A magyar amerikai foci világa egy zárt közösség, kevesen vannak, akik ismertségükkel kiemelkednek. Bencsics Márk közéjük tartozik. A magyar válogatott és a Budapest Wolves irányítója mutatja be, milyen is Magyarországon amerikai focizni, mivel kell a játékosoknak szembenézniük.
*Az interjút Semjényi Anna készítette.*
Magyarországon nem tartozik a legnépszerűbb sportok közé, de nem véletlenül találnak rá egyre többen és többen, hiszen ez a sport több, mint egymás földbe döngölése. Márk elmagyarázta, mi is lehet ebben a játékban különleges.
“Ez egy ütközésekre épülő, fizikális sport, ami emellett elméleti kihívásokkal is szembeállít. Izgalmassá az teszi, hogy ha tizenegyből egy ember nem teszi a dolgát, akkor dominó effektusként a maradék tíznek is széthullik a játéka. Szerintem nincs egyetlen sportágban sem ilyen, ahol ennyi játékosnak kell együtt hatékonyan dolgoznia. De ez közben egy óriási sakkjáték is, amit a pálya széléről koordinálnak.”
Küzdelmek nem csak a pályán zajlanak
A magyar amerikai futball az utóbbi pár évben sokat fejlődött mind az eredményeket mind az ismerettséget tekintve.
“Több dolog is közrejátszik. Az egyik értelemszerűen az NFL-közvetítések. A másik az, hogy a szövetség sokkal jobb munkát végez az elmúlt időszakban. Ennek egy fontos része az, hogy lett válogatott. A harmadik meg az, hogy sokat emelkedett a színvonal, importok jöttek be, a hazai játékosok is fejlődtek az elmúlt 5-10 évben, sokkal jobb minőségű futball alakult ki.”
A külföldi játékosok, akiket szakma berkein belül importoknak neveznek, megosztják mind a szurkolókat, mind a játékosokat. Márk a fejlődés lehetőségét látja bennük.
“Szerintem jó hatással van a játékra. De okosan kell kezelni. A külföldiek segítsenek be az utánpótlás képzésbe! Ha pluszt adnak a csapat minőségéhez, edzésben, meccseken példát mutatnak, akkor ez építő lehet. Meg kell találni azt az egyensúlyt, amivel egy miskolci csapat kevés játékossal, de erős importokkal is potens csapattá tud válni.”
A sportág eddigi fejlődése vitathatatlan. Márkkal azt is megvitattuk, mi kellene a folytatáshoz.
“Az, hogy a csapatok erősebben tudjanak promózni, toborozni. Lehetne erősebben kommunikálni meccsek előtt: elvinni olyan helyekre, ahol nem jelenünk meg. Az, hogy ne mindenki csak szívből csinálja. Mert az a baj, a szív meg a lélek egy darabig elvisz, de egy pont után problémába ütközöl, mikor már a munkahelyedtől veszed el az időt, mikor a megélhetésedről van szó. Mikor arról van szó, hogy hazamész és a családod tíz éve azt mondja, hogy háttérbe szorítod őket. Amíg mindenki ingyen csinálja, senki nem fog tudni százszázalékot beleadni, mert őt csak a szíve viszi előre. Ehhez pedig pénzre van szükség.”
Az amerikai foci még mindig nem szerzett egy általános elismertséget a nemzetközi porondon elért eredmények ellenére sem. Márk szerint a válogatott a kulcs ehhez.
“Sok sportág a válogatottra van kihegyezve. Mert egy ilyen ország vagyunk. Mi, magyarok a válogatottat szeretjük. Ott van az, amikor egy ország mögé tud állni valaminek. Szerintem ilyen szempontból nincs lemaradásunk olyan sportágakhoz képest, amelyek már egy évszázada jelen vannak.”
Az amerikai focisták számára nincs kitörési lehetőség, egy olyan rétegsportról beszélünk, ami nem kap elegendő támogatást ehhez. Márk még ebben is meglátja a pozitív oldalt.
“Én ezzel már tizenöt éve együtt élek. Tudom, hogy hol tart ez a sport, és azt is, hogy mit tettünk bele. A Hidegkutiban kint volt ötezer ember. Kiléptünk valahonnan, és fel sem fogtuk, hogy milyen helyzetben is vagyunk, és erre kell erősíteneünk. Nálunk az kiemelendő, hogy amatőrök vagyunk. Szerintem ez egy szerethető pont. Addig leszünk igazán különlegesek, amíg ezt szívből csináljuk és nem azért, mert ebből akarunk megélni.”
Magyarországon immár három bajnokság van. A HFL az első osztály, ezt követi a Divízió I és a Divízió II. A HFL csapatok lépéselőnyben vannak az alsóbb osztályban játszókhoz képest. A sportág további fejlődéséhez elengedhetetlen lenne felzárkóztatni őket, hogy újabb csapatok jöhessenek fel az első osztályba, izgalmasabbá téve ezzel a versengést.
“Ez az olló szinte csak nyílik. De azért kell a tőke, hogy edzőket hozzanak ide, amerikai edzőket, akik képzik a fiatalokat. Én látok törekvéseket. Látom azt, hogy egy-két csapatnál már amerikai edző irányít. De máshol azt érzem, hogy már ki kéne lépniük a komfortzónájukból, új kihívások elé kéne nézniük. Vidéken nehéz: rengetegen felköltöznek Pestre, nagyon sokan hagyják el a csapatukat, mert idejönnek dolgozni, tanulni. De minden elismerésem azoknak a vidéki csapatoknak, akik ki tudnak állítani egy alakulatot. Azok a pici lehetőségek kellenek nekik, amit a várostól kapnak. Az ilyesmit kell úgy visszaforgatni. A toborzás az, ami nagyon fontos, ezt nem lehet abbahagyni. Nem dőlhetsz hátra, hogy mennyi embert szereztél, mert arra kell gondolnod, hogy jövőre mennyit fogsz elveszíteni.”
