Az NFL óriási biznisz, a sztárjátékosok pedig több tíz-, vagy akár száz millió dollárokat keresnek karrierjük során. Idén különösen nagy volt az aktivitás, volt fél milliárd dolláros szerződés is, de pusztán a nagy összegtől nem feltétlenül lesz jó egy kontraktus, legalábbis a játékos szempontjából. A következőkben bemutatom, hogy mit kell nézni egy szerződésnél, mi alapján jó az a játékosnak, és mikor köt jó üzletet a csapat. Nem minden az, aminek látszik.
Az NFL-játékosok szerződése teljesen más, mint például a gurulós fociban kötött szerződések. A legtöbb kontraktusba foglalt összeg itt nem teljesen garantált, a játékosok nem ugyanannyit kapnak minden évben, illetve bármikor el lehet küldeni őket. Tehát egy 5 éves, 100 millió dolláros szerződéssel az adott játékos jó eséllyel nem fog 100 milliót keresni, mert általában 3-4 év után elküldik. Mielőtt azonban rátérünk arra, mit kell nézni egy ilyen hosszú távú megállapodásnál, érdemes tisztázni, hogy egyáltalán mit is értenek az amerikaiak szerződés alatt – ez ugyanis távolról sem evidens.
Új pénz vagy teljes szerződés
Az amerikaiak végtelenül színpadiasok és imádják a nagy számokat. Ezért a legtöbb szerződésekkel foglalkozó oldalon mindig az új pénzt tüntetik fel, mert az mindig nagyobb. Egy példa: az Arizona Cardinals adott DeAndre Hopkinsnak egy két éves, 54,5 millió dolláros szerződést, amivel minden idők legjobban kereső nem-irányítója lett – sőt nem egy franchise QB-nál is többet keres. Igenám, csakhogy az elkapónak volt még három év a szerződéséből, amivel 40 milliót keresett volna. Hiába hangzik jól ez az évi 27,25 millió dolláros fizetés, Hopkins valójában éves szinten csak 19 milliót fog hazavinni – a különbség óriási.
Az új pénz jelen esetben az évi 27,25 millió dollár. Az amerikai sajtóban és a közvetítések során végig ezt fogják szajkózni, mert brutálisan hangzik, jól mutat a címlapokon stb. A gyakorlatban, vagyis a teljes szerződést figyelembe véve viszont évi 19 millió dollárról van szó és Hopkins bankszámlája is ennyivel lesz vastagabb. Amennyiben a játékosok fizetéséről akarunk beszélni, akkor értelemszerűen nem az új pénznek kellene a mérvadónak lennie – effektíve ez egy teljesen irreleváns adat.
A szerződések szentháromsága
Egy szerződés esetében tehát az új pénz összességében nem fontos, hisz lufi-évekkel gyakorlatilag bármekkora pénzt lehet adni egy játékosnak, mivel a valóságban úgysem kapja meg. Erre jó példa Alvin Kamara, aki a Saintstől ugyan kapott egy 5 éves, 75 milliós szerződést, de ebből a 75 millióból 25 milliót az utolsó szezonjában kereshetne meg. A Saints nyilván nem fog neki 25 milliót fizetni, hanem egyszerűen majd kivágja – ilyen alapon bármennyi nullát írhattak volna még az utolsó évéhez, egyáltalán nem számít, a futó egy centet sem fog belőle látni. Emiatt egy szerződés esetében három dolgot kell elsősorban figyelni: az aláírási bónuszt, a teljesen garantált tartalmat és az első három évben megkeresett pénz mennyiségét.

Bejelentkezés Patreonnal

WP Bejelentkezés

Legfrissebb cikkeink
- Golden Tate: Őszintén sajnálom Daniel Jonest
- KJ Wright szerint Geno Smithnek kellene kezdenie Seattle-ben
- Miles Sanders szerint az Eagles egy all-star csapatra hasonlít
- A Bengals futója oktatni megy az egyetemre
- 15 igazolás és csere, amit még látni szeretnénk a szezon előtt
- Még mindig rengeteg prémium szabadügynök van a piacon
- A Commanders nem akarja elcserélni Daron Payne-t, de hosszabbítani sem fog a védővel
- A Patriots játékosai annyira nem voltak oda Garoppolóért
- Mayfield: Mindkét fél készen áll a továbblépésre
- Az NFL egy 6-8 meccses Watson-eltiltást is hajlandó lehet elfogadni
Legutóbbi hozzászólások