Ma megnézzük, hogyan tankol a Jets (vagy inkább miért Gregg Williams Gregg Williams), mutatunk két szuper játékot a Brownstól, és az Eagles védelmén keresztül megvizsgáljuk, milyen az, amikor egyszer működik egy koncepció, egyszer pedig nem.
Gregg Williams mindig Gregg Williams marad
Jót lehet poénkodni azzal, hogy a Jets rendkívül látványosan tankol, nézzünk csak rá az utolsó játékra. A probléma ezzel csak az, hogy Gregg Williams védőkoordinátornak semmi haszna nincs abból, ha hülyeséget hív és a csapata elveszti a meccset, hiszen jövőre úgysem lesz már a defense élén – sőt, nem hogy jövőre nem lesz, hanem már ki is rúgták. Teljesen nyilvánvaló, hogy nem direkt tankolás volt ez a játékhívás, egyszerűen ez a play volt a megtestesítője Gregg Williamsnek. Ez az ultraagresszivitás benne van a vérében és nem hazudtolta meg magát most sem.
[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]
Amióta létezik az ESPN adatbázisa (2006), a Jets az első csapat, amelyik legalább 6 pass rushert küldött az irányítóra, miközben
- legfeljebb 15 másodperc volt hátra a meccsből,
- 4-8 pontnyi előnnyel rendelkezett a csapat és
- legalább 40 yardra volt a célterület.
Nincs más védőkoordinátor tehát a ligában, aki ilyet tenne. De nem akárkivel van dolgunk, hanem Gregg Williamsszel. Ő pedig kiteszi a tökeit az asztalra. Nem ez volt az első alkalom, hogy 2 minute drillen belül vagy hail mary helyzetnél sok játékost küldött a QB-ra. Ő ugyanis úgy gondolja, hogy ezzel eléri, hogy ne tudja az irányító mélyre elhajítani a labdát, hanem vagy óriásit kell menekülnie, vagy rövidebb opciót kell választania, vagy belerohan a sackbe. Williams szerint a legjobb módja egy ilyen helyzet levédekezésének, ha a QB el sem jut addig, hogy felhajítsa a labdát. És persze van ebben logika. Valamennyi. Csak nem ártana, ha jobb játékosállománya lenne, azaz a falemberek és linebackerek ténylegesen át tudnának jutni a támadófalon és sackelni tudnák a QB-t, és/vagy a cornerbackek tudnák tartani a lépést az elkapókkal. Nos, ebben az esetben egyik sem sikerült.
Az All-22 kamerából így nézett ki a játék. Látható, hogy 7 emberes blitz van, ezen kívül mindenki egy az egyben emberezik. A Raidersnél max protecion van, tehát a falemberek mellett a futó és a tight end is marad blokkolni, tehát rövidtávon 7v7-ben vannak a felek (erre egyébként Carr hívta át a játékot és tartotta bent Wallert a falban, látva a készülő blitzet). A tight enden emberező védő pedig csak kicsit később indulhat el, hiszen biztosra kell mennie, hogy Waller nem megy útvonalra. Így lenne 8 a 7 ellen, ám erre nem kerül sor, mert Carr előbb el tudja dobni a labdát.
Itt látható az end zone kamerából, hogy Carr egyébként nagyon jól lép fel a zsebben és kerüli el a nyomást.
Hátul pedig igazából Henry Ruggs az egyetlen valid célpont. Az pedig külön előny a Raidersnek, hogy a draftolatlan Lamar Jackson védekezik rajta, akinek nem jutott eszébe, hogy mivel ez kvázi egy hail mary szituáció, nem szabad ráharapnia egy esetleges double move-ra, hanem a biztonságos opciót kell választania. Inkább legyen egy 30 yardos elkapás és csinálja meg utána a szerelést, mint hogy megégessék és TD legyen. Ez nyilván az ő hibája, tudnia kellene, de a védőkoordinátor is bemondhatná a play előtt, hogy srácok, figyeljetek már, nem mehet mögétek senki.
Ez tehát a története a Jets legnagyobb “tankoló” játékának. Illetve tegyük hozzá, hogy Adam Gase elmondása szerint ő épp beszélgetett egy másik edzővel, mikor meghallotta, hogy “zero” a játékhívás, és már nem tudott időt kérni. (Egyébként miért is? Nem a játékhívás után jött egyből a snap, szóval ideje lett volna, legfeljebb nem kapcsolt elég gyorsan.) Plusz a linebacker Neville Hewitt elvileg áthívhatta volna a játékot egy cover2-re, de nem merte megtenni.
