Connect with us

Minden ami NFL

Miért nem engedte a bíró Zekét játszani?

Az alábbi cikkben a Failla bíró által adott érveket vesszük górcső alá. Miért nem hagyta helyben az Elliott játéklehetőségét biztosító végzést, ami felfüggesztette a büntetés végrehajtását? Netán Eagles-drukker? Vagy esetleg lecsúszott Zekéről, és McFaddent draftolta fantasyban?

 

Ezekiel Elliott felfüggesztése természetesen nem leválasztható a Brady-ügyről. Mindkét esetben egy játékos és a szakszervezet hadakozott a ligával. A ligának kedvező döntés a Deflategate során több komoly utalást tett a jövőre nézve, és erősítette a ligapozícióját a leendő vitás ügyekben. A megválaszolandó kérdés azonban más volt a két ügyben. Míg Brady azt mondta, hogy

Hé, EZT nem tehetitek velem!

addig Zeke Elliott inkább azon háborodott fel, hogy

Hé, ÍGY nem tehetitek velem!

A Deflategate során arra fókuszált mindenki, hogy amik felmerültek a nyomozás során bizonyítékként vagy szakértői anyagként (SMS-ek, levelek, labdanyomásról szóló szakértői vélemények stb.), azok fényében Brady legalább általánosságban tisztában volt a labdanyomások körüli ügyeskedésről, és a nyomozás során tanúsított magatartása (hamis vallomás, bizonyítékok megsemmisítése) károsan befolyásolta a profi futball megítélését és a ligát. Az eltiltás elleni fellebbezés arról szólt, hogy ez messze nem megfelelő alap egy büntetéshez, hiszen körülbelül arról beszélünk, hogy valószínűbb, mint nem, hogy Brady érintett volt a liga szerint, tehát Goodell bináris következtetésében (bűnős – nem bűnös) Brady a rosszabbik oldalra került.

Zeke ügyében azonban eljárási kérdéseken rugóztunk hónapok óta. Az nem kérdés, hogy kapcsolati erőszakért el lehet meszelni egy játékost. A szakszervezet és Elliott jogi csapata azt kifogásolta, hogy az eljárás jogszerű volt-e. Állításuk szerint mind belső szabályzatokat, mind általános jogelveket megsértettek a nyári nyomozás folyamán, és még ezek után is az eredmények apró morzsáiba kapaszkodva állították azt, hogy Zeke bűnös.

Ebben a hisztérikus állapotban kellett kimondania a több-kevésbé végső szót Faillának. A legtöbb jogi szakértő Elliotték győzelmét várta, mivel alapvető jogelvek betartása mutatott az ő irányába, ennek ellenére mégis a liga járt jól a döntéssel, mindenki legnagyobb megdöbbenésére. A jogászok ugyan féltek attól, hogy New Yorki bíró lévén erősen támaszkodni fog a Brady-ítéletre (ami meg is történt), senki sem hitte, hogy a Zeke előnyére váló alapvető elvekben teljes mértékben a liga javára ítél. Daniel Wallach sport- és szerencsejáték-jogász tegnap esti vélekedése szerint egyértelműen Zekének okozna kijavíthatatlan sérelmet egy később jogtalannak bizonyuló eltiltás, továbbá a felfüggesztés fenntartásához Elliottnak be kellett volna mutatnia azt is, hogy nagyobb valószínűséggel nyerné meg ő az ügyet a jövőben (ez így is van még most is), vagy meg kellett volna mutatnia, hogy számára nagyobb hátránnyal jár nem játszani, mint a ligának az, hogy ő játszik (ez is igaz). A fentiek fényében megdöbbentő, de az érvelések tekintetében valahol érthető, hogy Failla bíró mégis miért döntött a liga javára.

 

Munkaügyi perekben nem érvényesülnek az általános arbitrációs szabályok

A Bíróság kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy munkaügyi perekben érvényes az arbitrációs (tehát választottbírósági) eljárásokban lefektetett fundamental fairness irányelve. Ez az irányelv megköveteli a Bíróságoktól, hogy a közigazgatáshoz hasonlóan (innen származik a kb. szinonimája, a Due Process) az eljárások során tartsák tiszteletben minden résztvevő jogait. Ez az irányelv tenné lehetővé, hogy a szakszervezet (NFLPA) a valószínűségre hivatkozzon, vagy még ha ebben nem is tudna egyértelmű érveket felsorakoztatni, a “költséghatékonysági elemzést” is be tudja vonni. Az, hogy a fundamental fairness nem érvényesül munkaügyi eljárásokban, már a Brady II (a Deflategate jelölése) esetén kijelentésre került. Ennek ellenére nem vetették el a lehetőséget, megvizsgálták az abban szereplő feltételeket. A Legfelsőbb Bíróság irányelvei alapján pedig egyértelmű, hogy még akkor sem feltétlenül szükséges a felperesnek kedvezően dönteni, ha a választottbíró komoly szakmai hibákat vétett. A kereskedelmi szektorban a bíróságok rendszerint a választottbírók ellen döntenek, a szakszervezeteket is érintő munkaügyi perekben azonban nem, mivel egy 1960-as ítélet szerint az ilyen helyzetek inkább számítanak iparági torzsalkodásnak. Az ilyen esetekben amúgy sincs helye az eljárás elleni bírói fellépésnek, mivel az komolyan sértené annak létjogosultságát – különösen annak fényében, hogy az NFL játékosai nagyobb tőkével rendelkeznek egy ilyen ügyet végig vinni, mint egy átlagos alkalmazott, és pont utóbbikat érintené hátrányosan a választottbírói eljárás további erodálása.

