Playbook rovatunk következő részében egy olyan játékelemmel ismerkedünk meg, amely majdnem minden mérkőzésen látható és a csapatok nagy része előszeretettel használja. Ez a screen passz, amely egyszerre egyszerű és bonyolult, könnyen definiálható, mégis nehezen kategorizálható és amely ugyanúgy ezerféleképpen jelenhet meg a pályán, mint az elmúlt írások alanyai.
Mi a lényeg?
A screen passz egyszerűen meghatározva egy olyan játék, ahol egy rövid, előre irányuló passz történik egy elkapóhoz (nem wide receiver, hanem elkapni tudó játékos), aki előtt blokkolók törik az utat. Ez a meghatározás amennyire egyszerűen adja át a lényeget, annyira nem is mond sokat. Kicsit bonyolultabban megfogalmazva a screen játékok során a játék úgy van felépítve, hogy az irányító gyorsan szabadul a labdától, a támadófal átengedi a védők egy részét, mert pontosan tudják, hogy a játék hatékonyságához ez nem szükséges és egy folyosót próbálnak kiépíteni a labdás játékos előtt.
Miért alakult ki a screen passz?
A Screen passzt általában olyan agresszív defense-ek ellen használják, akik sokat blitzelnek. Ilyenkor a védelem igyekszik feltölteni a boxot és minél hamarabb el akarnak jutni az irányítóhoz, ráadásul ugye blitz révén a pálya közepéről is vonnak el játékost. Ez viszont azt eredményezi, hogy a pályán több „nyitott” rész marad. A screen passz egyszerre kockázatos játék, de nagyon kifizetődő is. A magasabb kockázatért általában nagyon „kifizetést” remélnek az edzők. A labda ugyanis a berobbanó védőjátékosok felett/mellett repül el, nem olyan magas ívben, így magasabb az esélye az interceptionnek és mivel az érkező védők és a célterület között ekkor nem marad támadójátékos, nagyobb az esélye egy defensive touchdownnak is.
A másik egyszerű oka a Screen hívásoknak, hogy a labda gyorsan kerül egy olyan playmakerünk kezébe, aki előtt hatalmas üres tér adódik és ki tudja használni kivételes képességeit. Ráadásul előtte olyan blokkolok haladnak, akik a “felvehető” védőjátékosoknál sokkal nagyobbak és erősebbek.
Kinek mi a feladata?
A screen játékok széles palettája miatt a screen passzok alkalmával a résztvevőknek más és más a feladata. Most a legegyszerűbb screen passz fajtával, a halfback (base) screennel foglalkozok és az alapján írom le kinek mi a feladata.
Irányító
A screen játék során az irányító ugyanúgy elkezdi a dropbacket, mintha egy hagyományos öt-hét lépéses passzt akarna adni és végig pásztázza a pályát, mintha mély játék lenne. Tekintetével ekkor elsősorban a mélyen elhelyezkedő safetyket igyekszik megtéveszteni. Aztán hirtelen beindítja a backpedalt és pár gyors mozdulattal átlöbböli a labdát az érkező védők feje felett.
Futó
Az első pár mozdulat a futó esetében is hasonló, mint egy normál passzjátéknál. Felveszi az emberét, mintha passzhoz blokkolna, de pár másodperc után átcsúszik a védők között és a flat zónában foglalja el a helyét.
Támadófal
Hasonlóan a futóhoz, ők is körülbelül 2 mp erejéig felveszik a védőket, mintha blokkolnának, de mikor a futó elengedi az emberét, ők is megteszik ezt és indulnak előre blokkolni neki a pályán.
Elkapók
Az elkapók általában valami hosszabb, mélyebb útvonalat futnak a pálya másik része fele, hogy a cornerek és a safetyk figyelmét elvonják.
A hagyományos screen után következzen pár speciális fajta. Itt már nem bontom le posztokra, hogy kinek mi a feladata, csak a lényeg következik.
Bubble screen
A bubble screen esetében három (lehet két elkapóval is játszatni) elkapó áll fel a pálya egy oldalára. Ekkor a két külső elkapó indul el a snap pillanatában blokkolni előre, a harmadik WR – aki a támadófalhoz közelebb állt – pedig mögöttük indul meg a line of scrimmage vonalával kvázi párhuzamosan a pálya széle felé. Az irányító egy jól helyezett dobással pont elé varázsolja a labdát, hogy az elkapó lassítás nélkül száguldhasson tovább. Elsőre a screen játék nem tűnik nehéz dobásnak az irányító szempontjából, de sok játékos szerint a bubble screen dobások az egyik legnehezebbek. Egyszerre kell figyelni az időzítésre, a gyorsaságra és arra is, hogy ne ugorjon a passzsávba védőjátékos.
Jailbreak screen
A jailbreak screen során az offense-ben szintén három elkapó (vagy 2 elkapó és 1 tight end) áll fel ugyanarra az oldalra. Velük szemben helyezkednek el a védők. Ekkor a középső elkapó blokkolja az oldalvonalhoz legközelebb eső védőt, a támadófalhoz legközelebb eső álló elkapó a középen helyet foglaló védőt. Így kitalálható, hogy a legszélső elkapóra a pályán legbelül álló védő maradna, akit már eleve nehezebb lenne felvenni, de még meg is nehezítik a dolgát. Ugyanis a támadófal tagja itt is hagyják átmenni a védőket, így ők nyugodtan léphetnek feljebb és pont a blokkolatlan védővel találhatják szembe magukat. Így a szélen felálló elkapó (ha mindenki jól végezte a dolgát) blokkolatlanul szaladhat az endzone felé.
