A hétvégén elindul a European League of Football 2025-ös szezonja, amely minden eddiginél izgalmasabbnak ígérkezik. A liga fennállásának ötödik évében több jelentős változás történt, élükön a csoportbeosztások teljes átalakításával, ami alapjaiban rendezheti át az erőviszonyokat. Az idei szezon lehet az első, amikor a liga valóban kompetitív mérkőzéseket kínál, hiszen a mezőny szorosabbá és kiegyenlítettebbé vált – ennek köszönhetően pedig egyre több csapatnak lehet reális esélye beleszólni a végelszámolásba.
Az European League of Football jelenlegi formájában 2021-ben alakult újjá, azzal az egyértelmű céllal, hogy megteremtsenek egy professzionális amerikai futball ligát Európában. Az eleinte csak főképp német csapatokból álló liga fokozatosan nőtte ki magát és vált egyre inkább nemzetközivé: az idei szezonban már összesen 16 csapat szerepel 9 különböző országból. Amennyiben hiszünk a liga nyilatkozatainak, úgy biztosra vehetjük, hogy a liga még mindig nem érte el végleges állapotát, és a továbbiakban is folytatni tervezik az eddigi terjeszkedési stratégiájukat.
A megalakulásuk óta eltelt 5 év alatt a liga fokozatosan mozdul el a professzionális amerikai futball irányába. A 2025-ös szezonra már több csapat is teljes állású szerződéseket kínál játékosaik és edzőik számára, illetve az edzők között is egyre több olyan szakember található, akik korábban az NFL-ben, az NCAA-ban vagy más magasan jegyzet sportligában pallérozódtak. Mindezt úgy, hogy emellett a liga kiemelt figyelmet fordít az európai játékosok tehetséggondozására. A szabályrendszer kifejezetten ösztönzi a hazai játékosok szerepeltetését, többek között az import, elsősorban amerikai játékosok számának korlátozásával. Ennek következtében valódi, tartós sikert csak azok a franchise-ok érhetnek el, amelyek erős saját nevelésű magra építenek. Ez a szemlélet hosszú távon nem csak a liga fenntarthatóságát szolgálja, hanem az európai amerikai futball fejlődésének is fontos eleme lehet.
NORTH DIVISION
A North divízióban három tradicionálisan erős német csapat mellett egy új dán franchise szerepel majd, amely a 2025-ös szezonban debütál. A csoporton belüli erőviszonyokat alaposan átrendezheti az átigazolási időszak, mivel több kulcsjátékos, köztük korábbi MVP-k is csapatot váltottak a divízión belül, ami várhatóan különösen izgalmassá és feszültté teszi az egymás elleni mérkőzéseket. Az előzetes power rankingek alapján a csoport két főszereplője a regnáló bajnok Rhein Fire és az újonc Nordic Storm, akik a szezon során várhatóan komoly vetélytársai lesznek egymásnak. Ugyanakkor véleményem szerint ez a divízió meglehetősen alul van becsülve, és bár való igaz, hogy a csoportban szereplő másik két német csapat jelenleg inkább egy újjáépítési fázisban van, ennek ellenére okozhatnak kellemetlen meglepetéseket ellenfeleik számára.
Berlin Thunder
A Berlin Thunder 2025-re egyértelműen visszalépett a korábbi kontender státuszából, és jelenleg az újjáépülő csapatok közé sorolható. A támadósor az irányító Jakeb Sullivan vezérletével ugyan az előző szezon során légiparádéval operált, 3216 passzolt yardja és 25 touchdownja ligaszinten is kiemelkedő, de a támadófal gyengesége és a futójáték teljes hiánya (kevesebb mint 60 yardos meccsenkénti átlag), már tavaly is komoly korlátokat szabott az egységnek. Mindennek tetejébe Aaron Jackson, a liga egyik legdominánsabb elkapója kivált az egységből, ami alapjaiban felforgatja az egész offense-t. Nélküle jelentősen csökkenhet a passzjáték hatékonysága, ugyanis kérdéses, hogy Jakeb Sullivan képes lesz-e megtartani korábbi formáját elit célpontja nélkül.
A legnagyobb problémát azonban valószínűleg a védelem újjáépítése jelenti majd. A háromszoros év védője, Kyle Kitchens, valamint Ludvig Myrén és Alexander Spillum távozásával gyakorlatilag az egész egységet újra kell szervezni. Ugyan tapasztalt játékosokat igazoltak a távozók helyére, többek között a defensive back Felix Proulx-ot és a védőfalember Neville Krügert, de ők inkább a stabilitás megteremtésében segíthetnek, mintsem a korábbi színvonal megtartásában.
A Thunder tehát jelenleg az identitáskeresés fázisában jár. A rájátszás elérése helyett reálisan az alapok újrarakása, a fiatal mag felépítése lehet az elsődleges cél, különösen egy olyan divízióban, amely a csoportbeosztások átrendezésével az eddigieknél jóval kompetitívebbé vált.
Hamburg Sea Devils
Hamburgban véget ért a tétlenség időszaka ugyanis a Sea Devils végre cselekszik. A döntőbe jutás évei után jött a szabadesés, de most úgy tűnik az irány végre ismét felfelé mutat, legalábbis ha a játékos mozgásokra tekintünk. A védelemhez csatlakozik a liga egyik legfélelmetesebb pass rushere, Kyle Kitchens személyében, aki nem mellesleg a frissen csoportriválissá vált Berlin Thundertől érkezik. Az ő jelenléte tehát nemcsak a pass rush szempontjából jelent óriási előrelépést, de komoly üzenetértékkel is bír a divízión belüli erőviszonyok kapcsán. Mellette a magyar szurkolók számára is ismerősen csengő név, Roedion Henrique is csatlakozott a kerethez, aki az amerikai import safety Nazir Streaterrel kiegészülve egy igen veszélyes párost alkotnak a secondaryben.
