Jimmy Garoppolo óriási tehetség, mellé karizmatikus és eladható, nem utolsó sorban pedig egy igazi vezér. Már a Patriotsban mutatott játékát látva simán el tudtam képzelni, hogy a korosodó Tom Brady megijedt tőle és kierőszakolta, hogy cseréljék el (ő már csak tudja, milyen a nagy nevű klasszist névtelenül kitúrni a kezdőből). Bármi is az igazság, nem törte meg Garoppolót, aki az 1/2-es, romokban lévő 49ersszel hozott egy ötmeccses győzelmi sorozatot úgy, hogy közben megverték a rájátszásért és kiemelésért kaparó Titans-Jaguars duót. Akkora a hype körülötte, annyira belészerelmesedett minden csapattársa és edzője, hogy még az sem lenne lehetetlen, hogy ő legyen az első 30 millió dolláros irányító.
Az, hogy Jimmy G nem megy ki idén a piacra, azt mindenki készpénznek veheti. Ha nem is kap még most szerződést, de egy franchise taget minimum, hisz nemcsak a franchise arca már most, de Kirk Cousinst is simán lenyomva jelenleg abszolút ő az első számú szabadügynök irányító (Drew Brees már öreg). A piacon olyan öldöklő harc lenne érte a Jetshez, Brownshoz, Giantshez, Redskinshez vagy Cardinalshoz hasonló csapatoknál, hogy kár kockáztatni, meg különben is: a 49ers most pole pozícióból indulva, akár piaci áron alul is megtarthatja.
A Jimmy G-hatás
Jelenleg a 49ers irányítója az új Andrew Luckba bújtatott Tom Brady, akivel a patriotsos múltja és a veretlensége miatt a lekvárt is lazán el lehet adni. Akkora a hype körülötte, hogy az már Tebow-i magasságokban van. Neki köszönhetően egy olyan győztes mentalitás alakult ki az öltözőben, hogy például Carlos Hyde (aki nem mellesleg szabadügynük lesz márciustól), olyanokat kezdett el nyilatkozni, hogy:
Jövőre megnyerjük a Super Bowlt. Úgy érzem van erre esélyünk és nem szeretnék más csapathoz igazolni.
Kicsit hasonlít a szituáció az Eaglesére, amikor például Alshon Jeffery Carson Wentz miatt igazolt Philadelphiába. Jimmy G-nek is van egy ilyen ellenállhatatlan vonzereje, idén nem kell majd középszerű játékosokat túlárazva megszerezniük, hisz San Francisco és Garoppolo miatt a legjobb szabadügynök is könnyű szívvel fogják a 49erst választani. Ez már önmagában is komoly érték, azonban Garoppolónak a játéka is önmagáért beszél még akkor is, ha amúgy egy nagyon könnyű, direkt rászabott rendszerben kell játszania.
Mennyit ér Garoppolo?
Sokat. A franchise tag olyan 23,3 millió dollár körül fog mozogni, amivel az idei szezonban az 5. legjobban kereső QB lett volna a ligában. Ráadásul a tag értéke igazából nem tükrözi Garoppolo reális értékét, hisz jelenlegi körülmények között ez alig több, mint egy Brock Osweiler-féle fizetés.
Az azóta a Texansban és a Broncosban is többszörösen megbukó Osweiler 2016-ban egy évi 18 millió dolláros szerződést kapott a Houston Texanstól. Ez az akkori cap space (155 millió dollár) 11,59 százaléka volt, illetve a franchise tag (19,953 millió) 90,21 százaléka. 2018-ban várhatóan 178 millió dollár lesz a cap space és 23,3 millió a franchise tag értéke, így ha csak aránypárt nézünk, akkor Garoppolónak 20,6-21 millió dollár körüli fizetés járna. Azonban a két játékos között hatalmas a különbség. Nem csak marketing, de a játék terén is.
Szerencsére elég könnyű összehasonlítani a teljesítményüket, hisz mindketten hét kezdőmeccsel rendelkeztek az új szerződésük előtt (Garoppolo a két patriotsos meccsét is számoltam). Nyilvánvaló, hogy Garoppolo minden téren jobb egy minden téren rosszabb csapatban, hisz Osweiler a Super Bowl győztes Broncosban hozta ezeket a számokat, nem egy 1-10-es csapatban.
