Minden Super Bowlra vannak remek sztorik, érdekességek a két csapat körül, illetve főleg összehasonlítva egymással, az idei azonban talán kiemelkedik a többi közül, ezekből szedtünk össze néhányat:
A történelem során először két 1/1-es irányító lép pályára a Super Bowlon. Peyton Manning 1998-ban, Cam Newton pedig 2011-ben került a ligába és ugyan mindketten rendkívül sikeresek, egyikük sem volt biztos 1/1-es a Draft előtt. Peyton a valaha volt egyik legnagyobb busttal, Ryan Leaffel versengett a legmagasabb pickért, Newton pedig többek között egyetemi zűrös ügyei miatt nem volt tekinthető biztos választásnak, sokan úgy gondolták, hogy a rendkívül jónevű trió – Jake Locker, Christian Ponder, Blaine Gabbert – valamelyik tagja jobb prospect nála. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy mind a Colts, mind a Panthers remekül döntött annó.
Felfogható ez az irányító-párharc egy old school vs new school kérdésként is, hiszen nagyon különböző stílust képvisel a két játékos. Peyton a klasszikus zsebirányító, Newton pedig a szaladgálós fajta, aki a lábával is rendkívül veszélyes. Peyton már nincs csúcsformában, így a kettejük összecsapására szerintem egyáltalán nem lehet felhúzni a Super Bowlt, legalábbis egyáltalán nem ez fog dönteni a találkozón, de erről bővebben majd a hétvégi beharangozóinkban.
A történelem során először egy adott Draft 1/1-es és 1/2-es választottja is ott lesz a Super Bowlon. Az utóbbi évek (vagy evör?) legjobb Draftján, 2011-ben a Panthers választotta Cam Newtont, majd egy húzással később a Broncos Von Millert és mindketten alapkövei lettek franchise-uknak. Látható, hogy 5 év alatt hova fejlődött a két csapat az említett úriemberek vezetésével, idén az utolsó két pick jut nekik az első körben.
1999-ben John Elway, a Broncos akkori irányítója a Super Bowl megnyerése után vonult vissza, most pedig megtörténhet ugyanez azzal a Peyton Manninggel, akit Elway hozott Denverbe. Persze ehhez előbb nyernie kell a Broncosnak, de az valószínűsíthető, hogy ezt követően szögre akasztja a cipőt minden idők egyik legjobb irányítója. Egy győzelemmel egyébként az egyetlen dolgot is elvehetné öccsétől, amiben ő jobb, ez pedig a gyűrűk száma.
A történelem során először néz szembe egymással két olyan főedző a nagydöntőben, aki játékosként is játszott már Super Bowlt. Gary Kubiak John Elway csereirányítója volt és háromszor bukott SB-t, Ron Rivera pedig a Mike Ditka vezette Bearsben nyert linebackerként.
A legjobb védelem találkozik a legjobb támadósorral, erősség az erősség ellen. Persze ez nem egyedi dolog, hiszen például két éve is így volt a Broncos és a Seahawks találkozójakor. Érdekes, hogy akkor a Broncosé volt a legjobb támadósor, most azonban a liga legjobb védelmével rendelkeznek, gyors ez a pálfordulás. A Panthersé pedig a legjobb offense, ami a szerzett pontokat jelenti, ami persze a legfontosabb mutató az NFL-ben támadóoldalon. Ezt úgy érték el, hogy kvázi nincs elkapójuk és a támadófalról is azt hittük év elején, hogy átjáróház lesz.
Első kiemelt az első kiemelt ellen. Ez sem egyedi dolog persze, ez lesz a tizenkettedik ilyen alkalom és egyébként az utóbbi két évben is így történt. Nem is véletlen ez, a hazai pálya elég sokat számít, sokan úgy vélik, hogy ha az AFC döntője Foxboróban játszódott volna, akkor a Patriots csapatát láthatnánk Santa Clarában vasárnap.
A turnoverek fontosak. A Super Bowlok történetében amelyik csapat megnyerte a turnover-csatát – tehát több labdát szerzett, mint eladott – 36 győzelmet tud felmutatni 4 vereség mellett. Az alapszakaszban a Panthersé volt a legjobb turnover-mutató (+20) és ők szerezték a legtöbb labdát (39) és ehhez a rájátszásban is hozzáadtak kilencet (!). Ezen kívül remekül is vigyáznak a labdára, Newton csak 10 interceptiont dobott idén, míg a túloldalon Manning a passzainak 5,1 százalékában megtette ezt. Habár ez utóbbi irreleváns, mert teljesen más a felfogás most, mint az év elején, a rájátszásra teljesen belement a game manager típusba és nem ő akarja eldönteni a meccseket, inkább hagyja, hogy a csapattársai kisegítsék. A futók fumble-jei sem segítettek abban, hogy a második legtöbb labdát adta el a Broncos idén. Erre mindenképp oda kell figyelniük.
