ACL, MCL, PCL – betűkombinációk, amelyeket látva minden játékos, szurkoló és edző gyomra görcsbe rándul. Dr. Berkes István professzor segítségével utánajártunk, hogy pontosan mit is jelent egy ACL- vagy MCL-sérülés, mire kell figyelni a rehabilitáció során, illetve milyen eséllyel térhetnek vissza a játékosok a korábbi teljesítményük szintjére.
Dr. Berkes István professzor ortopéd sebész, sportorvos. A Magyar Olimpiai Bizottság elnökségének a tagja volt több mint tíz éven keresztül. Számos olimpiai-, világ- és Európa-bajnok sérülését gyógyította meg eddigi pályafutása alatt és a mai napig aktívan praktizál. Munkásságát számos díjjal jutalmazták, többek között a Nemzeti Sportszövetség díját, valamint a NOB Pierre de Coubertin díját is megkapta. 2020-ban a Testnevelési Egyetem, 2021-ben pedig a Semmelweis Egyetem professor emeritus címet adományozott neki.
Az amerikai futballban előforduló sérülések nagyjából 20-30 százaléka a térdet érinti. Amikor ACL- vagy MCL-szakadásról hallunk, borítékolható, hogy az a játékos szezonjának végét jelenti: idén már emiatt veszítettük többek között az elit futó Nick Chubbot, a top corner Trevon Diggset vagy a kiváló linebacker Matt Milanót. A legutóbb pedig a Lions védője, Emmanuel Moseley járt nagyon szerencsétlenül: az ötödik fordulóban pontosan egy év kihagyás után tért vissza a pályára egy ACL-szakadás után, hogy aztán két snap után megint elszakítsa az ACL-ét (csak a másik lábában). De mi is pontosan az ACL, az MCL és a többi -CL, vagy épp a meniszkusz?
Mindenki rémálma
A térdsérülésekkel kapcsolatban felkerestük Berkes István professzort, aki segített jobb rálátást adni a témára.
“Az ACL, vagy magyar nyelvterületen LCA a ligamentum cruciatum anterius kifejezés rövidítése és a térdben található elülső keresztszalagot jelöli. Ez az egyike a térdben található négy szalagnak, melyek a térd stabilitásáért felelnek.”
Az angol kifejezéseknél maradva (hisz a riportokban leginkább erről olvashatunk), ez a négy szalag az ACL, a PCL, az LCL és az MCL. Ezekbe a rövidítésekbe könnyen bele lehet zavarodni, így nézzük, pontosan mit is jelölnek:
- ACL, azaz anterior cruciate ligament (elülső keresztszalag): A combcsontot és a sípcsontot köti össze a térdben, megakadályozza a sípcsont előrefelé történő túlzott elmozdulását és a térd kifordulását.
- PCL, azaz posterior cruciate ligament (hátsó keresztszalag): Szintén a comb- és sípcsontot köti össze a térdben, a sípcsont hátrafele történő mozgását akadályozza.
- LCL, azaz lateral collateral ligament (külső oldalszalag): A combcsontot és a szárkapocscsontot köti össze a térd külső oldalán.
- MCL, azaz medial collateral ligament (belső oldalszalag): A combcsontot és a sípcsontot köti össze a térd belső oldalán.
- Illetve érdemes megemlíteni még a meniszkuszt (gyűrűporcok), ami a comb- és lábszárcsont találkozásánál, a térdízületen belül elhelyezkedő két, rostos porcból álló képződmény. Azért felel, hogy a térdnek stabilitást adjon és hogy elnyelje a térdízületet érő mechanikai sokkokat.
Az NFL-játékosoknál leggyakrabban az ACL-, MCL- és meniszkusz-sérülés jellemző, míg általában száz ACL-szakadásra jut egy PCL-szakadás, tehát utóbbi viszonylag ritka. A legjellemzőbb az ACL-sérülés, 2010 óta évente átlagosan kb. 40 játékos elülső keretszalagja sérül meg.
“A rögzített talp mellett történő kitámasztásnál a kissé hajlított térd befelé billen, a testsúly így a némileg kicsavarodott térdre terhelődik, ami túlterhelheti az elülső keresztszalagot. Az amerikai futballban a gyakori és éles irányváltások miatt ez a szituáció gyakran megtörténik, és bizonyos esetekben sérüléseket okoz, nem is kell hozzá testi kontakt. Persze az ACL úgy is megsérülhet, hogy a térd egy erős ütést kap elölről és a szalag túlfeszül, de az elülső keresztszalag legtöbbször nem kontaktból eredően sérül meg.”
– magyarázta a professzor, aki kiemelte, hogy az amerikai futball játékosoknál az ACL-szakadás szinte minden esetben műtétet jelent. A NFL-játékosok térde ugyanis folyamatosan és kiemelten terhelve van, az elülső keresztszalag pedig operáció nélkül nem képes meggyógyulni. Ha pedig valaki nem teljesen egészséges ACL- vagy más szalaggal játszik, az idővel nemcsak, hogy növeli az újrasérülés esélyét, de a térd többi részét is súlyosan károsíthatja.

Legfrissebb cikkeink
- A leggyengébb láncszem – NFC South 2025
- Triple Coverage #608 – Super Bowl, rájátszás, purgatórium vagy újjáépülés? – AFC
- Nem holdoutol a Chiefs franchise tagelt guardja
- A Texans nem tud lemondani Tytus Howardról
- Hosszabbított az Aaron Rodgerst kritizáló védőjével a Steelers
- A Patriots a draftról építkezve nyert Super Bowlt, a Chiefsnek mindenhogy sikerült
- George Kittle: Túl keveset keresnek a tight endek
- Eliltás vár Jordan Addisonra
- A leggyengébb láncszem – AFC East 2025
- Chuba Hubbard: A cél idén, hogy bajnokok legyünk!
- Veretlenül lett a 2025-ös Veolia HFL alapszakaszának legjobbja a Győr Sharks!
- Tua még gyorsabban akar szabadulni a labdától
- ELF: Berlinben is kikapott az Enthroners
- Újra egyeztet a Bengals és Trey Hendrickson
- A 49ersnél nincs még vége a sérüléseknek – két kezdő is kihagyhatja a szezon elejét
Legutóbbi hozzászólások
- atis123juve on A Patriots a draftról építkezve nyert Super Bowlt, a Chiefsnek mindenhogy sikerült
- Zotya on A leggyengébb láncszem – AFC East 2025
- katonadani on A Broncos kerete maradt egyben a leginkább, a Jetsé fordult fel a legjobban
- Csakeztne on Chuba Hubbard: A cél idén, hogy bajnokok legyünk!
- Cseh Tibor on A Broncos kerete maradt egyben a leginkább, a Jetsé fordult fel a legjobban
- Cseh Tibor on A leggyengébb láncszem – NFC West 2025
- Kopi3.14 on Tua még gyorsabban akar szabadulni a labdától
- Kopi3.14 on Tua még gyorsabban akar szabadulni a labdától
A feleségem térdét is Berkes doki operálta,bár akkor még egy térdműtét szinte biztosan egy sportpályafutás végét jelentette.