Garoppolo sokkal pontosabb annak ellenére, hogy alapvetően sokkal hosszabbakat is dob. 31 yarddal passzol többet meccsenként, 100 fölötti a passer ratingje, ráadásul jobb a TD/INT mutatója is. Igaz, ebben sokat segített a két Patriotsban lejátszott meccse, de az igazából csak azt mutatja, mennyire jó is lenne egy top csapatban. Ezek alapján egyértelmű, hogy nem Osweiler szintű fizetés jár neki.
A trendek szerint 30 millió dukálna neki
Amikor egy top játékos új szerződést kap, akkor a kiindulási pont a szerződésében a franchise tag értéke. Egy szerződés garantált tartalmát például jól belövi a franchise tag két évre számolt értéke, de az átlagfizetésre is jól lehet következtetni irányítóknál a három éves periódus alapján. Kirk Cousins például átlagban 22 millió dollárért játszott az utóbbi két évben a franchise tagnek hála, ami a 6. legmagasabb fizetésnek felelne meg.
Amikor tavaly Matt Stafford 27 millió dolláros szerződést kapott, akkor 21,268 millió dollár volt az irányítóknak járó franchise tag értéke. Ennek a 120 százaléka 25,521 millió, aminek a 140 százaléka 35,73 millió dollár, melynek átlaga 27,5 millió dollár. Amennyiben ezt vennénk alapul, akkor Garoppolo esetében 23,3+27,9+39,15 átlagát kellene néznünk, ami nagyságrendileg 30 millió dollár. Tehát a piaci trendek alapján Jimmy G lesz az első 30 millió dolláros irányító.
A valóság
Persze elég valószínűtlen, hogy hét meccs után valaki 30 millió dollárt kapjon, még ha a cap növekedése ezt is vetíti elő. Főleg, hogy vélhetően olyan játékosok fognak új szerződést kapni jövőre, mint Matt Ryan vagy Aaron Rodgers, ők pedig jó eséllyel 30 millió környékén fognak már mozogni. Garoppolo ezt a szintet reálisan nézve nem ütheti meg, de manapság már Sam Bradford is elkérhet 20-22 millió dollárt. A pénzügyi folyamatokat, a potenciált és a hype-ot figyelembe véve szerintem valahol a 21 és a 30 millió dollár átlagát kapja majd meg Garoppolo, valahol Derek Carr szintjén, talán picit túllőve azt. Bár igazság szerint engem a 30 millió dollár sem lepne meg éves szinten relatíve kevés garantált tartalommal (hasonlóan Ryan Tannehill vagy Colin Kaepernick szerződéseihez), mert pénz van rogyásig, a franchise imázsát pedig most kell felépíteni.
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Henry a legnagyobbak nyomában
- Legalább 2026-ig Indianapolisban marad a Combine
- 36. alkalommal csap össze John Harbaugh és Mike Tomlin
- Újra edzésbe állhat a nyáron vérrögökkel diagnosztizált Christian Barmore
- Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- Másodéves figyelő – AFC
- Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Történelmi tettre készül a Chargers védelme
- Aaron Rodgers jövőre is játszana
- A Bears és a Dolphins is kivágott egy drágán igazolt tavalyi szabadügynököt
- Marad Gardner Minshew a Raiders kezdő irányítója
- Briliáns irányítók és igazi hősök a hét legjobbjai között
- Ez nagyon bejött – a holtszezon legjobb igazolásai
- Csütörtök esti rangadó az NFC East első helyéért
Legutóbbi hozzászólások
- camillo7777 on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Cseh Tibor on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Kopi3.14 on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- atis123juve on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- ClayMatthews52 on Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- AncrathJorg on Playoff Ranking #10
- atis123juve on Nem csak a koordinátort, de Caleb Williamst is leváltotta volna pár Bears-játékos
- Pedro44 on Aaron Rodgers jövőre is játszana
Én értem, hogy kínálja magát az összehasonlítás Osweilerrel, de azért lássuk be, őt erősen túlfizették, ami már akkor is elég nyilcánvaló volt…
Nem fizették túl. Ha jól emlékszek, az a 18 millió valahol a 20-22 legjobban kereső QB-vá tette, akinél csak az újoncok és a Fitzpatrickhez hasonló egy éves bridge-qb-k kerestek kevesebbet.
