Az a szerencse ért, hogy eltölthettem három napot a hétévégén Londonban, és meg tudtam nézni élőben a Buccaneers – Panthers NFL meccset a Tottenham vadonatúj stadionjában. Nem, ne várjatok tőlem szakmai elemzést, ezt inkább meghagyom a FK!-s srácoknak. A következő néhány bekezdésben inkább az élményeimet, tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek. De menjünk csak szépen, sorban.
Egy kedves olvasónk beszámolóját olvashatjátok.
Harmad magammal vettem célba a stanstedi repülőteret Budapestről indulva két olyan kollégával, akik pár héttel ezelőtt még annyit tudtak csak az NFL-ről, hogy létezik, és hogy „cicanadrágos fiúk rögbiznek”.
Éjfél előtt nem sokkal szállt le a repülő, és onnan még a szállásra is be kellett jutni, ami nem egyszerű. Eleve a repülőtéren kordonok között terelnek, mintha nem EU-s országok közti utazásról lenne szó. Ezzel elment simán vagy 40-50 perc, mire sorra kerültünk és mindent megvizsgáltak. Innen egy erre specializálódott vonattal mentünk az első metrómegállóig, amivel a szállásra jutottunk, így már bőven szombat volt, mire ágyba kerültünk. Erre a szombatra nem terveztünk nagy dolgokat, csak a „London kötelezőt”. Azonban az elmúlt héten én felpörgettem az információ áradatot a fiúk felé, szinte minden nap kaptak valamilyen infót: hogyan szedik szét a pályát és alakítják át yardossá, mi az a tailgate stb. Utóbbi interneten talált képek annyira beütöttek nekik, hogy szinte azonnal eljutottak a „sz@rok a bigbenre” állapotra. Rengeteg metrózás és buszozásssal ezen a napon le is tudtuk a „must see” kategóriát, és este még megnéztük a stadiont is. Lehetett látni, hogy lesz némi kipakolás, ami nagy öröm volt. Erről semmit sem találtam előtte a neten.
Ébredés után nem volt szabad kihagyni egy igazi angol reggelit, kellett valami, ami a két-három kávé után beindítja a napot. Egy közeli pubba mentünk, szinte elsőként érkezve. A reggeli végére már félig volt az étterem. Söröznek, esznek az emberek, verik a játékgépet, mixelnek, olvasnak, élik a londoni reggelt. Innen néhány metró, busz után már meg is érkeztünk a stadionhoz. Tegnap konkrétan előtte szálltunk le a buszról, ma viszont már jóval előtte le kellett pattani, hiszen brutális tömeg hömpölygött a lezárt utcákon. A hazai csapat (Bucs) dominálta a stadion környékét kipakolással, branddel. Remek füstölt húsos kaják, burgerek, selfi alkalmas poszterek és kipakolások jellemezték az utca ezen oldalát. Simán el lehet tölteni itt 2-3 órát a meccs előtt.
A 14.30-as kickoff miatt mi valamikor egy óra után léptünk be a stadionba. A detektoros kapu, esetleg motozás ellenére is gyorsan haladt itt minden, pedig ugyanolyan alapos volt, mint a reptéri. Csak hát előbbi kapuból rengeteg volt. Készültek az amerikaiak rendesen. Az utcán, a stadion körül és belül is rengeteg Staff, gyakran táblákkal azért, hogy segítsenek mit-hol találsz meg. Ez a segítség általában igaz volt az angolokra. Szépen és érthetően beszélnek és mondják el, ha kérdezel. Szinte érezhető, hogy örülnek annak, hogy az országukban vagy, hogy hozzájuk látogattál el. A metrós biztonsági embertől a rendőrig mindenki maximálisan készséges.
A stadion akusztikája félelmetes. Alig 1/5öd ház volt, amikor elkezdődött némi éneklés, de csukott szemmel azt hihette volna az ember, hogy minden széken ülnek már. Rengeteg kiszolgáló egység, brutális mennyiségű személyzet várja a szurkolókat. Nem, a szünetben esélytelen vagy úgy kapni egy italt, hogy visszaérj a kezdésre, de hát ez talán lehetetlen feladat is volna.
Jó, ha tudod:
- Londonban esik az eső. Nem az, hogy picit. Esik, gyönyörűen áztatóan. Esőkabát, olyan cipő, ami jól bírja ezt a fajta kiképzést kell. Ugyanakkor a metró aluljáróban meg nagyon meleg van. Állandó cipzározással telik egy utazás. Fel-le.
- A buszokra, metrókra kell egy utazási kártya, amit előre fel kell tölteni pénzzel. Ellenben nagyon meggyorsítja a fel- és leszállást.
- Igen, a pletyka igaz: több olyan utazási kártya automata is van, ami elfogadja a magyar 50 forintost, és azt fél fontnak tekinti…számolj csak.
- Mind a két irányba történő repülőtéri csekkolás időbe kerül. 45-60 perc minimum. Itt mindig sok ember van
- Itt is állnak le ilyen-olyan okok miatt metrók, amikor alternatívát kell választani. Kell a telefonra egy London metró térkép, jó ha van egy olyan alkalmazás, ami a buszokat mutatja, de gyakran használtuk a Google mapset is. Utóbbinál csak ki kell választani a tömegközlekedést.