A támadósorban pedig egy új, fiatal irányító, Micah Leon kap bizalmat, aki a rangos NCAA-programból, a Florida Gators csapatától érkezik, és első profi szezonjára készül Európában. Munkáját a rutinos elkapó Terryon Robinson, valamint a megbízható Jakob Neugebauer segítik, akik stabil célpontként komoly támogatást nyújthatnak számára. A futójátékban pedig a tavaly berobbanó tehetség, Lucas Candido lehet a kulcsfigura, akinek megtartása szintén fontos lépés volt a klub számára.
A szándék tehát világos, Hamburg újra a nagyok közé akar tartozni. A kérdés már csak az, hogy az újonnan összeálló gárda milyen gyorsan talál rá a közös hangra. Nem túl biztató előjel, hogy a csapat élére kinevezett vezetőedző a szezon kezdete előtt mindössze 4 nappal bejelentette a lemondását. Mindezek ellenére ha a megfelelő elemek összeérnek, és a fiatal irányító kellően gyorsan be tud épülni a csapatba, illetve a megerősített védelem is vissza tud találni korábbi domináns formájához, akkor a Sea Devils könnyen az idei szezon egyik meglepetéscsapatává válhat.
Nordic Storm
A Nordic Storm már debütáló szezonja előtt komoly hullámokat generált a ligában. Ugyanis a koppenhágai központú újonc franchise rögtön a figyelem középpontjába került, miután megszerezte az elmúlt két szezon MVP-it. Név szerint az irányító Jadrian Clarkot és a running back Glen Toongát, mindkettőjüket közvetlen riválisától, a Rhein Fire-től. A támadósor gyorsan komoly erőt képviselhet, főleg mivel a stáb a támadófal megerősítésére is jelentős hangsúlyt fektetett, ami így Toonga kiemelkedő formájával kiegészülve egy stabil padlót teremt a csapatnak.
A linebacker sorban két játékos is kiemelkedik, Hugo Dyrendahl, aki a Frankfurt Galaxy csapatától érkezett, és a Berlin Thunders korábbi játékosa, Ludvig Myrén. Mind a ketten második csapatos All-Star tagok, ami jól mutatja, milyen minőségi játékosokról van szó, ráadásul mindketten a skandináv régió produktumai, így nemcsak az importkorlátozásoknak felelnek meg, hanem hosszú távú építkezésre is lehetőséget adnak. A secondary hátsó szekcióját is két második csapatos All-Star erősíti. Luke Glenna, az amerikai safety a Madrid Bravos együttesétől érkezett, kiváló játékintelligenciájával és megbízható coverage képességeivel gyorsan a hátsó alakzat vezéregyéniségévé válhat. Az ő túloldalán Chad Walrond, a Stuttgart Surge-től igazolt defensive back fog kezdő szerepet kapni, aki tapasztalatával és sokoldalúságával válhat az újonnan formálódó védelem egyik kulcsszereplőjévé.
A kérdés tehát csupán az, hogy első éves franchise-ként hol van a plafonjuk, és hogy képesek lesznek-e megfelelni az előzetes elvárásoknak. A közvetlen kapcsolat és rivalizálás a Rhein Fire csapatával különösen izgalmas összecsapásokat ígér a csoportban, és akár már az első évben komoly versenyt futhatnak majd egymással.
Rhein Fire
A Rhein Fire kétszeres regnáló bajnokként vág neki a szezonnak. Azonban az idei év minden eddiginél nagyobb kihívás elé állíthatja a csapatot, ugyanis kérdés, hogy a támadósorban történt jelentős személyi változások mellett mennyire tudják megőrizni korábbi dominanciájukat. Azonban ami továbbra is megkülönbözteti a Fire-t a mezőnytől, az az európai szinten példa nélküli stabilitás vezetőedzői fronton. Ugyanis a 2006-os NFL Europe szezon óta az a (egyébként magyar felmenőkkel rendelkező) Jim Tomsula felelős a csapat irányításáért, aki a két liga között eltel 15 év alatt többek között megfordult a San Francisco 49ers csapatánál, először mint defensive line coach, majd pedig Jim Harbaugh kirúgását követően főedzőként. Jelenléte különösen értékes lehet egy újraformálódó egység esetén.
A Fire támadósora az elmúlt két évben a liga legmeghatározóbb egysége volt. Előbb Jadrian Clark irányításával a passzjáték dominanciájával szereztek bajnoki címet, majd egy évvel később Glen Toonga vezetésével a futójátékra építve gázoltak át a mezőnyön. A két MVP teljesítménye döntő szerepet játszott abban, hogy a Rhein Fire kétszer is a csúcsra ért. Éppen ezért az idei szezon legnagyobb kérdőjele kétségkívül az ő távozásuk, ami minden bizonnyal a támadójáték megújulását hozza magával.
A támadósor mellett a védelem is kimagasló teljesítményt nyújtott, és mindössze 19 touchdownt engedtek 12 meccs alatt, amivel a legkevesebb pontot kapták az egész mezőnyben. Az egységnek a gerincét egyértelműen a kiemelkedő defensive back sor adta, köszönhetően az igen magas szinten teljesítő importoknak. A három leginkább kiemelésre szoruló játékos Omari Williams első csapatos All-Star válogatott, Tony Anderson a top100-as lista 39. helyezettje, valamint az XFL-múlttal rendelkező Darrius Nash. A támadósor átalakulása miatt idén a védelem által nyújtott rendkívül magas padló lehet a csapat legnagyobb erőssége, hiszen amennyiben a rutinos és összeszokott egység a korábbi teljesítményét idézi, a düsseldorfi csapat idén is az élmezőny meghatározó tagja maradhat.