 

Az NFLPA nem tudta bizonyítani, hogy a választottbíró döntése alapvetően igazságtalan volt

A Bíróság véleménye szerint még ha el is fogadjuk a fundamental fairness alkalmazásának szükségességét, akkor sem tudta bizonyítani a szakszervezet azt, hogy Elliott eljárása során megsértették volna a szabályokat. Ezzel az NFLPA nem tudja megindokolni, hogy Elliott jó eséllyel nyerné meg az eljárást a jövőben ezeken az alapokon. Az NFLPA a választottbíró három hibáját nevezi meg, amik azonban nem sértenek semmilyen jogelvet.

Elsőként azzal vádolják a liga vezetőit, hogy a nyomozásban résztvevő segédnyomozó, Kia Roberts, jelzéseit nem vették figyelembe. Mint ismert, Roberts jelezte a főnökeinek, hogy az Elliottot vádoló Thompson nem szavahihető, ezért nem látja értelmét a büntetésnek, de a hírek szerint ők ezt lesöpörték az asztalról. A Bíróság meglátása szerint azonban Roberts véleményét a szavahihetőségről figyelembe vették, a büntetésről alkotott véleménye azonban nem tartozik az eljárás keretei közé, azt nem kívánták megismerni a főnökei. Továbbá az derül ki a jegyzőkönyvekből, hogy Roberts teljes jelentése a főnyomozó Friel vallomásán keresztül eljutott a választottbíróig.

Másodjára az NFLPA azzal érvel, hogy Elliott és a szakszervezet jogi csapatait nem engedték találkozni a sértettel, főleg, hogy a választottbíró a szakszervezetre helyezte a bizonyítás terhét, hogy mutassák meg, a büntetés nem felel meg a játékosokra vonatkozó magatartási szabályoknak. A Bíróság szerint azonban a választottbíró még a fundamental fairness érvényesülése esetén sem lenne köteles a bizonyítás általános szabályait követni. A 2011-ben aláírt kollektív szerződés amúgy sem ad jogot számára, hogy bárkit (pláne nem egy civilt) arra kötelezzen, hogy eskü alatt valljon. A Bíróság kiemeli, hogy szörnyű következményekkel járna, ha olyan precedenst állítanának fel, miszerint akár még magánjogi szerződések is kötelezhetnének fizikai vagy érzelmi abúzust átélő embereket arra, hogy eskütétellel valljanak, és komoly lelki sebeket okozzanak az alperes jogi csapatának keresztkérdéseivel.

Harmadjára az NFLPA szerint igazságtalan volt, hogy a választottbíró Henderson nem kötelezte Goodellt eskü alatti vallomásra. A második pontbeli érvelés itt is megáll, Hendersonnal egyszerűen nem volt joga erre, ráadásul a szakszervezet ezt már a bírósági meghallgatás közben kérte, ami az arbitrációs eljárás alapvető ötletével megy szembe, miszerint az ilyen eljárások célja, hogy a bírósági ügyeknél hatékonyabban, olcsóbban, és gyorsabban menjenek végbe.

 

Az NFLPA nem tudta bizonyítani, hogy Elliott eltiltása nagyobb kár lenne számára, mint a ligának a játéka

Az NFLPA úgy tartja, hogy felfüggesztés miatt kihagyott játékok kijavíthatatlan kárt okoznának a játékos karrierjében, megfosztva őt egyéni díjaktól, illetve jelentős későbbi fizetéstől a piaci értékének sérülésével. A Bíróság szerint ezek az érvek azonban vagy spekulatívak, vagy inkább pénzbeli sérelemdíjat vonnak maguk után, mint az eltiltás felfüggesztését. Az NFLPA még arra is felhívja a figyelmet, hogy a ligában a karrierek rövidek és bizonytalanok. A Bíróság szerint azonban ez még mindig egy későbbi sérelemdíj kérdése. Az egyéni elismerés, amelyről lemaradhat, pedig számtalan változótól függ, mint a Cowboys általános támadóképességei, az ellenfelek védelmeinek képességei, és Elliott egészsége – mindezek túlságosan találgatóvá teszik az érvet, elméleti síkon tartva azt. Az Elliott értékét és megbecsülését érő károk ügyében tényleges gazdasági hatást kell felmutatni, a negatív médialefedettség nem elegendő.

A jelen ügy korábbi ítéletekhez viszonyítva méretében és hatásában elhanyagolható. Hasonló korábbi döntésekben játékosok tömegei szerepeltek, és teljes sportszezonokról volt szó, míg itt a szezon bő harmadáról beszélünk egy játékos esetében. A liga részéről érthető, hogy szeretné érvényesíteni a 2011-es kollektív szerződésben kiharcolt jogait, különösen a mostani helyzetben, amikor számos kritika éri a ligát az erőszakos játékosok nem megfelelő kezelése miatt.

 

Az NFLPA nem tudott egyéb indokokat megfogalmazni

Az NFLPA azzal érvel, hogy közérdekű lenne az eltiltás felfüggesztése, mivel ezzel lehetne általánosságban a választottbírói eljárásokba vetett bizalmat fenntartani. Ez az álláspont azonban a Bíróság szerint egyoldalú. A kollektív szerződésben megfogalmazottak állnak itt két jelenség találkozásánál: a köz vágya a keretek közé szorított mészárlásra, illetve a liga képessége, hogy fegyelmezze a pályán kívüli erőszakos viselkedésért a játékosait. A korábbi ítéletek is abba az irányba mutatnak, hogy a kollektív szerződések pont az ilyen viták feloldására valók, és ezeket megkérdőjelezni nem érdemes, ezért is fontosabb az utóbbi jelenség, vagyis a fegyelmezés.

