Felvezető sorozatunkban ezúttal a támadófalaké lesz a főszerep. A Chiefs passzblokkolásban tud kiemelkedőt nyújtani, aminek most is kulcsszerepe lesz, míg az Eagles rendelkezik összességében a legjobb offensive line-nal az egész ligában.
Chiefs támadófal
Joe Thuney – Mike Caliendo – Creed Humphrey – Trey Smith – Jawaan Taylor
Azok után, hogy Kansas City nagyon simán elveszítette a Bucs elleni Super Bowlt a támadófala miatt a menedzsment elég sok erőforrást ölt az egységbe. A jelenlegi kezdő ötös magját is a vereség után a piacról érkező guard Joe Thuney és a második körös center Creed Humphrey adja, ráadásul utóbbi kortársa, a hatodik körös Trey Smith-ből is kiváló játékos lett. Nekik köszönhetően talán a Chiefsé a liga legjobb belső támadófala, a két OT-vel viszont folyamatosan akadnak kisebb nagyobb problémák. Idén ráadásul olyan nagy a baj (Wanya Morris és a második körös Kingsley Suamataia szörnyű, a pálya közelébe sem lehet engedni, D.J. Humphries két meccs alatt három sacket és 11 nyomást engedett, majd megsérült), hogy várhatóan Thuney lesz a kezdő LT (a helyén Mike Caliendo kezdhet guardban), a nagy pénzért igazolt, de ehhez mérten csalódást okozó Jawaan Taylor pedig az RT.
A Chiefs támadófala az egész szezonban nagyon szerencsés volt sérülésekkel: az öt kezdő közül négy pályán volt legalább 18 meccsen és valamennyiüknek van legalább 1200+ snap a lábában. Az összeszokottság és a stabilitás meg is látszik a fal teljesítményén, ugyanis az offensive line mindössze 21 sacket engedett az egész idényben, pedig Thuney 300+ snapet töltött a fal szélén, ami összességében nem túl ideális (bár a sackek elkerülésében Mahomesnak is nagy szerepe van).
Mike Caliendo 2022-ben került a ligába draftolatlanként és egész eddigi karrierjét a Chiefsben töltötte. Két év alatt mindössze 418 snapet töltött a pályán és most is csak azért kap nagyobb szerepet, mert abszolút nincs alternatíva. Futáshoz egyáltalán nem tud blokkolni, amit még valahogy elviselne a csapat, de passzblokkolásban is borzalmas (egy sack, 13 nyomás 212 passzblokkoló snapen), így leginkább Humphrey-nak be kell segítenie neki. Egyértelműen ő Chiefs támadófalának legnagyobb (egyetlen) gyenge pontja, ami nagyon nem szerencsés úgy, hogy az Eagles belső védőfala elit.
A túloldalán játszik Trey Smith, aki hatodik körös létére igazi szörnyeteggé vált. Újoncként öt sacket és 57 nyomást engedett, ami nagyon sok, de azóta szépen belenőtt a szerepbe. Ugyan továbbra is elsősorban futásblokkolásban kiemelkedő (alapvetően ez egy guard fő feladata), de passzblokkolásban is évről évre javult: a 2024-es szezonban már nem engedett sacket, sőt a 31 engedett nyomás is karriercsúcs nála.
A fal közepét Creed Humphrey uralja, aki a 2021-es draft egyik legnagyobb fogása volt. Arra lehetett számítani, hogy a kezdő szintet megüti, viszont már újoncként is All-Pro szinten teljesített, és azóta is fixen top 2-es a ligában. Idén pedig még talán emelt is a játéka minőségén: nemcsak, hogy elit szinten blokkol futáshoz ligaszinten is, de pass protectionben sincs párja, 780 passzblokkoló snapen csupán hét siettetést engedett sack nélkül!
A fal két szélén két elit fizetésű játékos gondoskodik Mahomes vakoldalának védelméről. Joe Thuney talán a liga legjobb guardja, aki idén a fal szélén is bizonyítja a zsenialitását. Nem mozog annyira otthonosan a szélen, mint belül (a Browns ellen, amikor először kellett kimennie a szélre 10 nyomást engedett), de összességében megállja a helyét. Az elmúlt három kezdő meccsén még csak siettetést sem engedett (pedig a Broncos, a Steelers és a Bills védőfala sem rossz).