A tökéletes Browns-játék
Mire gondolunk, ha a Browns támadófilozófiát akarjuk röviden megfogni? Futás, és abból play action hosszú passzok. Nos, az alábbi TD tökéletes példa erre.
A Browns 13 personnelben érkezik, tehát 1 futó, 3 tight end és 1 elkapó van a pályán. Mi a védelem gondolkodása ilyenkor? Jó eséllyel futás következik. A Browns ráadásul több motiont is bemutat a snap előtt, mozognak ide-oda a tight endek, egyikük beáll fullbacknek, ez pedig tovább jelzi a Titans felé, hogy futás lesz.
De nem ez a helyzet, egy két útvonalból álló play action passz következik, ahol Njoku egy crossing útvonalat fut, Donovan Peoples-Jones pedig egy out-an-go double move-os route-ot.
A Titans teljesen a futás megállítására rendezkedett be, base personnellel álltak fel és közel mentek a line of scrimmage-hez a linebackerek is. A futás “eladása” pedig annyira jól sikerült, hogy a free safety is elkezdett sprintelni a line of scrimmage irányába és mikor észlelte, hogy mi történik valójában, majdnem elesett, annyira igyekezett kitámasztani és irányt váltani.
A szélen Breon Borders csúnyán ráharapott a double move-ra, így Peoples-Jones simán megverte és begyalogolhatott a TD-re. De még ha Borders nem is harapott volna rá, akkor is nagy játék lett volna belőle, mert Njokura konkrétan senki sem figyelt, mert mindenki a futás megállításával volt elfoglalva.
Ha egy játékban akarjuk megmutatni a Browns támadófilozófiáját, akkor talán ez lenne az – esetleg egy jó kis Chubb futás, ahol a támadófal takarít, a running back meg lerázza magáról a védőket.
A kreatív Browns-játék
Van, aki nem imádja, amikor egy támadófalember TD-t szerez? Ha van is, én biztosan nem tartozom közéjük, mert én gyermeki lelkesedéssel nézem mindig, amikor a pufifánkok hatpontost szereznek. A Browns pedig különösen jól eladta ezt a hétvégén.
Jumbo formationben állt fel a Browns, azaz elkapó nélkül, 6 falemberrel, 2 tight enddel és 2 running backkel. Ez nyilván elsősorban futást jelez, főleg a gólvonalnál. Ezt is akarja eladni a Browns, a támadófal lenyomja a védőfalat, a fullbackként felálló Chubb pedig bevetődik a rakás felett. Legalábbis ezt adja el nagyon jól. Mindeközben Hunt gyorsan iszkol ki a swing útvonalra, elhitetve az egyik linebackerrel, hogy ha nem Chubb kapta meg, akkor ő fogja. A sárgával bekarikázott Lamm pedig egy ideig megblokkolja az endet, hogy aztán besurranhasson a célterületre.
Mayfield tudja, hogy ha Lamm elengedi az emberét, akkor üresen fog felé érkezni a védő, így még időben odadobja a labdát a teljesen üresen álló támadófalembernek.
Chubb tehát elhitette a futást jobbra, Hunt a swing passzt balra, az eligible receiverként bejelentett Lammra pedig nem maradt senki. Gyönyörű TD, utána pedig mehet az ünneplés!
Amikor működik egy koncepció…
Benjamin Solak hívta fel a figyelmem a következő két játékra az Eagles@Packers meccsről, ahol a Sasok kétszer ugyanolyan védelmi koncepcióval próbálkoztak, de merőben más lett a két játék végeredménye. Az elsőből sack, a másodikból viszont hosszú TD. Kezdjük az elsővel:
Az Eagles cover1-et használ – amiről egyébként hosszabban is írtam a nyáron, érdemes azt is elolvasni -, tehát egy mélységi safety van, emellett emberfogás, illetve van egy “rat” játékos, aki a line of scrimmage-hez közelebb védekezik a középső zónában. Emellett másik feladata is van, ugyanis Robert Tonyan tight enden az Eagles úgynevezett bracket coverage-et alkalmaz, ami azt jelenti, hogy ketten is figyelnek rá és attól függően, hogy Tonyan merre mozog, változik a két játékos (jelen esetben Jalen Mills és Alex Singleton) szerepe.
