Egy valamit be kell ismerni. Ez a Jaguars védelem elég pengén össze lett rakva, különösen ahhoz képest, amilyen romokban hevert nem is olyan rég. Elég csak a két csapat legutóbbi találkozójára gondolni. 2015-ben a Patriots szó szerint meggyalázta a Jaguarst az 51-17-es győzelem során, de az azóta eltelt 2 évben teljesen kicserélődött ez a keret és tulajdonképpen minden posztra jut legalább egy a liga legjobb játékosai közül. Emberpróbáló feladat egy ilyen egységet felőrölni, de a Patriots már több ízben is megmutatta, hogy egyáltalán nem akkora trouvaille darabjaira szedni a liga top védelmeit. Hiába van nagy a szája a Jaguároknak és hangoztatják minden platformon a magabiztosságukat, mindig csak az a kutya ugat, amelyiktől nincs félnivaló.
A rájátszásban egy-egy yard, inch vagy másodperc is dönthet meccsek végkimeneteléről, ahogyan annak is kulcsszerepe van, hogy egy csapat milyen váratlan dolgot tud húzni, miben tud egy olyan extrát hozni, amire az ellenfélnek biztosan nem lesz válasza. Az egyik ilyen a spread offense lehet. 4 WR-es felállások, empty backfield játékok és shallow cross játékok.
Az ismeretlen: spread offense
Idén a Patriots egész szezonban egy, azaz EGY olyan támadósnapet hajtott végre, mely során nem volt running back a pályán, a tavalyi szezonban pedig egy ilyen sem történt. Vagyis egyértelmű, hogy a csapat támadójátéka alapjaiban épít a futókra a passzjáték során is, függetlenül attól, hogy a running back a backfielden áll fel, vagy a pálya szélén WR pozícióban. A Patriots egész évben remekül használta a rövid, gyors passzjátékokat, különösen a slot receiver felé, akinek rengeteg opciós útvonala volt. Ha kinyitja a playbook 4 WR-es részét a Patriots, akkor egy olyan nyulat húzhat elő a kalapból Josh McDaniels, amire rég nem volt példa. Ez pedig könnyen okozhatja a Jaguars vesztét.
Leginkább azért, mert a Jaguarsnak nincsen dime defense-e, ami a 01-es (1 TE, 4 WR) csomag ellen a leghasznosabb. Az alábbi snapcountokat tartalmazó táblázatból egyértelműen kiderül, hogy a Jaguars öt defensive backkel dolgozik, de Colvin is például csak a nickel package részeként kerül a pályára. Ezzel a sorral egyébként semmi probléma nincsen. A gondok ott kezdődnek, amikor hatodik DB-ként nem marad más választása a Jaguarsnak, mint egy linebackerrel dolgozni. Vagyis ők dime helyett is nickelt kénytelenek használni. A Patriots pedig itt egyértelmű előnyben van. A Gronkowski, Cooks, Hogan, Amendola és Dorsett vagy alkotta sornál kevesebb komplex gárda van. Ebben az esetben akár Myles Jack, akár Telvin Smith menne az egyik elkapóval, biztosak lehetünk benne, hogy ez a párosítás lenne a legkeresettebb a passzjáték során.
A Titans ellen már láthattunk hasonló szisztémájú játékot. A rövid játékok határozták meg akkor is a támadójátékot, Amendola pedig igazi nyerőembernek bizonyult a slotból úgy, hogy közben Hogan erősen limitált volt és White szintén nem kapott akkora szerepet.
A gyors játékoknak az az egyik nagy előnye, hogy nem igényelnek komoly pass protectiont, így az irányítóra érkező nyomás is csökken. Ezzel ki lehet küszöbölni a csapat offensive tackle-jeinek határozottan visszafogott teljesítményét. Sem LaAdrian Waddle, sem Nate Solder (ketten együtt 9 pressure-t engedtek a divisional roundban) hozza azt a formát, mint ami tőlük elvárható lenne. Különösen Solder játékát látva lehet hiányérzet az egyszeri Patriots szurkolóban. Mindezzel azonban semmi gond nincsen addig, amíg Brady 2.54 másodperc alatt szabadulni tud a labdától. Ennél gyorsabb átlagot csak a tizedik heti Denver elleni meccsen hozott össze, akkor átlagban 2.39 másodpercet követően passzolt. Ennyi idő pedig a #sucksonville-nek sem elegendő ahhoz, hogy komoly nyomás alá helyezzék Bradyt, akire ettől függetlenül komoly feladat vár.
