Connect with us

Hír

Meghalni a pályán: Igen vagy Nem?

Manapság a legfelkapottabb téma az NFL körül az agyrázkódások és azok hatásai a játékosokra. Múlt héten született egy tanulmány, ami a korábbi és azóta elhunyt NFL-játékosok által felajánlott agyakat vizsgálta és 111-ből 110-et CTE-vel diagnosztizáltak. Ráadásképp, a foci bármilyen szintjén részt vevő játékosoknál 87%-ban diagnosztizáltak CTE-t (177/202). Ehhez képest vannak olyan játékosok, akiket ez nem zavar.

 

Ilyen az újonc Jamal Adams, akit a Jets választott ki az első kör hatodik választási jogával. Adamst tegnap a CTE-vel kapcsolatban kérdezték egy szurkolói fórumon:

 

Sokak nevében beszélhetek: ezért élünk, ezért halunk. Ez iránt vagyunk szenvedélyesek. Ha lenne tökéletes hely a halálra, a focipályát választanám. És ezt komolyan mondom. Rengeteg áldozatot hozunk meg csapatként és a győzelmek eggyé kovácsolnak minket. Nincs semmi ehhez fogható. Persze ettől még teljes mértékben támogatom a játék biztonságosabbá tételét.

 

Ráadásul elég sok szurkoló éljenezte is ezért a kijelentéséért és Morris Claiborne, a csapat cornerbackje Adamstől függetlenül hasonló kijelentést tett tegnap.

 

 

A fiatalos hévet Martellus Bennett csillapította twitteren, a tizedik szezonját kezdő tight end szerint:

 

A foci király, de biztos nem halok meg ezért a szarért, lol. Remélem, hogy ezek a fiatal srácok, akik hajlandóak meghalni a fociért találnak egy magasabb célt az életben.

 

Múlt héten a Ravens matekzseni falembere, John Urschel vonult vissza és a csapattársai szerint nagyon sokat nyomott a latba a döntésében az említett tanulmány. Természetesen nem ő az egyetlen példa, többek közt 2015-ben Chris Borland, 2016-ban AJ Tarpley hagyta ott az NFL-es karrierjét nagyon fiatalon az agyrázkódások elkerülése miatt.

5 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
2017-08-01 11:33

Szóval ez így … Ami szerintem abból a tanulmányból fontos, hogy már a középiskolában állítólag 20% az arány, ami kb: 200.000 gyereket érint. Ha majd egyszer a szülők elkezdik, komolyan venni ezeket a dolgokat, akkor el fog fogyni az utánpótlás. Ha majd az USA nem lesz hajlandó finanszírozni a CTE gyanús esetek “gyógyítását”, kezelését, akkor majd a tulajdonosoknak kell nagyon mélyen a zsebükbe nyúlni. Ha pedig ebből következően a bevételeik átcsapnak veszteségbe, akkor szépen kifognak hátrálni az NFL-ből. Persze mint írtam anno ez egy nagyon hosszú folyamat lesz. Ahogy az is, hogy a játékosok felfogják mit is kockáztatnak, a halálnál van rosszabb is lásd Dwight Clark (ha valaki nem tudná ki ő “The Catch”). Ami Jamal Adamst illeti, gőze sincs arról, hogy mit beszél, ráadásul a halál nem az elmenőknek, hanem az itt maradóknak veszteség. Gondolom a szülei biztosan örültek amikor ezt hallották. Az pedig, hogy egyes szellemileg elmaradott szurkolók ezt éljenezték!? Más farkával a csalánt könnyű verni. Remélem valaki megtalálja a “Szent Grált”, mert ez a sport fejet ért ütések nélkül nehezen lenne játszható.

Tizenkettes
Tizenkettes
2017-08-01 19:50

A bokszhoz azért nem szerencsés hasonlítani a dolgot, mert ott ugye teljesen le van szabályozva, több évszázad hagyománya, hogy hová lehet ütni. És ebbe beletartozik a fej is. Képzeljük el, mi lenne, ha a profi boksz szabályalkotói azt mondanák, hogy 2018-tól csak nyak alatt lehetne ütni… Az NFL ezzel szemben folyamatosan alakítgatja a szabályait, ebben a témában talán az volt a legutóbbi fontos újítás, hogy az éppen a labdát elkapó vagy elkapni próbáló – és így védtelen – játékos fejét nem lehet támadni. Lényegében meg kell várni, hogy futóvá váljon. Addig az ilyen játékosra szabadon vadászhatott Chancellor vagy még inkább James Harrison. Még így sem kisasszonysport a foci, de azért a szabályalkotók igyekeznek figyelembe venni a fejleményeket. Miközben meg van kötve a kezük, mert a nézők zöme ütközéseket akar látni, vagyis a nézőket is meg kell tartani, de emellett megpróbálni elérni, hogy a tehetségek megmaradjanak, és ne féljenek attól, hogy milyen károsodással járhat ez a sport.

FitzMagic
FitzMagic
2017-08-01 23:07

Ez a 111-ből 110 kellően hatásos, de önmagában nem sokat mond. Arról van infó esetleg a tanulmányban, hogy az átlag emberek körében milyen arányú a károsodás? Esetleg a károsodás mértékéről mind NFL játékos, mind átlag ember esetében? Egyáltalán milyen határtól diagnosztizálnak CTE-t?

Legfrissebb cikkeink

Legutóbbi hozzászólások

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x