Az első verzió szerint, azaz ha Tonyan a szélre vagy egyenesen előre mozog, akkor Mills megy vele, Singleton pedig marad középen a helyén, és zónázik.
A második verzió szerint, amikor Tonyan keresztbe megy a pályán a túloldalra, akkor Mills átadja őt Singletonnak, így a linebacker fog emberezni, a safety pedig beáll Singleton helyére a középső zónába.
Ez tehát az alapötlet, nézzük, mi történt ebben az esetben. Tonyan középre mozog be egy sit route-tal, ez kicsit határeset, de még Mills terepe, tehát az első verzió lép életbe, Singleton zónázik és egyébként nagyon jól elveszi Rodgers első olvasását, a slantet futó Adamst, Mills pedig emberezik Tonyanon.
Ha a fal megvédené, akkor Rodgersnek lenne esélye mondjuk Tonyant megjátszani, vagy másik célpontot keresni, azonban a tavasszal nagy gázsiért szerződtetett Javon Hargrave idei első értelmes megmozdulásával megveri emberét és sackeli az irányítót.
… és amikor nem
Na és akkor nézzük meg, amikor nem működött ez a koncepció.
A helyzet pontosan ugyanaz, mint az előbb. Cover1, emberezés, Mills és Singleton bracket coverage-et használ Tonyannel szemben. Ha a tight end keresztbe megy, akkor a safety átadja a linebackernek és ő marad ott zónázni középen.
És Tonyan most keresztbe megy, így létre kell jönnie a szerepcserének. Mills jól is végzi dolgát, átadja az embert Singletonnak és beáll a zónába.
Igen ám, de Tonyant nem veszi át Singleton és ő is ott marad a zónában. Lehet, hogy azért nem vett észre, mert nem ment át az arca előtt, hanem befutott mögé, de elég közel volt hozzá, tehát észlelnie kellett volna.
Nem tette, a tight end pedig tök üresen kaphatta meg a labdát a célterületen, touchdown.
[/ppp_patron_only]
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Brown szezonja véget ért
- Komolyabb sérülése lehet David Njokunak
- Triple Coverage #556 – Visszatért a foci, ki is beszéltük!
- Második olvasás #1 – kijózanító pofonok, történelmi gyávaság és Caleb Williams abszurd rekordja
- Hajszálnyira volt Aiyuk elcserélésétől a 49ers
- A menő médiás állásai ellenére Bill Belichick jövőre visszatérne az NFL-be
- Kendrick Lamar lesz az idei Super Bowl Halftime Show-jának fellépője
- Szörnyű Browns offense, őrült Seahawks-meccs, győztes Harbaugh-bemutatkozás
- Hatalmas meglepetés a Patriotstól, kifacsart Falcons offense, 1/1 felé tartó Panthers és Giants
- A Lions hosszabbításban, a Bears támadók nélkül, a Dolphins nagyot fordítva nyert
- Új fejezet a Diósd Saints történetében – Irány a HFL! (x)
- BREAKING: Dak Prescott a liga első 60 milliós irányítója!
- A Chargers is talált magának egy fullback-védőfalember hibridet
- McCaffrey egy elkapott TD-vel elit társaságba kerülne
- Ja’Marr Chase szó szerint betegre aggódta magát az új szerződése miatt
Legutóbbi hozzászólások
- Kopi3.14 on Második olvasás #1 – kijózanító pofonok, történelmi gyávaság és Caleb Williams abszurd rekordja
- Fimiron77 on Hatalmas meglepetés a Patriotstól, kifacsart Falcons offense, 1/1 felé tartó Panthers és Giants
- Fetyke on Hatalmas meglepetés a Patriotstól, kifacsart Falcons offense, 1/1 felé tartó Panthers és Giants
- ThySoul on Hatalmas meglepetés a Patriotstól, kifacsart Falcons offense, 1/1 felé tartó Panthers és Giants
- Fetyke on Hatalmas meglepetés a Patriotstól, kifacsart Falcons offense, 1/1 felé tartó Panthers és Giants
- Fetyke on A Lions hosszabbításban, a Bears támadók nélkül, a Dolphins nagyot fordítva nyert
- Fetyke on A Lions hosszabbításban, a Bears támadók nélkül, a Dolphins nagyot fordítva nyert
- Fetyke on A Lions hosszabbításban, a Bears támadók nélkül, a Dolphins nagyot fordítva nyert
A második playnél jól látszik miként próbálja Mills miként próbál menteni. Egész jól, amint érzékeli. Ami még érdekes: ahogy ketten is a védők mögé kerülnek ott, már gyakorlatilag elbukta a secondary a játékot. Viszont a sikerhez kellett Rodgers menekülése is.