Hogyan lehet előnyt kovácsolni a két Jaguars cornerbackből?
Mindennek a kulcsa a futójáték lehet. Egy tisztességes középső futójáték esetén (amit összehozni persze nem lesz egyszerű) nagy fejtörés elé lehet állítani a Jaguarst. Fullbackkel vagy két tight enddel a pályán a Jaguars nem teheti meg, hogy fenn hagyja mindkét sztárcornerbackjét, mert őket egyértelműen elnyomják a blokkoló játékosok. Ha egy cornerback van a pályán, ő értelemszerűen a pálya szélén levő elkapóval fog menni, így a középső területeket levédekezése a linebackerek feladata maradna futás és passzjáték esetén egyaránt. Vagyis könnyen lehet izolációs játékokat hívni a tight endekre, a futókra, de a fullbackre is.
Mi lesz Gronkkal?
Az előbb felvázolt izolációs játékok tulajdonképpen az esetek döntő többségében rá lennének kihegyezve. Azt a matchupot egyértelműen ő nyeri, akármelyik linebackerrel szemben. Poslusznyt megeszi reggelire, Jack ugyan jó coverage-ban, de méreteit tekintve alkalmatlan Gronk semlegesítésére, Smith pedig pont Jack fordítottja. Termete alapján alkalmas lenne, de coverage képességei miatt nagyjából esélytelen, hogy meg tudja fogni a liga legjobb tight endjét. Vagyis az előbbi szituációt nem engedheti a Jaguars semmiképp, mert ha sikerül ebbe a sémába bekergetni a Jacksonville-t, akkor tulajdonképpen vége mindennek.
Ha a hagyományos 4-5 defensive backes felállást vesszük, ott már megvan az esélye annak, hogy Gronk veszít a produktivitásából. Erre a legalkalmasabb ember A.J. Bouye lehet. Ehhez pedig a tavalyi Patriots-Texans mérkőzést hozom fel példaként, ahol Bouye az esetek döntő többségében tight enddel vagy running backkel szemben állt fel, illetve gólvonal előtti játéknál külön maradt 1v1-ben az elkapójával, de ez tényleg csak szituációs feladata volt, jellemzően Martellus Bennett-tel és James White-tal ment.
Bouye-nak megvan mindene ahhoz, hogy levegye Gronkowskit. A linebacker sorról már beszéltem eleget, hogy miért nem elegendőek a tight end limitálásához és a safetyk sem képesek erre. Ha Bouye megfogja Gronkot, akkor két lehetőség áll a Patriots előtt, hogy hasznot húzzon a dologból. Vagy kitenni a pálya szélére WR posztra 1v1-ben az őt őrző cornerbackkel vagy bemozgatni motionbe, és futójátékkal megtörni a Jags védelmét. Előbbi esetben noha meg tudná nehezíteni a tight end dolgát a cornerback, hosszú távon nem lehet végig bírni Gronkkal, ekkor pedig kijön a nagyjáték a zsákból. Ha pedig az utóbbi forgatókönyv működik, akkor visszatérhetünk második nagyobb bekezdés tartalmához.
Lesz szerepe a Patriots védelemnek?
Amíg sikerül limitálni a futást, addig könnyű dolga lesz a Patricia/Belichick által irányított egységnek. És itt nem csak Fournette-ről van szó, aki a Jaguars támadásainak alapja, hanem Blake Bortlesről is, aki ugyan passzolni továbbra sem tud, azonban rengeteget fut, ami egyébként nagyon nem fekszik a Patriots védelmének. A run heavy offense miatt a Patriotsnak alapvetően base defense-t kell alkalmaznia, feltölteni a boxot, hogy csírájában tudják elfojtani a Jacksonville futásait. Vagyis a cornerbackek végig embereznek, valakinek pedig semmi más dolga nincsen, csakis Bortles-t figyelni és megállítani az irányító futásait. Ezzel az emberállománnyal ez is kivitelezhető feladat.
