Connect with us

Playbook

A hét játékai – NFC-döntő

 

Sokkal izgalmasabb meccset vártunk, azonban a félidőre kvázi eldőlt az NFC-döntője. A Falcons parádésan játszott, a Packers védelme viszont semmit sem tudott kezdeni Matt Ryanékkel. Most négy olyan játék videóelemzését láthatjátok az első félidőből, amelyek valamilyen szempontból érdekesnek bizonyultak számunkra.

 

#1 Sanu elkapása, avagy a 2-man rush

 

Az első negyedben járunk még, 7-0-ás vezetésnél támad a Falcons. Támadók: empty set (0 futó), 01 personnel (0 futó, 1 tight end, 4 elkapó) Ryan shotgunban kapja a labdát. A védők Cover2 sémát használnak, bár próbálják snap előtt titkolni az egyik safety felmozgásával. Az érdekes választás Dom Caperstől viszont a két emberes pass rush és ezzel együtt a 9 emberes zónázás. Nem tudom hogy gondolta, hogy ez majd megzavarja Ryant és nem találja meg a Cover2 gyenge pontját, a középhosszú oldalvonal melletti labdával.

 

 

#2 Sanu option-játék

 

Még mindig az első negyed, annak is a legvége. Egy kis trükközést láthatunk, ugyanis Ryan gyorsan kifut elkapó pozícióba, így Sanu és Coleman maradnak a backfielden. Sanu kvázi az irányító és mivel karrierje során 158.3-as passer ratingje van, így lehetett félni a passzjátéktól is, de végül egy option játékot láthatunk.

 

Sanu tehát megkapja a labdát és döntenie kell, hogy átnyújtja Colemannek vagy megtartja és maga fut vele. Ehhez Peppers mozgását olvassa, ő ugyanis jelen esetben a “read defender”. Ha ő egyből ráront Sanura, akkor Coleman viszi kifelé, ha nem, akkor Sanu megtartja.

 

A jól ismert zone-read játékokhoz képest abban más ez az úgynevezett veer játék, hogy mindkét játékos ugyanazt az oldalát támadja a pályának (jelen esetben a jobb oldalt), illetve ennél a játéknál nem zónablokkolást, hanem powert láthatunk, külön kiemeltem Andy Levitre bal oldali guard mozgását.

 

 

#3 Julio Jones elkapása, avagy a play action ereje

 

Igazából olyan nagy extra nincs ebben a játékban, de jól mutatja a play action erejét. Ha egy sima 5-7 lépéses dropback lett volna, akkor nem lehetett volna sikeres ez a játék, ugyanis a Packers linebackerek nem léptek volna 2 lépést előre a line of scrimmage felé, hanem egyből elkezdtek volna hátrálni zónájukba.

 

Érdemes megfigyelni, hogy mennyire egyszerre lépnek fel 1-2 lépést, majd egyszerre realizálják, hogy passzjáték van és mehetnek a zónájukba. Ezután pedig azt emeltem ki, hogy mekkora szabad terület nyílt meg 5 zónázó védő között.

 

A védelem egyébként Cover-3-at játszik ennél a játéknál, tehát a hátsó részt 3 egyenlő részre osztja három védő, “alatta” pedig 4 zóna van a négyemberes pass rush mellé. A támadók 20 personnellel állnak fel, tehát 2 futó, 0 tight end.

 

 

#4 Matt Ryan futott TD-je

 

Ennél a játéknál az amerikai kommentátor azt mondta, hogy zónáztak a Packersnél és így is sikerült megfutni a TD-t Ryannek. Ez ugyebár azért furcsa, mert ha zónáznak, akkor szemükkel követik az irányítót, így legtöbb esetben szinte lehetetlen egy kevésbé atletikus QB-nak 14 yardot megtennie anélkül, hogy ne gyalulnák földbe. Ez szinte kizárólag man-to-man védekezésnél lehetséges, hiszen akkor a védők az elkapókra figyelnek, így szabad útja lehet az irányítónak.

 

Visszanézve az esetet viszont látszik, hogy emberezés van a sajtfejűeknél, nem pedig zónázás, kivéve persze a két szabadon maradt védőt. Ugyanis a Packers arra apellált, hogy a támadók bal oldalán egy, az ő szemszögükből nézve 3v2-es, a jobb oldalon 4v3-as fölényt alakítanak ki, és ez tökéletesen is működött. A dropback végi kimerevített képen látható, hogy senkinek nem tudja dobni Ryan a labdát.

 

Ezután indul meg a labdával és egy pump fake-et be is mutat az egyetlen szabad elkapója, Freeman felé, amivel jól el is küldte egyrészt a Freemant fogó, de róla lemaradó védőt (Joe Thomas), másrészt a támadók jobb oldalán zónázó védőt is (Jake Ryan).

 

Azt viszont nem tudom megérteni, hogy Morgan Burnett és Demarious Randall mit csinált, ugyanis Matty Ice egy jó 6 yardot megtett már a line of scrimmage átlépése után, mire feleszméltek, hogy “ja, meg kéne állítani”.

