A folyamatos sérülések, a rendíthetetlenül fejlődő defensive hívások és az ellenfél gyengeségeinek kihasználása arra sarkallja az edzőket, hogy folyamatosan találjanak ki új, váratlan felállásokat és playeket. Természetesen már a szezon első felében láthatunk szokatlan húzásokat, de az év vége felé kezdenek el megjelenni a legkreatívabb dolgok. Tavaly a playoffban láthattuk, mennyit jelentett Belichick „csele”, amikor a támadófalat variálta a Ravens ellen, tehát egy-egy jól eltalált playnek meccseldöntő szerepe lehet. Most a teljesség igénye nélkül, párat szeretnék kiemelni az eddig megjelent edző húzások közül a szezonban.
Talán a legnyilvánvalóbb változás a New England felállásaiban következett be, ugyanis a teljes wide receiver állomány sérülése miatt, nem volt egyszerűn 3 egészséges elkapó, akit fel tudtak volna küldeni a pályára, ezért a Patriots „12” formációban játszotta a Denver elleni mérkőzés 42 játékát is, ami azt jelenti, hogy két tight end volt szinte folyamatosan a pályán. Brady 21-szer célba is vette őket, melyből 11 elkapás született. Persze nem volt ez a rendszer olyan életidegen a Patriots játékosaitól, mivel Belichick a szezon során, egészséges keret mellett is előszeretettel alkalmazta ezt a formációt. Sőt, sokszor kulcsszituációkban nyúlt ehhez a módszerhez, mivel az ellenfél ilyenkor nehezen osztja fel a két nagydarab, erős tight endet. A cornereknek túl nagydarabok, a linebackereknek meg vagy gyorsak vagy túl messze helyezkednek el eredeti helyüktől. Erre néha még rá is tettek egy lapáttal, hogy nem elég hogy route-ra küldte mindkét tight endet, de még a szélre is kiküldte őket, hogy totális káoszt okozzanak.
A Houston Texanst nem a sérülések, hanem a támadóoldal impotens játéka sarkallta arra, hogy speciális felállásokat próbálgasson. A Saints ellen például 25 játéknál 6 támadófalember volt a pályán, ami extra blokkolást jelentett a futáshoz vagy nagyobb pass protectiont az irányítónak. Hopkins tehermentesítése érdekében pedig olyan játékokhoz nyúltak, mint az egyre ritkábban használt Wildcat vagy lateral passzok. Cecil Shorts például mindkét játéknál megmutatta, hogy ha már elkapók közt nem tartozik a legjobbak közé, a trükkös játékok mennek neki. A Jets ellen passzolt TD-vel, ezúttal pedig egy Wildcat utáni futottal jelentkezett.
Az Arizona Cardinals esetében még csak különösen speciális játékokról sem beszélhetünk, de Palmerrel a fedélzeten kirívóan sok hosszú passzjátékot hívnak a Pintyek, melyek nagy részét tökéletesen viszik is végbe. Palmer passzpontossága 20 yard felett a legjobb a ligában és a dropback/yard százaléka is igen magas a csapatnak. Ez különösen két dolognak köszönhető. Először is a támadófal szenzációsan feljavult előtte, másodsorban pedig olyan rakéta elkapói vannak, mint Nelson, Floyd vagy a két Brown. Persze az sem elhanyagolható szempont, hogy Fitzgerald rengeteget indul slot pozícióból és rengeteg slantet vagy in útvonalat fut melyekkel a védőket befelé, a pálya közepe felé tereli, hogy megnyissa az utat a többiek számára.
A St. Louis Rams a Texanshoz hasonlóan szintén a gyenge állomány miatt kényszerül a hagyományostól eltérő játékokat hívni. Tavon Austintól már megszoktuk hogy mindennek használják, csak elkapónak nem. Az elmúlt fordulókban például többet futott, mint a tehetséges Gurley. A snappek előtt pedig többet mozog, mint bármelyik másik offensive játékos a ligában.
Palmer kapcsán már kitértünk kicsit a slot receiver szerepére. Azonban az, hogy egy jó elkapó innen indul egyáltalán nem csak náluk fordul elő. A Seahawks a Steelers elleni győzelem során például Baldwint rengetegszer küldte slotba és 6 elkapásból 145 yardot össze is kapirgált az elkapó, aki ezzel már 662-ot szerzett slotból indulva, ami a legtöbb az elkapók között. Denverben Sanderst szeretik slotba állítani, persze ennek Sanders testalkata, robbanékonysága is az oka.
Az NFL edzők tehát folyamatosan keresik, mivel is nőhetnek a többiek felé, amit még a szabálykönyvek megengednek neki. A felállások, playhívások tárháza még mindig kiaknázatlan és minden héten látni fogunk valami újat.
Legfrissebb cikkeink
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
- A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Myles Garrett szeretne valami tervet látni Clevelandben
- FK! Preview #16
- Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- A Bills lehet az első csapat, amely zsinórban 9 meccsen szerez 30+ pontot
Legutóbbi hozzászólások
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FaragoT on Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Cseh Tibor on A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
- fakesz on FK! Preview #16
- TheGUARDiAN on Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
Mit jelent a Dropback/Yard százalék?
hány yardot szereznek dropbackenként, tehát hány yardot szereznek azokból a játékokból, amikor az irányító hátralép passzolni
Akkor a tegnapi cikk alapján ez a statisztika csak az Under Center játékokra vonatkozik? Illetve ebbe csak a sikeres passzok számítanak?
sajnos nem tudom honnan van a statisztika, lehetséges, hogy a shotgunból is beszámítják a passzjátékokat
az biztos, hogy a sikertelenek is benne vannak 0 yard/dropback-ként
Köszi szépen az infókat! Egyre jobb így nézni a meccseket, hogy kezdem érteni mi hogy van :)
az a baj, h a Packers-el, még egészséges keret mellett is hiába várnék ilyen trükkös felállásokat-játékokat, nem hogy most, amikor minden offense tag tudásán alul teljesít. Go Pack GO!
Elég konzervatív a Packers playhívása, amiben van egyfajta romantika, de egyrészt néha hiányolok valami meglepő húzást, másrészt néha a fejét fogja az ember, hogy most miért nem mennek neki, miért nem próbálják meg, miért ez vagy az.
Egyet értek! Pont a Seahawks elleni konferencia meccsen, amikor a feild goal rúgásból csináltak egy td-t, trükkös játékkal, akkor néztem, hogy: basszus, a Packers részéről mért tartom elképzelhetetlennek, hogy egy ilyet csináljunk? :(
Mobdjuk ebbol a szempontbol Cobb “kulonleges”, hiszen ha van Nelson, akkor Cobb van slotban, raadasul neki is vannak futasi kiserletei.
Nagyon hiányzik trükkös játékok szempontjából Pittsburghből Randel El.
Foster 4 héttel a sérülése után a Jets ellen, ráadásul MNF vagy TNF meccsen? Ejnye :-)
én jarvis landry-t csípem nagyon a miamiban. mozgatják össze-vissza a pályán, fut, ha kell, visszahord, de még passzolt yardjai is vannak :)
Kafa lett Patrik, johetnek neg az ilyen iromanyok!