Dan Quinn, Bill O’Brien, Matt Patricia – három főedző, akik már jóval a Fekete Hétfő előtt elveszítették az állásukat. Nem valószínű, hogy további kivágások történnek az alapaszakasz végéig, de ez nem jelenti azt, hogy bárki megnyugodhat. Jelenleg öt főedző alatt is forró a pad, ne lepődjünk meg, ha a 17. forduló után nyolc franchise-nál is üresedés lesz.
New York Jets: Adam Gase
Alapszakasz: 7-21; PO: 0
Adam Gase kinevezése már 2019-ben is minimum fejvakarós volt. Három évvel korábban kapta meg első főedzői állását a Dolpinstól, ahol egy brutálisan könnyű sorsolás után ugyan sikerült 10-6-os mérleggel rögtön első évében rájátszásba jutni, a csillagok együttállása nem tartott tovább. A következő két idényben 13-19-es mérleget ért el, az általa vezetett offense-ek a liga legrosszabbjai közé tartoztak, ráadásul az öltözőben is utálták – egy megváltás volt a menesztése.
A fentiek ellenére a Jets – ami közelről nézhette végig a csoportrivális szenvedését – mégis rá szavazott. A döntés olyan téren védhető volt, hogy a védőguru Todd Bowles nagyon nem vált be és Sam Darnold mellé egy támadófelfogású HC kellett – kár, hogy az nem volt feltétel, hogy értsen is a támadósorokhoz vagy legalább az irányítókhoz.
Nem volt könnyű dolga a Jetsben, rengeteg sérülés akadályozta, olyan játékosokat kapott, akiket nem akart (mint Le’Veon Bell), de mindezek ellenére sikerült a könnyű sorsolást kihasználva egy 7-9-es mérleget összehozni. Ám ez ne tévesszen meg senkit, Gase-nek sok köze nem volt hozzá: az általa irányított offense 273 yardot szerzett meccsenként, ami a legkevesebb volt az egész ligában, a 17,3 szerzett pontnál pedig csak a Washington átlagolt kevesebbet. Természetesen Sam Darnold sem parádézott, ráadásul meccsről meccsre romlott a teljesítménye.
A korábbi első körös irányító érdekében már a 2020-as szezon előtt el kellett volna küldeni Gase-t, ehelyett kvázi teljhatalmat kapott, már a GM kinevezésébe is beleszólhatott. Feltehetően ennek az volt az oka, mint Bill O’Brien esetében is: ha a szezon kuka lesz, akkor nincs kibúvó. Nos, a szezon kuka lett és jó eséllyel nyeretlenül fejezi be az évet a csapat, Darnold pedig lassan már csereként sem merül fel sehol.
A Jets támadósora idén 276,8 yardot és 15 pontot átlagol meccsenként, mindkettő a legkevesebb a ligában (ráadásul a második legrosszabb Broncos is 18,8 pontot tesz fel a táblára). A rendszer borzalmas, amit nem lehet csak a tehetség hiányára fogni: ha nem sikerülnek a kreatív játékok, az egy dolog, de ha nincsenek is kreatív hívások, akkor eleve nincs miről beszélni. Emellett a csapat frusztrált, motiválatlan és dekoncentrált, Sam Darnold pedig kvázi végérvényesen tönkre ment.
Gase kirúgása nem lehet kérdés az alapszakasz végén, a posztján is csak azért maradhatott, hogy így elkerüljék az edzőváltások okozta általános fellendülést és garantáltan meglegyen az 1/1-es pick.
[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]
Jacksonville Jaguars: Doug Marrone
Alapszakasz: 23-39; PO: 2-1
A Marrone projekt már a kezdetektől halálra volt ítélve. A szakember első főedzői állását a Billstől kapta, ahol nem is volt rossz és kisebb meglepetés volt, amikor 2014-ben, mindössze két év után, egy 9-7-es alapszakaszt követően kilépett a szerződéséből. Tekintve, hogy a csapat nem igazán volt jó és EJ Manuellel/Tyrod Taylorral kellett volna próbálkozni, valamilyen szinten érthető.
