Connect with us

Minden ami NFL

Másfél éve védtelen Cam Newton a zsebben, másokat bezzeg védenek a zászlók

Cam Newton és a futball jelenleg egy bántalmazó kapcsolatban vannak. A Carolina irányítója lassan heti szinten hívja fel a figyelmet a játék biztonsági problémáira – úgy tűnik, jogosan. Newtont az elmúlt másfél évben lényegében nem védik a szabályok a zseben belül.

 

Az amerikai futballban a bírók helyzete nem egyszerű. Ha rosszul fújnak, emberek sérülhetnek meg, karrierek mehetnek tönkre. Az elmúlt hetekben több játékos is (például Sherman és Norman) kikelt a liga ellen, hogy túlzottan biztonsági játékot játszanak, erre jön Newton, hogy pont a biztonsággal van baj. Mondjuk érthető, ha cornerbackek panaszkodnak, hogy nem durvulhatnak az elkapójukkal…

 

Cam Newton kifejezett problémája abban gyökeredzik, hogy 2014 óta nem dobtak az érdekében elfogadott Roughing the Passer büntetést. (A Broncos elleni meccsen a Stewartra dobott büntetést Newton Intentional Grounding-ja kiütötte.) Ezzel negatív értelemben vezeti a ligát, miközben látványos mennyiségű ütést szenved el. A Broncos elleni 4 sisaktalálat mellett már kihagyott egy mérkőzést agyrázkódás miatt, a Cardinals elleni meccsen pedig Calais Campbell ment rá úgy a térdére, hogy csak szerencsével kerülte el Newton az ACL-sérülést. Ez a mozdulat Campbelltől mellesleg durván szabálytalan volt, hiszen a liga tiltja a “vetődő”, mély szereléseket a zsebben tartózkodó irányító ellen. Természetesen zászló nem jött.

 

Newton problémája nem egyedi. Wentz ellen a Vikings-játékos Tom Johnson hajtott végre hasonlóan veszélyes mozdulatot, DeSean Jackson pedig a Bengals részéről kapott két szabályos, de durva sisakkontaktot, mindkettőtől le kellett mennie a pályáról. Itt fontos kiemelni: Newtonnak nem azzal van baja, ha futás közben szerelik, ezt tudatosan vállalja. A gond ott rejlik, hogy még a zsebben is életveszélyes körülményeket talál.

 

A Panthers irányítója érdekében a számok alapján valóban kevés büntetést dobnak be, a 2014-es szezon óta egyet sem. A szezon eddigi részében meccsenként átlagosan 0.3 Roughing the Passer született, míg Unnecessary Roughness 0.7. Ez azt jelenti, hogy átlagban egy csapathoz 1.13 és 2.66 ilyen “fogadott” zászló tartozik. A Carolina ellen egyiket sem érvényesítették még. Ez megütköző szám. RTP esetében még 9 másik csapat áll 0-val, UNR-nél azonban csak egy másik ilyen van. Newton ellenfelei az első 9 héten összesen 4 RTP-t szedtek össze, míg UNR-ből 15 darabot.

 

Ezek száraz számok, lássuk kicsit érzékletesebben. Az elmúlt másfél évben Newtont 59 alkalommal ütötték meg a zsebben, ezzel 9. a ligában. Viszont az előtte álló, nevesebb irányítók folyamatosan kapták a RTP-zászlókat. Brees 10, Brady és Winston 5-5, Rodgers 4, Wilson 3, Ryan 2 alkalommal kucorodhatott a referee védelmező szárnyai alá.

 

Illusztráljuk, hogy miért is félelmetes a kritika, amit Newton megfogalmazott.

 

Fejrángatás

 

Newton fejét a labda eldobása után megrángatták. Nincs zászló.

 

 

Brady bibis lett, megy a sárga zászló.

 

 

Térd alá vetődés és a lábak gyűrése

 

Newtonra szemből rászaladt Campbell, maga alá próbálta gyűrni a lábait. Nincs zászló.

 

 

Szegény Rodgers hasonlóan járt, repül a büntetés.

 

 

Mellkastalálat sisakkal dobás közben

 

Newton kinyitja a mellkasát a dobáshoz, kap is oda egyet. Nincs zászló.

 

 

Wilson ugyanilyen találatot kapott, a bíró meg is sajnálta egy zászlóval.

