Minden ami NFL

Az évezred legjobb és legrosszabb Super Bowljai

A Patriots-Eagles Super Bowl lesz a 18. ebben az évezredben, már amennyiben a 2000 január végi Rams-Titans döntőt is ideszámítjuk. Rangsoroltuk valamennyit, kizárólag a mérkőzés élvezeti értéke számított (a tavalyi cikkünk frissített változata).

sap

18. Super Bowl XLVIII: Seattle Seahawks-Denver Broncos 43-8

Az évezred messze legborzalmasabb Super Bowlja, amit talán még a Seahawks drukkerek sem tudtak maradéktalanul élvezni. Egy rossz Broncos snap és safety után összeomlott az egész szezon során zseniálisan játszó Broncos offense, az MVP Peyton Manning pedig karrierje legnagyobb pofonjába szaladt bele az elit Seahawks defense ellen. Borzalmasan unalmas és egyhangú volt.

17. Super Bowl XXXV: Baltimore Ravens-New York Giants 34-7

A 2000-es Ravensé volt minden idők egyik legjobb védelme, ami, ahogy a 18. helyezettnél is látjuk, az ellenfélre nézve nem mindig jelent jót. A Giants irányító Kerry Collins négy interceptiont dobott, 39 átadásából csak 15 volt jó, a Giants egyetlen TD-je is egy kickoff returnből született. Egy csapat volt csak a pályán, ráadásul hiába lett Ray Lewis MVP, a gyilkossági ügye miatt erre is árnyék vetül.

16. Super Bowl XXXVII: Tampa Bay Buccaneers-Oakland Raiders 48-21

Ha meg kellene neveznem minden idők három legjobb védelmét, akkor a 2000-es Ravens def után a 2002-es Bucs lenne a másik (plusz az 1985-ös Bears). Ezzel együtt ez a mérkőzés lehetett volna érdekes, hisz a Bucs mestere az a Jon Gruden volt, akit épp az előtt cserélt el a Raiders. Az Oaklandnél viszont nem változtattak semmit Gruden playbookján, aki így röhögve alázta szét korábbi csapatát. Izgulni itt sem kellett.

jongruden

15. Super Bowl XL: Pittsburgh Steelers-Seattle Seahawks 21-10

Azon túl, hogy egy elég sótlan mérkőzés volt, minden idők egyik legrosszabb bíráskodását produkálták a játékvezetők. Nem mondanám, hogy direkt kedveztek egyik vagy másik csapatnak, mindkét oldalra fújtak be irgalmatlan baromságokat. A Super Bowl egyébként a Ford Fielden volt Detroitban…

14. Super Bowl XLI: Indianapolis Colts-Chicago Bears 29-17

Ez sem volt egy kimondottan jó mérkőzés, ráadásul Peyton Manning első gyűrűje egy bizonyos Rex Grossman ellen jött össze. Nem mintha mondjuk a Patriots ne vert volna meg a döntőben egyszezonos csapatot, amit a védelem juttatott oda, ahová, minden esetre egy borzalmasan felejthető mérkőzés volt. Egy igazán emlékezetes jelenet volt benne: Devin Hester kezdő rúgásból visszahordott TD-je.

13. Super Bowl XLVI: New York Giants-New England Patriots 21-17

Ez volt az első Super Bowl, amit élőben néztem meg a tévében. És az a helyzet, hogy Ahmad Bradshaw seggelése az end zone-ban volt a legérdekesebb jelenet az egész meccsen. A mérkőzés egy Patriots safetyvel indult, ami egy szerintem alacsony színvonalú, vagy még inkább steril mérkőzést eredményezett: a Giants tönkre tette a Patriots játékát, a New England pedig görcsölt. Mint egy jó olasz 0-0-ás rangadó.

Bradshaw

12. Super Bowl XXXIX: New England Patriots-Philadelphia Eagles 24-21

Valószínűleg ez volt a legérdektelenebb Super Bowl győzelme a Patriotsnak. Az Eagles kicsinálta magát a sok eladott labdával, a rosszul menedzselt órával, egyedül Deion Branch miatt volt különleges, aki 133 elkapott yardjával MVP lett, amivel ő lett a harmadik támadó a történelemben, aki TD-nélkül érdemelte ki a címet.

11. Super Bowl L: Denver Broncos-Carolina Panthers 24-10

Nem állítom, hogy ne lett ennél izgalmasabb az előző három-négy meccs, de ez mégiscsak a jubileumi Super Bowl volt, ráadásul a félholtra vert, visszavonulni készülő Peyton Manning utolsó diadala. Nem tett hozzá a mérkőzéshez, de életműdíjként elmegy, egy korszakos zseni búcsúmeccse pedig mindig is emlékezetes marad.

10. Super Bowl XLV: Pittsburgh Steelers-Green Bay Packers 25-31

Gigászok összecsapása: a 12 bajnoki címmel (legtöbb) rendelkező Packers játszott a hat SB győzelemmel bíró (legtöbb) Steelers ellen. A mérkőzés annyira már nem volt gigászi, hisz a Packers 21-3-ra is vezetett, ám az utolsó két percben még lett volna esélye győzni a Steelersnek, de nem jött össze az utolsó drive. Aaron Rodgers MVP lett 304 yardjával és három TD-jével, Mike McCarthy azóta is ebből él.

