Rob Gronkowskival szemben az FK! szerkesztősége nem csak védelmeket, de könyveket is tud olvasni, így amint lehetőségünk nyílt rá, nagy örömmel vetettük rá magunkat Meskó Zoltán nemrég megjelent könyvére.
Az NFL első kézből cím nem hazudik, de hát hogy is tehetné: Meskó Zoli 4 évet húzott le a ligában három csapatban, és ez alatt számtalan ismerős játékossal és edzővel került kapcsolatba, akiket a képernyőn keresztül megismerttől teljesen eltérően, a mindennapi emberi kapcsolatok szintjén mutat be. Persze nem adják olyan könnyen azt, hogy az ember első kézből mesélhessen sztorikat a Patriots öltözőjéből – az NFL-karrier titkain túl azt is megtudjuk, hogy hogyan is fordulhat az elő, hogy egy temesvári magyar fiú eljut a Super Bowl gyepére.
Ennek megfelelően a könyv igazából egy szép nagy fejlődésregény, amely végigkíséri Zoli karrierjét, és megismerjük azt, hogy milyen tényezők vezettek ahhoz, hogy a középiskolában kipróbálja magát a futballpályán, majd arról is beszámol, hogy milyen impulzusok érték a michigani egyetemi évek alatt, végül pedig érkezik a jutalomjáték: a négy NFL-szezon minden kalandja, öröme és fájdalma.
Személy szerint úgy érzem, hogy a könyv igazi értékét nem is feltétlenül ez a kronológia adja, hiszen ezt a témát már nagyon sokan, nagyon sokféleképpen elmesélték, és bizony nem Zoli volt az egyetlen, akinek nem volt kikövezve az útjaa a profi karrier felé. Sokkal érdekesebbnek érzem az egész sztori mögött lévő mentalitást, azt, hogy milyen motivációk vezérlik az egyes szakaszokban, és hogyan jut el egy játékos ahhoz, hogy igazából a meccs eredménye, a győzelem érdekli talán a legkevésbé. Mert bizony az NFL egy kőkemény üzlet, ahol a legnagyobb sztárokon kívül és veteránokon kívül mindenki lecserélhető, ha nem teljesít az elvárásoknak megfelelően – viszont ha azokat hozza, akkor hiába kap ki a csapata, a játékos pozíciója, saját és családja megélhetése biztonságban marad. Első olvasásra ez a gondolatmenet kicsit önzőnek és szomorúnak tűnik, de ha magunkat ebbe a helyzetbe képzeljük, akkor könnyen ráérezhetünk a szerző igazságára.
Természetesen a könyv azért nem korlátozódik a játékosok önsajnálatára, lendületes története a nagy kalandon kívül számos apró sztorit, elcsípett megjegyzést, portrét elénk tár, és közben többet megtudunk a puntolás technikájáról, valamint a special team játékosok világáról, mint azt valaha gondoltuk volna. De komolyan: tudtátok, hogy egy puntertől elvárás az, hogy 1,3 másodperc alatt végezze el tökéletesen az egész mozdulatsort? Vagy azt, hogy a punterek megítélését leginkább arra a statisztikára alapozzák (yard/punt), ami igazából semmit nem mond el egy játékos valós teljesítményéről, max arra jó, hogy a punter azért szurkoljon, hogy csapata a saját harmincasánal 3&out-ot csináljon?
Összességében én nagyon élveztem ezt a könyvet, stílusa és tempója pont ideális volt, és az NFL-zsargon magyarításán sem kell majd bosszankodnunk – ezeket Meskó Zoli korlátozott magyar nyelvi ismereteinek köszönhetően inkább a könyvet összefogó Bálint Mátyás sportújságírónak köszönhetjük. Személy szerint én mondjuk a szerelmi száltól eltekintettem volna, pláne úgy, hogy a feleségnek igazából az NFL-történethez viszonylag kevés köze van, de ha tényleg a játékos eddigi életét, és annak a ligán túli kiteljesedését foglalja össze a könyv, akkor egy jó hollywoodi produkcióhoz hasonlóan itt sem maradhat el ez az elem.
Kinek ajánlanám a könyvet? Patriots és punterrajongóknak egész biztosan kötelező darab, de igazából úgy gondolom, hogy minden NFL-rajongó számára izgalmas és érdekes olvasmányt jelent a Meskó-életrajz – nem hiszem, hogy a jövőben túl sok magyar NFL-es kalandjait fogjuk tudni majd elolvasni. Annak érdekében, hogy minél több FK-s olvashassa a karácsonyfa alatt a könyvet, most a keresőoptimalizás érdekében ideírom, hogy “Kedves szülők, barátnők, kollégák, Az NFL első kézből nagyon jó karácsonyi ajándék minden NFL-rajongónak, csak ajánlani tudom!” Szívesen!
A könyvről további információt ebben a bejegyzésben találhattok. Akinek meg nincs kedve elmenni a könyvesboltig, vagy megvárni a karácsonyt az pedig ossza meg a FB-falunk tetején látható bejegyzést október 19-ig, ugyanis a megosztók között kiosztunk három példányt a Meskó-könyvből.
Legfrissebb cikkeink
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
- A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Myles Garrett szeretne valami tervet látni Clevelandben
- FK! Preview #16
- Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- A Bills lehet az első csapat, amely zsinórban 9 meccsen szerez 30+ pontot
Legutóbbi hozzászólások
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FaragoT on Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Cseh Tibor on A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
- fakesz on FK! Preview #16
- TheGUARDiAN on Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
Amúgy szerintem gáz azt írni a könyv ajánlójába, vagy leírásába, vagy mi a franc az (ha neten rákeresek), hogy amerikai létére magyarul ír, nekünk magyaroknak. Én legalábbis előbb mondanám őt határontúli magyarnak, mint amcsinak…
Szeretjük őt magyarnak, határon túli magyarnak tartani, de kérdés, hogy ő mit mond magáról. Ő minek érzi magát? Az a lényeg…
igen, ez jogos, de akkor az itteni látogatásai csak haknitúrák lennének, amivel eladja a könyvét, meg népszerűsíti magát?
Közel az egész életét kint töltötte,magyarul is alig tud. Jóhogy’ amerikainak mondja magát,én is azt tenném.
nem feltétlenül számít az, ellenpéldákat is tudok mondani, aki kint született magyar emigráns családban, de hazaköltözött, mert ő ezt érzi hazájának (úgy, hogy sosem volt itt előtte).
Na,akkor ő nem ilyen. :D
Inkább tartom botrányosnak azt a szöveget,hogy “minden NFL rajongónak kötelező”. Szóval,ha engem (Packers szurkolóként) nem érdekel egy volt Pats punter bulvár könyve,akkor nem is vagyok igazi NFL rajongó? Pat Kirwan könyve….na, az kötelező minden rajongónak.