Míg a vidéki csapatok létszámhiánnyal küszködnek, addig a fővárosban a pályáért kell küzdenie a csapatoknak. Az ország egyetlen szabványos amerikaifoci-pályája Székesfehérváron található. Arról kérdeztem Márkot, mennyi esélyét látja egy ilyen megépülésére Budapesten.
“Már az jó lenne, ha lenne pár olyan pálya, ahol dedikáltan tudnánk edzeni. Mert ez nagyon nagy szenvedés a budapesti csapatoknak. Én nem látok erre realitást. Túl drága az a terület, amit annyi minden másra is lehetne ebből a szempontból fordítani. Sok más sportág van, ami nagyon nagy százalékban használja a meglévő pályákat.”
Az amerikai futball az amatőr sportok közé tartozik. Az utóbbi pár évben elért fejlődés előre mutatja-e azt, hogy valamikor kilép ebből a kategóriából? Márk nem feltétlenül gondolja, hogy ez jót tenne a sportnak.
“Játékosként biztos, hogy nem fogunk megélni. De egy félprofi szintet elérhet. Már vannak külföldiek, akik kapnak pénzt vagy másban segítenek nekik a csapatok. Nem attól lesz feltétlenül jobb egy csapat, egy válogatott, egy ország focija, hogy rögtön fizetést kapnak a játékosok. Néha visszafelé is el tud sülni, mert onnantól kezdve azt veszti el az ember, hogy én nem a pénzért csinálom, hanem azért, mert szeretem. Nyilván a legjobb, ha pénzt is kapok azért, amit szeretek. De onnantól kezdve mindig egy picit más lesz.”
A páncél alatt
Az amerikai foci klubcsapatainak jóval kisebb szurkolótábora van, mint a válogatottnak. A bajnokikon az átlag nézőszám maximum pár száz fő körüli. Amikor a játékosoknak sikerül eljutniuk a HFL döntőbe vagy a válogatott meccseire aktív résztvevőként, 4-5 ezer néző előtt lépnek pályára. Márk elmesélte, milyen ennyi ember előtt játszani.
“Azt nem lehet szavakban kifejezni Óriási érzés volt. Az volt az a válasz, ami sokunknak kellett: ezért éri meg csinálni, ezért érte meg ennyi munkát beleadni, szabadidődet, barátságot, családot feláldozni. Ez olyan plusz, extra motivációt ad, hogy te úgy teljesíts, hogy a százból a száztíz százalékot ki tudd hozni magadból. Erre mindig büszkén fogok visszaemlékezni. Rendkívül büszke voltam mindenkire, aki ott csinálta mellettem. Mert látszódott az arcokon, hogy itt mi együtt küzdöttünk, de megértük ezt a pillanatot.”
Az ütések sokakat eltántoríthat, az amerikai focisták sokszor meg is kapják azt a kérdést, miért is jó ez.
“Itt tényleg fizikailag tapasztalható, hogy téged ütnek. Az első ütés vízválasztó. Ha az első ütésnél nem ijedsz meg, akkor nincsen gond. Én szeretem, ha megütnek, én akkor kapom el a ritmust. Persze, ezt nyilván a testem máshogy reagálta le húszévesen, mint most harmincegy évesen. Én huszon egy-két évesen belementem mindenbe és mindenkibe. Most már azért máshogy kezelem ezeket a dolgokat. Okosabban, megfontoltabban.”
Márk elmesélte az ő vízválasztó ütését. És a magyar amerikai futball szerencséjére ez sem tántorította el a folytatásról.
“Az első komoly ütésem, amire emlékszem, a Hurricanes első szezonjában, 2012-ben egy barátságos meccs első játékábann történt. Egy olyan játékot hívott az ellenfél, amelynél nem maradt elég blokkoló ember. Nem hittem el, hogy ez lesz. Akkorát vertek rám, hogy le is kellett jönnöm. A probléma az volt, hogy az ellenfél oldalvonala felé indultam el. Ott agyrázkódásom volt, az ezer százalék. A probléma az volt, hogy a cserém is lesérült később,ezért visszamentem. Végig apró csillagok voltak a szemem előtt. Most már nem engednének vissza, nem is akarnék így visszamenni.”
Az amerikai fociban, mint minden más sportban adódnak olyan szoros helyzetek, amikor nem szabad összeroppanni a teher alatt. Márkra irányítóként jóval nagyobb nyomás hárul, mint társaira, és ő pontosan ezt szerette meg ebben a pozícióban. Úgy gondolja, a pályán minden fejben dől el.
“Szerintem az a fontos, hogy ne gondold túl a dolgokat. Annyi egód kell legyen, hogy mikor felmész a pályára, tudd, hogy jobb vagy mint a másik. Ha érzik, hogy nem hiszel magadban, onnantól lőttek neked. Egy irányítón a nyomás mindig ott van, nem is szabad ezért komolyan venni és túlgondolni. Nagyon sok olyan szezon volt, amikor az volt, hogy a védelem nem volt elég jó mögöttünk és nyomás volt rajtunk, hogy harminc-negyven pontot szerezzünk. De átforgattuk arra, hogy ez nem nyomás, hanem előny, egyszerűen annyira jónak kell lenned, hogy ez ne legyen probléma.”
Az amerikai focisták egy zárt közösséget alkotnak, annak ellenére, hogy a sport világában itt találjuk meg a legkülönfélébb embereket mind a külső, mind a belső tulajdonságokat tekintve. Valami mégis összetartja őket. Márk pedig egy elég egyértelmű válasszal állt elő ezt tekintve.
“Az az egészben a nagyon jó, hogy teljesen mások vagyunk. A péktől elkezdve az informatikusokon át egészen a vegyészig rengeteg foglalkozást űző van a csapatban.. Messziről jövünk, mások vagyunk,de a foci a közös pont. Megtaláltunk valamit, amit szeretünk benne. Egy falember szeret fizikális lenni, felborítani a vele szemben álló embert. Az elkapó szeret gyors lenni, nagy játékokat csinálni. A közös az, hogy valami mindenkit elkapott és egy irányba terelt minket. De ezt így nehéz megfogni, ez maga a futball.”