 

 

Sisakkontakt

 

Newtonba szándékosan sisakkal ugranak bele. Nincs zászló.

 

 

Rodgers is kapott egyet, ott volt a büntetés is.

 

 

Newtonnak nem először gyűlik meg a baja a játékvezetőkkel. Tavaly szeptemberben Newton elmondása szerint egy szükségtelenül durva szerelés után Ed Hochuli (mindenki kedvenc kipattintott nagyfaterja) azzal indokolta a zászló (és egy Personal Foul-büntetés) elmaradását, hogy Newton nem elég idős, hogy erre zászlót kapjon. Ugyan hangfelvétel nincs erről, a játék felvételén látszik, hogy Newton szinte lefagy Hochuli válaszától, és csak nevetni tud rajta.

 

 

Newton pozícióján kifejezetten nagy játékosnak számít. Az átlagos irányítókra közel tíz centit és 15 kilót ver rá, így származhat ebből, hogy kevesebb zászlót kap. Hasonló problémába ütközött még aktív korában a kosaras Shaquille O’Neal. 216 centis magasságával és 147 kilós súlyával az egyik legnehezebb és legerősebb játékos volt valaha – ennek okán pedig csak a legdurvább szabálytalanságokat fújták be az érdekében.

 

Cam Newton nem különleges elbánást szeretne – csak azt, amit mások is megkapnak.

 

19 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
19 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Coolbrady
Coolbrady
2016-11-04 15:25

Ennek fényében érdekes az a hiszti, amit a kommentelők nyomatnak folyamatosan amiatt, mert Newton szólni merészelt a saját érdekében.

katonadani
Reply to  Coolbrady
2016-11-04 15:57

így van, én is kivagyok azoktól, ezért is született kicsit a cikk

katonadani
Reply to  katonadani
2016-11-04 16:01

de persze most is jönnek FBn :D

Coolbrady
Coolbrady
Reply to  katonadani
2016-11-04 19:13

Kurva ciki az a sok hüppögés, amit ott látok. Személyes sértésnek veszik a poénokat, pedig csak egyszerűen nem értik (pl. vattacukor, piskóta, stb.). Hiszti, hiszti, hiszti!!

katonadani
Reply to  Coolbrady
2016-11-04 19:24

az még a legkisebb, mert tán direkt provokálós is volt a lead, de ami Newton felé irányul azt nem tudom egyszerűen megérteni

Kucsera Ákos
Kucsera Ákos
2016-11-04 15:55

Egyértelmű hogy igaza van..nem is vitás. Mondjuk kicsit most csalódtam az NFL-ben, illetve a bírók hozzáállásában a “nem vagy elég idős” duma miatt..ez gáz :S

Nyílméregbéka
Nyílméregbéka
2016-11-04 16:11

Ez a cikk egy faszság

György Márk Kis
György Márk Kis
Reply to  Nyílméregbéka
2016-11-04 16:18
Kox#
Kox#
Reply to  Nyílméregbéka
2016-11-04 17:15

Ha csak egy vagy két esetről lenne szó akkor azt mondom, hogy tényleg az… de mivel már tényleg túl sok esetről van szó ezért az a faszság amit bírók csinálnak. A szabály az szabály akármekkora arc valaki akármekkora seggfej (szerintem newton nem az) akkor is be kell tartani.

Ezeket a szabályokat azért hozzák, hogy a szurkolók még sok év múlva is pályán láthassák a kedvencüket.. nem pedig emberi roncsokat kullogni…

Nem tudom te kinek szurkolsz de ellen esetben biztos sikítozva ülnél a kanapén, hogy ez most a mi a fa….???? mikor a szart is kinyomják a kis kedvencedből!

renningan
renningan
2016-11-04 16:12

Külön kitérnék egy részletre, amit KGyM írt: “Viszont az előtte álló, nevesebb irányítók folyamatosan kapták a RTP-zászlókat”

A liga legnagyobb baja szerintem, hogy külön bánásmódban részesíti az abszolút sztárokat és a nem sztárokat. Hogy Newton miért nem esik előbbi kategóriába, nem tudom. Az viszont felettébb bosszantó, hogy egy Case Keenumot, Nick Folest, Jay Cutlert vagy akár Matt Staffordot gyakorlatilag úgy és annyit lehet ütni, amennyit nem szégyellik.