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Henry a legnagyobbak nyomában
- Legalább 2026-ig Indianapolisban marad a Combine
- 36. alkalommal csap össze John Harbaugh és Mike Tomlin
- Újra edzésbe állhat a nyáron vérrögökkel diagnosztizált Christian Barmore
- Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- Másodéves figyelő – AFC
- Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Történelmi tettre készül a Chargers védelme
- Aaron Rodgers jövőre is játszana
- A Bears és a Dolphins is kivágott egy drágán igazolt tavalyi szabadügynököt
- Marad Gardner Minshew a Raiders kezdő irányítója
- Briliáns irányítók és igazi hősök a hét legjobbjai között
- Ez nagyon bejött – a holtszezon legjobb igazolásai
- Csütörtök esti rangadó az NFC East első helyéért
Legutóbbi hozzászólások
- Cseh Tibor on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Kopi3.14 on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- atis123juve on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- ClayMatthews52 on Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- AncrathJorg on Playoff Ranking #10
- atis123juve on Nem csak a koordinátort, de Caleb Williamst is leváltotta volna pár Bears-játékos
- Pedro44 on Aaron Rodgers jövőre is játszana
- Kopi3.14 on Meggondolták magukat a Coltsnál, mégis visszatér Richardson a kezdőbe
Különvélemény: én a #1 offense vs #1 defense érvtől tudok kiakadni. 2 éve a Seahawks – Broncos döntőben működött ez a szembeállítás, de idén nagyon erőltetettnek érzem, jóval árnyaltabb a kép, mint ahogy ez a hangzatos állítás mutatja:
A Broncos védelme engedte a legkevesebb yardot, a Panthers pedig a 6. legkevesebbet. Ha pedig engedett pontokat nézzük, akkor a Broncos csak a 4., a Panthers pedig itt is hatodik.
A támadóoldalán valóban a Panthers szerezte a legtöbb pontot, de egyébként a meccsenkénti yardokban csak a 11. helyen szerepelnek (a Broncos ebben a 16.).
érdekes, hogy nekem is két dolog szúrt szemet, ez az egyik. furcsa azt mondani az elkapó nélküli, sérülékeny futós, kérdőjeles o-falas panthers-re, hogy a legjobb offense :) a számok alapján lehet, hogy az, de akkor is elég fura nekem. már csak azért is, mert ha elit offense-ed van, akkor a védelmed nem lehet az. és ahogy tszajko is mondja, azért a panthers-nél az is elég veretes. tulajdonképpen nem is értem igazából, miért ilyen jó az offense. szerintem csak elég rendesen elkapták a flow-t :D
a másik, ami szemet szúrt a newton ex-kihívóinak rendkívül jónevű triója… XD XD XD XD
nem kis részben az ilyenek miatt nem írok a magam részéről mock draftokat és draft értékelőket
Ezt az elkapó nélküli, sérülékeny futós , o-fal nélküli dolgot nem érte. Akkor a Pats O-ról se beszélhetünk ugy hogy jó/elit offense, mert nicns futó, sérülékeny szar a támadófal? Dehogynem, mert olyan séma és koncepció szerint játszanak ami mükődik egy elit QB-val (+Grink) Itt is egy olynba koncepció fut főleg Newtonnak ksözönhetően ami elitté teszi őket. Nyilván énse hegyezném ki hogy top offense=top fdefense mert errő lszó sincs, de h a Panthers O elit idén az biztos.
A meg megint más kérdés hogy top defenset mire haszánlunk. hiába első mondjuk Denver D és negyedik/htodik akárhányadik a panthers, attól ez a Denver D minden területen jobb nála (elfogultság nélkül és attól függetlenülk h lehet átmegy rajtuk Newton) Szal
teljesen egyetértek vele. az hogy ez a pats ennyire jó az kizárólag két emberen múlik: belichick és brady. gronk is sokat számít, de az első kettő a kulcs. ha ők ketten nem lennének ez az offense szerintem egy közepesnél nem lenne jobb, sőt.
Nem kételkedve abban, hogy a Denver védelme jobb, mint a Panthersé, azért cherrypickeltem egy érdekes statot. :D
Amúgy a kommenttel én leginkább arra akartam célozni, hogy bár a defense oldalon idén a Broncos a csúcs, a Panthers egyáltalán nincs sokkal lemaradva.