EAST DIVISION
Az East divízió lényegében a tavalyi “Eastern Conference” újragondolt változata, amelyből a Berlin Thunder távozásával alakult ki a jelenlegi négyes felállás. A csoport favoritja egyértelműen a Vienna Vikings, akik az elmúlt években leuralták a csoportot, azonban a könnyű alapszakasz a rájátszásban rendszerint megbosszulta magát esetükben. A mögöttük sorakozó három csapat esetében reális célként inkább a tisztes helytállás, illetve a folyamatos fejlődés fogalmazható meg, miközben mindannyian reménykedhetnek egy esetleges Wild Card pozíció megszerzésében.
Fehérvár Enthroners
A Fehérvár Enthroners 2023-ban csatlakozott az ELF mezőnyéhez, ezzel Magyarország első olyan csapata lett, amely az európai amerikai futball legmagasabb szintjén szerepelhet. Az első két év eredménysora (5 győzelem, 19 vereség) ugyan nem ad okot a büszkeségre, de a fejlődés megkérdőjelezhetetlen. A hazai játékosállomány minősége több poszton is megüti az ELF-szintet, azonban a mélység továbbra is komoly problémát jelent. Ezen segíthet az új szabályváltozás, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos szomszéd országokból érkező játékosok “saját nevelésű” státuszba kerüljenek. Az Enthroners esetében így például Szerbia, ez már az idei fehérváriak keretén is érezhető lesz.
Az offseason egyik legfontosabb kérdése az irányítóposzt volt. A 2024-es szezon jelentős részében Jack Mangel vezette a támadósort, akinek teljesítménye ingadozó volt. Helyét idén az NCAA-s múlttal rendelkező Brock Domann veszi át, aki a Louisville Cardinals egyetemi csapatából érkezett. Az elkapósorban is történt változás, távozott ugyanis a tapasztalt ELF-veterán, Nathaniel Robitaille, helyére a magyar szurkolók számára már jól ismert Rashad Still érkezett, aki korábban is viselte az Enthroners mezét.
A védelem komoly változásokon esett át. Ugyanis visszavonult az egység vezére, Jebrai Regan, aki 2024-ben az ELF top 100-as listájának 8. helyén szerepelt, míg a kiváló holland cornerback, Roedion Henrique – akit sokan a liga egyik legjobb európai védőjének tartanak – másik csapathoz igazolt. Az ő pótlásuk nem lesz egyszerű. A secondarybe ugyanakkor érkezett a szerb Aleksandar Brokovic, aki egy fizikai játékot képviselő linebacker–safety hibrid, valamint az angol Miles Butt, akinek Henrique szerepét kellene átvennie. További érdekesség, hogy az Enthroners a védelem felépítését idén (is) unorthodox módon a front7-be koncentrálta és négy importjátékost is itt szerepeltet. Az amerikai Malik Crenshaw és Michael Badejo, valamint az európai Vincent Buffet és Aleksi Olavuo együttesen alkotják azt az agresszív védőfalat, amelytől nagy nyomásgyakorlást és futás elleni stabilitást várnak.
Összességében a Fehérvár Enthroners biztató fejlődést mutat, és bár még nem tartanak ott, hogy stabilan versenyezzenek az ELF élcsapataival, elindultak egy ígéretes irányba. Az elmúlt években a csapat gyakran küszködött az alapvető fundamentális hibák miatt, mint a blokkolás, a játékhívások vagy a drive-ok befejezése. Ezek rendszeresen visszavetették a csapatot. Ha ezekben sikerül előrelépni, és a kulcsjátékosok beváltják a hozzájuk fűzött reményeket, 2025-ben már egy versenyképes csapattá válhatna az Enthroners.
Prague Lions
A Prague Lions egy cseh amerikai futball csapat, amely 2023 óta tagja a European League of Footballnak, de a klub története egészen 1991-ig nyúlik vissza. Az ELF-ben eltöltött első két szezonjukban nehézségekkel küzdöttek, amit a 2–22-es összesített mérleg is jól mutat. Ennek egyik fő oka a hazai nevelésű tehetségek hiánya, aminek következtében a keret mélysége és minősége ezen a területen jelentős elmaradást mutat a liga élcsapataihoz képest. Az idei offseason során azonban komoly átalakuláson ment keresztül az együttes, új edzői stáb, új játékosok, új irány. Támadóoldalon az eddigi gyenge teljesítmény (a liga legalján szerepeltek szinte minden mutatóban) indokolttá tette a változtatást. A remények szerint az új amerikai irányító, Javarian Smith, aki legutóbb a Hamburg Sea Devils csapatában játszott, most a csehek vezéreként próbálhatja meg új alapokra helyezni a támadójátékot. Willie Patterson személyében szintén amerikai import érkezik elkapó posztra, így végre új lendületet hozhatnak egy eddig szenvedő egységbe, amely most végre stabil alapokat kaphat.
A védelemből az amerikai defensive end James Brooks, valamint a szerb származású Aleksandar Borkovic távozása komoly veszteség. Az utóbbi ráadásul csoportellenfélhez, a Fehérvár Enthronershez igazolt. Viszont az új igazolások ígéretesek, a védelem hátsó alakzatát erősíti két új amerikai import, Jalen Embry és Ken Hike Jr., akik jelentősen javíthatnak a secondaryn, különösen azután, hogy a csapat tavaly a legtöbb passzolt yardot engedte az egész ligában.
A nagy kérdés, vajon 2025-ben sikerül-e a Lionsnak kitörni a liga hátsó régiójából, és megtenni az első lépéseket a középmezőny felé. A csapat lassan, de biztosan építkezik, és ha a kulcspozíciókban beválnak az új igazolások, akkor idén végre levethetik a sereghajtó szerepet, és versenyképesebb csapatként léphetnek pályára hétről hétre.