Olyan mértékben nő a fizetési sapka, hogy igazából ezen már meg sem kell lepődni. Persze, aki emlékszik arra, hogy Peyton Manning 20 millával csúcstartó volt, annak ez nyilván fura, de arányaiba véve ez nem valami sok.
Cirka 6 milliárd forintos éves fizetés.Megborult világ.
Szerintem fog kapni egy 28 millió körüli szerződést kevés garantálttal. Ez lenne a reális, ha továbbra is jól teljesít akkor övé a nagypénz ha nem, akkor nem :) Szerintem mind két fél részéről ez elfogadható lenne.
Teljesen mindegy mekkora lesz a szerződés nagysága, úgyis az fog igazán számítani, hogy mekkora helyet foglal majd el fizetési sapka alatt, illetve mennyire könnyen lehet adott esetben kivágni. Most még van bőven hely, de azért nem árt vigyázni. Láttunk már több on-year-wondert.
Hali!
A kérdésem a következő: a szabadügynök piacról mely játokosok illenének a rendszerbe szerintetek? Én például egy Sheldon Richardson-nak örülnék, mert akkor a védőfalunk a Thomas-Richardson-Buckner-Armsteads 4-sel tudna felállni ami nem hangzik rosszul. Nyilván a secondarybe is kellene erősítés, itt Trumaine Johnson vagy Malcolm Butler közül ki lehetne reális opció? A safety pozícióba megvagyunk, bár én már Jimmy Ward-ba nem hiszek. Folyton sérült és ahogy a sportrac oldalán is néztem 8 millió dollárt lehetne felszabadítani ha elküldenénk halott pénz nélkül. A draftrol a támadófalba hoznék játékosokat, ( Nelson–> guardba, Ragnow–> centerbe) és elkapónak Christian Kirk.
Go 49ers!
Szerintem az egyetlen poszt, ahová nem kell erősítés a 49ersnek, az a védőfal, hisz csak három első körös van ott, ráadásul nem is feltétlenül rosszak.
Cornert én is szereznék mindenképp a védelembe, illetve egy LB-t, a támadósorba pedig kellene legalább egy igazán jó elkapó (aki nem Garcon), egy center, és ha Hyde nem marad, akkor futó.
Bár sok jó FA nincs idén, hacsak ki nem vágnak pár sztárt, nagy jövésmenésre nem számítok.
Úgy érzem, ez a Garoppolo-hype egy kissé túl van tolva. Nyeri a meccseket, igazi vezér, jó a sajtója, de a 10 TD/5 INT arány azért annyira nem fényes. Másrészt a győzelmeit – egyelőre – mindenféle nyomás nélkül szerezte, ez egyelőre egy próbaüzem, ami persze tagadhatatlan, hogy nagyon jól sikerült.
Ami lehet, hogy az üldözési mániámból fakad, de mintha ezt a Garoppolo-őrületet az is táplálná, hogy végül is a sokak által nem kedvelt Patriots engedte el Jimmyt, és minél jobban fetisizáljuk Garoppolót és az ő teljesítményét, annál hülyébbnek lehet feltüntetni a New Englandet és Kraftet, quasi áldozatnak beállítani Belichicket (akinek állítólag beleszóltak a munkájába), és zsarnoknak az érdekeit bárkin keresztülgázolva érvényesíteni akaró Bradyt. Továbbá fel lehet fűzni rá egy olyan cikket, mint amit az ESPN össze is hozott.
Tehát csak félve kérdezném meg: vajon ugyanannyit írnának Garoppolóról, és ugyanolyan zseniálisnak, őstehetségnek tartanák, ugyanúgy a leendő nagy sikerek letéteményesének tartanák őt, ha nem a New Englandből, hanem mondjuk a Houstontól vagy a Giantstől trade-elték volna el?…
1. Üldözési mániád van.
2. Giantsből és Houstonból nem engedték volna el :D
Amúgy meg azért a nagy hype mert nagyon vártak egy jó irányítóra.
Az üldözési mánia az nem volt kérdés :D
ad 1 – :)
ad 2 – ez azért valószínűleg igaz…
Úgy értettem a hype-ot, hogy szerintem általában ezt gondolhatják Garoppolóról. Hogy a 49ers sokat vár tőle, az természetes.