Ezzel effektíve a Chiefsé a liga egyik legjobb passzblokkoló támadófala a ligában, az ESPN pass block win rate-je alapján ugyanis Thuney a liga legjobb passzblokkoló guardja, Humphrey a harmadik legjobb center a kategóriában, és ugyan Jawaan Taylor borzalmas futásblokkolásban, de a 64 kezdő OT közül a 17. legjobb, ha az irányító megvédéséről van szó. Mondjuk a számain ez annyira nem látszik, hét sack mellett 41 nyomásgyakorlást engedett és 18 zászlót dobtak be rá (bár ebben a futójátékoknál gyűjtöttek is benne vannak), de ez is csak azt mutatja, hogy nehezebb megítélni egy falember teljesítményét, mint azt első gondolnánk (a PFF-től is jó értékelést kapott és a szemteszt alapján is rendben van a pass protectionje).
A passzblokkolás rendben van, de mi a helyzet a futójátékkal? Van három jól blokkoló falember Thuney, Smith és Humphrey személyében, a többiek pedig szót sem érdemelnek. Ugyanakkor ez is elég ahhoz, hogy a Chiefs dominálni tudjon a földön, pláne ha még egy jó rendszert is tesznek eléjük, amely csökkenteni tudja a limitációkat. Az ESPN értékelése alapján a Chiefs támadófala a hetedik legjobb futásblokkoló gárda a ligában, konkrétan jobban teljesít, mint passzblokkolásban (8.). Ami különösen meglepő annak fényében, hogy a csapat mindössze 105,3 yardot átlagol meccsenként, ami a 11. legkevesebb. Viszont EPA/play alapon a 13., sikerességi rátában pedig a 8. legjobb volt a Chiefs, vagyis a kevés yardnak leginkább az az oka, hogy a gárda legjobb futóját Kareem Huntnak hívják, aki ugyan tudja hozni a kötelezőt, de már semmit nem tud hozzá tenni.
Összességében a Chiefs támadófala minimum top 10-es a ligában. Blitzek nélkül nagyon nehéz lesz Patrick Mahomest nyomás alá helyezni, és bár a futójáték aligha fog hasítani, de a támadófal elég jó ahhoz, hogy a szükséges yardokat a földön is hozzátegye az offense. Hacsak nem lesznek sérülések az egységben, úgy nem az OL-en fog múlni a siker.
Eagles támadófal
Jordan Mailata – Landon Dickerson – Cam Jurgens – Mekhi Becton – Lane Johnson
Az Eagles támadófala évek óta a legjobbak között van, és idén sem sok jobb volt az NFC-bajnok kezdő ötösénél, pedig a legendás Jason Kelce is visszavonult. A támadófaledző Jeff Stoutland egyszerűen egy cheatcode, ugyanis nemcsak, hogy a korábbi második körös Cam Jurgensből faragott egy korrekt Kelce-utódot, de még a bust Mekhi Bectont is csúcsformába hozta, ráadásul nem az eredeti posztján, hanem guardként. Landon Dickerson is ismét Pro Bowler lett, a két tackle pedig második csapatos All Pro.
A Chiefshez hasonlóan az Eaglest is elkerülték többnyire a sérülések, egyedül Jordan Mailata nem volt legalább 18 meccsen ott a pályán. A támadófal az egész idényben mindössze 29 sacket engedett, de ebből nyolcat a csere-tackle Fred Johnsonnak köszönhet a gárda, a kezdő ötös neve mellett mindössze 18 zsákolás szerepel (ráadásul Hurts nem segíti a dolgukat ilyen tekintetben).
A fal jobb szélén Lane Johnson már évek óta hoz top3-as szintet, 2017 óta ötször is All-Prónak választották. A 34 éves játékos idén még nem engedett nemhogy sacket, de QB-hitből is csak egyet, illetve nyomásgyakorlásból is mindössze 12 szárad a lelkén. Ha mindenképp találni szeretnék valami negatívumot a játékában, az a nyolc zászló, amit rá dobtak, de még ez sem kirívóan rossz – konkrétan még ezzel együtt is legfeljebb egy-két olyan csapat lenne a ligában, ahol ne ő lenne a kezdő RT.
Johnson párja a jobb oldalon a 2020-ban 1/11-es Mekhi Becton. Őt eredetileg a Jets választotta ki, de sérülések miatt négy év alatt alig látott pályát, és amikor játszott, akkor sem volt jó. Ehhez képest most Philadelphiában most remekül teljesít az új posztján. Ugyan az 5 sack és 33 engedett nyomás nem néz ki jól és ez egyértelműen a gyenge pontja, ellenben futásblokkolásban hibátlan, amit nyújt és nagy szerepe van Saquon Barkley parádés teljesítményében.
Mekhi Becton clearing ALL the space with this block 💪 pic.twitter.com/OYYLrwXcaC
— NFL (@NFL) January 19, 2025
A fal közepén a jövőbeli Hall of Famer Jason Kelce helyett Cam Jurgens töri az utat a tush push előtt. Nyilván a közelében sincs a legendának, különösen passzblokkolásban marad el tőle, a hat engedett sack és 34 nyomás nagyon sok egy centertől, pláne hogy az ellenfélnél ott lesz Chris Jones. Ellenben futáshoz ő is remekül blokkol és az esetek többségében a tush pushokat is jól megoldja, így sok panasz nem lehet rá.