Vienna Vikings
A Vienna Vikings Európa egyik legpatinásabb és legsikeresebb amerikai futball klubja. Az osztrák fővárosban székelő franchise 1983-as alapítása óta meghatározó szereplője a kontinens élvonalának. A 2022-es csatlakozásukat követően egy bajnoki címmel bizonyították helyüket a legjobbak között, majd 2023-ban és 2024-ben is veretlenül zárták az alapszakaszt. A rájátszásban azonban mindkét évben idő előtt búcsúztak, mivel a gyengébb csoportellenfelek nem készítették fel őket kellőképpen a legerősebb csapatokra. A Vikings így szembesült azzal, hogy az alapszakasz dominancia önmagában nem elég az újabb bajnoki címhez.
A 2025-ös szezonra a Vikings egy letisztult, ütőképes támadósort rakott össze, amelyet továbbra is az amerikai irányító Ben Holmes vezet. Holmes egy vérbeli vezéregyéniség, kiváló játékintelligenciával és pontos dobásokkal operál, amelynek az amerikai elkapó Reece Horn továbbra is az első számú haszonélvezője. A másik sztárelkapó Jordan Bouah távozása ugyan fájó pont, de az ő helyére érkező osztrák nevelésű Yannick Mayr komoly potenciállal bír, és remekül illeszkedik a rendszerbe. A Vikings elkapósora így továbbra is az egyik legerősebb egység lehet az ELF-ben.
A bécsiek védelme évek óta egy szilárd, hazai nevelésű mag köré épül. Ez idén sem változik, az osztrák játékosok tapasztalata és összeszokottsága alapot ad a stabilitáshoz, míg az amerikai importok emelik a szintet. A secondarybe érkező Amani Dennis és Divine Buckrham rendkívül atletikus, playmaker-típusú defensive backek, akik kulcsszerepet játszhatnak a passz elleni védekezés megerősítésében.
Összességében a Vienna Vikings továbbra is az ELF egyik legösszeszokottabb és legkomplexebb csapata, amely mind támadó, mind védőoldalon stabil alapokra építkezik. Ha a jól megszokott alapszakaszbeli dominanciát idén sikerül a rájátszásban is kamatoztatni, reális esélyük nyílhat arra, hogy visszahódítsák a bajnoki címet.
Wroclaw Panthers
A Wrocław Panthers 2021 óta tagja az ELF mezőnyének, ahol a kezdetektől fogva egy erős nemzeti bázisra építő programot képviselnek. A korábban két lengyel csapat összeolvadásából létrejött klub évek óta a lengyelországi amerikai futball zászlóshajója, azonban az európai porondon egyelőre megrekedtek a középmezőnyben.
Hiába rendelkeznek évről évre kiemelkedő hazai, illetve import játékosokkal, mint például a jelenlegi Dallas Cowboys elkapó KaVontae Turpin, az áttörés valamiért sosem jött össze. A legfőbb oka ennek az állandóságot nélkülöző irányítóhelyzet, a franchise évek óta küzd azzal, hogy megtalálja a megfelelő vezért a center mögött. Ennek ellenére is sikerült versenyképesnek maradniuk, ami főként a kiváló lengyel játékosállománynak volt köszönhető. Közülük is kiemelkedik Dawid Brzozowski, aki 2023-ban a liga legtöbb futott yardját gyűjtötte. Az idei évre a Panthers megszerezte az amerikai irányító DJ Ironst, aki egy fizikális, mobilis irányító jó karerővel, de még kérdéses, hogy tud-e konzisztens szinten teljesíteni. Segítségére lesz a korábbi Michigan State elkapó, Darrell Stewart Jr., aki rutinjával és sebességével, mélységi fegyverként segítheti az offense-t. Szükség is lesz rá, ugyanis két ígéretes lengyel elkapó, Kacper Jaszewski és Jakub Mazan távozása érzékenyen érintette az egységet.
A védelem szíve továbbra is a ligarekordot jelentő 164 szerelést bemutató A.J. Wentland, aki egy személyben tartja össze a front seven egységét. A secondary legismertebb neve Devin Burrell, aki ugyan defensive backként szerepel, mégis elsősorban visszahordóként vált igazán veszélyessé, a tavalyi szezonban több return TD-t is szerzett, és a special team egyik legnagyobb fenyegetésévé nőtte ki magát. A védelem teljesítménye ugyanakkor erősen megosztó volt. A futás ellen elit szinten teljesítettek, viszont a passz elleni védekezés súlyos problémát jelentett. Az egész ligában a második legtöbb passzolt yardot engedték, ami komoly hátrányt jelentett a kulcspillanatokban.
A Panthers célja idén is egyértelműen a rájátszás, azonban ehhez nagyon sok tényezőnek kell összeállnia. DJ Ironsnak gyorsan alkalmazkodnia kell az európai játékhoz, a passz elleni védekezésnek pedig drasztikusan javulnia. Ha minden a helyére kerül, Wrocław végre szintet léphet, és hosszú évek után valós eséllyel pályázhat a playoffra.
SOUTH DIVISION
Az újonnan létrejött South divízióban három korábbi “Central Conference” csapat találkozik, akik már jól ismerik egymást. Melléjük csatlakozik be negyedikként a “Western Conference”-ből érkező Madrid Bravos, akik tavaly újonc franchise-ként egyből rájátszásrészvételt harcoltak ki maguknak. Az előzetes power rankingek alapján a csoport meglehetősen kiegyenlített, és csupán a Helvetic Mercanaries lóg ki lefelé a mezőnyből. A csoport másik három tagja azonban reális eséllyel versenyezhet a csoportelsőségért.
Helvetic Mercenaries
A Helvetic Mercenaries 2023-ban debütált Svájc első képviselőjeként. A rajtot nagy várakozások övezték, azonban az első két év csalódást keltően alakult számukra. Mindössze négy győzelmet szereztek, miközben húsz alkalommal szenvedtek vereséget. A gyenge mérleg oka részben a keret mélységének és tapasztalatának hiánya volt, amit csak tovább súlyosbított a sérüléshullám és a szakmai stáb teljes szétesése. Az idei offseason azonban komoly változásokat hozott számukra. Marcus Herford személyében új vezetőedző érkezett, aki a német ligából hoz tapasztalatot. A klub célja hosszútávon egy stabil, versenyképes franchise felépítése lenne Svájcban, aminek a 2025-ös év lehet az első komoly mérföldköve.