Tunnel Screen
A Tunnel screen játék kicsit különbözik a többitől, ugyanis ez egy úgynevezett lassú screen play. A támadósor itt a kivárásra épít. A hagyományos screenekkel ellentétben itt a támadófal nem csak 1-2 mp-re veszi fel az emberét, hanem nagyrészük rendesen blokkol, amíg kialakul a játék. A tunnel screen elsősorban a zone defense ellen jó, mert ekkor a támadók megvárják, amíg a védők elfoglalják a helyüket a zónában, majd a zónák közt kialakított „tunneleken” keresztül vezetik a labdást. Általában ez a rész a defensive backekek és a linebackerek között húzódó folyosó.
Összességében tehát a screen játékok nagy része a kiváló időzítésre és az ellenfél védelmének megtévesztésén alapszik. A játékok látszólagos egyszerűsége ellenére nagyon nehezen kivitelezhető playek, ugyanis nagyon fontos szerepe van a jól időzített dobásnak, a jól időzített blokkoknak és annak, hogy mindenki pontosan tudja a feladatát. Éppen ezért a screen játékok elég kockázatos taktikai elemként szerepelnek a playbookban, de a magas kockázatért általában nagy kifizetést remélnek az edzők.
(Képekért és videókért köszönet a smartfootball.com és az insidethepylon.com oldalaknak)
Legfrissebb cikkeink
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
- A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Myles Garrett szeretne valami tervet látni Clevelandben
- FK! Preview #16
- Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- A Bills lehet az első csapat, amely zsinórban 9 meccsen szerez 30+ pontot
- Kezdődik a rájátszás! – Szombati beszámoló #13
- Túl rossz volt a Madden-értékelése, ezért nem cserélt a Jets Jerry Jeudyért
- Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
- Rattler kezd a Saintsben, Kamara idényének valószínűleg vége
Legutóbbi hozzászólások
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
- fakesz on FK! Preview #16
- TheGUARDiAN on Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- bjeela on Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
- atis123juve on Nagyon rég nem látott szabály is kellett hozzá, de a Chargers legyőzte a Broncost!
- katonadani on Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
Jó írás!
Rohadt jók ezek a playbookos cikkek. Imádom, hogy időt, odafigyelést és utánanézést igényel, hogy egyre jobban átlásd a sportot, amit szeretsz. Ettől lesz sokkal másabb ezért a sportért rajongani, mint az itthon népszerűbbek bármelyikéért. Így lesz passzív, zsibbadt TV nézés helyett aktív szórakozás a meccsnézés. Ezek a cikkek (meg az egész blog) nagyon sokat segít abban, hogy tényleg igazi hobbyvá nője ki magát a foci követése.
Gondolom ezt tudja mindenki, aki erre jár. Csak szerettem volna nagy-nagy pozitív visszajelzésemet adni.
A magam, és a haverok nevében is köszi az egész Szerkesztőségnek az igényes munkát!
Köszönjük, mindig jól esik :)
Pedig az olvasottsagot és visszajelzeseket (hianyat) látva mindig felmerül h érdemes-e folytatni. Ilyenkor mindig sikerül atlendulni egy dicserettel is :) köszönjük!
Nekem az egyik kedvencem ez a sorozat. Szerintem érthetően leírod és nem szubjektív a téma ezért nincs sok komment.
Hát ha olyankor kerül elém mikor nem vagyok max. szellemi kapacitáson akkor néha kihagyom. De most hogy maddenezek megint majd biztos többször visszatérek. Apropó nem akartok csinálni egy maddenes ligát? :)
Még több ilyet! Hiába nézem évek óta, mindig tanulok valami újat, többek között az itt elmagyarázott playek is ide tartoznak. Csak így tovább!
Olvasom a kommenteket, es eszembe jutott, hogy hajlamos vagyok elfeledkezni a koszonet fontossagarol :)
Szoval koszonet az oldalert, es a playbook rovatert kulonosen :)
mi is köszönjük a dicséreteket, meg hogy olvastok :D hétfőn újabb playbook cikk jön, már nagyjából kész is, és egy videós elemzés is lesz benne, végre rájöttem, hogyan is lehet ezt _viszonylag_ egyszerűen csinálni. szerintem nagyon pöpec lett, én büszke vagyok rá :D aztán ez majd megnyitja az utat a további videós elemzéseknek, remélhetőleg a packers-falconsról már a legnagyobb játékokat így tudom elétek tárni :)
Ami engem nagyon erdekelne (onzo szandek vezerelte otlet) :D az az, hogy a deff milyen jelekbol, hogyan olvassa az off felallasat, es forditva. Es hogyan igyekszik az olvasas utan elrontani a masik jatekat, illetve pl a Qb mi alapjan hivja at a jatekot :)
De tenyleg koszi, mar legalabb 2x vegigolvastam az egesz rovatot, volt amit tobbszor is :)
Hú, remek. Már nagyon várjuk! Köszi :)
Nagyon hasznos cikk, mint mindig, segít hogy jobban megértsem a játékot.
Köszönöm.