Idén a Newton-Campbell szituáció legalább kétszer megesett már Stafforddal, és egyszer sem kapott érte zászlót a csapat. Keenumot tavaly bucira verték a Ravens játékosai, senkit nem érdekelt. Cutler is csak akkor kap zászlót, ha Suh páros lábbal szalad belé. Ez pedig baromi idegesítő.

György Márk Kis
György Márk Kis
Reply to  renningan
2016-11-04 16:18

Cutlernél se Cutler kapja, hanem Suh :D

renningan
renningan
Reply to  György Márk Kis
2016-11-04 17:57

Érted, hogy értem :D

wolandrule
wolandrule
2016-11-04 16:39

Szerintem a stílusa miatt hagyják ütlegelni, valahogy úgy lehetnek vele a Hochuli-féle egysejtűek, hogy: “jól van fiam, ha ennyire menő, flegma csávó vagy, akkor viseld, úgyis jó nagydarab vagy”, holott a szabály az szabály, mindenkire ugyanúgy vonatkozik, kizárt, hogy nem látják miket kap a zsebben.
Amúgy Hochuli egy öntörvényű gyökér, jó lenne ha kiszórnák már…

György Márk Kis
György Márk Kis
Reply to  wolandrule
2016-11-04 17:14

Szerintem jogos volt a Brownon való Burfict-hit, hiszen Brown is undorító módon tud TD-t ünnepelni!

Egyszer kell egy nagyobb sérülés, aztán majd Goodell elmondja, hogy fő az egészség, csinálnak valami kamu változtatást, és mintha semmi sem történt volna.

wolandrule
wolandrule
Reply to  György Márk Kis
2016-11-04 17:31

Attól jobban tartok, hogy zászlóerdő lesz pár éven belül. Amúgy valszeg jönne egy szabálymódosítás, aztán kész, show must go on. Esetleg kap a sérült 4 meccs eltiltást, mert miért ne. :)

Jarred
Jarred
2016-11-04 17:43

Abban Newtonnak igaza van, hogy ha másnak bedobnak zászlókat ugyanarra, akkor elvárja, hogy neki is bedobjanak. Ez rendben is van, de valahogy nem sikerült ezt jól lekommunikálnia, és emiatt számos félreértés történt.
Apropó félreértés. Én a helyedben a “Brady bibis lett” és hasonló fordulatokat hanyagoltam volna, elsősorban azért, mert ezekkel azt a tévhitet kelted, hogy azt gondolod, hogy ez az egész Brady-Rodgers-Wilson hibája, és ők tehetnek erről. Nem erről van szó, és feltételezem te sem erre akartál kilyukadni, de az ilyen fordulatok miatt könnyen előfordulhat, hogy páran(sokan?) ezt látják bele a mondataidba. Ez csak egy megjegyzés, ne vedd magadra.

Az igazi probléma itt azzal van, hogy a bírók nem képesek konzisztensen ítélni. Ez már így megy pár éve, és mostanra már tényleg elég idegesítő. Sokszor egy meccsen belül sem képesek úgy ítélni, hogy azt lehetne mondani, legalább volt benne logika.
Egy példa erre az idei Bengals-Patriots meccs. A meccs egy szakaszán a Bengals támadófalembernek befújnak egy holdingot. Maga a holding szerintem határeset volt, szerintem simán tovább lehetett volna engedni, de jó legyen, megértem, hogy itt most nagyon szigorúak voltak a bírók. Nem sokkal később egy másik Bengals OL csinál egy akkora holdingot, hogy azt nem lehet nem észrevenni(konkrétan visszahúzta a védőt a nyakánál) és nem repült a zászló.
Én meg csak néztem, hogy ez most mi. Ha kicsit húzom vissza akkor repül a zászló, ha nagyon akkor nem? Ennek nem fordítva kéne lennie?
És hangsúlyozom mindkettő a Bengalsnál volt, tehát még azt sem lehet mondani, hogy lejtett a pálya. Egyszerűen a bírók képtelenek voltak konzisztensen fújni, ugyanis egy ilyen esetnél négy lehetőség állt volna fenn.
1.Vagy befújjuk mindkettőt mondván, hogy mi most nagyon szigorúak vagyunk.
2.Vagy elengedjük mindkettőt, mondván most nagyon elnézőek vagyunk.
3. A látványosat befújjuk, a kevésbé látványosat nem. (megjegyzem ez lenne szerintem az ideális)