- A buszmegállók (egy utcának ugye van 4 is akár 4 helyen) betűkkel vannak megkülönböztetve. Ezek a betűk az oszlopok tetején vannak a könnyebb beazonosíthatóság miatt
- A metrók szín szerint is beazonosíthatóak. Egy esettől eltekintve a kapaszkodó korlát mindig olyan színű volt, amilyen színű volt a metró.
- Magyarként nagyon szokatlan lesz a bal oldali közlekedés még gyalogosan is. Ne rutinból közlekedj. Figyeld a zebra előtti feliratokat: LOOK RIGHT/LEFT! Nekem 3 nap alatt sem sikerült megszoknom, hogy merre nézzek először.
- A gyalogos zöld jelzés csak jó tanács. Még a rendőrök is átsétálnak a piroson…
London és NFL: felejthetetlen élmény. Remélem jövőre nem fog esni az eső…mert mi biztosan megyünk.
Legfrissebb cikkeink
- BREAKING: A Giants kivágja Daniel Jonest!
- Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- A Dolphins kezdője a legöregebb, a Packersé messze a legfiatalabb
- Jaire Alexandernek elszakadt az egyik szalag a térdében
- Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Veszélyben Brock Purdy hétvégi játéka
- Daniel Jones: Kezdő irányítóból scout team safety
- A Brownst nem lehet legyőzni csütörtök este
- Őrült Browns-siker a hóban
- Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- FK! FIRST Craft Beer Fantasy League 2024 – a 11. forduló
- Annyi jó teljesítmény volt az előző fordulóban, hogy Jared Goff is kimaradt
- Andy Reid vasárnap bebiztosíthatja a 19. kétszámjegyű győzelmes szezonját
- Megsérült az Eagles legdrágább pass rushere
- Mike Evans visszatér a héten!
Legutóbbi hozzászólások
- Kopi3.14 on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Jani_Kovacs on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- katonadani on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Kopi3.14 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Ragi on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
“Egy kedves olvasónk beszámolóját olvashatjátok.”
Én nem írtam semmiféle beszámolót.
Gondolom a tiedben csak annyi állt volna hogy “We’re on to Cincinnati” :)
“Utóbbi interneten talált képek annyira beütöttek nekik, hogy szinte azonnal eljutottak a „sz@rok a bigbenre” állapotra.”
Vajon miért pont Őrá .. ;)
Rudi akkorát kapott a fejére, hogy hírtelen megtanult magyarul,és egyből FK olvasó lett.
*hápogás hallatszik*
Köszi! Kuriózum. Ám rövid. Folytassa kérem!
Na persze, ezt az “50 forintos” szövegrészt még csak elolvasni sem vagyok hajlandó, eh.
Jah. Na az mégis mi. Ha valaki erre büszke akkor vannak bajok.
Jó a cikk, csak a londoni közlekedéssel kapcsolatban lenne néhány megjegyzésem:
“A buszokra, metrókra kell egy utazási kártya, amit előre fel kell tölteni pénzzel. Ellenben nagyon meggyorsítja a fel- és leszállást.”
Ha van PayPasses bankkártyád, akkor azt is tudod használni és nem kell Oyster cardot venni meg töltögetni.
“ Kell a telefonra egy London metró térkép, jó ha van egy olyan alkalmazás, ami a buszokat mutatja, de gyakran használtuk a Google mapset is. Utóbbinál csak ki kell választani a tömegközlekedést.”
Google Maps tényleg jó, csak érdemes előre megnézni, hol szállsz le a metróról, mert a metróban nincs semmi internet.
A reptérről alkotott véleményedet ne vetítsd ki Londonra, a Stansted a legszarabb opció, Luton nagyságrendileg jobb (Gatwick és Heathrow meg nyilván még inkább). Nekünk ezen a hétvégén mind Budapesten, mind Lutonban rekordgyorsan lement az összes sor.
Az időjárásról sem érdemes általánosítani, nekem ez volt a 4. alkalom Londonban, és most először sikerült ebbe az igazán fos angol időjárásba belecsöppenni (ahol még az előző napi időjárás-jelentés is totál mást jósolt, mint ami lett). Szerencsére pont a vasárnap volt a legjobb, amikor nem lehetett esernyővel mászkálni.
Sajnos az nagyon rosszul jött ki, hogy a circle line-t (és minden vele közös szakaszt) épp erre a hétvégére zárták le. Megj. a pesti 3-as metróhoz képest a londoni hőség fasorban sincs.
Ezen a hétvégén egyértelműen helyes hozzáállás az NFL előtérbe helyezése, de azért ajánlom, hogy egyszer egy hetet tölts el Londonban, amikor a nevezetességeket is meg tudod nézni, mert Londonban rengeteg van. (A Big Ben mondjuk épp nem, mert renoválják:).)