 

 

Holnap Leonidasz érkezik az AFC-döntő legérdekesebb jeleneteivel, azt sem érdemes kihagyni!

 

16 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
16 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rpi
Rpi
2017-01-24 22:09

Ez jobban tetszik, mint a képes, így jobban átjön, mi is történik. valószínűleg a munka is több. Szép munka! ?

katonadani
Reply to  Rpi
2017-01-24 22:24

köszi :)

renningan felvetette, hogy beszéljek alá, vagy legalább zenét rakjak alá. vélemény? Ezzel nekem az volt a problémám h nem tudom mennyire nézik hanggal az emberek, én inkább a nélkül szoktam.

és ja, elég sok munka volt benne, elgondolkodik az ember a lájkokat és kattintásokat nézve, hogy megéri-e… :(

László Fodor
László Fodor
Reply to  katonadani
2017-01-25 00:32

zene felesleges semmi pluszt nem adna, de ha alábeszélve elemeznéd a játékot én azt nagyon támogatnám

Rpi
Rpi
Reply to  katonadani
2017-01-25 00:52

Nem tudom, szvsz ha alábeszélsz, akkor felesleges a szöveg, mert ugye minek 2x ugyanaz. De én is hang nélkül nézem általában, esetleg valami zene, ami megáll, ha kimerevedik a kép. ? De látom az előttem szólók meg más véleményen vannak. ?
Hát igen, a minőséges cikkek írása nem túl kifizetődő, a trash-talk és a clikcbait cikk sokkal többet hoz a konyhára, azért van a magyar újságírás ott ahol, de ennek főleg mi, fogyasztók vagyunk az okai és eléggé off is ide ez.

Zotyman
Zotyman
Reply to  katonadani
2017-01-25 01:40

A kommentárt én is támogatom! Nagyon köszönjük a munkát, amit beleraktál! (+Leonidasznak is előre)

gy
gy
Reply to  katonadani
2017-01-25 06:30

Nem regen kezdtetek, de ezek a cikkek maris a kedvenceim, iszonyatosan jok, informativ es segit megerteni / tanulni a jatekot! Csak igy tovabb!

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  katonadani
2017-01-25 11:27

Csatlakozom, jöhet a videó, de duma nélkül.

Jenter
Jenter
Reply to  katonadani
2017-01-25 13:00

Az is jó lehet ha alábeszélsz, de szerintem az is sokat segítene ha esetleg a videó lenne feliratozva, mondjuk akkor amikor megvan állítva a kép.

(Most olvasom épp Pat Kirwan könyvét és nagyon jól összhangban vannak ezekkel az elemzésekkel, úgyhogy csak így tovább)

katonadani
Reply to  Jenter
2017-01-25 13:30

kipróbálom legközelebb azt is akkor.

nem véletlen, én is fordítottam azt a könyvet :)

Jenter
Jenter
Reply to  katonadani
2017-01-25 18:21

néztem is, hogy ott van a neved a fordítók között is :D. Nagy gratuláció hozzá, tényleg nagyon tetszik egyes fejezeteit többször is elolvastam. És még egyszer ezekhez az elemzésekhez is, nagyon jó hogy vannak magyarok akik ennyire értik a játékot és hajlandóak meg is osztani azt.

ktms
ktms
Reply to  katonadani
2017-01-26 11:47

Nagyon jó és hasznos cikkek ezek, gratulálok és folytassátok!

Továbbá: ez a cikk itt fog maradni, amíg az oldal ebben a formában él, ráadásul nagyon hasznos, releváns és érdekes tartalom, szóval hosszabb távon biztos olvasottabb lesz mint az ún. kattintékony cikkek.

acsdav2
acsdav2
2017-01-24 23:18

Nagyon jó munka! Köszönet érte! Én támogatnám, ha beszélnének alá! :)

Andras Daroczy
Andras Daroczy
2017-01-25 08:42

Nagyon jó cikk, szerintem felesleges a beszéd, elég “beszédes” ez anélkül is.
Kár még több dologgal terhelni Katonadani-t.
Köszönet a munkájáért.

Szinyo99
Szinyo99
2017-01-25 08:55

Profi munka nagyon jo!!!

Debreceni József
Debreceni József
2017-01-25 14:23

Nagyon jók ezek az elemzések. Én hang nélkül nézem, szerintem nem kell alábeszélni, max 1-2 felirat. Hálátlan ez a téma mert bár egyre többen szeretik itthon is az nfl-t, kevesen éreznek affinitás az iránt hogy a “paplan alá nézzenek”. Én szomorú lennék ha eltűnnének az elemzős cikkek.
Ja, a második példánál a lead blocker, a bal guard azért erösen benézte a blokkját.

katonadani
Reply to  Debreceni József
2017-01-25 14:28

igen az nem teljesen jött össze Levitre-nek :D

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x