Ezek után elment a Jaguarshoz asszisztens főedzőnek és támadófaledzőnek. El kell ismerni, taktikázni remekül tudott: a 9-7-es szezonja után elég jó volt a megítélése és jó esély volt arra, hogy kap majd esélyt a csapattól. Két évvel később már ideiglenes főedzője volt a gárdának, miután Gus Bradley-t kivágták a szezon közben, majd pedig a főedzői állást is megkapta 2017-ben.
Tegyük hozzá, hogy volt egy nem is kicsi hiba a tervben. A remek anyagi helyzetben lévő és kiváló drafttőkével rendelkező csapat vezetése ragaszkodott hozzá, hogy Blake Bortles legyen a jövő. Ennek ellenére sikerült összevásárolni egy elit védelmet, érkezett erősítés az offense-be is, a csapat pedig nemcsak, hogy 10-6-os mérleggel megnyerte a csoportját, de csak hajszálon múlott, hogy nem verte meg a Patriotsot az AFC döntőjében.
Az edzőváltás okozta fellendülés meglepően sokáig kitartott, ezt követően azonban arcul csapta a franchise-t a valóság. Bortles nem volt a jövő, a 2017-es védelem szintjét lehetetlen volt fenntartani, az alapvetően leginkább a támadófalakhoz értő Marrone pedig saját kútfőből nem tudott segíteni a csapaton, sem a megfelelő szakemberekkel nem tudta körbevenni magát.
A 10-6-os szezont két AFC South negyedik hely követte, hiába próbálkozott Nick Folesszal vagy Gardner Minshew-val. Tavaly ráadásul már a tankolás is elkezdődött: idén már Jalen Ramsey, Calais Campbell, AJ Bouye, Marcell Dareus vagy Yannick Ngakoue sem volt a keret tagja. Érdekes koncepció volt, hogy a tankolást egy olyan főedző vigye véghez, akivel hosszú távon nem tervez a gárda.
Feltehetően az volt a terv, hogy Marrone úgy is elhasal idén, aztán az új rezsim egy top pick birtokában majd elkezdi a csapatépítést az új franchise irányítóval. Ez be is jött: Marrone összességében semmihez nem ért (a furcsa negyedik downos hívásai, a meglepetés onside kickjei tanulmányt érdemelnének), de legalább nem is szúr el semmit és megcsinálja azt, amit kérnek tőle. Ha van olyan, hogy bridge-HC, akkor ő az.
A Jaguars nincs annyira romokban, mint a Jets, az öltözői morál is rendben van a körülményekhez képest, az új menedzsmentnek nem kell mindent a nulláról felépítenie. Azt sem tartom kizártnak, hogy amennyire opportunista, Marrone már előre megegyezett a felsővezetéssel valamilyen jól fizető tanácsadói állásról, hogy a későbbiekben se legyen munkaügyi problémája (többek között Mike Glennon kezdetése erre enged következtetni).
Los Angeles Chargers: Anthony Lynn
Alapszakasz: 29-31; PO: 1-1
Adam Gase vagy Doug Marrone rossz edzők: az elképzeléseik használhatatlanok, rosszul mérik fel a helyzeteket, kritikus pillanatban rosszul döntenek és még az edzői stáb összerakásában sem jeleskednek. Anthony Lynn az, aki Gase és Marrone szintje alatt van valahol ott, ahol Matt Patricia tanyázik.
A fentiekkel ellentétben Lynn egy parádés csapatot kapott, ráadásul kvázi a semmiből. A Bills futóedzője volt, mindössze egy vesztes találkozón volt ideiglenes főedző, ezt megelőzően nem volt semmilyen komolyabb edzői tapasztalata. Ennek ellenére rábízták a liga egyik legjobb rosterét.
Nem indult rosszul a kapcsolat, egy 9-7-es szezont egy 12-4-es követett: utóbbi elég volt a rájátszáshoz, ahol a Ravenst sikerült is az első körben legyőzni. Ezt követőn azonban egy hihetetlen összeomlás következett.
Nehéz megmondani, mit csinált Lynn, de teljes káoszba fulladt a Chargers. A pocsék time management egy dolog, ahhoz nem mindenki ért, de míg 2018-ban a csapat 6-1-es mérleget tudott felmutatni az egy labdabirtoklásnyi különbséggel eldőlt találkozókon, addig az elmúlt két évben 4-16 az arány. Persze várható volt, hogy ez hosszú távon kiegyenlítődik, de ez már túlzás.