A foci minden értelemben kiteszi Márk életét. A szabadidejében űzi ezt a sportot. Arról kérdeztem, hogy a munka és a futball mellett marad-e még ideje a kikapcsolódásra.
“Nekem a foci a hobbim. Úgy szoktam mondani, hogy ez a hobbim, de igazából ez az életem. A rendes foglalkozásomon kívül a közvetítések, Trash Talk és 4th&Long podcast mellett a maradék szabadidőmet a családommal igyekszem tölteni. Nagyon sok minden megváltozott, hogy nyáron apa lettem. Itt, ahogy a sportban is, azt az időt, amit elveszítesz, nem tudod visszahozni. Ez a párkapcsolatokra is igaz, de így meg pláne. Nem élheted le az életed úgy, hogy felnőtt a gyerek és nem láttál belőle semmit.”
Az amerikai foci, mint már említettük, egy olyan műfaj, mely rengeteg időt és energiát elvesz a családtagoktól, és nem mindenki tapasztalt megértést a részükről. De Márknak pozitív tapasztalatai vannak.
“Teljes mértékben támogatnak, ezért én nagyon hálás vagyok. A meccseimre igyekeznek mindig kijönni. Élvezik, szeretik a focit. A barátnőm tíz évvel ezelőtt az első meccsemen is ott volt, azóta, ha tud, jön. A legutóbbi válogatott meccsre már a gyerekkel jött kis zajvédő fülessel. Tudják, hogy ez nekem nagyon fontos. Enélkül én nem lennék teljesen ugyanaz az ember. Úgy építenek egy csomó dolgot, hogy ne ütközzön a versenynaptárba. Tőlük ez egy óriási elfogadás és rugalmasság.”
*Kiemelt kép: Radó Norbert*
Legfrissebb cikkeink
- Második olvasás #16 – Egy esély, hogy megszerezz mindent
- Hűtőházban készültek a Saints irányítói a Green Bay-i hidegre
- Myles Garrett a valaha volt legfiatalabb százados!
- Brock Bowers már 1000 yard felett, ezen a héten meglehet a rekord is
- A szezon eleje óta törött kézzel játszik Josh Allen
- Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- A Rams tovább menetel, megszakadt a Bills sorozata, a Lions kiütötte a Bearst
- Penix bemutatkozott, a Raiders bukta az 1/1-et, simán nyert a Bengals és a Colts
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
Legutóbbi hozzászólások
- Cseh Tibor on Őrülten jó meccsek Dallasban, Washingtonban, Seattle-ben és Carolinában
- katonadani on FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FaragoT on Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Cseh Tibor on A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
1. Nagyon jó érzés így az új év első napján a magyar fociról olvasni. :) Mint már máskor is jeleztem tartsátok meg-e jó szokásotokat gyakrabban is!
2. Márk nagyon jól látja a dolgokat. Annyi kiegészítés még hozzá, hogy a pályahiány vidéken is probléma. Győrben a Sharksnak játszótereken kellett edzenie a döntő előtt, a Crushers pedig 2 hétig nem kapott pályát az egyik alapszakasz mérkőzés előtt. Győrben egyébként van egy jól működő utánpótlás rendszer, jó edzőkkel, 100 fiatallal. A polgármester becsületesnek tűnik (“a becsületesen dolgozó Győrieket sérteném meg, ha a gurulós focistákat támogatnánk”) és még se kapnak annyi támogatást az önkormányzattól, hogy valahol edzhessenek. Idén költöznek Győrladamérba. Amíg nincs egy csapatnál egy jó önkormányzati kapcsolat addig nem lehet előrelépni. Székesfehérváron ez meg volt és ott nagyon komolyan elindultak a dolgok.
3. A jövő egyébként nem reménytelen. Idén elindul az ELF az európai profiliga. Egyelőre 8 csapattal. Ha oda pár éven belül be tud csatlakozni az Enthroners akkor szép jövő előtt állunk. Nagyon sokat dobna ha lenne egy hazai profi csapat.
4. Az NFL nézőket miért nem érdekli a hazai foci? Számomra ez egy fontos kérdés még, amit meg kell fejteni.
Az utolsóra: valószínűleg az az oka, mint a gurulósnál azon tény, hogy az ország 99%-a néz focit, de a magyar bajnokikat alig. A gyengébb minőség, a rosszabb körítés (nálam ez szokott a legnagyobb baj lenni at amatőr bajnokságoknál).
Nem tudom szokott e magyar meccseket adni a TV, de pl én nem is nagyon szoktam találkozni meccsekkel. De még nagyon hírekkel sem. Fogalmam sincs milyen ligák vannak, hol vannak csapatok. Persze ez az én saram is, mert én sem teszek bele túl sok energiát.
digisporton mennek a meccsek, az meg nincs mindenkinek
mondjuk pont annak, akinek most van arena4
sajnos amíg nincs benne a pénz, a marketing, addig nehéz lesz népszerűsíteni
Sajnos Tv-n egyáltalán nem szoktam már meccset nézni, csak Gamepassel (egyetem miatt ez volt a jó opció, egy csatornáért nem akartam TV-t beköttettni+nem is sokszor adták tavaly pl a Bills meccseit) szóval nekem ezek nagyon kimaradnak.
De egyébként igen, nincs nagy marketingje, de ez ördögi kör, mert nem igen lesz addig reklámja amíg nem lesz népszerű, de reklám nélkül meg ez nem fog megvalósulni :D
ha ez megnyugtat, nekem sincs TV előfizetésem, 1-2 csatorna heti pár óra nézéséért nem látom értelmét havi többezer forintot kifizetni, pont pár órája gondoltam bele, hogy mennyire lehúzás ez az egész rendszer. inkább előfizetek azokra a szolgáltatásokra, amik a hagyományos TVnél többet nyújtanak, még ha kicsit drágábbak is, és a foghyasztásomnak jobban megfelelőek.
a sponzorhoz meg annyit, hogy vagy kell találni egy tehetős embert és cégét, aki hajlandó beleölni a pénzt mintegy hobbiból, szeretetből, anélkül, hogy bármi megtérülést várna tőle (lásd: Team Ineos, bár ott egy kicsit nagyobb reklámfelületről van szó, mégha a megtérülés nem is volt cél)
Szerintem félre értik sokan, hogy a hazai közeg szereplői mit várnak. :) A legtöbben csak azt szeretnénk, hogy az önkormányzatok biztosítsanak arra lehetőséget, hogy a városban tudjon a csapat heti 3-3 utánpótlás és felnőtt edzéseket tartani, illetve, hogy az évi 3-4 hazai mérkőzéshez legyen egy olyan pálya ahol van WC, meg egy kisebb lelátó. Ehhez nem szponzor kell, csak becsületes politikai vezetők akik foglalkoznak az ilyen ügyekkel és próbálnak megoldást találni.