A támadósorban sikerült megtartani Milan Spillert, az első európai elkapót, aki átlépte az 1000 yardos álomhatárt. Megtartása nemcsak szakmai, hanem keretépítési szempontból is kulcsfontosságú volt, hiszen Spiller svájci származású, így a saját nevelésű mag egyik alapköve lehet. Az irányító poszton az amerikai import Isaiah Weed kap lehetőséget, akit korábban a Cologne Centurions csapatánál láthattunk játszani. Weed egy hihetetlenül mobilis játékos, aki képes nagy játékokra, ugyanakkor hajlamos az inkonzisztens teljesítményre is. Az elkapósor igazi nagyágyúval bővült Keelan Cole személyében. A 32 éves amerikai elkapó neve nem ismeretlen az NFL-követők számára. Hat éves NFL karrierje során 93 mérkőzésen lépett pályára, ez idő alatt 197 elkapásból 2832 yardot és 14 touchdownt szerzett. Egyértelműen egy kiemelkedő, NFL-szintű atlétáról beszélünk, aki karrierje csúcsán komoly fegyver volt, és még most is jelentős erősítést jelenthet a Mercenaries fiatal támadósora számára.
A védelem kulcsembere lehet az amerikai DE Demarcus Artis, aki korábban a finn ligában dominált. Ugyanakkor a távozó játékosok komoly űrt hagynak maguk után: Pierre Yves Majo, a korábbi Defensive Rookie of the Year, ráadásul saját nevelésű svájci tehetségként távozott, ami hosszú távon is érzékeny veszteség. Mellette Jon Falk, a veterán linebacker is visszavonult, aki nemcsak a pályán, de az öltözőben is meghatározó figura volt.
A Mercenaries idén sem tartozik majd az élcsapatok közé, de végre elindulhat a fejlődés útján. Amennyiben az új kulcsjátékosok beválnak, és megfelelő kémiát alakítanak ki, a svájci alakulat végre elmozdulhat a tabella aljáról. Esetükben már néhány győzelem is komoly előrelépés lenne a pozitív mérleg pedig szenzációként hatna Svájcban.
Madrid Bravos
A Madrid Bravos 2024-ben csatlakozott az ELF mezőnyéhez, és újonc létükre rögtön letették névjegyüket: 8-4-es mérleggel bejutottak a rájátszásba, ahol bár hamar búcsúztak, teljesítményük komoly elismerést érdemelt. A spanyol franchise már az első évben stabil középcsapattá vált, aminek egyik legfőbb pillére a kivételesen erős hazai játékosállomány, amelyre tudatosan és hatékonyan építettek importigazolásokkal.
Tavaly a támadósor gerincét a futójáték adta, D’Wayne Obi a liga egyik legmeghatározóbb futója volt, így az ő távozása komoly érvágás. Emellett a csapat úgy döntött, hogy lecseréli tavalyi kezdőirányítóját, Steven Duncant, de a Bravos nem csupán pótolni próbálja, sokkal inkább szintet lépne. Ennek jeleként leszerződtették az amerikai irányító Reid Sinnettet, aki 2020 és 2025 között több NFL-csapatnál is megfordult a gyakorlócsapatban. Tapasztalata, játékintelligenciája és profi környezetből hozott szemlélete új dimenziókat nyithat a Madrid támadójátékában. A passzjátékban történő szintlépést két szélvészgyors elkapóval igyekeztek megtámogatni. A Rutgers egyetemről érkező, amerikai származású Aron Cruickshankkal, illetve Juan Flores Calderon-nal, aki az olasz Milano Seamen csapatánál emelkedett ki.
A védelem tavaly összességében nem számított a liga élvonalához tartozónak, így különösen érzékenyen érintheti a két amerikai defensive back, Jalen Embry és Luke Glenna elvesztése. Bár érkezett az ígéretes svájci edge rusher, Pierre Yves Majo, és a hátsó alakzatban továbbra is jelen van a saját nevelésű Pablo Araya, az egység stabilitása és mélysége komoly kérdőjel lehet. Amennyiben viszont az offense új elemei gyorsan megtalálják az összhangot, a Bravos plafonja nem csupán egy újabb playoff-szereplés, hanem akár a bajnoki cím is lehet.
Munich Ravens
A Munich Ravens 2023-ban csatlakozott az ELF mezőnyéhez, ahol egyből az egyik legizgalmasabb újonc franchise képét festették. Míg első évükben a támadósoruk számított ligaelitnek, addig a 2024-es szezonban teljesen átfordultak és a brutálisan kemény védelem húzta be őket a rájátszásba. És bár a playoff szereplésük meglehetősen gyorsan véget ért, de a teljesítményük így is elismerést érdemel.
Az idei szezonra azonban komoly átalakuláson ment keresztül a keret, különösen a támadósor. Távozott ugyanis az amerikai importirányító Chad Jeffries, aki a csapat két szezonja során 65 touchdownt és majdnem 6500 yardot passzolt, ezzel a liga egyik legproduktívabb játékosának számított. A helyére az egykori North Carolina irányító Russell Tabor érkezik, aki mobilis, tehetséges, de még fejlesztésre szorul. Ugyanakkor mint prospect meglehetősen ígéretesnek tűnik és hosszú távon komoly potenciál rejlik benne. A fiatal irányító munkáját nagyban segítheti az amerikai elkapó Malik Stanley, aki egy biztoskezű célpont. Valamint a tavaly berobbanó futó Justin Rodney-ra is lehet támaszkodni.