Én tökre féltem, hogy az Overground mennyire képes megbirkózni a 60 ezer fős terheléssel, de azt kell mondjam, hogy teljesen jól szuperált.
ezt csak megosztanám újra: http://fuzovelkifele.com/2019/04/hogyan-es-mennyibol-menjunk-londonba-nfl-meccsre/
fun fact: londonban az éves csapadékösszeg pontosan ugyanannyi mint budapesten
én eddig 4x voltam londonban, buszra eddig kizárólag akkor szálltam, amikor vhonnan az arsenal stadionjától nem túl messze el kellett jussak reggelente az angel metrómegállóig (már nem emléxem pontosan, de az volt a logikus), de az is csuklós merci volt, nem emeletes vmi
14.30as kezdésról még elértétek az aznap esti gépet hazafelé?
Ha térkép kell valakinek, akkor töltsétek le a Citymapper appot, annál jobb nincs. Mindenhova odavisz, tömegközlekedéssel vagy gyalog. Ezerszer jobb Londonban, mint a Google Maps.
Párszor már voltam a Wembley-ben, így tudom, hogy ott melyik szektorok “kellemesek”, ahol nem süt szembe a nap. A Tottenham stadionjában melyik részre érdemes jegyet venni ilyen szempontból? Köszi
értelemszerűen a nyugati oldal az árnyékos, és a keleti felső részébe be tud sütni a nap. :) Így festett a lelátó, amikor épp sütött:
szóval az 520-528 szektorok meg alatta 312-316 stb eléggé elesett arra a pár percre… :)
Kis korrekcio: Londonban sem esik mindig az eso, most is ragyogo kek az eg es zold a fu, a nap is sut hozza szepen… Ujabb bankkartyakkal hozzaerintosen lehet busz- metro es egyeb jegyekert fizetni, de ha sokat akar az ember utazni egy nap, erdemes papirformaju day travelcardot venni, 24 oran at egesz London teruleten barmire korlatozas nelkul hasznalhato a kozlekedesben. Uber is muxik Londonban es neha nem is ertem mibol elnek, olyan olcso. Az 50Ft-ost hasznalni az 50 pence helyett csak lejaratja a magyarokat. Sok magyar ezt “lelemenyessegnek” gondolja, csak hat azokat az automatakat is uritik am es a penzeket leszamoljak mas automatak es a vegen marad a sallang, ami nem ment at az ellenorzesi pontokon : egy marek 50 Ft-os magyar erme. Es ez a vilag mas orszagaiban is igaz. Igy a vilag orszagai szepen kialakitanak egy velemenyt a kedves magyarokrol. Buszkek lehetnek ra, akiknek a “jo hirunket” koszonhetjuk. A metroallomasokon papir formaju tube terkepeket vegyetek magatokhoz, mert mar a mozgolepcso aljaban csak a signal nelkuli okostelokat bamulhatjatok, a metro wifi is csak a felszinen ervenyes. Ez igaz az atszallasokra is es vannak akkora stationok hogy egyik metrotol a masikig eljutni aluljaro folyosokon 8-10 perc is lehet. Igen, melegben. Sot vannak metroallomasok olyan mélyen, hogy liftekkel lehet a felszinre jutni, ha nem akartok 80-90 lepcsofokot zart helyen tomegben szuk falak kozott maszni. Persze a liftek is kiforditott szardiniasdobozok. A baloldalas kozlekedest erdemes mantrazni, kukonben ellentetes iranyba fogtok buszra szallni. Ja, es ha latod a buszodat jonni a megalloban, intsd le! Ez nem vicc, ha senki nem inti le es nincs leszalloja, nem all meg. Engem otthon neztek hulyenek, mikor mar 2 ev Anglia utan is integettem a buszoknak… Repulojaratok naptol es napszaktol is fuggenek, ahogy otthoni es itteni public holidayektol is. Kedd-szerda uresebb mindenhol. A Stansteadet nem ismerem, csak Heathrow-t, leven mellette lakom es Lutonon jartam 3x. Van egy app London transport neven, azzal barmit megnezhettek – de mint mondtam csak a felszinen. Google map is egesz jol mutatja az utazasi lehetosegeket es erdemes hasznalni, ha valakinek a jobbra treningelt agya mar nagyon nem bir a baloldalas kozlekedessel. Ami gyalogjardan es mozgojardan, mozgolepcson is ervenyes. Mozgolepcso iratlan szabalya: aki raer az all, de szigoruan jobb oldalon, mig a sietosek a baloldalon lepkednek folfele. Ha erre nem figyeltek, bizony osszetuzesekbe is keveredhettek. Bar Londonban megszoktak a turistakat, azert erdemes jo benyomast hagyni, hogy a tobbi magyart ugyan ne nezzek mar le. Irom ezt Londonbol 13 ev utan.
Tök jó infók a cikkben, köszi!
(Gondoltam én is hasonlóra majd november elején… :) )
Mi a Bengals-Rams-re készülünk, kaptunk a jegyekhez egy tájékoztatót, amiben azt írják, hogy csak egyfajta, NFL által elfogadott táskával lehet bemenni a Wembley-be… Ez tényleg így van? Vagy egy hátizsákkal beengednek átvizsgálás után?
Köszi, ha van infója erről valakinek és meg is osztja! ;)
így van, csak az előírt táskát lehet bevinni.