“becsületes politikai vezetők”
Lefordíthatatlan szójáték.
“Ehhez nem szponzor kell, csak becsületes politikai vezetők akik foglalkoznak az ilyen ügyekkel és próbálnak megoldást találni.”
Egy dolgot ne felejts el: borzasztóan sok sportág versenyez egymással az önkormányzati támogatásért. Ennek a nagy része teljesen amatőr sportág, országos szinten is max. párezer sportolóval, néhány tíz komolyan vehető klubbal. Azaz pont, mint az amerikai foci. Egyszerűen nem csak a becsületes politikai vezetés kérdése az, hogy az egyébként véges önkormányzati erőforrásokból (ebbe értem a pénzt és az infrastruktúrát -> sportpályát is) kinek jut. Mert igen, a pingpongos is akar termet, a teniszező téli fűtött sátrat a pálya felé, a kalapácsvető dobókört, a vívó pástot, stb. És ezek a sportágak egytől egyig életképtelenek állami támogatás vagy szponzor nélkül. És mindegyiknek van amúgy létjogosultsága. Na most akkor ebbe a képbe jön be az amerikai foci, aminek egyrészt se hagyománya nincs itthon, se tömegbázisa, komolyabb nemzetközi sikert sem lehet benne elérni, és ráadásul teljesen újra kell gondolni miatta egy sportlétesítményt (vonalazás, kapu, stb.). Lássuk be, ez nem jó kiinduló helyzet, és innentől nem az önkori becsületességén múlik a dolog.
A szponzorokban nagyobb potenciált látok. Sokkal nagyobbat. Csak hát ahhoz sok munka, kapcsolati tőkeépítés, meggyőzőerő kell, és nem lehet a politikusokra mutogatni, hogy miért nem segítenek már.
” És mindegyiknek van amúgy létjogosultsága”
1.Ezt rosszul látod. Ezek a sportágak 100 éve léteznek itthon. Ha képtelenek voltak eljutni egy minimális szintre ennyi idő alatt akkor mégis nekik miért lenne ugyanolyan létjogosultsága?
2. Az meg nagyon is becsületes politikai vezetők kérdése, hogy a pénzt mire adják. A gond az, hogy rohadtul nem az amatőr/utánpótlás sportra adják. Ha már szombathelyi vagy akkor pontosan tudod, hogy a vízilabda csapat mennyire hidegen hagy mindenkit. Ehhez képest 20M-t kaptak. De mondhatnám a Haladásnak a foci, röpi vagy kézicsapatát. Nem arra adják a több 10M-kat, hogy az utánpótlás fejlődjön, hanem arra, hogy a felnőtt csapatnak legyenek minél jobb játékosai. Bármelyik polgármester mondhatná, hogy na álljunk meg ne erre szórjuk ki a pénzt, de egyik se teszi. Ezt továbbra is tartom, hogy becsületesség kérdése. A 19-es döntőre mindkét jelölt boldogban kijött, hogy szerepeljenek, ígérgessenek minden jót……..
3. A szponzorokkal az a baj, hogy addig fizetnek amíg érdekük fűződik hozzá. Ha egy önkormányzati segítséggel eljut valameddig egy csapat lásd az Enthroners, akkor vezetés változás esetén se valószínű, hogy hirtelen elvennék a támogatásokat.
1. Ne haragudj, de ez egyszerűen marhaság. Csak azért, mert egy sportág piaci alapon nem képes eltartani magát, nem jelenti azt, hogy el kellene venni az önkormányzati támogatást, és egy másik piaci alapon idehaza életképtelen sportágnak adni azt. Itthon egy kajak-kenunak, vívásnak, dobóatlétikának egyszerűen nagyobb a presztízse.
2. Épp Szombathelyen zárták el tavaly a pénzcsapot a focicsapatnak, ami emiatt csődközeli állapotba is került, ez is nagyon mellément sajnos. Ezzel együtt a támogatás elég jelentős része megy mindenhol az up-sportra (csak példaként: a Hali felnőttcsapatában a város csak kisebbségi tulajdonos, az up-nevelő egyesületben ellenben egyedüli).
3. Lásd a fenti példát: a Haladástól az ellenzéki választási siker után hirtelen elvették. Egy szponzor (bár ebben az esetben szerintem a mecénás jobb kifejezés, mert konkrét piaci előnyt nem fog senki szerezni az amerikai foci jelentős támogatásából) ha elkötelezett, akkor elég biztos pénzt jelent hosszú időn át, szemben pl. az önkormányzati pályázatokkal.
1. Nem érted a lényeget. Az amerikai-fociról nem jelentheted ki, hogy életképtelen piaci alapon. Igen 2-300 néző van csak jelenleg, ami kevés és nem jó a játékszínvonala. De ez a színvonal úgy jön össze, hogy a maximális edzés lehetőség (egy két helyen az országban) az, hogy 15 éves kortól kezdve heti 3-at lehet csak edzeni és van talán egy-egy támadó és védő edző. Mérkőzés lehetőség meg 4-5 van egy szezonban. Ha biztosítanák azt, hogy minden vidéki csapat a saját városban tud edzeni heti 5-öt, 4 szakember vezeti azokat és van annyi csapat. hogy 8-10 mérkőzést is lehet játszani és a színvonal emelkedés ellenére se nő a nézőszám, akkor igen kijelenthető, hogy nem életképes. A felsorolt sportágaidnak már meg vannak ezek a lehetőségei. Nem kell feltétlenül tőlük elvenni, bár szerintem nem izgatna senkit, ha például Szhelyen 10 évente nem jön ki tehetséges dobóatléta, aki aztán doppingol, alkesz lesz és postást fojtogat.