Jurgens bal oldalán a 2021-ben második körös Landon Dickerson hoz top teljesítményt. A fiatal guard újoncként is sok szerepet kapott, de főleg futásblokkolásban teljesített jól, a két engedett sack mellett ugyanis 33 nyomásgyakorlás is a lőlapjára került. Futásblokkolásban továbbra is elit, az egyik legjobb a posztján, passzblokkolásban pedig hoz egy korrekt/jó szintet, és mivel az Eagles főleg előbbire épít, így ez teljesen rendben is van.
Végül, de nem utolsó sorban ott van Jordan Mailata, a liga egyik elit LT-je. A 2018-ban hetedik körös játékos a draftolása előtt sosem játszott egyetlen amerikaifoci-meccset sem, és mégis minőségi kezdőt varázsolt belőle az Eagles. Az idei éve (két sack, 18 nyomásgyakorlás) félelmetesen jó lett, futásblokkolásban is zseniális, Lane Johnsonnal együtt kis túlzással külön kategóriát képviselnek, pláne akkor, ha egyedül kell helyt állniuk. Nincs a Phillyénél jobb OT-duó az NFL-ben.
Offensive Tacke island rate and performance when left on an island pic.twitter.com/su8I9CfKpD
— Timo Riske (@PFF_Moo) January 1, 2025
Az tehát vitán felül áll, hogy az Eagles támadófala kiváló passzblokkolásban, az ESPN pass block win rate-je alapján a hatodik legjobb, pedig nincs már Kelce a kezdőben. Nyilván az sem meglepő, hogy futáshoz jól blokkol az egység (9.), ráadásul mivel van egy elit futója a gárdának, így ez nemcsak a fejlettebb mutatókban, a nyers statisztikákban is meglátszik. Az Eagles 179,3 yardot átlagolt az alapszakaszban, ami a második legtöbb volt a ligában. EPA/play alapján a Philly a legjobban futó csapat az egész NFL-ben, míg sikerességi rátában a kilencedik, pont a Chiefs mögött.
Összegzés
Mindkét csapatnak kiváló támadófala van, amelyik nemcsak passzhoz, de futáshoz is remekül blokkol. Mindkét egység egészséges és jelen állás szerint a legjobb kezdőjével állhat ki (a Chiefsnél nyilván jobb lenne, ha Thuney guardban játszana, de sokkal jobbak a csapat esélyei úgy, ha Thuney LT és bárki más LG, mint fordítva). Offensive line wins championships?

Legfrissebb cikkeink
- Az Eagles és a Chiefs a két favorit a jövő évi Super Bowl megnyerésére
- Devonta Smith különleges társaságban
- A Cowboysnál Micah Parsons elcserélésének lehetőségéről egyeztettek
- Saquon Barkley összehozta minden idők legjobb futó szezonját
- Mock draft a Super Bowl után
- Touchdown #SuperBowl – A tökéletes csapatépítés diadala
- Triple Coverage #583 – Így láttuk az 59. Super Bowlt
- Elképesztő, amit az Eagles védelme letett az asztalra
- Jó eséllyel Eagles-Lions rangadóval kezdődik a 2025-ös alapszakasz
- Hiába az elit védői teljesítmények, Jalen Hurts lett a Super Bowl MVP
- A garbage time mentette meg a Chiefst a szégyenfaltól
- Az Eagles a bajnok minden idők egyik legsimább Super Bowlja után
- Deebo Samuel kereshet magának új csapatot
- A Jetsnél megmondták Aaron Rodgersnek, hogy mehet isten hírével
- Martellus Bennett és LeGarrette Blount is eladja a Super Bowl gyűrűjét
Legutóbbi hozzászólások
- Ragi on A Jetsnél megmondták Aaron Rodgersnek, hogy mehet isten hírével
- atis123juve on Touchdown #SuperBowl – A tökéletes csapatépítés diadala
- Cseh Tibor on Touchdown #SuperBowl – A tökéletes csapatépítés diadala
- Sigismundus on Touchdown #SuperBowl – A tökéletes csapatépítés diadala
- Syzchmenev on Az Eagles a bajnok minden idők egyik legsimább Super Bowlja után
- bollokg on Az Eagles a bajnok minden idők egyik legsimább Super Bowlja után
- Everlast77 on Az Eagles a bajnok minden idők egyik legsimább Super Bowlja után
- Loosername on Az Eagles a bajnok minden idők egyik legsimább Super Bowlja után