A tavalyi, Atlanta Falcons elleni Super Bowl győzelmet követően minden arról szólt, hogy Tom Brady 39 évesen is olyan játékra képes, amire senki más – ez az állítás egyébként most 40 fölött is megállja a helyét. Nyilvánvalóan minden interjújában szó esett arról, hogy mi lehet ennek az oka, amire mindig ugyanaz volt a válasz: a TB12 edzésmódszer.
Brady többször is kihangsúlyozta interjúi során, amikor erről kérdezték, hogy ezt nem csak saját magáért csinálja, hanem azért is, hogy irányt mutasson a jövő nemzedékének. Edzésmódszerének elterjesztését egyfajta személyes küldetésként éli meg, bizonyítéknak pedig a saját pályafutását hozza.
Tisztában vagyok azzal is, hogy rengeteg gyereknek én vagyok a példakép. Szeretném nekik megmutatni teljes egészében azt a módot, ahogyan tanultam. Szeretnék a futball nagykövete lenni, de azt is meg szeretném mutatni, hogyan érheted el azt, hogy 60 éves korodban is úgy érezd magad, mintha a harmincas éveidben lennél annak ellenére, hogy ez egy kontakt sport.
Ez a megfelelő döntések meghozataláról szól. Nem a próbálkozásról. Mindenki próbálkozik. Mindenki a jó dolgot szeretné tenni, csak nem tudják, hogy mi is az valójában. Én szeretnék lenni az élő bizonyíték ezen emberek számára, hogy: “Ez a jó döntés.” Csak csináld és meglátod, milyen előnyei vannak. 10 éven belül ez lesz az etalon. Ennek köszönhetően pedig maga a játék is kompetitívebb lesz, amikor azt látod, hogy rengeteg játékos jóval hosszabb karriert tud befutni az egészségi állapotának köszönhetően, ezáltal a tehetségük is jobban ki tud bontakozni.
A TB12 módszer könyv e küldetés beteljesítésének egyik fontos állomása. Megmondom őszintén, alapvetően elég szkeptikusan álltam hozzá ehhez az egészhez, mivel a módszer társfejlesztőjéről, Alex Guerreroról többször is kiderült már, hogy mekkora kókler. Bradyvel azonban szerencséje volt. A Patriots játékosával való közös munka mindenképpen gyümölcsözőnek mondható, így az ő renoméja is viszonylag helyreállt azzal, hogy egy ilyen sportolóval együtt dolgozik immár több, mint 10 éve.
Guerrero és Brady találkozásáig egészen 2004-ig kell viszsamennünk. Ekkor kereste fel először az irányító Guerrerót a csapat linebackere, Willie McGinest ajánlására.
Willie látta, hogy min megyek keresztül, ő javasolta, hogy találkozzak egy bizonyos személyi edzővel, Alex Guerreróval.
A csoda és a TB12 módszer is innen indul.
A személyes fejezetek, melyekkel indít a könyv nagyon jól adják vissza azt, ahogyan Brady megélte a futballt pályafutása során. Nem csak a játéka, hanem az arról való gondolkodása is rengeteget változott. Nyilván előkerülnek a már mindenki által ismert tények, hogy alkalmatlannak tartották a drafton stbstb, de a középsulis és egyetemi Brady szemlélete újdonság lehet mindenki számára. Illetve maga az a folyamat, ahogy eljutott a mostani edzésfilozófiájáig.
A végére pedig eljutunk oda, hogy Guerreróval megkezdte az edzésmódszerének megváltoztatását, melynek alapja a rugalmasság. A könyv majdnem kétharmadát ez teszi ki, ebből nyilvánvalóvá válik, hogy Bradynél mindennek ez a kulcsa. Persze ennek jó része nem az elméleti szöveg, amivel nyit, hanem a különböző gyakorlatok részletes bemutatása, melyek nem igényelnek különösebb anyagi befektetést, mindössze egy gumikötelet. Erre egyébként végig ügyel, hogy azt az érzést keltse, hogy a csúcsteljesítmény mindenki számára elérhető, legyen az illető akár hivatásos sportoló, akár üzletember, akár takarító. Például többször kiemeli, hogy nem csak sportolók keresik fel a TB12 edzőközpontot, hanem hétköznapi emberek is.