2. Komolyan hihetetlen, hogy miket állítasz. :) Nem tudom, hogy ez szándékos-e, de ha igen, akkor én befejeztem veled a diskurzust. A Haladás azért került csőd közeli állapotba, mert felelőtlenül gazdálkodott. Igazolták a bolgár “csodacsatárt” miközben várták, hogy valamelyik politikus intéz egy Switelskyhez hasonló névadó szponzori támogatást. Az önkormányzat 19-ben 150M-t adott nekik mondván, hogy a 20-ra és 21-re szánt 50M-t előre kapják meg. Megjegyzem még az idei évben is szerepel 30M-s támogatás a mérkőzések rendezésére. Egyébként a Viktória is így kapott 20M-t, hogy az idei évre szánt 10M-t előre hozták, érdekes módon idén is adtak egy 7M-t nekik. Hiába van polgármester váltás valójában rohadtul nem változik semmi se pozitív irányba…….
“csak becsületes politikai vezetők”
figyejjé má arra, hol élsz
1.Szerintem egy mérkőzés eseménye a fb-on minden helyi lakosnak megjelenik azáltal, hogy egy ismerős megosztja, lájkolja, jelzi, hogy részt vesz rajta. (Nyilván Pest kivétel ebből a szempontból.) A kérdés az, hogy miért van az NFL imádathoz képest olyan elképzelés a legtöbb emberben a hazai fociról, hogy mindenki csak középső futást hív és egymásnak fut mindenki izomból :)
2. Nekem azért is fájó a dolog, mert a HFL színvonala már tényleg megüti a nézhetőség szintjét. A Bencsics vezette offense kifejezetten szép passzjátékkal operál. Ráadásul a tavaszi-nyári időszakban amikor nincs NFL akkor kifejezetten kiéhezettek lennének az emberek a focira. :)
Ugye ez a nézhetőség relatív. Ha elkötelezett amerikai foci-nerd az ember, akkor igen, tudja élvezni, hogy szakmailag egy passzjáték milyen klassz. Ha csak egy átlag sportszeretőt veszünk, akkor az tizedannyira sem érti a játékot, sokkal inkább a körülmények, a hangulat, a közvetítés színvonala, a sztárokkal foglalkozás, stb. ragadja meg. És lehet szakmailag bármennyire klassz itthon egy passzjáték, gyakorlatilag minden más hiányzik, ami miatt a legtöbb ember követi az NFL-t.
Lehet megüti a szintet,viszont normális kameramunkát elég kevés meccsközvetítésen láttam.
Rá kell beszélni a főnit és rögtön lesz pénz. Nem lesz könnyű, mert egyrészt ő, mint büszkélkedni szokott, “fodbalokos”, ami jónak tűnik, de sajnos a gurulósra vonatkozik, szóval a szabályokat az életben nem értené meg. Másrészt meg át is kellene nevezni a sportágat Tojásfutballra, hogy ne keverjék a rugdosós focival. Sőt, nyilván “amerikai” sem maradhatna, mivel az Soros, tehát amerikaifoci helyett lenne Nemzethy Magyar Tojáslabda Cipelés.
De ha sikerülne, már indulhatna is a bajnokságunk, élén a Felcsút Butchers (M&M), ahol Aaron Rodgers irányítana és Belichick ülne a kispadon. A tojáslabda úgy is szépen illik a hagyományainkba, emiatt Húsvétkor lenne a Magyar Bowl, az Ópusztaszeren erre a célra létrehozott superdome-ban.
Itt a legjobb rúgónak járó trófea, labda+kicking tee, amit az első szezonban Justin Tucker (szintén Felcsút Butchers) szerez meg:
Felcsút Butchers, hahahaha, imádom :D
“Brédi Tamás kispestre tart!”
Ó, Tombritás Brédi,
Újra a régi…
: DDDDDDDDDDDDDDDDDD
Én egy időben nagyon próbálkoztam személyes meccsre-járással, de nagyon szarok voltak a viszonyok. Az amcsi focihoz legalább minimális tribün kellene, mert a játékosokkal egy szintben állva abszolute semmit nem látsz, ehhez képest gyakran pályát sem tudtak kikunyerálni. Másrészt képtelenség volt információt találni, hogy ki hol és mikor játszik (akár egy városon belül is), lesz-e meccs, stb. Volt, hogy 2 napig kutattunk az interneten és a végén nem mentünk sehova, mert semmit, de semmit konkrétumot nem találtunk. Azóta biztos van fejlődés (akkor még a szövetségnek sem volt értékelhető weboldala), de valahogy elment a kedvünk. :(
Szerintem is egyszerűen annyi van amögött, hogy az egyszeri NFL-rajongó nem néz magyar meccset, hogy ég és föld a kettő közti különbség mind színvonalban, mind körítésben. Kb. mintha az lenne a kérdés, hogy egy Manchester United vagy Liverpool-szurkoló miért nem jár ki a megye kettes focimeccsre, hiszen az is ugyanúgy foci. Az NFL és a HFL között nagyságrendileg ekkora a különbség, mind körítésben, mind színvonalban, még ha ez fájó is, és lehet, hogy valaki csúnyán néz rám emiatt. Ez itthon egy hobbi, egy rétegsport. Szombathelyiként az otthoni példát tudom hozni: van a városban egy NB2-es focicsapat 3000+ (esetenként 7-8 ezer) nézővel, egy remek NB1-es kosárcsapat 3000+ nézővel, plusz egy NB1-es kézicsapat és egy NB1-es futsal élcsapat. Ráadásul mind a négy hazai szinten impozáns, gyönyörű stadionban/arénában játszik. Innentől aki sportot akar nézni (mert amúgy szerintem a legtöbbünk nem csak egy, hanem min. 2-3 sportágat követ), az nem egy lepukkant, lelátó nélküli pályára megy ki, hogy két amatőr sportolókból álló csapatot nézzen, csak azért, mert amúgy egy Packers at Vikings meccs lázba hozza. És ez amúgy jól is van így, egyszerűen nincs azon a színvonalon a sportág itthon (sportolói bázis, edzéslehetőség, szervezetek profizmusa, marketing, körülmények, stb.), hogy a szurkolók tömeges bevonzása lehessen a célja. Nézőként a profi, magas színvonalú sport az érdekes, azt nem lehet elvárni, hogy egyébként heti 2-4-et edző amatőr sportolókért tömegek bolonduljanak. A körítés pedig ennek megfelelő.