[quote]

A bíró konzekvens volt: 2011-ben tárgyaltak egy kollektív szerződéssel, most ne jöjjenek minden egyes vitánál bíróságra. Az ilyen szerződés felülírása sokkal nagyobb válságot okozna, mint Elliott hatmeccses kihagyásának hatásai. Amíg a választottbíró nem szándékosan megy szembe a szabályokkal, hogy kárt okozzon, addig ez egy védett megállapodás, nem kell minden alkalommal cirkuszolni, és egy televíziós bírósági műsorrá degradálni. A kollektív szerződés hatályos, és még ha hiányzik is belőle bizonyos eljárási részek pontos szabályozása, ez részben a szakszervezet hibája is, részben pedig irreleváns, hiszen ez esetben általános munkajogi szabályok lépnek érvénybe, ezeket pedig betartották. Ugyan Elliottnak még van egy utolsó esélye fellebbezni 24 órán belül, az jó eséllyel nem megy át, és az éjjel megkezdi a felfüggesztését. Legközelebb a Raiders ellen, a tizenötödik héten léphet pályára.

[/quote]

25 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
25 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
combat
combat
2017-10-31 19:05

Egy kicsit bele kéne mászni ebbe a témába mélyebben, de nekem úgy tűnik a bíróság alapvetően arra az álláspontra helyezkedett, hogy a választott bírói eljárás során nem szükséges minden általános jogelvet betartani.
Ez egyrészt rettenetesen érdekes, mert hihetetlen széleskörű értelmezése a szerződési szabadságnak (nálunk ilyen tág értelmezés szinte elképzelhetetlen), másrészt ha a kollektív szerződés kvázi megakadályozza, hogy a liga által lefolytatott eljárásokat a bíróságon, eljárási hibákra hivatkozva lehessen megtámadni, a következő kollektív megkötése marha kemény lesz. Lesz itt még sztrájk gyerekek…

KGYM
KGYM
Reply to  combat
2017-10-31 19:47

Sőt állami, szövetségi szinten is ez a fajta szerződésfelfogás az uralkodó. Igen, így kontinentális-németes fejjel ezt brutális felfogni. Igazából oda fut ki a vége, hogy “ezt főztétek, egyétek meg”.

https://t.co/BsqKFfm1sI

Itt a szöveg, 24 oldal, ha van egy kis időd, rémesen érdekes az egész, én nagyon élveztem átrágni magam rajta.

combat
combat
Reply to  KGYM
2017-10-31 20:27

Köszönöm a linket, ha időm engedi megnézem, de félek az angolom ennyire nem erős :(

sgtGiggsy
Reply to  combat
2017-11-01 02:06

Igazából az a vicc, hogy ezt egyáltalán bíróság elé lehetett vinni. A liga bizonyítottnak látta, hogy Elliot megsértette a liga BELSŐ szabályzatát. Ennyi a lényeg, és semmi más. Ehhez SEMMI köze nem lenne szabad lennie egy polgári bíróságnak. Elliotot nem érte joghátrány, az, hogy NFL meccseken játszhat privilégium, nem alapjog.

KGYM
KGYM
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-01 11:38

Igen, az ítéletből is kijött, hogy azért rohadtul nehezen nevezhető közérdeknek, hogy egy sportliga egyik játékosa a szezon harmadát kihagyja.

combat
combat
Reply to  KGYM
2017-11-01 13:59

A közérdek inkább az, hogy a választott bíróságok megfelelően járnak e el. Amennyiben a köz úgy ítéli meg, hogy a “gonosz, hatalmas liga” érdekeit nézte csak a választott bíróság (erre játszanak Elliotték, ha jól értem), akkor megrendülhet a választott bírói rendszerbe vetett hit. Ennek a rendszernek a fenntartása viszont közérdek véleményük szerint.
Tehát a rendes bíróságnak Zeke szerint ki kéne javítania a választott bírói eljárás “hibáit” vagyis hogy nem volt pártatlan, a feleknek nem voltak egyenlőek az esélyeik, és egyéb eljárási hibákat.
A bíróság érvelése viszont az, hogy szemben a hivatalos bíróságokkal a választott bíróságoknak nem kell minden ilyen a rendes bíróságok által kötelező feltételt betartani.

Ez egyébként azért veszélyes következtetés is lehet. Nyilván a hatalmi pozícióban lévő liga, vagy bármely vállalat aláírathat olyan megállapodást a dolgozóival, ami egy ilyen választott bírósági eljárást ír elő jogvita esetére, és ha ennek a szabályai ennyire a ligának/nagyvállalatnak kedveznek a dolgozók érdekei csúnyán sérülnek. Persze nem kell ilyen, helyen dolgozni, csak ugye a munkahelyét azért nem ilyen egyszerűen válogatja meg az ember. Mint ahogy a játékosok sem tudnak másik az NFL szintjén lévő ligába átmenni ilyen esetben.