[quote]Új olvasóink kedvéért mondjuk, hogy sokéves hagyomány az FK!-nál, hogy minden rájátszásmeccs elé mindkét oldalról írunk beharangozót, így ha ez a cikk túl egyoldalúra sikerült, akkor az direkt van.
Van egy párja is, azt pedig ERRE A LINKRE kattintva találjátok. Vagy keressétek fel a KIEMELT cikkünket, ahol minden mai meccshez találtok beharangozót, illetve a bold predictionjeinket is ott találjátok, ráadásul a meccsek alatt a kibeszélő is ott lesz.[/quote]
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Henry a legnagyobbak nyomában
- Legalább 2026-ig Indianapolisban marad a Combine
- 36. alkalommal csap össze John Harbaugh és Mike Tomlin
- Újra edzésbe állhat a nyáron vérrögökkel diagnosztizált Christian Barmore
- Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- Másodéves figyelő – AFC
- Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Történelmi tettre készül a Chargers védelme
- Aaron Rodgers jövőre is játszana
- A Bears és a Dolphins is kivágott egy drágán igazolt tavalyi szabadügynököt
- Marad Gardner Minshew a Raiders kezdő irányítója
- Briliáns irányítók és igazi hősök a hét legjobbjai között
- Ez nagyon bejött – a holtszezon legjobb igazolásai
- Csütörtök esti rangadó az NFC East első helyéért
Legutóbbi hozzászólások
- Fetyke on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- camillo7777 on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Cseh Tibor on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Kopi3.14 on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- atis123juve on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- ClayMatthews52 on Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- AncrathJorg on Playoff Ranking #10
- atis123juve on Nem csak a koordinátort, de Caleb Williamst is leváltotta volna pár Bears-játékos
Szerintem pont nem lenne jó ötlet 4 WR-es felállással próbálkoznia a peccnek.
Számomra ez egészen megmagyarázhatatlan statisztika. Mert ez azt jelenti, hogy amikor a Bouye-Ramsey páros van csak fenn, akkor jobban passzolnak az irányítók, mint amikor még pluszban van egy vagy két gyengébb DB akinek az elkapóját elvileg könnyebb lenne célba venni, mint akiket az elit páros őriz. Erre mi lehet a magyarázat?
leginkább azért, mert a támadósor így kevésbé a szélső passzjátékra van berendezkedve, több labda megy a tight endeknek, a futóknak és akár a fullbacknek.
Akkor mondhatjuk, hogy a Jags D-nek a Pats O egy elég rossz match up. Mert Brady-ék alapjátéka a futók és a TE bevonása a passzjátékba, amit úgy látszik, hogy problémás levédekeznie a Jags D-nek.
Minél többet legyen fenn az offense, csak ezt szeretném.
Malcolm Mitchellt IR-en van és ott is marad már.
Sajnos, de szerencsére elkapó poszton mindig elég hosszú a pad amire még a futóink is képesek, szóval emiatt pont nem aggódok :)
Igazából az egész évet kihagyva már szerintem jobb is, hogy nem erőltette BB Mitchell visszatérését.
Hosszú a pad az igaz, de ebből ha levesszük Dorsettet meg Kenny Brittet akiket Brady abszolút nem használ akkor már nem olyan hosszú. De igen,ahogy írtad szerencsére a futóink is nagyon jól használhatóak elkapásra.
Még az is lehet hogy most veszik majd elő őket pont azért mert rájuk kevésbé vagy nem készült a Jags :) Ilyenkor már minden játszik, gondoljunk csak Edelman to Amendola TD passz-ra :D
Akkor már legyen az Kenny Britt :) jó lenne ha berobbanna. Dorsett nálam leszerepelt.
Britt-ben nekem is nagyobb lenne a bizalmam :) Szép magas gyerek :D
Mindig élvezettel olvasom a cikkeket, de úgy érzem, hogy most egy kicsit túl lett tolva a bicaj!