Mindegy, ki fog derülni, mi az igazság, csak egyelőre mindent túl tökéletes Jimmyvel kapcsolatban: a győzelmei, az, hogy Shanahan csapott le rá, az, hogy Belichick valószínűleg nem akarta elengedni, hogy Bradyt figyelve tanulhatott… Valami nem stimmel. De azért utalnék az 1. pontra…
Ez mondjuk szomorú, hogy Bradyt figyelve tanulhatott csak.. mert semmit nem segített neki. Azért nem egy Alex Smith szintű hozáállás, vagy említhetném Aquan Boldint, aki idény előtt azért igazolt a Bills-hez, hogy Sammy Watkinst mentorálhassa… aztán mikor elcserélték vissza is vonult inkább.
Ha ugyanolyan potens játékot mutatott volna a csere előtt az adott csapatban, s azóta is, akkor meglenne a hype.
Ha megnézzük Isten fia 2.0 hypeját, akkor itt van is tényleges tudás mögötte, vagyis van rá alap.
A számai még szerintem pont nem annyira jók, viszont ahogy kinézett a játéka az bizony nagyon ígéretes volt. De ez még csak a bemelegítő kör volt. A komolyabb menet jövőre lesz. A csoport győzelem sem lesz egyszerű, lesz pár egyelőre kemény diónak tűnő meccs (at Greenbay, at Minnesota, at Kansas, at LA Chargers) és persze a csoport ellenfelek is.
A SB-t nyerünk jellegű felvetés még inkább a merjünk nagyot álmodni kategória. A rájátszás lehet reális cél.
Ha most adnak neki egy giga szerződést azzal pont beszűkíthetik a lehetőségeket, míg persze kis pénzért meg nem fog aláírni. Itt lehet ésszerű a franchise tag egy évre, és aztán, ha minden szép és jó, akkor rá egy évre egy nagyon komoly.
A tag nem jó szerintem, a Redskinsnek sem jött be. És be kell látni, hogy a piaci körülmények között a 27 millió sem olyan sok. Főleg, hogy a 49ersnek rengeteg pénze van és x idő alatt azt köteles is elkölteni, különben büntetés jár. A Raiders volt hasonló helyzetben, amikor minden szart össze kellett vásárolniuk, hogy beférjenek a kötelező keretbe. Igazából nincs annyi jó elérhető játékos, mint amennyi pénzük lenne :D hisz másik 31 csapat is akar magának :D
Meg látod, hogy a Jaguars is elég jól elvan. Amilyen ütemben nő a cap, igazából ez csak a nagyon szarul működő csapatoknak probléma. Hisz pl egy Patsnek is lehetett 60 milla költőpénze, amit nem tudott szinte mire elkölteni.
OK, most remegnek az izgalomtól hol írják alá, aztán lehet egy év múlva vakarják a fejüket. Ha csak szigorúan egy évre ráteszik a taget és erről biztosítják is, nem tudom miért nem jó. Hiszen még azért senki nem tudhatja mi sül ki a srácból. Egy hosszú távú üzletet miért kell elkapkodni? Arra az egy évre meg lenne az anyagi motiváció is, aztán mindenki nyugodtabban írhatná alá a 10 évet meg a sok milkát. Szerintem ezek a zsíros szerződések se jönnek be mindig, pláne ha nincsenek még teljesítménnyel alátámasztva. 5 meccs tét nélkül, azért csak egy hosszú előszezon. Mutat már sokat, de még nem teljes a kép. Aztán meglátjuk, hogy ők majd végül mi mellett döntenek.
Teljesen egyetértek veled. Én se hiszem, hogy 5 meccs után valakinek komoly szerződést kellene adni.
Nem hiszem, hogy Jimmy G annyira önző lenne, hogy hisztizne a franchise tag miatt és ez kihatna a játékára. Cousins egy teljes szezon lehozott, 100 feletti passer rating-gel és PO-ba vezette a csapatot, mégis teljesen normálisnak tartotta, hogy franchise-tag lesz belőle. Ha azt nézem, hogy a Redskins nem tartja elég jónak Cousinst, akkor bejött nekik a tag, mert csak 2 évig kellett fizetni és nem kötötték magukhoz hosszú időre.
Egy jól strukturált szerződéssel még meg sem érezné a csapatépítés a 30misi/éves átlagot sem, annyi hely van idén.
“Nyilvánvaló, hogy Garoppolo minden téren jobb egy minden téren jobb csapatban” – ööö, hopp egy elírás? :D
jah, a második jobb egy rosszabb :D
Nem elírás! :D