katonadani
Reply to  combat
2017-11-01 14:58

alapvetően egyetértek, kis kiegészítés: az NFL és az NFLPA ezeket a feltételeket elvileg közösen alkották meg, vagy legalábbis közösen fogadták el a CBA megalkotásakor. Szóval most nekem ezért furcsa, hogy ez ellen megy az NFLPA. (akik amúgy kurva szarul végzik a munkájukat overall és ezért vannak sokszor szar helyzetben a játékosok)

combat
combat
Reply to  katonadani
2017-11-02 09:42

Na ja az NFLPA gyenge mint a harmat (mondjuk még így is betonkemény a hazai szakszervezetekhez képest). Nyilván ezért olyan amilyen a CBA.
Lehet rosszul értem, de szerintem olyan kérdéskörök vannak itt amiket a CBA nem szabályoz, vagy nem egyértelműen. Nyilván másképp nem is lehetne kérdéses az ügy.

combat
combat
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-01 13:50

Hát szerintem azért ez nem ilyen egyszerű azért. Szükséges független ítélő testületet biztosítani (legyen az hivatalos, vagy választott bíróság) ezekben az ügyekben, mert a liga alapvetően nem azonos pozicíóban van mint a játékosok. A te elméleted szerint a liga így vagy úgy lát valamit és ezt nem lehet vitatni. Viszont ez olyan mint a munkavállaló- munkáltató közti kapcsolat. Nyilván szükséges bizonyos keretek közé szorítani a munkáltató jogait is, hiszen alapból a jogviszony is már önmagában a munkáltatónak kedvez.
Tehát most arról van szó Zeke szemszögéből, hogy megfelelően járt e el a liga. Ez viszont jogos kérdés (függetlenül attól Zeke mit tett vagy nem tett). A ligára is vonatkoznak szabályok, ezeket ő is elfogadta.

sgtGiggsy
Reply to  combat
2017-11-01 21:06

Azért ez nem klasszikus munkáltató-munkavállaló viszony. Igazából az NFL-en kívülről alig-alig lehet olyan példákat hozni, ahol egy eltiltás miatt perre mehetett volna egy játékos a ligája ellen. Nem Zeke emberi, polgár, vagy munka jogait korlátozták, hanem bőven a saját hatáskörükben hoztak egy ítéletet. Tekintve, hogy a polgárjog, sem munkajog NEM tér ki egy sportoló sportolói kötelességeire, így eléggé érthetetlen, hogy mi beleszólása lenne, hogy a liga a belső szabályozása alapján (amely nem megy szembe semmilyen jogszabállyal) milyen ítéletet hoz. Az, hogy a liga jogszerűen járt-e el, akkor lehetne kérdés, ha Eliott eltiltása emberi, vagy polgárjogait sértené. Egy munkáltó szabadon megszabhatja (a törvényi keretek közt) hogy milyen magatartást vár el a beosztottaktól és hogyan szankcionálja azokat, akik nem tesznek eleget ennek. Ebben az esetben a liga az erkölcsi feddhetetlenséget szabta meg, és mivel nem büntetőügyről van szó, szerintem bőven belefér az, hogy nem megdönthetetlen bizonyítékot várnak el arra, hogy Zeke megverte az asszonyt.

combat
combat
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-02 09:38

Huh. Kicsit zavaros nekem amit írsz.
Először is magát a jogesetet kellene meghatározni, aztán lehetne belemenni, hogy milyen jogterületek érintettek a kérdésben (ráadásul mindezt nem a hazai jogi környezetben, hanem a kintiben, amihez bevallom az én tudásom kevés). Viszont ha megengeded megpróbálom felvázolni kicsit általánosabban én mit látok itt (hosszú lesz):

A liga elítélte xy játékost valamely tettéért. Véleményed szerint amennyiben a liga úgy ítéli meg a szabályai ellen tett (most a CBA-t is ide sorolom) egy játékos, ezt megteheti, és itt kéne vége lennie a történetnek.
Azonban (véleményem szerint nagyon helyesen) a liga szabályai közt is szerepel egyfajta belső feljebbviteli fórum, aminek a kvázi csúcsa a választott bíróság. Tehát a liga maga is lehetőséget biztosít arra, hogy megtámadják a döntéseit.
Azt kell még kiemelni, hogy a játékosok ilyenkor (Brady, Zeke esete) nem a liga döntését támadják tehát magát az eltiltást, hanem azt a bizonyítási folyamatot amit a liga használt (persze ha ez a folyamat nem állja meg a helyét természetesen végső soron a döntés is hibás).
Tehát szerintük a liga hozhat ilyen büntetést, ha a játékos vétkessége bebizonyosodik, de szerintük a bizonyítás hibás volt, így őket nem lehetne ez alapján büntetni.
Zeke mondjuk tovább ment, ő azt mondja nem csak a liga, de a választott bíróság sem megfelelően járt el.
Tehát ha a liga a szabályok szerint jár el és ítél, az nem támadható, de a játékosok arra hivatkoznak, hogy a liga nem ezt tette, Szabálytalanul folytatott le egy bizonyítási eljárást, ami alapján ítélt. Mivel ok-okozati összefüggés van a kettő között, így amennyiben az eljárás hibás, hibás az annak eredményeként hozott döntés is.
A rendes bíróság helye a rendszerben: Az általad felhozott érvelés nagyon nem jó ebben az esetben. A polgári jogban a bíróság nem csak a törvényesség felett őrködik tehát, hogy a törvényeknek megfeleljenek a “belső” szabályok, hanem akkor is eljárhat ha a felek által elfogadott belső szabályokat nem tartja be valamely fél, és az ennek a sérelemnek a megállapítását kéri a bíróságtól. Tehát leegyszerűsítve nem kell, hogy a szerződők emberi, polgári vagy akármilyen joga sérüljön, elég ha a felek az egymás között meghatározott szabályokat megsértik, ebben az esetben jogosult bírósághoz fordulni az a fél akinek a sérelem az érdekkörébe esik.