A tavalyi szezonban rendszeresen néztem HFL-t, így hozzá tudok fűzni néhány gondolatot. Engem érdekelne a hazai bajnokság, ha lenne 8-10 állandó csapat, logókkal, identitásokkal, vidéki városokkal, rendes alapszakasszal (mondjuk 8 meccs már izgalmas lenne), normális playoffal. De ez egyrészt nincs így, sok csapatnál év elején dől el, egyáltalán el tudnak-e indulni, másrészt médiaélmény szempontjából még óriási lemaradás van. Csak a digi közvetíti, ami nem gond, rengeteg meccset feltesznek a netre, így utólag is meg lehet őket nézni, a probléma inkább az, hogy nincs meg a köré épült médiastruktúra.
1. Kezdjük ott, hogy rengeteg pályán egy kamera van amiről a játékokat mutatják, legtöbbször a felezővonalnál. Egy goal-line szituációt nem tudsz normálisan látni, mert a félpályáról mutatják, ez óriásit vesz el az élményből, egyszerűen muszáj lenne a nézőnek jól látnia, hogy a pályán mi történik.
2. A kommentálás úgy, ahogy rendben van, de ezen kívül, nincs egy team, ami a csapatok statisztikáival foglalkozna. Nem tudunk meg egy csapatról sok mindent, pedig érdekelne, hogy milyen játékokat hívnak, abban mennyire hatékonyak, hogy melyik elkapónak hány yardja van a szezon azon pontján vagy hogy a védelmük mennyit emberezik. De nem csak általában, meccs közben sem derül ki sok. A statisztikai lapot egyszer, a meccs szünetében megmutatják (ott is csak 3 játékost csapatonként) és ennyi. Óriásit dobna a közvetítés élményén, ha meccs közben kiírnák a képernyőre, hogy x elkapónak hány elkapásból mennyi yardja van, az QB statisztikáit és a többi. Ezáltal sokkal jobban megismerném a magyar játékosokat is. Arról már nem beszélve, ha ezek a statisztikák elérhetőek lennének szezon közben a szövetség honlapján, látnám, hogy melyik DE-nek van a legtöbb tackleje, sackje, melyik CB-nek a legtöbb leütött passza, az óriási lenne.
3. Mivel a statisztikák nincsenek, ill. nem kellő részletességgel vannak vezetve, ezáltal a beszélgetések, interjúk nem is a sport szakmai részéről szólnak. Nem arról szólnak az interjúk, hogy miért futtok annyit, ha nem megy, vagy ha nincs pass rush fogtok-e többet blitzelni. Ehelyett: mit vársz a meccstől? Kemény volt a meccs? Jól sikerült a felkészülés? Ilyen és ehhez hasonló teljesen érdektelen és értelmetlen meccs eleji/utáni interjúk szoktak lenni, a hozzájuk tartozó sablonos válaszokkal, sokszor nulla szakmai tartalommal.
A sportág népszerűsítéséhez több fronton össze kéne fogni, kellene egy (ön)kormányzati szándék, nonszensz, hogy a csapatoknak edzeni sincs pályájuk, nemhogy szabványos, vonalazott pályák villákkal ellátva. Másrészt, a már említett médiahiányosságok kiküszöbölése. Ha erre lenne szándék, pályákkal, esetleg pluszban megtámogatva a csapatokat némi felszereléssel, ha lennének a szövetségtől lehívható pénzek külföldi edzőkhöz, importokhoz, akkor 2-3 éven belül lehetne egy 12 csapatos, kelet-nyugat felosztású, normális bajnokságot csinálni. A kiépült rendszer már sokkal több figyelmet kapna.
Ja, és a “gurulós focinak” van neve egyébként, labdarúgásnak hívják.
tehát mindenre a pénz a megoldás. Csak így lesz több kamera egy nem tévés meccsen, hiszen egyrészt eszközt, másrészt emberei erőforrást igényel. Csak így lesznek statisztikák, hiszen ehhez megint csak emberi erőforrás kell.
A statokról elég pontos képet tudok adni, hiszen a tévés és a szövetségi részbe is belelátok. Tavaly mi vettük át a hivatalos statisztikák készítésének feladatát, de az egy évvel korábbi feltöltési rendszer nem működött rendesen (összekeverte a játékosokat), és ezt ismét csak pénz és erőforrások hiányában nem tudták szezon közben orvosolni. Utólag felkerült minden egyébként, most is vissza lehet nézni, remélhetőleg idén már nem lesz ebből probléma és akkor minden forduló után lesznek rendes statok. Élő statokat meg tapasztalatból tudom mondani, hogy szinte lehetetlen menedzselni. Mármint persze ha több ember lenne rá, akkor ezt is lehetne jobban csinálni. A tévés meccseken csináltam én korábban, aztán Bálint is (mindketten ingyen és bérmentve), és a támadóstatokat éppen fel tudtuk vinni az excelbe a következő play indítása előtt nagy rohanások közepette (no huddle / up tempo esetén extrán nehéz feladat). Ezt még kiírni grafikára, megfelelő időben kitenni képernyőre stb még plusz idő, de így félidőre és meccs végére legalább volt statisztika, ami szerintem már elég nagy előrelépés. Ha valaki kifizeti 3-4 ember munkabérét plusz a felszerelést amivel lehet csinálni az inserteket és kitolni a képernyőre, akkor persze ez is működhetne, de azért lássuk be, ez a prioritási listán elég hátul van.
