A Tom Brady és Bill Belichick párost nagy valószínűséggel nem kell senkinek sem bemutatni. Az utóbbi évek legjobb edző-irányító párosáról van szó, akik már többször bebizonyították, mennyire jól megértik és kiegészítik egymást. Néhány alkalommal azonban többen is megkérdőjelezték, hogy ők tényleg annyira jók-e még, tényleg szavahihetőek-e, stb. És ha valaki ilyet tett, akkor azzal általában csak egy dolgot ért el. Mindketten még elszántabbak, még elhivatottabbak, és még erősebbek lettek.
Az első alkalom, mikor valaki kétségbe vonta a Brady-Belichick párost 2001 novemberében történt. Ekkor még jogos is volt a kételkedés. Brady akkor még hivatalosan csak csereirányító volt, és csak azért léphetett pályára, mert az akkori kezdő Drew Bledsoe megsérült. Viszont a 11. hétre már felgyógyult, és adott volt a kérdés, ki kezdjen a Saints ellen. A többség Bledsoe mellett tette le a voksát, nem véletlenül. Brady 8 meccset játszott csak, amiken nem mutatott semmi kiemelkedőt. Nem játszott rosszul, de jó sem volt annyira. Bledsoe mögött pedig ott volt 8 év tapasztalata.
Belichick mégis Brady mellett tette le a voksát, amit sokan nem értettek. Szinte mindenki úgy gondolta, hogy ez hiba volt, többen is kétségbe vonták Belichick játékhoz való hozzáértését. Ezek a hangok értelemszerűen eljutottak Bradyhez is, aki erőt merített ebből a lebecsültségből. A Saints ellen 143.9-es passer ratinggel, és 4 TD-vel zárt, amivel megüzente, képes ő jól játszani. Belichick is felbőszült a kritikus hangok miatt, és ennek hatására ő is még elszántabb lett. Az eredmény pedig az lett, hogy a Patriots abban az évben nem kapott ki többet, és végül Super Bowlt nyertek.
Két évvel később 2003-ban aztán újra megszólaltak a kritikus hangot. A szezont megelőzte egy hír, hogy Belichick elbocsátotta Lawyer Milloy safetyt, akire azonnal le is csapott a Buffalo Bills. Milloy a védelem kapitánya volt, így nem akárkit vesztett el a csapat. Senki nem értette, miért tett Belichick ilyet, és elterjedtek olyan pletykák is, hogy baj van a Patriots öltözőjében, a játékosok utálják az edzőt, és mindenki el akar menni onnan stb. stb. stb.
Ezek a pletykák aztán még jobban felerősödtek, mikor a nyitómeccsen a Bills 31-0-ra legyőzte a Patriotsot. Itt már nem csak Belichicket, de Bradyt is elővették, aki azon a meccsen 4 INT-t is dobott. Aztán a 4. héten a Redskinstől is kikaptak, ahol Brady megint rosszul játszott. Ezek után pedig az volt az általános vélekedés, hogy Brady csak egy egyszezonos csoda volt, és neki is vége. Mind Belichick, mind Brady megkapta a maga kritikáját, amit végül a saját javukra fordítottak.
A média elkezdte találgatni, hogy vajon mikor jön el a következő vereség, és mindenki azt gondolta, hogy októberben újra ki fognak kapni. Igazuk is lett. A Patriots következő veresége valóban októberben érkezett el. Egy évvel később. A Redskins elleni vereség után ugyanis a Patriots nem kapott ki többet 2003-ban. Mindenkin végiggázoltak, és a végén Super Bowlt nyertek, amivel Belichick bebizonyította, hogy nem vesztette el az öltözőt, Brady pedig azt, hogy nem csak egy egyszezonos csoda volt.
Három Super Bowl győzelem után már senki nem merte megkérdőjelezni kettejük párosát, és a média is inkább csöndben maradt egy ideig. Aztán 2007-ben kirobbant a spygate, és az első heti Jets elleni győzelem után mindenki azzal foglalkozott, hogy a Patriots csalt-e vagy sem. Belichicket és Bradyt mélyen érintette, hogy megkérdőjelezik a becsületüket, de ezt is képesek voltak felhasználni.