Amiről még írsz a megdönthetetlen bizonyítékok kapcsán, jelen esetben a legérdekesebb rész. Pont ez a kérdsé, hogy azok az alapvető jogelvek amik egy rendes bírósági eljárás során érvényre kell, hogy kerüljenek, “kikapcsolhatók” e egy választott bírói eljárás során. Megint csak kicsi a tudásom hozzá, hogy a kinti helyzetet megítáljem (valószínű a megértéshez is), de ez egy rettenetesen érdekes kérdés, Viszont ennek az átbeszélésére szerintem ez a fórum már tényleg nem alkalmas.

sgtGiggsy
Reply to  combat
2017-11-03 11:35

Ami engem illet, azért itt egy sport esetről beszélünk, nem civilről, és sport esetekben SOSEM volt a döntőbírák felelősége a bizonyítás. Ez van. A sportra más szabályok vonatkoznak, szigorúbbak, de ezzel együtt az ezért járó büntetések súlya viszont elhanyagolható a civil esetekéhez. Nézzük csak meg a dopping eseteket. Az eltiltáshoz sosem kellett az, hogy bizonyítsák a doppingolást, elég volt néhány ráutaló jel. Ha valaki nem ér rá, mikor megvizsgálnák, ha valaki nem ad elegendő mintát, ha valakinek a szervezetében illegális anyagot NEM találnak, de arra utaló jeleket hogy 80% hogy doppingolt IGEN… Ezeket mind-mind doppingvétségért tiltják el úgy, hogy egy civil bíróság előtt az ügy NEM állna meg. Zeke esete sem más. A liga úgy ítélte meg, hogy bár ahhoz nincs elegendő bizonyíték, hogy büntetőjogilag elítéljék, ahhoz épp elég, hogy erkölcsileg felelőségre lehessen vonni, innen az eltiltás. Zeke azon az alapon támadt, hogy nem volt elég a bizonyíték, amiben igaza is lenne, ha börtön fenyegetné az esetért, de nem börtönről van szó.

combat
combat
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-03 12:01

Megint kicsit nehezen tudom értelmezni amit írsz. Civil esetek. A jog ezt ilyen formán nem ismeri. A sportok, és a sportok szabályozása, valamint az ezek alapján kötött szerződések, megállapodások is természetesen jogszabályi keretek között vannak.
Azért, hogy elmeszelhessenek valakit mondjuk doppingolásért szintén kell egyfajta bizonyítás, természetesen ez nem egy jogi bizonyítás, viszont ennek is vannak szabályai, ezek lehetnek enyhébbek, vagy súlyosabbak, mint egy esetleges hatósági, vagy bírósági ügyben, de ettől még szabályok szerint történhetnek.
Hogy egy abszolút blőd példával éljek. Lehet hogy egy dopping vizsgálat során, annak megsértését jelenti, hogy nem jelenik meg rajta valaki (ez is főleg azért lehet, mert szemben egy hatósági eljárással itt nem kikényszeríthető a részvétel), és ezért elmarasztalható (itt sem doppingolás miatt, hanem azért mert van egy ilyen szabály, amit nem tartott be a játékos, tehát nem azt állapítja meg, hogy doppingolt, hanem, hogy a vizsgálaton való részvételnek a szabályait szegte meg). Ugyanakkor azért nem lehetne elmarasztalni valakit, mert a dopping vizsgálat során a vizelete, mondjuk nem olyan ízű, mint amit a vizsgáló elvárna, kivéve persze ha lenne erre vonatkozó szabály.
Tehát Zeke nem azt mondja hogy a családon belüli erőszakért őt nem ítélheti el a liga (pontosabban azért mert az erre vonatkozó szabályozást megszegte), hanem azt, hogy ahogy ezt kivizsgálta a liga, az nem volt szabályszerű. Visszatérve a példádra, nem megvizsgálták laborban a vizletet, hanem kostolás után kijelentették, hogy tuti doppingolt. Ezért nem lehetne elmarasztalni, a kóstolás ugyanis nem szabályszerű kivizsgálása a kérdésnek. Ettől még persze lehet hogy doppingolt.
Ezeket a szabályokat nevezzük eljárási szabályoknak. Jó példa (csak nem akarok nagyon bezavarni a “civil- nem civil” vonalba), hogy bíróság előtt az erőszakkal kicsikart vallomást nem lehet felhasználni. Tehát hiába tényszerű, valós, igaz a vallomás, azt nem lehet felhasználni, mert eljárási szabályokat sértettek a beszerzésénél. Az eljárási szabályok jellemzően nem ténykérdésekre vonatkoznak. Ilyenek vannak a “civil” és vannak a bírósági/hatósági ügyekben is. Annyi a különbség, hogy a “civil” magára nézve hoz ilyen szabályokat (természetesen a törvényes kereteken belül).