JetsTank: szerintem ha Farley azonnal ment volna blitzre nyolcadikként, amint látta, hogy Waller felveszi a blokkot és nem hezitál ott a pálya közepén, akkor meg tudta volna ölni a play-t. Igen, Williams-nek azt kellene (kellett volna) jobban felmérnie, hogy erre a hívásra nem alkalmas a játékos állomány, a logikát én is látom benne, de a rizikó sokkal nagyobb.
Browns: Nagyon jók ezek a hívások Stefanski(ék)tól, öröm nézni, ahogy meg is tudják valósítani az elképzeléseiket. Remélem, a playoffban is tudnak menni 1 kört legalább!
Eagles DEF: Ezt a két vedekező sémát szerintem nem sok értelme van összehasonlítani. Amikor “működött”, akkor Tonyan megállt a first down vonal környékén, amikor “nem működött” akkor meg feljebb mozgott és csak a keresztforgalom miatt lassított kicsit, de már az is bőven a 1st down vonala után volt.
Plusz, ha az első esetben Rodgersnek 1,9 mp-nél több ideje van (a másodikban 5,5mp volt…), akkor könnyen elképzelhető, hogy Tonyan is tovább mozog, miután nem kapja a labdát a first down vonalon és ugyanez a forgatókönyv megy végbe.
Azaz én úgy látom, hogy Hargrave (és a falak) munkáján inkább múlt ennek a két játéknak a sikeressége, mint azon, hogy a back seven hogyan oldotta meg a feladatát ebben a cover1-bracket coverage sémában
A pass rush nyilván közrejátszott a két játéknál, de míg az elsőnél a kiemelt védők jól teljesítették feladatukat és igazából levették a first readet (Adams) és Tonyan sit route-ján is ott volt Mills (bár itt lehetett volna egy completion, nem volt olyan szoros őrizet), addig a másodiknál elrontották a feladatukat.
És persze az útvonalak nem ugyanazok voltak, szóval nem teljesen ugyanaz a játék, de a másodiknál ha Singleton nem bassza el és átveszi Tonyant, akkor alapvetően ez nem lesz sikeres játék (persze egy az egyben is megverhette volna Tonyan, de az már egy másik kérdés)
Az egyértelmű, hogy a másodiknál elbaszták a váltást és Singleton későn kapcsolt, nem véletlenül szedte annyira a lábait a veszett fejsze után! :)
Az elsőnél viszont Tonyan megtette nekik azt a szívességet, hogy meg sem túráztatta őket, beállt szépen közéjük. Hargrave pedig azt, hogy legyalulta ARodot… :D
Szerintem tankolt a Jets. Nézzétek meg a CB helyezkedését a játék előtt. Miért helyezkedik az elkapó belső vállára? Miért akarná elzárni annak a lehetőségét, hogy pálya belsejét támadja? Ilyenkor az a logikus, ha azt akarja megakadályozni hogy ki tudjon futni és megállítsa az órát.
ilyen hívásnál belső vállnál kell felállni, hogy kiszorítsd a szélre az elkapót és az oldalvonal legyen a segítségedre. belül senki nincs a segítségedre.
Ezért mondom, hogy ez tankolás. :) Ha 13 mp van hátra akkor nem azt akarod, hogy a pályáról kifuthasson.
Dani!
“De nem akárkivel van dolgunk, hanem Gregg Williamsszel. Ő pedig kiteszi a tökeit az asztalra”
Ezt láttad? 6:20 tól.
https://youtu.be/A9fXjzIZ10I
haha nem :D
én a Hard Knocksból emlékeztem erre:
https://www.youtube.com/watch?v=FQtJW6PvkFg
“Adam Gase elmondása szerint ő épp beszélgetett egy másik edzővel, mikor meghallotta, hogy “zero” a játékhívás, és már nem tudott időt kérni. ”
Csak én tudom úgy, hogy 15 másodperccel a támadóidő lejárta előtt elnémulnak a rádiók? Annyi idő alatt azért még egy ENIAC is kiszámolta volna, hogy időt kellene kérni… :D