A meccs végi leolvadásokban ugyan jelentős szerepet játszik a time management, de alapvetően koncentrációs problémákra vezethető vissza, ami minden esetben edzői felelősség. Emellett a jobb csapatoknak vannak gameplane-jeik az ilyen helyzetekben, az ad-hoc megoldások ritkán eredményeznek sikert.
Lynn felkészülésből nulla, nem tud fegyelmet tartani, gyakran azt sem tudja, mi történik a pályán – milyen főedző az, akitől ha megkérdezik, miért nem kért időt egy perccel a vége előtt, azt mondja: “Nem tudom”?. Vagy vegyük a Patriots ellen elszenvedett 45-0-s kivégzést:
The Patriots lined up to punt 5 times in this game. The #Chargers had the wrong number of players on the field for 3 of those plays. On one series, they lined for a punt with 12, got flagged and gave up the first down, then lined up with 10 four snaps later. pic.twitter.com/DOum0vObiZ
— Daniel Popper (@danielrpopper) December 7, 2020
Hogy lehet egy meccsen háromszor is rosszul felállni a punthoz: kétszer 10, egyszer 12 emberrel? Milyen káosz uralkodhat az amúgy PO-esélyes rosterrel és egy hihetetlenül ígéretes fiatal irányítóval rendelkező Chargersnél, ha nemhogy Lynnek, de az általa kinevezett ST-koordinátornak sincs fogalma, mi történik éppen a pályán? Amit Lynn művelt ezzel a remek kerettel, az sokkal borzalmasabb, mint Marrone vagy Gase munkássága.
Chicago Bears: Matt Nagy
Alapszakasz: 25-19; PO: 0-1
Úgy tűnik, Andy Reid edzőfáján is van éretlen gyümölcs. Nagy alapvetően egy pozitív személyiség, a játékosai szeretik, nincs arról szó, hogy szétverte az öltözőt és minden pocsék. Egyszerűen csak ő kevés egy csapat irányításhoz.
2018-ban kapta meg a Bears főedzői pozícióját, miután két évig volt a Chiefs támadókoordinátora. Megtartotta Vic Fangiót, aki az évtized egyik legjobb védelmet rajta össze, ráadásul ő is hozzátette a magáét: összerakott egy olyan támadórendszert, ami még Mitch Trubiskyt is képes volt elviselni. Mindennek egy 12-4-es szezon volt az eredménye, illetve egy villámgyors búcsú a rájátszásban.
Úgy tűnt, hogy lehet még ebből valami nagyszerű, de a második idényében már csak 8-8-as mérlegre futotta. Ebben egyrészt szerepet játszott az, hogy Vic Fangio elment és a védelem hozta a kiváló idények után szokásos visszaesést, másrészt viszont kiderült, hogy Nagy nem egy Reid.
A Bears rendszere alapvetően nem olyan rossz, ha egy legalább közepes irányítója lenne a csapatnak, ez a keret bőven a rájátszásért mehetne. Közepes irányító viszont nincs, Nagy pedig nem tud annyira kreatív és kiszámíthatatlan lenni, hogy egyszerre vegye le a terhet az irányítójáról (legyen az akár Trubisky, akár Foles) és még hatékonyan is működjön az offense. Ezt persze túlzás lenne felróni neki, ilyen szakemberből jó ha 5-6 van az egész ligában és a végtelenségig ők sem tudják kompenzálni a gyenge QB-játékot (lásd szerencsétlen Shanahant, aki kínjában már inverz passzjátékot fejlesztett ki: Deebo Samuel például az elmúlt három meccsén úgy szerzett 264 yardot, hogy a felé szálló labdák összesen mínusz 34 yardot tettek meg a levegőben).
A Bearst nem lehet azzal vádolni, hogy ne lenne benne tartás, a második legtöbb pontot szerezte a csapat a negyedik negyedben – a probléma ott van, hogy a másik három negyedben nagyjából annyi jött össze, mint az utolsóban. A csapat jelenleg 20,5 pontot átlagol, ami az ötödik legkevesebb, az utóbbi időben pedig pont a meccs végén jönnek a hibák is. Hiába volt szoros a Saints, a Titans, vagy épp a Vikings és a Lions elleni meccs is, a vereség az vereség – a Bears 5-1-es kezdés után sorozatban hat meccset veszített és jelenleg csak a konferencián belüli mérlegének köszönhetően nem utolsó.