A csúcsteljesítmény elérésének része, hogy a megfelelő fizikai állapot mellett mentálisan is topon legyen az ember, ezért az agytorna, valamint a pihenési folyamatok is kiemelt szerepet kapnak a könyv végén.
Az egyszeri olvasó számára a legérdekesebb rész a kettő között van, a táplálkozás, illetve konkrétan a receptek. Az általános intenciók mellett, amik a helyes étrendre vonatkoznak, saját szakácskönyvének egyfajta kivonatát osztja meg az olvasóval. Azok után, hogy mennyi hír terjed arról, hogy Brady milyen fura dolgokat eszik, az ember nyilván kíváncsi arra, hogy mennyiben igaz ez és mennyire túlozza el a média. Tényleg ez a legjobb rész, annyi spoilert elárulok, hogy az avokádó fagyi nem zöld színű.
Aki szeretne egy újabb szeletet megismerni Tom Bradyből, arról, hogyan dolgozik mindennap és hogyan tartja fenn a GOAT teljesítményt, annak mindenképpen ajánlott ez a könyv.
A könyv ITT rendelhető meg.
Legfrissebb cikkeink
- Második olvasás #16 – Egy esély, hogy megszerezz mindent
- Hűtőházban készültek a Saints irányítói a Green Bay-i hidegre
- Myles Garrett a valaha volt legfiatalabb százados!
- Brock Bowers már 1000 yard felett, ezen a héten meglehet a rekord is
- A szezon eleje óta törött kézzel játszik Josh Allen
- Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- A Rams tovább menetel, megszakadt a Bills sorozata, a Lions kiütötte a Bearst
- Penix bemutatkozott, a Raiders bukta az 1/1-et, simán nyert a Bengals és a Colts
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
Legutóbbi hozzászólások
- Cseh Tibor on Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- katonadani on FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FaragoT on Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Cseh Tibor on A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
Biztos, h van benne vmi. Anno Ryan Giggs is azt mondta, h azert tudott 40 evesen is focizni, mert h sokat jogazik es emiatt lazabbak az izmai. Az etkezes meg gondolom az, h kerüljük a feldolgozott kajakat.
A feldolgozott kaja szövegen mindig kiakadok. Hogy kell ezt értelmezni?
Ha éhes vagyok kiugrok a kertbe és kiharapok az egyik futkorászó malacból egy keveset? Az úgy nincs feldolgozva.
Ipari feldolgozasrol van szo. Kb ugy kell erteni, h meg latod, h miböl keszült. Sült meg fött hus az jo, fasirt meg szalami pl nem. Torta, sütemeny nem, mert liszt meg a többi adalek ilyen allapotban nincs a termeszetben. Egyel fött krumplit vagy fött rizst, hozza sült vagy fött hust salataval. Ha müzlit eszel, akkor latnod kell a zabot meg a magokat benne es nem a kukoricas vackot egyed. De ha kukoricat akarsz enni, akkor fözd meg es edd ugy :)
Bizonyára a kellemes génállomány megléte sem hátrány. A rendszeres sok alvás és pihenés is szükséges a remek fizikai és mentális kondícióhoz. Az utóbbit a stresszmentes életmóddal, meg a pozitív gondolkodással lehet remekül megalapozni. Mindennek stabil alapot adhat az anyagi jólét-biztonság. Miközben ezt lekalapáltam, számba is vettem szépen, hogy mi mindenben van nekem lemaradásom… ?
Edzések után én is hosszasan szoktam nyújtani. Hisz’ a rugalmasság valóban fontos. Emellett a különféle sportkrémekkel, meg masszőzzel is remek viszonyt ápolok. Egészségesen étkezem. Mégis, mikor hajnalonként ki kell kelni az ágyból, mert indulni kell messzebbre melózni, sokáig még úgy sem mozog a testem (ill. nem mozog), mint egy gépies zombié. ? Na, csak mondom…
Reggelente en is erzem a regi sportserüleseket. Egy kicsit itt faj, egy kicsit ott, de egy idö utan mar fel se tünik. Meg annyit, h olyan, h anyagi jolet-biztonsag olyan nem letezik, ha nincs penzed, akkor azert aggodsz, ha van akkor meg azert, h elveszited. Ez egy ördögi kör :)
Ahha. Noooos, az utóbbit választom, s megígérem, h. lényegesen kevesebbet stresszelek majd. ?