Gondoltam, hogy ti csináljátok (és azt is, hogy nem kaptok érte pénzt). Kellene pénz, de nem kell nagy dolgokra gondolni, csupán annyi kellene, hogy a szövetségnek (mint más sportágaknak) lenne egy éves kerete, amiből gazdálkodni tud. Nem mondok sokat, legyen ez évi 10 millió ft. Ebből több csapat pályabérleti díját, néhány edző fizetését és a stat team munkáját fedezni lehetne. Ennél nagyobb összegnél pedig már felszereléssel, vagy akár a játékosok (először akár csak a válogatott kerettagok) félprofi státuszba helyezésével is lehetne élni, pl. egy hónapban bizonyos számú edzés látogatása esetén kapnának némi pénzt. Tekintve, hogy a Felcsút éves költségvetése 3.5 milliárd ft, ez a 10 millió a kormánynak szó szerint uzsonnapénz lenne. Csak sajnos, ahogy a többiek is taglalták, ennyire nincs lobbiereje a sportágnak. A Sportminisztérium pedig a digivel is együttműködhetne annak érdekében, hogy megfelelő színvonalú legyen a közvetítés. A digi azért elég sokat beleölt már ebbe, csinálják a heti HFL futballmagazint, az első és 10-et, ill. van podcast is. Gondolom azért vették meg a jogot, mert akarnak ezzel kezdeni valamit, de nem egyszerű úgy, hogy mindent nekik kell csinálniuk. Így is dícséretes, hogy a TV-s meccseken van pl. challenge lehetőség. De a digi egyedül ehhez kevés (főleg ha nincs goal-line kamera).
PATREONT A HFLNEK!!!!
A kormányt szimplán nem érdekli az ilyen, mert nem értenek hozzá. Nem tudom, hogy milyen olimpiai sportággal lehet éves rendszerességgel megtölteni egy 5000 főt befogadó stadiont, mert talán a vízilabdában látok ekkora erőt, a nyilvánvaló kézi/kosáron kívül, de a többi sportágnál nyilván profitábilisabb lenne már akár rövid távon is, csak kishazánkban úgy tűnik, a sport piaci alapon levő megtérülése nem igazán téma sehol sem, a probléma pedig leginkább ebben gyökerezik meglátásom szerint.
A Digi által szolgáltatott jó dolgokat pedig nagyon úgy tűnik, a hivatalos szervek nem kedvelik, nyilván nem tudnának annyi pénzt lenyúlni, úgy meg minek csinálni.
“A kormányt szimplán nem érdekli az ilyen, mert nem értenek hozzá.”
Nem,szimplán arról van szó hogy az amerikaifoci nem az a kategória ahol a profi munka látszatja mögött ellehet lopni a pénzt.Nem véletlen hogy a protestáns amerika rühelli a labdarúgást. Az amerikaifociban centre letudod osztani hogy mi és ki éri meg és fordítva.A labdarúgásnál meg ugye jönnek az olyan faszságok hogy”szerethető csapat”,”nem vagyok formában”,”mi érdemeltük volna a győzelmet”.
Szóval persze hogy nem az amerikaifocit nyomja a kormány,mikor itt egy sport aminél senki se kérdi meg hogy ez miért kerül ennyibe.
én nem szeretek ennyire egyenesen fogalmazni, mert jön a fekete Volga, mint Hong Kongban
Én vezetem a volgát.
” Tekintve, hogy a Felcsút éves költségvetése 3.5 milliárd ft, ez a 10 millió a kormánynak szó szerint uzsonnapénz lenne.”
Uzsonna SE.
Megvettek egy koszovói gyereket 2017-ben 1 millió EURÓ-ért,2019 ősze óta az NB3-as csapatukban játszatják havi 25k euróért…
Erre mondják, hogy bust mi? A lényeg, hogy több, mint egy évtizednyi pénzégetés után tavaly végre sikerült megcsípni a 3. helyet a mennyei I-ben, hogy aztán az első El-meccsen simán ki is essenek. Worth it.
1.Szerintem az eladhatóság kérdését nagyon jól leírtad. Ezzel nagyon egyet tudok érteni.
2. A csapatok létszámáról röviden: Rövidtávon a 2 pesti (Wolves, Cowbells) a Sharks, az Enthroners és a Steelers HFL érdemes csapat. Utóbbi egyébként csak az ukrán légiósokkal kiegészülve üti meg a szintet. Szombathely, Eger, Dunaújváros, Debrecen, Nyíregyháza csak rövid távon pár szezont képes játszani, utána kb bele is rokkan a jelenlegi működésük alapján. Ha az idei évtől kezdve mindegyik képes lesz úgy működni, hogy képes évente 10-15 18 évnél fiatalabb játékost toborozni és azokkal foglalkozni, akkor egy 7-8 év múlva eljutnak arra a szintre, hogy a HFL-ben bátran elindulhassanak.
3. A 2-es pontban felvázolt dolgok nyilván pénz kérdése, de még hirtelen jött támogatással se lesz képes ennél rövidebb idő alatt bármelyik vidéki csapat HFL szintre jutni.
“Ha az idei évtől kezdve mindegyik képes lesz úgy működni, hogy képes évente 10-15 18 évnél fiatalabb játékost toborozni és azokkal foglalkozni, akkor egy 7-8 év múlva eljutnak arra a szintre, hogy a HFL-ben bátran elindulhassanak.”
Sztem ez azért erős túlzás. 45-50 emberrel már neki lehet futni egy szezonnak, ha a ST-be mindenki besegít. Nyílván a sérülésekkel nehéz számolni. Lehet, hogy ehhez masszív UP kell – Bencsics is ezt mondja – de akkor nem kell 7-8 év ahhoz, hogy elindulj az első osztályban. A Steelershöz: nekem semmi bajom azzal, ha valaki légiósokat foglalkoztat, sőt sok esetben fizikálisabbak is a magyaroknál, ami minőségi javulást jelent. Ha egy csapatnak vannak hiányposztjai, nyugodtan töltsék fel szerb, ukrán, amerikai légiósokkal, míg ki nem jön az UP.