9. Super Bowl XXXVI: St. Louis Rams-New England Patriots 17-20

8. Super Bowl XXXVIII: Carolina Panthers-New England Patriots 29-32

7. Super Bowl XLII: New York Giants-New England Patriots 17-14

Tovább már nem akarom szaporítani a szót és ismételni önmagam, az összes többi Patriots Super Bowlról bővebben írtam itt.

6. Super Bowl XXXIV: St. Louis Rams-Tennessee Titans 23-16

Jeff Fisher bizony Super Bowlba is jutott a Titansszel. A Ramses Kurt Warner SB rekordot állított fel a 414 passzolt yardjával, 2 TD-jével interception nélkül, amiért egyébként a Super Bowl MVP címét is megkapta. Azonban mégsem erről emlékezetes a mérkőzés, hanem erről a One Yard Short játékról – ennyi kellett a Titans egyenlítéséhez:

the-tackle-mike-jones-on-kevin-dyson-super-bowl-xxxiv-rams-titans

5. Super Bowl XLIV: New Orleans Saints-Indianapolis Colts 31-17

A végeredmény ellenére ez egy nagyon pöpec kis mérkőzés volt. 10-6-os Colts vezetésnél Sean Payton onside kicket hívott a második félidő elején, majd a később az egyenlítésért küzdő Peyton Manning egy 74 yardos pick-sixet vétett, ezzel eldöntve a mérkőzést. A Saintsnek ráadásul nagyon kellett a győzelem a várost megtépázó Katrina hurrikán után.

4. Super Bowl XLIII: Pittsburgh Steelers-Arizona Cardinals 27-23

Kurt Warner és az Arizona Cardinals megérdemelte volna. Szerintem ők voltak a jobbak összességében, 20-7-ről is fel tudtak állni, vezettek is a negyedik negyedben, de végül Santonio Holmes megszerezte a Steelersnek a győzelmet. Holmes egyébként a hatodik elkapó lett, aki MVP lett, és a harmadik Steelers elkapó ugyanitt. De nem miatta lesz örökké emlékezetes a mérkőzés, hanem egy bizonyos James Harrison nevű szörnyeteg és az ő rekordot érő 100 yardos INT return TD-jének hála. Élni nem bírt utána.

3. Super Bowl LI: New England Patriots-Atlanta Falcons 34-28

Nemcsak az évezred, de talán minden idők leghihetetlenebb Super Bowl csodája volt a tavalyi. 28-3-as Falcons vezetésnél már a Patriots szurkolók többsége is feladta: kikapcsolták a tévét, elhagyták a stadiont, hogy aztán lemaradjanak minden idők legnagyszerűbb és legnagyobb feltámadásáról. Erre a meccsre vélhetően mindenki emlékszik, nem akarom tovább szaporítani a szót, viszont egy képet mindenképp betennék ide emlékeztetőnek:

2. Super Bowl XLIX: New England Patriots – Seattle Seahawks 28-24

Friss még bennünk az emlék, csak egy paraszthajszállal nem ez lett nálam az kedvenc. Elképesztő mérkőzés volt, 14-14 a félidőben, majd 10 pontos hátrányból felkapaszkodott a Patriots, de az utolsó szó a Seahawksé volt. 26 másodperccel a meccs vége előtt, két időkéréssel, második és egynél Pete Carroll viszont futójáték helyett passzt hívott, ami egy Malcolm Butler INT-vel ért véget. Hihetetlen volt, sokáig azt sem tudtam, hogy mi történt. A Patriots feltámadását 120,8 millió néző nézte, minden idők legnézettebb amerikai tévéprogramja volt a mérkőzés.

1. Super Bowl XLVII: Baltimore Ravens-San Francisco 49ers 34-31

Számomra ez volt az évezred legszórakoztatóbb Super Bowlja, hiába nem szerettem és szeretem egyik csapatot sem. A Ravens 21-6-ra is vezetett, aztán jött a véletlen/nem véletlen áramszünet. 30 percnyi extra pihenő elég volt ahhoz, hogy a Ravens elveszítse a fonalat, a 49ers pedig Colin Kaepernick jóvoltából 17 pontot felpakoljon a táblára. Ezután volt 28-23 és 34-29 is a mérkőzés állása, ráadásul a 49ers a Ravens hétyardosáról nem tudott TD-t szerezni négy kísérletből, így az utolsó két perben a Ravenshez került a labda.

Punt következett, amiből minden idők egyik legzseniálisabb játéka lett: történt ugyanis, hogy a Ravens puntere fogta a labdát és beszaladt az end zone-be, miközben mindenki holdingolt ezerrel, mint az állat. A cél egyértelmű volt, annyi időt elégetni az órából, amennyit csak lehet, aztán benyelni egy safetyt. Így hiába adtak két pont ajándékot az 49ersnek, lepörgették a hátralévő idő nagy részét, majd nyugodtan, szabadon puntolhattak. Sokan persze kritizálták a dolgot, hogy hát ez nem fair: szerintem viszont elképesztő döntés volt, John Harbaugh pedig így lenyomta a testvérét.