Nagy nem teljes kudarc, vannak nála sokkal rosszabbak is, de nem az a szint, akivel fixen top csapat építhető.
Philadelphia Eagles: Doug Pederson
Alapszakasz: 41-34-1; PO: 4-2 (Super Bowl győzelem)
Egy hónapja még úgy gondoltam, hogy bármi is lesz a szezon vége, Pedersonnak a következő idény lesz a vízválasztó. Az elmúlt meccseken azonban még nagyobb gödörbe került az Eagles, nem sikerült szinten tartani Carson Wentzet, a játékhívások borzalmasak, jelenleg talán a csoport legreménytelenebb csapata a Philly.
Pederson is Andy Reid nevelés: 2013 és 2015 között a Cheifs támadókoordinátora volt, előtte pedig az Eaglesnél dolgozott. Rögtön újonc évében, egy rookie irányítóval 7-9-es szezont produkált 2016-ban, majd a következő szezonban parádés alapszakaszt hozott össze, a végén pedig Nick Folesszal bajnokságot nyert. Ezt követően sem lehetett rá különösebb panasz, két 9-7-es szezonnal kétszer is rájátszásba jutott, de azért már látszottak a rések a pajzson.
A legnagyobb probléma az volt, hogy a támadósor nagyon durván visszaesett minden szempontból. Ebben természetesen szerepe volt Frank Reich és John DeFilippo elvesztésének, de az igazán jó főedző pont azért jó, mert képes folyamatosan megtalálni a megfelelő embereket az edzői stábba.
Ezt a problémát Pedersonnak nem sikerült abszolválnia, a tavalyi Mike Groh-Press Taylor OC/QB-coach páros nem jött be, ketten együtt nem tettek ki egy felet, de az idei “több szem többet lát” koncepció sem működött, így pedig a Pederson magic is eltűnt. Jó edzőket nem sikerült maga mellé kineveznie, így az derült ki róla, hogy az offense megtervezéséhez és a play designhoz nem ért kellőképpen.
Azt nehéz megmondani, mennyire az ő sara, de a világért sem sikerült megreformálni az orvosi stábot, ami alighanem a liga egyik legrosszabbja már évek óta: nem lehet a véletlen műve, hogy Philadelphiában úgy hullanak a játékosok, mintha mérgeznék őket.
Pederson ezzel együtt alapvetően nem egy rossz edző, neki jó eséllyel lesz még munkája a jövőben, de nagyon úgy tűnik, hogy ez a kapcsolat végérvényesen megfáradt az Eaglesszel. És nem csak ő, hanem Howie Roseman philadelphiai pályafutása is hamarosan véget ér: a keret öreg, kevés benne a tehetség, az anyagi helyzet sem jó, a draftok sem sikerültek. Vérfrissítés kell, és lehetőleg minél előbb, míg Wentz még menthető.
Honorable mentions: Vic Fangio (Broncos), Mike McCarthy (Cowboys), Zac Taylor (Bengals).
[/ppp_patron_only]
Legfrissebb cikkeink
- BREAKING: A Giants kivágja Daniel Jonest!
- Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- A Dolphins kezdője a legöregebb, a Packersé messze a legfiatalabb
- Jaire Alexandernek elszakadt az egyik szalag a térdében
- Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Veszélyben Brock Purdy hétvégi játéka
- Daniel Jones: Kezdő irányítóból scout team safety
- A Brownst nem lehet legyőzni csütörtök este
- Őrült Browns-siker a hóban
- Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- FK! FIRST Craft Beer Fantasy League 2024 – a 11. forduló
- Annyi jó teljesítmény volt az előző fordulóban, hogy Jared Goff is kimaradt
- Andy Reid vasárnap bebiztosíthatja a 19. kétszámjegyű győzelmes szezonját
- Megsérült az Eagles legdrágább pass rushere
- Mike Evans visszatér a héten!
Legutóbbi hozzászólások
- atis123juve on Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Kopi3.14 on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Jani_Kovacs on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- katonadani on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
Két kérdésem lenne:
1: ezeknek az edzőknek adnátok esélyt koordinátori szinten?
2: van bennük potenciál, hogy pár év múlva újra HC-k legyenek?