A védelem tavaly elképesztő statisztikákat produkált, ők engedték a legkevesebb passzolt yardot az egész ligában, és a harmadik legkevesebb futott yardot. A csapat német mélysége itt viszont vékonyabb, így elsősorban az importokra támaszkodnak. Élükön az osztrák származású defensive back Christoph Nitzlander illetve a két amerikai import, a linebacker Dexter Fitzpatrick, valamint a defensive back Cole Coleman. Amennyiben az új érkezők, különösen az irányítóposzton, gyorsan megtalálják a helyüket a rendszerben, a Ravens ismét versenyben lehet a rájátszásért – hosszabb távon pedig komoly potenciál rejlik ebben a fiatal csapatban. Ugyanakkor Jeffries távozása, valamint a divíziós riválisok megerősödése miatt reális veszélye van annak, hogy a korábbi lendület megtörik, és 2025-ben némileg visszaesik a müncheniek teljesítménye.
Tirol Raiders
A Tirol Raiders Európa egyik legrégebbi és legprofibban működő amerikai futball franchise-a. A lenyűgöző, az Alpok lábánál elhelyezkedő stadionjuk nemcsak látványos, de méltó otthona is egy olyan klubnak, amely az ELF-ben 2022-es csatlakozása óta minden évben 8–4-es mérleget produkált. Ez a stabil teljesítmény tavaly már nem volt elég a rájátszásra, a nagy rivális Munich Ravens ugyanis kiszorította őket a playoffból. Emellett továbbra is tart az átok: az ELF-ben még soha nem sikerült legyőzniük az osztrák rivális Vienna Vikingst.
Támadósoruk egyik fő erőssége a futójáték, amellyel tavaly a második legtöbb futott yardot termelték ligaszinten. A hazai nevelésű Tobias Bonatti a rendszer kulcsfigurája, akinek teljesítménye stabil alapot biztosít. Emellett meg tudták tartani a másik alapembert, Philipp Haun elkapót is. A passzjáték viszont akadozott, az irányítóposzton tapasztalt folyamatos problémák miatt csak 12. helyen zárták a ligát ebben a mutatóban. Nem meglepő tehát, hogy idén új irányítóval vágnak neki a szezonnak: Conor Miller, a korábban a Barcelona Dragonsban szereplő amerikai QB kap lehetőséget, aki így most egy stabilabb szervezetben bizonyíthat. A stáb igyekszik kiszolgálni újdonsült irányítójukat, aki mellé csatlakozik JaCorey Sullivan, az XFL-t is megjárt robbanékony elkapó, aki segíthet új szintre emelni a passzjátékot.
A védelem tavaly erős középmezőnyt képviselt, különösen a passz elleni védekezésben (5. legkevesebb engedett yard). Az egységből viszont távozott a kiemelkedő defensive back, Devin Taylor. Ennek ellenére sem várhatunk visszaesést, ugyanis két amerikai importot is igazoltak a secondarybe, a cornerback Dijon Wallst, valamint a NFL practice squad tapasztalattal rendelkező safety Aaron Maddox-ot, aki korábban az Indianapolis Colts keretében is szerepelt.
A Raiders stabilitása megkérdőjelezhetetlen, de 2025-ben nehéz sorsolás vár rájuk, így a siker kulcsa az új irányító és elkapó páros gyors beilleszkedése lehet. Ha Miller és Sullivan gyorsan összeérnek, és a támadósor végre kiegyensúlyozottabbá válik, a Raiders akár az eddigi teljesítményét is túlszárnyalhatja, ellenkező esetben viszont a negatív mérleg sem elképzelhetetlen.
WEST DIVISION
A West divízió felépítésénél is a liga igyekezett megőrizni a már korábban formálódó rivalizálásokat, hiszen a négy csapatból három a korábbi “Western Conference”-ből érkezik. Ehhez a trióhoz csatlakozik idén a Stuttgart Surge, amely tavaly második kiemeltként egészen az elődöntőig menetelt, és idén is komoly célokkal vág neki a szezonnak. A divízió első helyéért folytatott harcban az egyedüli komoly kihívójuknak a Paris Musketeers ígérkezik. A másik két csapat inkább a középmezőnyben küzdhet meg egymással, de a divízión belüli találkozók így is bővelkedhetnek izgalmas és fordulatos párharcokban.
Cologne Centurions
A Cologne Centurions a European League of Football egyik alapító tagja, 2021 óta szerepelnek a ligában, de eddigi négy idényük során még egyszer sem sikerült pozitív mérleget produkálniuk. A franchise az NFL Europe-ból ismert név és hagyományok örököse, de az áttörésre továbbra is várni kell.
A 2024-es idény után több kulcsjátékos is távozott, köztük az amerikai irányító Isaiah Weed, aki kiszámíthatatlan teljesítményével vált ismertté. Voltak villanásai, amikor már majdhogynem MVP-szinten teljesített, de sajnos túl gyakran szétesett a játéka. Emiatt bár szórakoztató volt semleges nézők számára a focija, hosszú távon egyértelmű volt, hogy nem számolhatnak vele. Vele együtt távozott Carlos Hill is, aki a liga egyik legveszélyesebb mélységi elkapója lehetett volna, ám a hektikus passzjáték nem segítette érvényesülését. A távozók pótlására a vezetőség szerződtette az amerikai irányító Jeremy Moussát, ám a csapat alig tíz nappal a szezonkezdés előtt megvált tőle. Így az első héten már biztosan amerikai irányító nélkül kezdenek. A kezdő pozíció így a német Jan Leukerre szállt, akit ugyan eredetileg csere QB-nak szántak, most mégis ő vezetheti ki a csapatot az első fordulóban. Leuker munkáját Austin Osborne, egy fizikális, nagy termetű amerikai elkapó segítheti majd, aki elődjeihez képest egy új stílust hozhat majd a passzjátékba.
A védelem tavaly a liga alsó harmadába tartozott szinte minden mutatóban, így nem meglepő, hogy két új edge rushert is hoztak Jai Jackson és Alex Alteus személyében, akik jelenléte remélhetőleg emel a védelem szintjén.
