyen, azért az nem túl sűrűn fordul elő. Ebben a döntőben két remek védelem csapott össze és egy olyan játékos lett az MVP, aki egy évvel korábban majdnem börtönbe került.

[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]

A Ravens útja a döntőig

Sokként érte Baltimore lakosságát, amikor 1983-ban elvesztették NFL csapatukat, miután a Colts Indianapolisba költözött. Egészen 1996-ig kellett várni, míg újra profi amerikai foci csapat játszott a városban, a Ravens. 2000-ben az ötödik szezonját kezdte meg a franchise Brian Billick vezetőedzővel. A 2000-es évek nem indultak könnyen a csapatnál, hiszen Ray Lewist, a Ravens sztárját gyilkossággal vádolták, ennek ellenére megkapta a nagy pénzt a vezetéstől és végül “csak” egy év próbaidőre ítélték. Ennek ellenére a szezont jól kezdték és a hatodik hét után 5-1 állt a nevük mellett, ekkor jött egy kisebb hullámvölgy, hiszen sorozatban a Redskins, Titans, Steelers triótól is vereséget szenvedtek, végül a 12-4-es mérleget és az AFC negyedik kiemelését a védelemnek köszönhették. Ezzel először kvalifikálták magukat a rájátszásba ezen a néven, az alapszakasz alatt csak három mérkőzésen kaptak 20 vagy annál több pontot. A rájátszást a Broncos ellen kezdték meg és simán 21-3-ra nyerni is tudtak, majd a Titans és a Raiders sem volt akadály, ezzel Baltimore Ravens néven először jutottak el a Super Bowlig.

A Giants útja a döntőig

A Giantst ebben a szezonban a futások vitték előre, Ron Dayne és Tiki Barber meccsenként több, mint 256 yardot átlagolt és emellett egy remek védelem is rendelkezésre állt Jim Fasselnek. Az óriások ugyanúgy 12-4-es mérleggel fejezték be az alapszakaszt, mint a Ravens, de ez a mérleg nekik már az NFC első kiemelésére is elég volt. A playoff első körében pont a csoportrivális Eagles látogatott New Yersey-be, a Giants az első félidőben ki tudott alakítani egy nagyobb előnyt, amit a mérkőzés végéig tudtak tartani. Az NFC-döntőben a Vikings sok mindent nem tudott megmutatni, hiszen 41-0-s eredménnyel mehettek haza, ezzel harmadik alkalommal kvalifikálta magát a Super Bowlba a New York-i alakulat.

Super Bowl XXXV

Tehát két igen csak jó formában lévő csapat utazhatott Floridába, a Bucs stadionjába, hogy kiderüljön a Ravens szerzi meg első gyűrűjét vagy a Giants marad 100%-os a Super Bowlok történetében. Mindkét csapatnál a védelem volt nagyon erős, hiszen ha az alapszakaszt nézzük, az AFC-ben és az NFC-ben ők kapták a legkevesebb pontot, ezért előzetesen nem egy pontgazdag mérkőzést lehetett várni.

Sokáig úgy is tűnt, hogy így is lesz, hiszen az első öt támadósorozat mind punttal ért véget, de az első negyed feléhez érve a Ravens visszahordója, Jermaine Lewis remek kiinduló pontot ért el és ezt Trent Dilfer vezérletével ki is használták, Brandon Stokley kapott el egy 38 yardos átadást.

A második negyed elején közel járt az egyenlítéshez a Giants, amikor Jessie Armstead visszavitt egy interceptiont, de a bírók végül holding miatt visszafújták, így maradt a baltimore-i előny. Végül egyenlítés helyett a Ravens tudta növelni előnyét Matt Stover mezőnygóljával, ezek utána Giants elkezdte játszani a játékát és elkezdett futni, Tiki Barber futásával már 29 yardra a célterülettől jártak, amikor egy következő játékban Kerry Collins eladta a labdát. A félidőig csak a Ravens tudott pontokat elérni és 10-0-ás előnyük birtokában ők lehettek nyugodtabbak.

A Giants védelme a harmadik játékrészben is próbálta megállítani Trent Dilferéket és sikeresek is voltak, de azzal már nem tudtak mit kezdeni, hogy közben a másik oldalon a támadósor nem tudott végig vinni egy rendes drive-ot, sőt Collins még a labdát is eladta. A harmadik Collins eladott labdát már vissza is vitte a Ravens, Duane Starks révén már 17 pontos volt az előny. A New York-iak még a special team munkában bízhattak, nem is érdemtelenül, hiszen jött rögtön a válasz 97 yardos Ron Dixon kickoff visszahordással, amivel a Giants megszerezte első pontjait. Ekkor következett be az, amire senki nem számított, volt válasza a Ravens special teamnek is és Jermaine Lewis révén ők is visszavittek egy kezdőrúgást TD-ig, rögtön a Giants pontszerzése után. Örült 36 másodpercet láthatott ekkor a floridai közönség, hiszen ez a rövid idő alatt nem kevesebb, mint három touchdown is született.

A negyedik negyedben már a nagy hátránya tudatában a Giants nem tudta saját játékát játszani, a futást. Collins pedig nem volt képes megtalálni elkapóit a Ravens védői között, nem is haladtak előre és ezzel el is dőlt a mérkőzés. Az utolsó játékrészben a Ravens még Jamal Lewis futásával és Stover mezőnygóljával tovább növelte előnyét, ezzel 34-7-re verték meg ellenfelüket és szerezték meg első gyűrűjüket. Az MVP a védelem sztárja, Ray Lewis lett, aki egy évvel korábban még

[/ppp_patron_only]majdnem egész karrierjét dobta ki a kukába.