sgtGiggsy
Reply to  combat
2017-11-03 18:38

Nem véletlen, hogy a sportdöntőbíróságok külön vannak, és kábé az NFL az egyetlen, ahol a játékosok egy eltiltás után civil bírósághoz járnak picsogni. A civil az civil, a sport meg sport. Ha sport szempontból megbüntetnek, abból közvetlenül a civil életben nem származik joghátrány. Mégis mi lesz a következő? Majd egy meg nem adott pass interference miatt is civil bírósághoz fordulnak a felek? Egy játékos eltiltása a liga BELÜGYE. Pont. Kábé semmi bizonyítási kényszerük nincs, mert egy valós ügy miatt kapta a büntetést, és se a bűnössége, se az ártatlansága nem került bizonyításra. Tekintve, hogy csak sportról van szó, így nyugodtan mondhatja a liga (amely így is az összes családvédő szervezet kereszttüzében van az éveken át eltitkolt erőszakos esetek miatt) hogy nincs ártatlanság vélelme, ha úgy néz ki, hogy bűnös, akkor az, kész (a pályán is az első ítélet él, amíg az ellenkezője nem kerül bizonyításra, és Elliotnál az első ítélet az eltiltás volt). Egy civil bíróság nem tehet ilyet, de nem tudom eléggé kihangsúlyozni, ez egy liga belügye, így lényegében amíg van valós ügy, és van ráutaló bizonyíték, azt tesznek, amit akarnak. Arra tuti nem találsz sehol semmilyen polgárjogi passzust, hogy márpedig egy liga milyen feltételek mellett tilthat el valakit a játéktól. Az sincs benne semmilyen szabályozásban, hogy pályán kívüli könnyű testi sértésért valakit eltiltsanak egy életre, az NBA mégis megtette Latrell Spreewellel (másfél év után ezt visszavonták, de eredetileg az eltiltás egy életre szólt) szóval hogy egy sportoló mit tehet meg pályán és pályán kívül, illetve a liga hogyan szabályozza azt, mikor a viselkedésével rossz fényt vet rá, az totálisan független attól, hogy amúgy civilben mi alapján ítélhető el egy ember. És erre a deflategate is tökéletes példa volt. A világon nincs civil bíróság, amely a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján elítélte volna Bradyt, húztá-vonták is a dolgot, végül mégis le kellett töltenie a pár meccset, pedig az tényleg tyuklopás ügy volt ehhez képest. Konkrétan SEMMI bizonyíték, még egy tanuvallomás sem volt Brady ellen, Zeke ellen meg van tanuvallomás.
És a dopping téma azért nagyon jó, mert ott a vizsgálóbizottságnak lényegében SEMMIT sem kell bizonyítania egy büntetés kiosztásához. Ugyanúgy doppingvétségnek veszik azt, ha valaki nem ad mintát, vagy csak szimplán nem eleget, vagy eleget ad, de abban doppinghasználatra utaló jeleket találnak (tehát olyasmit, amire adott esetben lehet ártalmatlan magyarázat is), mint azt, ha bizonyítottan doppingolt. Még büntetési tételben sincs nagy különbség. Ezek megint csak olyan dolgok, amiknek a bizonyítottsága eltörpül Zeke esetéhez képest. A büntetése is valószínű azért lett ennyire enyhe, mert nincsenek megdönthetetlen bizonyítékok ellene így jött ez a két seggel egy lovat megoldás. Ha úgy üti le az asszonyt, mint Ray Rice, nyilván nem pár meccsre tiltják el. Ha befogta volna, és szépen kiüli azt a pár meccset, szépen elült volna a dolog mostanra, vagy a közeljövőben, így viszont még sokáig fognak róla beszélni. A legszebb az lesz, ha addig húzódik, hogy mondjuk pont a bajnokság hajrájára, meg mondjuk a következő szezon elejére csúszik az ügy, mert akkor aztán tényleg még egy évvel később is mindenki erről beszél majd. Mert el fogják tiltani, az fix. Az NFL nem vállahatja be azt a jelen helyzetben, hogy A) hagyja, hogy precedens legyen egy eltiltás civil bíróság általi visszavonásával, B) még nagyobb támadási felületet ad a feminista szervezeteknek.

Frank Guerilla
Frank Guerilla
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-02 16:33

Elnézést, hogy beleszólok, de van egy nagyon fontos (és rövid) megjegyezni valóm ami nem került elő — és amivel minden Elliottot vagy a Cowboyst nem kedvelő embernek jó lenne elvonatkoztatva szembesülnie.

Az egész hajcihő azért megy, azért nem hagyta / hagyja Elliott annyiban a dolgot, mert őszintén hiszi, hogy méltatlanul, igazságtalanul bántak vele. Mellőzök most nagy szavakat, csak azt mondom, hogy Te is nézz magadba, és próbáld meg azt mondani, hogy ha veled bárhol elbánnak hasonlóan igaztalanul és tudnál ellene lépni valamit (vagy bármit), akkor is inkább egyszerűen elfogadod a rajtad és becsületeden esett sérelmet.

Egyetemen első lecke, hogy jog és igazság nem közös fogalom, de csak jogi úton tud kiállni az ember az igazáért, ebben az ügyben pedig laikusként jogilag állást foglalni meg érvelni nagyjából annyira parttalan téma mint a politizálás.

combat
combat
Reply to  Frank Guerilla
2017-11-03 12:20

Szia!

Ez azért megint nem teljesen igaz így. Az hogy Elliottot mi motiválja az ő meg az ügyvédei titka, és mindenki saját maga próbálhatja megítélni, azonban azt sem jelenthetjük ki így amit te írsz.
Az első lecke, egyébként a szokás, hagyomány, erkölcs, etika és a jog elkülönítése.
Az igazság ilyen formán nem képezi kérdéskörét a jognak. A jognak nem az igazságosságot kell követnie, hanem a szabályoknak való megfelelést (természetesen hat rá a társadalom igazságossági érzete, de ez a joglakotásban jelentkezik). Az igazság egy erősen szubjektív fogalom, amit a legkevésbé sem általános, vagy objektív. Az igazságérzet minden esetben függ a kérdést megítélő személyétől. Épp ezért nem alkalmazható a jogban.
Elliott nem az igazáért áll ki, hanem a jogos vagy jogosnak vélt érdekeiért. Ennek megítélése pedig jogi kérdés. Abban igazad van, hogy ezt megítélni innen nem lehet, én meg sem próbáltam, de azok a jogi kérdések amiket felvet számomra izgalmasak, érdekesek.