Ezzel a hárommal lehet vitatkozni, hogy mennyire jó, de azt szerintem nem lehet kétségbe vonni, hogy van bennük logika. De ehelyett a bírók a negyedik lehetőséget választották:
4. a látványos tovább engedem, a kevésbé látványost befújom. ( na ebben nincs semmi logika)

És ezt látom a Newton esetnél is(csak itt ugye nem Holding, hanem RTP, és társai vanna), szóval én megértem őt, és remélem ezzel sikerült felhívnia a figyelmet ezekre, mert ez így nagyon nem jó. Ki kellene találni végre egy olyan rendszert, ami az ilyen látványos hibákat mellőzné.
Ja és félreértések elkerülése véget a fenti példa nem a Bengals ellen szól. Ez egy általános probléma, és egyszerűen az ő esetük jutott először eszembe, mert ez volt időben legközelebb. Ha más csapatnál történt volna ilyen akkor azzal a másik csapattal példálóznék.

wolandrule
wolandrule
Reply to  Jarred
2016-11-04 17:57

A büntetések elég nagy része szubjektív, ennek ellenére lehetne valami következetesség ezek alkalmazásában. Nekem pont a holding büntetésektől hullik ki a hajam, össze-vissza dobálják (vagy nem) ezeket, teljesen következetlen a dolog. Szerintem a 10 yard túl nagy büntetés erre a szabálytalanságra, elég lenne 5.

Andras Daroczy
Andras Daroczy
2016-11-04 21:28

Azért vannak csapatok is, nem csak sztár irányítok, akiknek sokkal több mindent megengednek, pl:Denver.

pritek
pritek
2016-11-07 13:56

Kár hogy erről a beszélgetésről lemaradtam. Mindegy azért még ideírom a véleményem. A számok szerintem kicsit megtévesztőek, ugyanakkor irrelevánsak is. Érdemes lenne megnézni, hoigy meccsek után az ilyen büntetésekből hány változott csekké, amivel az nfl gyakorlatilag szentesíti az adott zászlót és szituációt. Ott már biztosan bőven árnyaltabb lenne a kép. Az említett Campbell ütés csekkes lett, ahogy még egy a meccsen és a harmadikra már nem emlékszem, hogy Cam ellen volt e amiért jött a posta egy Cards játékoshoz. Ugyanakkor ez azért irreleváns, mert a csekk már régen késő bánat amikor valaki a kórházból nézi vissza a lassításokat. A hevületet a pályán lehet megfogni, a csekkekkel csak igyekeznek elsikálni a játékvezetői hibákat.
A másik része a dolognak, hogy ha szép dolog, ha nem, Cam magának köszönheti az egészet. A nagy arc és a picsogás egy borzalmasan rossz párosítás szinte minden esetben, de az nfl-ben ez hatványosan igaz. Camnek amikor megy, akkor rózsaszín minden, jópofi, mindenki szórakoztatója, amikor viszont nem akkor egy morcos kisgyerek, ez a baj, az a baj, minden a baj, persze ő tökéletes, hiszen ő Cam. Hát egy lófaszt. Mindenkinek aki a kérdéssel foglalkozik értenie és tudnia kell, hogy az nfl is (mint ahogy a legtöbb más sport is) egy büszke, zárt közösség. Newton pedig ebbe szarik bele. Nulla tisztelettel viseltetik az ellenfelekkel és a játék velejáróival szemben így a poénjait és nyilatkozatait egyre többen nézik kritikus szemmel. A lényeg, hogy ő jó gyereknek tartja magát. Na ilyenkor szoktak jönni a Hochuli szerű megnyilvánulások, ilyenkor van az, hogy az adott meccs előtt fél évvel már céltábla van a hátadon egyes csapatoknál, stb. Nem azt mondom, hogy a szabályok értelmében ez rendben van, de ilyen az élet. Ilyen egy irodai munka, ilyen az nfl…még egy nyomorult tömegközlekedési jármű utasai is ilyenek. Ha odaszarsz ahol eszel, viseld a következményeit.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x