Mivel az egész hetük azzal telt, hogy csalással kapcsolatos kérdésekkel foglalkoznak, így mindenki azt hitte, sima vereséget fognak szenvedni a Chargers ellen. Nos valóban sima vereség lett a következő meccs. A Chargersnek. A Patriots nagyon könnyen túllépett ellenfelén, és a csalás vádján feltüzelődve végigverte az egész ligát. Csak a Super Bowlban kaptak ki legközelebb, ott is csak pár hajszál híján.
Pár évig aztán újra nyugalom volt a Patriots háza táján, de 2014-ben jött a híres Kansas City meccs. Brady borzalmasan játszott azon a találkozón, még az utolsó negyedben a padra is küldték, a Chiefs pedig nagyon simán nyert. Ezután felcsendültek azok a hangot, akik Brady karrierjének végét látták. Sokan úgy gondolták, Bradyben már nincs több, és a meccs utáni sajtótájékoztatón meg is kérdezték Belichicket, hogy nem lenne-e érdemes lecserélni Bradyt. Belichick erre pedig a saját stílusában válaszolt.
A bizalom tehát megvolt Brady felé a vezetőség részéről, de a média nem hagyta ennyiben. Addig ütötték a vasat, amíg meleg volt. Előjöttek olyan cikket, hogy itt a vége a Patriots dinasztiájának, és ideje lenne elcserélni Bradyt. Egyetlen dolgot értek csak el ezzel. Felélesztették benne a tüzet.
A következő meccsen az akkor még veretlen Bengals magatehetetlenül figyelte, ahogyan a felbőszült Brady szétdobálja őket, és a Patriots könnyen nyer. A fellobbant tűz pedig egész szezonban kitartott, Brady újra régi fényében tündökölt, és a végén Super Bowlt is nyert. Megérte tehát kritizálni őt.
De a történet itt nem ér véget. 2014-ben a Colts elleni AFC döntőn újra megvádolták a Patriotsot csalással, ezúttal a labdák nyomása miatt, amiről egészen addig valószínűleg senki sem hallott. Az egész huzavona végül odáig terjedt, hogy Bradyt négy meccsre eltiltották, mert inkább tudott a labdákról, mint nem. Ezzel megint csak egy dolgot sikerült elérni. Feldühítették Bradyt.
2016-ben Brady kiülte a négy meccset, majd vissztérvén karrierje egyik legjobb szezonját hozta. 28 TD 2 INT, mindezt már 39 évesen. Sőt, annyira dühös volt az őt ért sérelem miatt, hogy a Super Bowlon 25 pontos hátrányban sem volt hajlandó feladni. Mindenáron bizonyítani akart, és ez végül oda vezetett, hogy minden idők egyik legnagyobb fordítását vitte véghez, amivel egy újabb gyűrűt nyert. Szép volt Goodell!
És ezzel el is értünk a jelenlegi eseményekhez. A szezon során senki nem bántotta a Patriotsot. Mindenki csendben volt, és hagyta őket játszani. Brady jól kezdte a szezont, de az utóbbi hetekben eléggé berozsdásodott. Rengeteg pontatlan passza volt, és a labdát is többször eladta. Kicsit olyan érzése volt az embernek, miközben őt nézte, hogy belefáradt már ebbe. A tűz kialudt benne, és már nem képes újra a régi fényében tündökölni. Erre mi történik?
Az ESPN megjelentetett egy cikket, amiben a Patriotson belüli széthúzásról ír. Ebbe a csapdába már párszor beleszaladtak, de úgy tűnik nem tanultak semmit a korábbi eseményekből. A cikk igazságtartalmát értelemszerűen meg lehet kérdőjelezni (ahogyan az eddigi összes ilyen vádat is meg lehetett), de egy dologban mindenki biztos lehet. Ezzel az újabb felhajtással egy dolgot sikerült csak elérni. Újra felébresztették az alvó oroszlánt. Bradyt és Belichicket újra megvádolták valamivel, ami vagy igaz vagy nem, de mindenképpen rossz színben tünteti fel őket. Ezt mint láthattuk, már legalább ötször eljátszották, és mindig Super Bowl lett a vége. Szóval azt hiszem a Patriots ezek után csak egy dolgot tud üzenni az ESPN-nek:
Legfrissebb cikkeink
- Triple Coverage #573 – A 16. forduló összefoglalója
- Brock Bowers és Malik Nabers is megdöntheti Puka Nacua rekordját
- A Packers ihlette a Lions újabb trükkös játékát?