A Centurions számára a 2025-ös szezon újra az identitáskeresésről szól. Az amerikai irányító hiánya és az utolsó pillanatos változások miatt a stabilitás is kérdéses, már az is siker lenne, ha a csapat elmozdulna a tabella legaljáról.
Frankfurt Galaxy
A Frankfurt Galaxy a liga egyik legikonikusabb csapata, amely már az ELF első szezonjában bajnoki címet ünnepelhetett. Azóta viszont fokozatosan elkezdett szétesni a korábbi sikercsapat, amit a 2024-es idény mélypontja tett igazán látványossá: mindössze 4-8-as mérleget értek el, ami a franchise történetének eddigi leggyengébb szezonja lett. A visszaesés egyik fő oka a rengeteg sérülés volt, amely végigkísérte a csapat idényét, ugyanis hiába volt meg a tehetség a keretben, egyszerűen nem tudták áthidalni a kulcsjátékosok kieséséből fakadó hiányokat.
A Galaxy gyakorlatilag minden fontos statisztikai mutatóban a liga középmezőnyéhez tartozott, sem támadásban, sem védekezésben nem tudtak igazán kiemelkedni. A holtszezonban pedig több kulcsemberüket sem sikerült megtartaniuk: a támadósorból távozott a liga egyik legjobb elkapója, Markell Castle, míg a védelemből az All-Star linebacker, Hugo Dyrendahl hagyott űrt maga után. A vezetőség így kénytelen új alapokra helyezni a csapatépítést, hogy ismét a rájátszás közelébe kerülhessen. Ennek egyik első eleme a tavalyi szezon közepén érkezett Matthew McKay quarterback, akinek ekkor még egy teljesen más rendszerbe kellett beugrania, ráadásul a szezon során egy súlyos lábsérülést is szenvedett. A szakmai stáb ennek ellenére is bizalmat szavazott neki 2025-re, ezúttal már egy rá szabott offense-szel. Mellette Sandro Platzgummer lehet a támadósor másik kulcsfigurája, aki az osztrák válogatott klasszisaként 2020 és 2022 között a New York Giants bő keretében kapott szerepet, és bár csak preseason mérkőzéseken kapott lehetőséget, európai szinten az egyik legjobb és legsokoldalúbb futóként van számon tartva, jelenléte jelentős pluszt adhat az offense-nek.
A tavalyi szezonban a védelem egyik leglátványosabb gyenge pontja a secondary volt, amit az is jól mutat, hogy engedett yardok tekintetében mindössze a 13. helyen zártak a ligában. Ennek a problémának orvosolására két amerikai defensive back is érkezett, Shyheim Battle, valamint Channing Stribling, utóbbi a Michigan Wolverines után NFL-csapatok kereteiben is megfordult, majd az USFL-ben All-Star státuszig jutott. Érkezésük komoly erősítést jelent, és reményt adhat arra, hogy a Galaxy secondaryje idén végre stabil alapja lehet a védelemnek.
A Galaxy célja továbbra is a rájátszásba jutás, ám ehhez több tényezőnek is össze kell állnia. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy Matthew McKay teljesen felépül-e súlyos sérüléséből, és képes lesz-e újra csúcsformába lendülni. Emellett a védelemnek a távozók ellenére is stabilizálódnia kell, hogy a csapat újra versenyképes lehessen. A kihívásokat fokozza, hogy a divízió riválisai jelenleg előrébb tartanak, így a Galaxynak nemcsak a saját problémáit kell orvosolnia, de egy erősödő mezőnyben is helyt kell állnia.
Paris Musketeers
A Paris Musketeers az ELF egyik legfiatalabb, ugyanakkor legdinamikusabban fejlődő csapata. A 2023-as bemutatkozó szezonjukat 6–6-os mérleggel zárták, ami ugyan csalódást keltő volt az előzetes elvárásokhoz képest, de egy évvel később már 10–2-vel jutottak elődöntőbe, ahol a Vienna Vikings állította meg őket. A fejlődés látványos, ám a 2025-ös szezon előtt komoly változások történtek a klubnál, mind a stábban, mind pedig a játékoskeretben. Az eddigi vezetőedző, Marc Mattioli Egyesült Államokba való távozását követően a korábbi NFL-edző Jack Del Rio vette át a helyét, aki többek között a Jacksonville Jaguars (2003–2011) és az Oakland Raiders (2015–2017) vezetőedzője is volt.
A támadósor vezére Zach Edwards, aki korábban MVP-jelöltként az egyik legveszélyesebb irányító volt az ELF-ben, személyes okokból kifolyólag visszatért az Egyesült Államokba. Az ő pótlására Jaylon Henderson korábbi Boise State irányító érkezik, aki az elmúlt két évben a Potsdam Royals irányítójaként kétszer is GFL-döntőt nyert. Henderson rendkívül atletikus irányító, aki remekül menekül a nyomás elől, ugyanakkor karereje és technikája is bőven elég az európai elithez. Játékát jól kiegészíti az amerikai elkapó Austin Mitchell, aki sebessége révén igazi mélységi fenyegetést jelent.
A védelem volt az erősségük, és idén is ez lehet a gerincük még úgy is, hogy a csapat egyik vezéralakja, Dauson Dales távozott. Az ő pótlása nem lesz egyszerű, de Jack Del Rio érkezésével a védelem várhatóan még strukturáltabbá válik, gyors, fizikális és szervezett egység formálódik, amelyben az NFL-stílusú sémák és az agresszív nyomásgyakorlás kapják a főszerepet.
A Paris Musketeers minden kétséget kizáróan továbbra is a liga egyik legígéretesebb fiatal franchise-a. Az NFL-tapasztalattal érkező új vezetőedző ugyan lehetőséget teremt a szintlépésre, de a jelentős személyi változások különösen az irányítóposzton kérdéseket vetnek fel. Ha ezek az átalakulások gördülékenyen zajlanak, a Muskétások idén is ott lehetnek a végelszámolásnál.