Frank Guerilla
Frank Guerilla
Reply to  combat
2017-11-04 11:50

Nem voltam világos, maximálisan egyetértek az általad mondottakkal, én csak annyit akartam kifejezni, hogy Elliott a saját “igazát” akarja bizonyítani jogi úton. Ha bárki átnézi madártávlatból az ügyét mondhatja hogy itt kilóg a lóláb, de hogy jogi kontextusban mi jön ki a végén senki nem tudja megmondani — vagyis a liga a Giggsy által emlegetett saját szabályrendszerére hivatkozva inkább esélyes korábbi precedensekre alapozva.

sgtGiggsy
Reply to  Frank Guerilla
2017-11-03 12:28

A sport az nem polgári jog. Konkrétan olimpiai bajnoki címeket vettek el bizonyítatlan doppingvádakkal (nem csak Annusékról van szó). Ezekhez képest pár meccses eltiltás egy azoknál jobban bizonyított esetért (ott semmi bizonyíték nem volt, itt két ember szava áll egymással szemben) bőven belefér még abba a kategóriába, amit egy liga a saját belügyeinek keretében intézhet.
A becsületén esett sérelmet pedig nem az a pármeccses eltiltás fogja okozni. Az emberek nem hiszik majd hirtelen, hogy nem csinált semmit, ha az eltiltást eltörlik. Ahogy az sem bizonyító erejű, ha eltiltják, mert egy sportdöntő bíróságnak nem feladata büntetőjogi perekkel azonos erejű megállapításokat tenni.

Frank Guerilla
Frank Guerilla
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-04 11:54

Ha eltiltják a 6 meccsre, azt DV miatt fogják tenni. Az utca emberének és voltaképp bárkinek aki mélyre akar ütni Zeke ezek után tényekkel alátámaszthatóan bűnös (eltiltották). Ha nem tiltanák el, maradna csak a kincstári rosszindulat ha valaki azt mondaná Zeke egy megrögzött asszonyverő.

sgtGiggsy
Reply to  Frank Guerilla
2017-11-04 12:11

Brady megítélése sem változott a deflategate miatt. Baromság, hogy az emberek amiatt tartanák bűnösnek Eliottot, mert most eltiltották, vagy felmentenék, ha nem tiltják el. Eleve a büntetőjogi felmentése sem volt meggyőző, csak a bűnössége nem volt kellő bizonyossággal bizonyítható. OJ Simpsont is hiába mentették fel, senki sem hitte, hogy ártatlan. Szóval az, hogy elitiltják-e Eliotot, az semmit sem változtat a megítélésén. Ellenben azt alig várom, hogy húzzák még négy-öt meccsig a dolgot, és utána kezdje meg az eltiltást (amit kizárt, hogy el fog tudni kerülni) aztán szopjon, hogy a hisztije miatt kihagyja a PO-t, és/vagy még a következő szezon néhány meccsét is. Nehezen árthatott volna magának többet annál, mint hogy így hepciáskodik. Tekintve, hogy sem így, sem úgy nem lehetett bizonyítani az ügyet, a pecsét már mindenképp ott lesz rajta örökre, viszont már halványulna, ha nem megy neki az NFL-nek. Így meg minden hír erről szól a szezon kezdete óta és talán még jövőre is téma lesz, ha tényleg átcsúszik a bünti (amit mondom, mindenképp megkap, mert az NFL a liga múltjával nem engedheti büntetlenül a családon belüli erőszaknak még a gyanúját sem)

Frank Guerilla
Frank Guerilla
Reply to  sgtGiggsy
2017-11-04 13:15

Remek példákat hoztál fel amivel saját magadat lehet megcáfolni:
— Nem tudom “Brady’s soft balls” mond-e valamit. Ez könnyedén beleillik a közvélemény megítélésébe.
— Tárgyi tévedésben vagy: Elliottot nem felmentették, hanem eljárás sem indult ellene. Óriási a különbség, remélem ezt nem kell ecsetelni.
— OJ esete voltaképp Zeke invertje: előbbi ellen dögivel volt bizonyíték, mégis felmentették, utóbbi ellen nem volt, mégis elmeszelték. Ismételten, a közvélemény a maga fekete/fehér módján a bizonyítékokra alapozva ítéli meg az illetőket.
— Az, hogy nem szimpatizálsz vele eddig is sejthető volt, most látványosan kiborítottad a bilit (szopjon, hiszti, hepcia, etc.). Nyilván ha a saját kedvenceddel történne ilyesmi egészen máshogy fütyülnéd a melódiát, csak észre kellene venned, hogy mivel a szemedben ő egy lófaszjóska, emiatt az “érveket” is ennek megfelelően feszegeted a demagógiád köré.
— A mondanivalód vége már sima projektált kárörvendés, ezt nem is akarom érinteni.