- Második olvasás #16 – Egy esély, hogy megszerezz mindent
- Hűtőházban készültek a Saints irányítói a Green Bay-i hidegre
- Myles Garrett a valaha volt legfiatalabb százados!
- Brock Bowers már 1000 yard felett, ezen a héten meglehet a rekord is
- A szezon eleje óta törött kézzel játszik Josh Allen
- Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- A Rams tovább menetel, megszakadt a Bills sorozata, a Lions kiütötte a Bearst
- Penix bemutatkozott, a Raiders bukta az 1/1-et, simán nyert a Bengals és a Colts
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
Legutóbbi hozzászólások
- bollokg on A Packers ihlette a Lions újabb trükkös játékát?
- AntalKovacs21 on Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- atis123juve on A Packers ihlette a Lions újabb trükkös játékát?
- Csakeztne on A Packers ihlette a Lions újabb trükkös játékát?
- Ragi on Második olvasás #16 – Egy esély, hogy megszerezz mindent
- Cseh Tibor on Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- katonadani on FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
Big like! :)
Köszönjük ESPN.
Tökéletes írás, köszi Jarred!
A tanulsag? Mr. Kraft rendeli meg ezeket a cikkeket ha nem megy elegge a csapatnak :D :D
Aranyos cikk :D
Tehát amikor a BB-TB éra nem nyert SB-t, akkor minden rendben volt a csapat körül, mint a hollywoodi tündérmesékben. Nyilván…
Kis kiegészítés: minden csapatnál, ahol az addigi franchise irányítót lecserélik, megy a vita. Ugyanez volt Dallasban Romonál (nála kétszer is :D), amikor Eli átvette a Giantset, sőt idén a Keenum-Badford-Bridgewater szerelmi háromszög is állandó kommentcunami (lehet, hogy emiatt a Vikes nyeri az SB-t? vagy megosztott elsőhely?) Amikor P. Manning lesérült, jött és nyert Osweiler, akkor is sokan voltak amellett, hogy maradjon Brocki, mert PM már nem a régi, stb… Eredményt láttuk.
Csak a képzelet szintjén: mi lenne, ha Wilson, Rodgers, Roetlisberger helyén egy újonc játszana, mert volt pár szar meccsük/lesérültek és a fiatal backup helyettesük bríllirozna? Egész évben menne a szájkarate majd a szezon végén attól függően, hogy SB-t nyert a csapat vagy sem, istenítés lenne vagy ördögűzés. Sőt, ha ez az ára a sikernek, akkor igenis ültessék le a franchise QBt pár meccsre, vagy csak “fikázza az ESPN” mert pont ez az extra motiváció a siker kulcsa; na ne má’. Ha pedig tényleg működik, akkor miért nem csinálják? Nyilván mert nem ettől függ a siker, azért.
(Ha idén nem a Patriots nyer, akkor jövő ilyenkor egy hasonló “botrány” után megszületik egy ugyanilyen cikk, csak a
2017/18-as szezont nem említi meg, mert nem jött be).
Spygate, deflategate: ezek megtörténtek, nem csak kitalációk; jöttek a büntetések, és nyilván felb*ta minden érintett agyát, de hogy az ebből származó extra motiváció volt a siker kulcsa számomra nehezen hihető. A Bountygate után a Saints sem nyert eddig semmit, pedig gondolom, őket is extrán motiválta (vagy csak majd egy évtizedig fortyogott bennük, és most jön elő; hoppá, lehet hárman nyernek idén SB-t).
A lelki tényező sokat számít, elismerem, de a Texans nem fog jövőre SBt nyerni, csak mert a hurrikán pusztítása utáni helyreállítás akkora erőt fog adni nekik (tudom Saints, de az a csapat előtte is jó volt).