Stuttgart Surge
A Stuttgart Surge az ELF egyik legkülönlegesebb történetével rendelkező csapata, míg első két idényükben csupán két győzelmet szereztek, azóta teljes átalakuláson mentek keresztül. A 2022-es idényt követően teljesen átstrukturálták a szakmai stábot, ami után elképesztő fordulat következett. Az elmúlt két évben 21-3-as eredménnyel zárták az alapszakaszokat, azonban a liga legtetejére egyszer sem sikerült felküzdeniük magukat.
A liga egyik élcsapatához méltóan a labda mindkét oldalán komoly erőt képviseltek. Tavaly a legtöbb pontot szerezték és különösen a passzjátékuk volt kimagasló, ebben a mutatóban a második legjobbak voltak a ligában. Ez azonban idén könnyen változhat, mivel elveszítették két meghatározó elkapójukat, Yannic Mayrt és Darrell Stewart Jr.-t. Ugyanakkor a legfontosabb láncszem, Reilly Hennessey maradt. A kiváló irányító már a visszavonuláson gondolkodott, de a rájátszásban elszenvedett vereség nem hagyta nyugodni. Egyértelmű céllal tér vissza: befejezetlen ügye van, és ez nem más, mint bajnoki címet szerezni a Surge-nak.
A Stuttgart védelem tavaly a liga egyik legerősebb egysége volt, mindössze a második legkevesebb pontot engedve. A védőfal rendkívül stabil alapot biztosít, míg a hátsó alakzatba visszatérő import játékosok biztosítják a secondary minőségét. A Mitch Fettig és Raheem Wilson párosa továbbra is az ELF egyik legjobb duója, jelenlétük garancia a magabiztos passz elleni védekezésre.
A nagy kérdés tehát, hogy 2025 lesz-e az év, amikor a Stuttgart Surge végre felér az ELF trónjára? A védelem stabilitása, Hennessey vezérszerepe és a döntő hazai rendezése olyan motivációt adhat a csapatnak, amely átsegítheti őket az utolsó akadályokon is. A cél nem lehet más, mint megszerezni a bajnoki címet, különösen úgy, hogy az aranyéremért vívott küzdelem épp Stuttgartban dől el.
Összegzés
Az európai amerikai futball évről évre magasabb szintre lép, és a 2025-ös idény minden eddiginél szorosabb és látványosabb küzdelmeket ígér. Akár a stadionból szurkolsz, akár a képernyőn keresztül követed az eseményeket, garantált, hogy a football szerelmesei idén sem fognak csalódni. Az összes mérkőzés elérhető online az ELF Game Passen keresztül, amely a DAZN platformján működik (az NFL rendszeréhez hasonlóan), így bárhol, bármikor követhetők az izgalmas összecsapások.
A szezonnyitó mérkőzésre pedig ma, május 17-én kerül sor 18:00-kor, ahol a címvédő Rhein Fire csap össze a tavalyi elődöntős Paris Musketeers csapatával. Illetve ezzel párhuzamosan rendeznek egy East divíziós csopormérkőzés, a Wroclaw Panthers és a Fehérvár Enthroners ütközik meg egymással.

Legfrissebb cikkeink
- Vérrögöt találtak a Rams kezdő támadófalemberénél
- A Mike Tomlin – Aaron Rodgers duó történelmi
- Családon belüli erőszak miatt kaphat eltiltást a Texans safetyje
- Még mindig csak két második körös újonc írta alá a szerződését
- A Rams tényleg érdeklődött Aaron Rodgers iránt
- A Packers ritkán látott lépéssel zárta le Jaire Alexander ügyét
- A leggyengébb láncszem – NFC North 2025
- Diontae Johnson: Nem a tavalyi rossz szezon határoz meg
- Travis Hunter az év újonc támadója és védője díjra is esélyes
- Myles Garrett Aaron Rodgersről: Jó lehetőség, hogy berakjam a temetőbe
- Trent Williams a 40-es éveiben is focizna
- James Cook szereti a pénzt, így nem holdoutol
- A Raiders igazolta le a Bengalstól kivágott linebackert
- A 10 legnagyobb playoff upset
- A Bengals újonca a vezetőségnek: Ti csak vitákat akartok nyerni, nem meccseket
Legutóbbi hozzászólások
- bollokg on A Packers ritkán látott lépéssel zárta le Jaire Alexander ügyét
- Fetyke on A leggyengébb láncszem – NFC North 2025
- Hurrá Torpedó on A leggyengébb láncszem – NFC North 2025
- vicgeordie on Még mindig csak két második körös újonc írta alá a szerződését
- Loosername on Még mindig csak két második körös újonc írta alá a szerződését
- Cseh Tibor on A leggyengébb láncszem – NFC North 2025
- ClayMatthews52 on A Packers ritkán látott lépéssel zárta le Jaire Alexander ügyét
- Cseh Tibor on Családon belüli erőszak miatt kaphat eltiltást a Texans safetyje
Néhány csapatnál igazán megemlíthettétek volna, hol a székhelyük, mert totál nem derül ki az írásból. Svájc meg elég nagy ahhoz, hogy bárhol lehessen, pl.
A kölnieknél hogy áll most a helyzet a Krokodilokkal? Létezik az utóbbi csapat még? Mennyire szívják el egymás elöl a jétékosokat, a nézöket, szponzorokat?
Tegnap egyébként azt hiszem láttem egy centuriót edzésre menni.
Kösz az ismertetőt, ez teszik, érdekesen hangzik nekem.
Jelennek még meg majd kisebb ismertetők, meccsekről, a bajnokság aktuális állásáról, stb ?
Enthroners meccsekről mindig lesz valami hír legalább, többiekről 3-4 fordulónként lesz egy összegzés