Arról nem is beszélve, ha lenne egy normális bajnokság, ahhoz több szomszédos ország csapata csatlakoz(hat)na, ahogy teszi ezt most a Kijev, ahogy tette korábban a Pozsony, ami szintén csak izgalmasabbá tenné. Igazából rengeteg dolgot lehetne itt tenni, a szándék az, ami hiányzik.
Nagyon jól látod szerintem, egy megjegyzés a végső konklúzióhoz: a szándék alapvetően azért hiányzik, mert nincs megfinanszírozva, ahogyan azt Bencsics is mondja az interjúban. Hobbiból, család, munka, stb. mellett csinálva véges az, hogy mennyi energiát tud valaki ennek a szervezésére, koordinálására fordítani. Ebbe bele kellene állnia a szövetségnek, forrást allokálni rá, ha valódi fejlődést szeretnének.
1. Sajnos nem túlzás. A HFL-be szerintem az a beugró, hogy legyen 21-30 év között 30 játékosod, aki már 18 éves kor előtt elkezdett játszani és heti 3 edzésen évek óta részt vesz. Ugye ez azt jelenti, hogy egy évjáratból 3 játékos kell átlagosan aki nagyon szereti csinálni. Ez nem egyszerű, mert sokan csak hobbiként csinálják, sokan lemorzsolódnak a sérülés miatt, valaki Pestre megy, valakinek olyan a munkája stb. De a 3 az tartható. Az idén 18 éves játékosok 7 év múlva lennének 25 évesek, amire mondható, hogy kezdő lehet. Tehát így a HFL keretben 21 éves korig bezárólag (ez alatt szerintem tényleg csak nagyon kivételes tehetségeket lehet felküldeni a pályára) lesznek 15-en és talán a 25+-os korosztályból is megmaradtak még 20-an akik már tapasztaltak és még bírják fizikailag. Egy stabil kezdőt ebből ki lehet állítani, komolyabb rotációt már nem igazán. De szerintem helyt lehet állni egy ilyen csapattal.
2. Nekem nincs bajom alapvetően a Steelers (illetve korábban a Nyíregyháza Tigers) működésével. Ha az ukránokra is építve stabil HFL csapat tudnak lenni évekig az jó dolog a ligának. Ugye a Nyíregyháza sajnos csak egy évig bírta így. Szerintem az a fontos, hogy minden csapat hosszútávban gondolkozzon és ne az legyen amit te is írtál, hogy nem tudni ki nevez be. Ez hiányzik inkább nem a szándék. A rövidtávú, közeli célokat szerintem mindenki hajszolja lelkesen. :)
“A HFL-be szerintem az a beugró, hogy legyen 21-30 év között 30 játékosod, aki már 18 éves kor előtt elkezdett játszani és heti 3 edzésen évek óta részt vesz.”
Ja, hogy ha ilyen kikötések vannak, akkor érthető, hogy küszködnek a csapatok. Mi az hogy, aki már 18 éves kora előtt elkezdett játszani? És akinek 23 évesen jött meg a kedve hozzá, az nem számít bele? Ez egy teljesen értelmetlen szabályozás így, ebben a formában, ezzel csak megnehezítik a csapatok dolgát, akik lehet pont emiatt esnek el a HFL-ben való indulás lehetőségétől. Pont egy sportágban, amely létszámhiánnyal küzd. Mi a cél, hogy a játékosok többsége még véletlenül se az első osztályban focizzon?
“Az idén 18 éves játékosok 7 év múlva lennének 25 évesek, amire mondható, hogy kezdő lehet.”
Ne szórakozzunk már, oké legyen mindenhol U21-es csapat ha erre lehetőség van, de egy 22 évest azért már fel lehet küldeni a pályára, akkora szintet itt nem kell megugrani. Ha a szövetségnek fontos a fiatalítás, akkor lehet erre kvótát hozni, de azt kikötni, hogy már x ideje focizzon is az illető, már őrültség. Újra kellene gombolni ezt a kabátot a szövetségnél.
Valószínű félreérthető voltam, de amikor a szándék hiányáról írtam nem a játékosokra gondoltam. Pont, hogy ők teszik a legtöbbet ebbe bele. Én a szövetségi-minisztériumi- kormányzati szintre értettem, hiszen ezen szereplők azok, akik a legtöbbet tudnák tenni. Azért Bencsics interjújából is kiderült, hogy a szövetség sem működött eddig megfelelően.
1.Úgy látszik nagyon félre érthető voltam. :D Ezek nem szövetségi szabályok, hanem az én elméleti elképzeléseim, hogy milyen játékos állomány szükséges a HFL-hez. :)
2. Nyilván függ a sportági múlttól/tehetségtől, de aki 23 évesen kezdi el a focit abból csak nagyon nagy szorgalommal lehet HFL szintű játékos 3-4 év múlva. Ha érdekel miért gondolom így kifejtem egy következő hozzászólásban.
3. Ha valaki 18 évesen elkezdi és teszi bele a munkát az 22 évesen pályára küldhető. Nyilván pozíciótól is függ, hogy mennyire lehet jó, de RB/LB-n kívül azért nem igazán lehet ilyen fiatalon stabil kezdő szintet megütni. Az elméleti példámban azért írtam a 25 évet, mert akkor lehet valaki igazán jó kezdőjátékos a csapatban. Amelyik csapatban 22 évesek a biztos kezdők azok azért nem lesznek jó csapatok. De persze ez csapatfüggő, lehet valamelyik bevállalja ezt a szerepet, hogy a fiatal fejlesztése az első nem a siker.
4. A minisztériumnak és kormányzatnak sajnos nem érdeke a foci fejlődése. A szövetségnek az és bármennyire gondolják sokan, hogy nem tesznek érte az egyik Hungarian Bowl-on pl. a Grátz Vili és Boda Gábor voltak a feleségeikkel a jegyszedők, hogy ne kelljen kiadni rendezvényszervezőknek a döntő rendezését és nyereséges tudjon lenni.
Akkor mit fárasztasz, baszki.