Én csak az utolsó részre válaszolnék. Remélem nem kiabálom el, de a Texans-t ha elkerülik a sérülések, akkor jó eséllyel ott lesz a SB esélyes csapatok között. Azt, hogy a Hurrikán miatt történne-e ez meg azt nem tudhatjuk meg sosem.
Nyugalom, ezt senki nem gondolja komolyan:D Ez az Alabamás cikk párja, az ottani minta szerint nem nyer a pats, az itteni minta szerint igen. Érdekességnek szánják. :)
Ahogyan lentebb is írták, attól hogy történt egy ilyen incidens még nem automatikus SB bajnok a Pats. De ad nekik egy újabb löketet. Igazából arra akartam rávilágítani ezzel, hogy nem feltétlenül éri meg őket ilyen módon megütni, mert azzal csak plusz motivációt adnak egy már eleve jó csapatnak. Néha lehet azzal tennének a legjobban egy Patriots SB ellen, ha békén hagynák őket.
Amit az új irányítókról írtál az igaz, és ha csak az az egy eset lett volna Brady körül, akkor nem is feltétlenül raktam volna be. De tökéletesen beleillett a sormintába, lebecsülik, nem hisznek neki, ő meg a pályán válaszol.
Az hogy mindenkinél működne ez, azt nem hiszem. Ehhez egy olyan mentalitás kell, ami nincs meg mindenkinek. Bradyben megvan, ő képes a javára fordítani ezeket. De nem hiszem, hogy sokan képesek lennének még erre.
Nem sokat értettél meg a cikkből.
Sikerült félreérteni a cikket. Vagy véletlenül vagy szándékosan. Nem arról szól az írás, hogy ha felidegesítik Bradyéket, akkor abból Super Bowl lesz (vagy náluk vagy más csapatoknál), hanem arról, hogy a jelek szerint a velük szembeni negatív kritikákat, vádakat – legyenek azok jogosak vagy jogtalanok – igen jó, feltűnően jó arányban tudják a maguk javára fordítani. Nyilván a Saintset is motiválta, hogy beléjük kötöttek annak idején, de elképzelhető, hogy az valamiféle görcsös bizonyítási vágy volt, ami rosszul sült el. Erre szokták mondani, hogy “túlpörögtek”.
Egyébként érdekesek a vádak. A Spygate-nél nem nagyon volt szerintem vita, ez már elcsendesülni látszik talán, ott a vád lényege az volt, hogy “a Patsnek csalás nélkül nem megy/menne”. Ezt megelőzően bizonyos játékosok elengedésekor Belichick hozzáértését kérdőjelezték meg. Nem jött be. Brady néhány rosszabb meccse után leírták őt, azóta két SB-t nyert. Most egyszerre megy a szarkavarás a triumvirátus ellen.
A cikk arról szól, ami miatt a Patriots sikeres tud lenni. Nyilván az NFL elmúlt majdnem két évtizedében egy rakás csapatban voltak extraklasszisok, de SB-t kevesen nyertek. A Patriotsnál tudatosak abban, hogy a nyomást jól bíró játékosokat keresik. Számomra szimbolikus jelentősége volt Welker “elküldésének”. Az a bizonyos nem elkapás a SB-on olyan hiba volt, ami Belichick szemében szinte biztosan olyan játékossá degradálta Welkert, aki baromi jó, rekordokat halmoz, de a legfontosabb pillanatokban nem annyira jó.
A cikk alapján nem annak kell lejönnie, hogy ha a Patriotsnak nekitámadnak, akkor ebből az következik, hogy SB-ba fog jutni és meg is nyeri. A cikk lényege, hogy ezzel a stratégiával nem valószínű, hogy meg lehet rogyasztani Bradyéket.
Ezek szerint igen :D Vagy csak nem fogalmaztam eléggé pontosan:(
Én azt nem vitatom, hogy a motiváció fontos a sikerben, sőt, az a legfontosabb szerintem ilyen majdnem teljesen kiegyenlített mezőnyben és azt sem vitatom, hogy a Patriots ebben nagyon jó. Azt vitatom, hogy a Patriots ezért és csak ezért jó; ha nem lenne a szarkavarás velük szemben, akkor “átlagos” csapat lenne, max 1-2 SBvel; hogy direkt ellenük van a világ, de odabasznak nekik.