(ja és hiába patreonos a cikk, végig olvasható anélkül is)
miért mondtad el? :D
1) Közülük Lynn olyan, aki mint HC bukott meg szerintem elsősorban (felelősséget és feladatkört tekintve), de OCnek még jó lehetne.
2) Pedersonnak a HC feladatkörei szerintem jók, játékosok is szeretik, szóval ilyen szempontból jó lehet még HCnak.
3) javítva
Lynn hívta a játékokat a Chargersnél? Úgy összességében nézve mennyiben számít ő támadógurunak?
Igen, ő hívta. Egy ligaátlagot biztosan elhoz OC szinten
Köszi.
Mi lesz most Minshew-val? Ő is a rebuild áldozata lesz vagy vele azért még lenne értelme foglalkozni?
Meglepne, ha nem jönne QB az 1/2-vel.
Abban biztos vagyok hogy jön, ha van eszük ezt nem hagyják ki. De mi lesz Minshew-val? Mit gondolsz meghagyják cserének vagy elcserélik? Mennyit érhet a piacon és lenne benne annyi hogy érdemes legyen érte cserélni? Szerinted megvan benne a kezdő potenciál?
Minshew nem ügyetlen, de nem hiszem, hogy bárkinek kellene franchise QB-ként. Szerintem marad a Jagsbe cserének, mert annak azért nagyon jó, de túl sok hiányosága van ahhoz, hogy hosszú távon megoldás legyen.
Én el tudom képzelni a Bearsben :) meg a Patsben és a Vikesben meg a 49ersben mint backup.
A magas pick-kel sokszor lehet rossz edző rossz csapatába kerülni.
Darnoldnak talán osztanak még lapot, de újra kell építeni a karrierjét, eseleg valamelyik öreg QB (Rivers, Roetlisberger, Stafford) mögött a padon, végre megtanulva az NFL szintet.
Egy jó GM felismeri, hogy ki a bust és ki a rossz edző rossz csapat leosztás áldozata.
Józsi most nagyon felszisszent. Stafford még nem öreg. :)
Tanulság: Első kör elején kiválasztott QB-nak lenni karrier szempontjából nagy szívás is lehet.
Stafford még nem vehetett a boltban sört, amikor az NFL-be jött. Régóta itt van, de még mindig csak 32 éves :D
hazudol, februári az ürge
Tessék kivenni az átlagunkból a Saints elleni meccs minden adatát, ott hendivel játszottunk :D .
Nálunk Fangio 95%, hogy nem megy a sérülések és Lock hibái miatt. Plusz akkor kvázi Elway és bukna, de ő nem bukik, mert a Bowlen család félig meddig levette a csapatról a kezét.
“jelenleg talán a csoport legreménytelenebb csapata a Philly.
meg amúgy is, ők kezdtek el legutoljára csereqbt használni
Érdekes arról olvasni Jets-drukkerként, hogy van a ligában Gase-nél rosszabb edző…
Különösen azok után, hogy Marvin Lewis és BoB már nincs benn.
Matt Nagy menesztésének csak akkor van értelme, ha Pace-szel együtt repül. Nagyon nagy reményekkel jött hozzánk, de érdemes megnézni főleg az elsőkörös pickjeit: Kevin White, Leonar Floyd, Truby. Nyilván White sérülékenységét nem lehet rajta leverni (bár az ilyen üvegcsontú játékosok kiszűrésére biztos van valami módszer), de érdemes megnézni, 2015-ben kiket húztak ki White után. Floyd simán középszer, az ő elküldése és a helyére hozott Quinn évi 14 milláért vicc kategória. Truby meg Truby. Szegénynek sosem volt értelmes támadófala és lássuk be, az elkapósor sem az igazi, még ha névre nem is siralmas a lista. Fox biztos visszavetett a fejlődésében pár évet, Nagy nem volt hajlandó futattni az offense-t , amiben Howard és Cohen féle játékosok segíthettek volna, túlvariálta a dolgokat, miközben egyáltalán nem vette figyelmbe Mitch képességeit.
Ha a Pace-Nagy páros kapna is még egy évet, OL és normális orvosi stáb nélkül nem sok esély lesz még a PO-ra sem. Jim Harbaugh-t nagyon remélem, h elhozzuk vagy legalább ne a Lions happolja el előlünk.