Ezzel le is zártam a témát ezen a végen, kellemes gyűlölködést!

sgtGiggsy
Reply to  Frank Guerilla
2017-11-04 14:34

– A Brady’s soft balls már bőven az eltiltás előtt is téma volt, lényegében a botrány kirobbánásának pillanatától kezdve. A Pats csalásai már évek óta közszájon forgó gúnyolódási témák. Brady általános megítélése se jobb, se rosszabb nem lett a deflategate kapcsán. Azok gúnyolják ezzel, akik korábban se kedvelték. Én még embertől nem hallottam, hogy azért hinne a bűnösségében, mert eltiltották.
– Akkor nem indult eljárás. A lényegen nem változtat. Az, hogy nem volt kellő mennyiségű bizonyíték a bűnösségére, még nem bizonyítja, hogy ártatlan. Lényegében két ember szava áll egymással szemben, ilyesmi alapján nehéz bármit is kideríteni.
– OJ esete pedig pontosan arra bizonyíték, hogy egy büntetőjogi esetben a 99%-os biznyítottság sem elég az ítéletre. Ergo az, hogy Eliottot felmentették (bocs, nem volt elegendő bizonyíték a vádemeléshez) pont semmit sem jelent. Valószínűbb, hogy bűnös, mint hogy nem, viszont az egy büntetőperben kevés, ellenben egy eltiltáshoz bőven elegendő. Sportól beszélünk, ennél kevésbé nyilvánvaló ügyekért olimpiai bajnoki címeket is vettek már el.
– És nem Eliottal nem szimpatizálok (bár nyilván nem egy kedvenc) hanem azzal, hogy egy sportügyet kirángatott civil terepre. Akit eltiltanak, az szépen kussoljon, és töltse le a büntetését. Ez BELÜGY, nem tartozik civil bíróságra. Egy rakás játékost, sportolót tiltottak már el az évek során ilyen, vagy olyan okokból, érdekes módon mégsem rohant egyik se a saját sportdöntő testülete fejett átnyúlni, ez CSAK az NFL-ben divat. És igen, azok után, hogy nem tudja, hol a helye, igenis megérdemli, ha ahelyett, hogy hagyta volna csendben elülni a dolgot, pont akkor kell leülnie a büntetését, mikor az a legrosszabbul érinti. Ezerszer nagyobb károkat okozott már a pereskedéssel mind magának, mind a csapatának, mint amit az a hat kiült meccs jelentett volna. Lényegében túl lenne az egészen, és minden visszatérne a rendes kerékvágásba (ahogy láttuk azt tavaly a New Englandnél), ehelyett minden irányból ez a téma vonja el a csapat figyelmét, nem beszélve arról, hogy Damoklész kardjaként ott lóg a fejük felett a büntetés, ami MINDENKÉPP be fog következni. Mindannyiuk játékán érződik, hogy nincsenek ott 100%-ig fejben.
A mondanivalóm vége pedig nem a kárörvendés volt, hanem az, hogy azt egy hülye is megérti, hogy ilyen időkben az NFL már a “valószínűbb, mint nem”-re is KÉNYTELEN büntetést osztani, ha családon belüli erőszakról van szó. Abban a percben, hogy Elliott büntetését visszavonnák, az összes családvédő szervezet össztüzet zúdítana a ligára, hogy megint büntetlenül hagytak egy erőszakos állatot. Ezért kellett volna Eliottnak kussban maradva kiülni azt a pár meccset, és az ügye gyorsabban halna el, mint Roethlisbergeré (akit ugye soha, sehol nem ítéltek el, mégis Rapethlisberger a gúnyneve, ami bőven megmutatja, hogy a megítélésen a büntetés/eltiltás mit sem változtat) És még mielőtt ellenkezni kezdenél, ha Big Ben BÁRMELY ügye ma robbanna ki, ugyanúgy elmeszelnék mérkőzésekre. Akkoriban az NFL eltussoló módban volt, most már KÉNYTELEN túlompenzálni.

sting
sting
2017-10-31 20:13

Az NFL-ben minden a pénzről szól.
Ami fenyegeti a “pénzcsinálást” azt minden eszközzel próbálják eltakarítani.
A Deflategate egy koncepciós döntés volt (vihar a biliben). A patsel kellett valamit csinálni, mivel nem normális, hogy szarrá nyerik magukat. Többek között miattuk is csökken a nézettség (igy kevesebb lesz a lé)
Ugyanez igaz az Eliott esetre is. Maga az igazság senkit nem érdekel !!! Az számít hogy az NFL anyagilag hogyan jár jobban. Ingyenreklámot kap mint az igazság bajnoka. Azt sugallják, hogy itt senki sem érinthetetlen, nem számít a hírnév sem és a pénz sem. Ezzel próbálják vonzóvá tenni azoknak a kisembereknek a focit, akik nap mint nap magukon érzik az ellenkezőjét.
De sorolhatnánk a hipe-ot az agykárosodás megelőzése körül, vagy a pink októbert, a katonák nimbuszának erősítését stb.
De gondolom ezzel nem mondtam ujjat senkinek… Mielőtt valamit fehérként vagy feketeként értékelünk, érdemes a dolgok mögé is benézni.

Dallas Fan
Dallas Fan
2017-11-01 10:45

Üdv!
Fantasy kérdés… ki veszi át Zeke helyét? McFadden vagy Morris? McFadden eddig egy meccsen se játszott ha jól tudom!
Köszi a választ!

KGYM
KGYM
Reply to  Dallas Fan
2017-11-01 11:37

Szia!

Morrisról szólnak a hírek mindenütt most, de nyilván tesztelik DMC-t is majd.

Legfrissebb cikkeink

Legutóbbi hozzászólások

25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x