Elsőre végigolvasva az volt a benyomásom, hogy ez nem is egy nagyközönségnek szánt cikk egy wp-oldalon, hanem egy második körös állásinterjú vázlata, ami egyfajta szamárvezetőként szolgálna a pályázónak az FK betöltetlen újságírói / szakértői poszt meghallgatáson.
Majd másodszor is elolvastam a cikket… és a feljebb kitárgyalt érzés csak erősödött bennem!
Végezetül – mielőtt klaviatúrát ragadtam volna – elolvastam eme cikk “ellenpárját”, amely csak tovább fokozta bennem a vágyat, hogy ez alá az írás alá kommentáljak!
A szakmai felkészültség, a hatalmas lexikális tudás maximálisan átjön a cikkből… de szinte kizárólag csak ez. És itt a bibi.
Ahogy a cikk végén fel is hívják minden olvasó figyelmét, hagyomány az FK! oldalon, hogy a rájátszás meccseire páros beharangozókat írnak, melyek szándékosan szubjektívek és a soron következő párharc egy-egy résztvevőit favorizálja!
Parádésan indít egyébként ez a cikk, (vagy, hogy stílszerű legyek bejegyzés, ha már wp-motor hajtja az oldalt!), a címmel!
Frappáns, humoros, egyértelműen utal rá, hogy a szerző a Hazafiakat favorizálja.
… … …
És kábé ennyi volt a szubjektivitás, a humor,az egyik fél (jelen esetben a Pats) magasztalása
Végigolvashattunk egy tárgyilagos, mély szakmai elemzést, amely a maga nemében csillagos ötöst érdemel, de jelen kontextusban – jelesül, hogy egy szubjektív, épp ezért a tényszerűségtől némileg elrugaszkodott írás lett volna a feladat – a nem osztályozható kategóriába sorolnám… ahogy egykori magyartanárnőm oly sokszor hangoztatta egy-egy esszé értékelésekor: nem adekvát tartalom! (egy konkrét példa a nem adekvát tartalomra: a címhez miben és mennyiben kötődik Bouyé játéka, amit a szerző annyira fontosnak ítélt, hogy 3 beszúrt képpel is illusztrálta a mondandóját)
Természetesen mély főhajtással adózom a cikk megírásáért (komoly, időigényes utánajárás és forráskeresés előzte meg), rengeteg értékes információval, apró kis szösszenettel bővült a tudásom a Pats playbook-ját illetően!
Vigyázz mert el fog kopni a billentyűzeted… letudhattad volna annyival hogy nem tetszik a cikk vagy nem értesz egyet vele, ha már mindenképp meg kellett szólalnod, de azért hogy csillogtasd a szókincsedet, nyugodtan választhattál volna más oldalt is ehhez :D Vagy új a billentyűzeted és ki akartad próbálni, erre tudok még gondolni :D
Mi van, túl sok volt ennyit elolvasni, vagy a szótárazás fárasztott le?! :D
Túl sok és túl mélyenszántó :) Szótáraznom nem kellett :)
ezt a kommentet kirakjuk az ablakba, mert kb. most először fordul elő, hogy valakinek az nem tetszik – és ezt szépen stílusosan le is írja, nem csak bepötyög vmit telóról -, hogy isti nem volt eléggé elfogult/paraszt/bunkó:D
Ez oltári komment, nagyon ül :D
Szerintem kerekistinek az ilyen stílusú cikkei sokkal jobbak, a másik fajtát általában túltolja :)
Hi! örülök, hogy tetszett a komment és azzal is egyetértek, hogy módosítottál az eredeti hozzászólásodon, mert én is úgy gondolom, hogy – stílszerűen – karcolta volna néhány érzékenyebb lelkületű kommentelő önérzetét. ;)
Go Pats! :D
En csak azt nem ertem, hha ennyire jo Bouye es ezt mär tavaly is mindenki tudta, akkor BB miert nem öt igazolta le es miert Gilmore-t? Vmit tud az öreg, amit mi nem.
Bouye-nak csak a 2016-os szezonja volt kiemelkedő. Benne volt a pakliban, hogy egy ú.n. one year wonder-ről van szó. Gilmore konzisztensen hozott le 4 jó évet.
New England Patriots, köszönöm! ?