A sikeres csapatokról mindig sokkal több hír, pletyka, szarkavarás jelenik meg, hiszen ez érdekli azokat, akik nem az adott csapatnak szurkolnak, hanem csak az adott sportot szeretik (vagy irigységből, mert az ő csapatuk nem ilyen). Gurulós foci: Barca, Real, Bayern, MU, Arsenal, Liverpool – aztán amikor jön egy fellendülés, vagy fordulat, akkor rájuk is rámozdulnak a kocadrukkerek, és jönnek a cikkek: Atletico, Lipcse, Dortmund, ManCity, Chelsea. Ez szerintem egy tök normális folyamat.
Itt van a zseniális QB, aki köré a zseniális edző odateszi a remek csapatot, akár esik, akár fúj. Akik maximálisan bíznak magukban. Akiknek mindegy, hogy egész Amerika velük van, vagy van ellenük. Hogy szurkolnak a tökéletes szezonért, vagy Eli-t éltetik, hogy ne legyen. Nem befolyásol semmit.
Amúgy most érzek valóság alapot, de ettől függetlenül szerintem a Pats jól fog reagálni a kritikákra megint. Mert Patricia nem lépne le egy Lions-hoz vagy Giantshez, ha minden oké lenne. A Lions még érthető lenne úgy ahogy, mert ott legalább van egy Stafford, de a csoport túl kemény szerintem, hogy ott sikeres legyen. A Giants viszont végképp magyarázhatatlan. A klub hátterét érti az ember, de majd a Manning utódjának draftolt újoncot ő fogja kinevelni? Ezt nehezen hiszem. Évekig arról volt szó, hogy majd Patricia veszi át Belichick helyét, ha visszavonul. Most 3-4 évet kellene még várnia, hogy ez megtörténjen, azért nem lett volna ez olyan hosszú idő. Ezek az ajánlatok nem hiszem, hogy annyira elutasíthatatlanok lennének. Egy Packers,Texans, Colts, azt mondom igen. De ezt a Lions-Giants duót nem tartom annak.
Arra nem lehet alapozni, hogy egy edző mikor vonul vissza vagy mikor rúgják ki. Az AFC keleti csoportban 3-4 éve mindenki arra vár, hogy Brady végre visszavonuljon (talán ha tettek is volna érte valamit…), ehhez képest olyan jól játszik, mint még talán soha. Hogy Belichick vissza vonul e 3-4 éven belül? Talán igen, talán nem. De ha vissza is vonul nincs rá garancia, hogy Patricia lesz majd helyette a főedző.
Ezzel ellentétben a most befutott ajánlatok konkrétumok, igazi esélyek. Amik, amint azt jól megtanulhattuk, az NFL-ben általában egyszer adódnak, nem térnek vissza újra és újra.
És a Giants esetében nem értek egyet veled az elutasíthatatlanság kapcsán. Az egy igen is nagyon nagy hagyományokkal, szintén kiváló múlttal rendelkező csapat. Ráadásul a játékoskeret alapján van is bennük potenciál (ellentétben a Lionssal, ahol nagyon sok a lukas poszt) gyors sikerek elérésére. És azért 1/2-re ki lehet választani a franchiise jövőbeni irányítóját is. Azaz minden adott.
A klub háttér megemlítésekor ezekre gondoltam amit te is írtál, hogy nagy múltú és hagyományokkal bíró csapat. Még a legkészebb játékosoknál is szükség van arra, hogy jó edzői gárda vegye körül őket. Az idei classra a legkevésbé mondanám azt, hogy készek az NFL-re. Szinte mindenkit egy projekt játékosnak tartanak, akit jó felkészítés után lehet bedobni. Hogy erre a feladatra Patricia lenne-e a legalkalmasabb azt nagyon kétlem.
Köszi szépen Jarred. ?
Egészen nyilvánvaló, hogy már vagy 4 éve az ESPN a Pats legnagyobb szekértolója :D