Az NFL-ben van egy olyan rúgási lehetősége a csapatoknak, amivel meccseket lehetne megnyerni, mégsem használja ki senki. Ez az úgynevezett fair-catch kick. Az NFL szabálykönyve ugyanis kétféle lehetőséget enged meg arra az esetre, ha egy punt után fair catchet mutat egy játékos. Játékba hozhatják a labdát a megszokott módon, az elkapás helyén egy normális snappel, vagy rúghatnak egy fair-catch kicket. Ez úgy néz ki, mint egy hagyományos kickoff, ugyanis az ellenfél játékosainak legalább 10 yardra kell felállniuk a labdától, így a blokkolás lehetetlen.
A fair-catch kick ugyanúgy három pontot ér, mint a mezőnygól, azonban a rúgó teljesen nyugodtan futhat neki jó messziről, nem kell odafigyelni a long snapperrel és a holderrel való összehangolt folyamatra, így sokkal nagyobbat tudnak rúgni. Elég sokszor látjuk, hogy kickoffból akár át is rúgják a kickerek a póznák között a labdát, ugyebár a saját 35 yardosukról.
Miért nem használják ezt többet? Igazából nem tudom. Mármint persze, alapból kevés olyan eset van, hogy csak körülbelül 10-15 másodperc maradt hátra a meccsből és épp puntol az előnyben lévő csapat. Ezen kívül nagyon nehéz betalálni 60-70 yardról a póznák közé. A történelem során tizenegyszer próbálkoztak fair-catch kickkel a csapatok, ebből pedig csak egy volt sikeres (1976-ban). Legutóbb Phil Dawsontól láthattunk egy 71 yardos próbálkozást, amikor szinte senki sem értette, mi is folyik a pályán. Az 1/11 arány azért elég csalóka, hiszen rengeteget fejlődtek a kickerek az utóbbi időkben, szerintem Justin Tucker például nagyobb arányban találna be, mint sem, ha lenne rá lehetősége.
Legfrissebb cikkeink
- Karácsonyi mock draft
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 17. fordulóra (TNF tippek is!)
- A szerdai dupla után jön egy csütörtöki szimpla
- Lamar Jackson és Travis Kelce is rekorder lett
- Pete Carrollt érdekli a Bears főedzői állása
- Rövidhírek: Több tackle is kidőlt, Dre Greenlaw-t és Bradley Chubbot már nem látjuk idén
- FK! FIRST Craft Beer Fantasy League 2024 – az elődöntők
- A 16. forduló legjobbjai
- A Chiefs és a Ravens más szintet képviselt karácsonykor, mint a Steelers és a Texans
- Playoff Ranking #16
- Karácsonyi dupla NFL-dinamit a Netflixen
- George Pickens visszatér!
- Ki mit kapna karácsonyra a Jézuskától?
- Ez dönt az NFC West első helyéről a Seahawks és a Rams közt
- Íme a 17. forduló forgatókönyvei a rájátszást illetően
Legutóbbi hozzászólások
- vicgeordie on A Chiefs és a Ravens más szintet képviselt karácsonykor, mint a Steelers és a Texans
- bjeela on Pete Carrollt érdekli a Bears főedzői állása
- Csakeztne on A Chiefs és a Ravens más szintet képviselt karácsonykor, mint a Steelers és a Texans
- Loosername on Karácsonyi dupla NFL-dinamit a Netflixen
- Miguel Borges on Karácsonyi dupla NFL-dinamit a Netflixen
- Miguel Borges on Karácsonyi dupla NFL-dinamit a Netflixen
- Loosername on A Packers ihlette a Lions újabb trükkös játékát?
- Loosername on Karácsonyi dupla NFL-dinamit a Netflixen
Vannak azért páran, akik edzésen vígan rugdosnak ekkora távolságról jókat.
Szerintem egy utolsó fél percben történő punt során meg lehetne próbálni, ha látványosan nem tudott haladni a csapat klasszikus módon.
Egyébként majd a Pats két jövő szezonban SB-n félidőben bedobja.
Kérdés: ha fair catchet mutat a visszahordó, akkor muffolhatja a labdát, ami így szabaddá válik? Mi van akkor, ha jó előre bejelenti a fair catchet, de a labda valami miatt nem felé repül és nem kapja így el, hozzá se tud érni?
Az egyetemi bajnokságban most láttam egy hasonló szívatást. A fair catch csak arra vonatkozik, aki bemutatja, mindenki más visszafuthat a labdával. De az NFL-ben ilyen elnézést nem tudok elképzelni. Ott ha nincs blokkolás, akkor pontosan lehet tudni, hogy merre rúgja a labdát a rugó, és a speciális egység tagjai is elég jól látják egyébként azt.
És punt esetén a labda csak abban a pillanatban válik élővé, ha a visszahordó csapat bármely tagja hozzáér először. És itt nagyon fontos, hogy először a visszahordó csapat valamely tagjának kell a labdához hozzáérni. Szabaddá pedig az élő labda válik, amikor a visszahordó csapat tagja elveszti azt (fumble).
https://www.youtube.com/watch?v=8fioVbt7eF8
Itt pont nem tudták hogy merre megy a rúgás pl. :)
Akkor nagy ritkán mégis van! :)))
– igen, elejtheti, akkor szabad a labda.
– nyugodtan kalimpálhat (bárki igazából), ha nem kapja el és nem is ér hozzá, akkor ugyanazok a szabályok érvényesek, mint általában. Szóval más elindulhat vele nyugodtan
Kérdés: Valaki a sajàt 43-ròl berúgja, akkor az ugyebàr egy 67 yardos FG-nak minősül? Elvileg igen(57+10). De nyilvàn nem szàmít FG rekordnak, mert nem azonos körülmények között születik mint egy szokvànyos FG.
kétlem, hogy elkönyvelnék rekordnak
Gondolom tök egyértelmű, hogy miért nem alkalmazzák ezt tömegesen a csapatok. Egyszerűen túl nagy a kockázat! Mert ha kimarad az FG kísérlet, akkor az ellenfél a rúgás helyén kapja vissza a labdát és onnan kezdhet el támadni. Gondolom igaz ez a fair catch kick esetén is. Azaz, ha a saját negyveneséről kihagyja egy csapat a rúgást, akkor az ellenfél onnan jöhet, ami a jobb rúgóknak már eleve FG táv.
Tehát ezért túl nagy kockázattal járna egy ilyen rúgás, ha csak azzal nem jár le a játékidő, mint ahogy az látható a cikkbe belinkelt kísérletnél is.
nyilván csak akkor van értelme, ha lejár az idő és hátrányban vagy. Ezért is írtam, hogy összességében kevés eset van, ahol lehetne használni, de amikor lehetne, akkor sem használják