Connect with us

Minden ami NFL

Az NFL legnehezebb korszaka

Gondolom sokan tudjátok, hogy az NFL milyen szoros kapcsolatban áll az amerikai hadsereggel, gondoljunk csak az éves Salute to Service kampányra. Emellett rengeteg csapat szervezeti szinten is támogatja a hadsereget és ápol szoros kapcsolatot a katonákkal, veteránokkal, a Packersnek például jóformán saját hadihajója van. Ennek a kapcsolatnak a gyökerei egészen a második világháborúig nyúlnak vissza.

 

1939. szeptember 1-én az Adolf Hitler vezette Harmadik Birodalom megtámadta Lengyelországot ezzel kirobbantva a második világégésnek aposztrofált háborút. A durván hatéves hadakozás alatt emberek több tízmilliói haltak meg a javarészt az öreg kontinensen vívott vérgőzös harcokban, vagy a holokauszt áldozataiként. 1941 december 7-én a Japán légierő pusztító csapást intézett Pearl Harbor ellen, Franklin D. Roosevelt, az Amerikai Egyesült Államok 32. elnöke a világ legbecstelenebb tettének nyilvánította az esetet. 33 perccel később a kongresszus jóváhagyta a hadüzenetet és a USA hivatalosan is belépett a háborúba. Habár több ezer mérföldre a kontinenstől harcoltak a katonáik, a világháború hatással volt az egész országra. Többek között az amerikai profi futball ligára is.

 

Franklin D. Roosevelt

Franklin D. Roosevelt

 

Amerikában a háború előtt törvény szabályozta a hadkötelezettséget, ami egy év szolgálatra kötelezte azokat a 21 és 36 év közötti férfiakat, akiket véletlenszerűen választottak ki. Miután Roosevelt deklarálta a hadbalépést, a törvényt módosították és immár 18 és 64 év között voltak behívhatók a férfiak “amíg tart a háború és további hat hónapig”.

 

A háború fenekestül felforgatta az államokban élők életét, apák, fiúk százezrei indultak a harcokba, sokan közülük soha nem tértek haza. A hadra fogott fiatalok közül természetesen voltak szép számmal olyanok, akik valamelyik profi ligában játszottak akkor. Kenesaw Landis, az MLB egykori komisszárja levelet intézett az elnökhöz a nyilvánvaló kérdéssel, mi legyen a profi ligákkal a háború alatt? Roosevelt a mára Green Light Letter néven híressé vált válaszában zöld utat adott a profi ligák menetrendszerű elrajtolásának, mondván morális szempontból nagyon fontos a hátország számára a profi sport nyújtotta biztonságérzet.

 

A Green Light Letter

A Green Light Letter

 

Ennek megfelelően az NFL is rendben elrajtolt 1942-ben is, annak ellenére, hogy több mint 600 játékos és edző vállalt katonai szolgálatot (a teljes liga több mint fele), ami nem kis terhet jelentett a klubok számára. A háború alatt 21 NFL-hez köthető játékos vagy edző vesztette életét a fronton. Természetesen akkor még harmad ennyi csapat volt és a rosterek sem 53 főre rúgtak, mai viszonylatban ez olyan, mintha minden csapatból 3 ember esne el katonai szolgálat közben. Az egyik legismertebb ilyen áldozat a Giants támadófalembere, Al Blozis volt. Géppuskatűz áldozata lett, miközben egy eltűnt társát kereste egy franciaországi hegységben, mindössze hat héttel azután, hogy bajnoki döntőt játszott az NFL-ben. Csupán két szezont játszott, de egyszer All-Pro tagsággal jutalmazták, 32-es mezszámát a Giants visszavonultatta.

 

A világégés alatt a legnagyobb csapást kétségtelen a Brooklyn Dodgers szenvedte el. Ez a 15 évet megélt franchise gyakorlatilag a második világháború áldozata lett. A nagy reményekkel induló csapat hanyatlása ezekben az években kezdődött, egészen pontosan 1942-ben. Ebben a szezonban írd és mond kemény 7 ember jelent meg a szezont megelőző éves edzőtáborban, a többiek beálltak a hadsereg kötelékébe. Többek között a vezetőedző Jock Sutherland és az All-Pro franchise irányító Ace Parker is. Sutherland egészen a hadnagyi rendfokozatig vitte a haditengerészetben, leszerelése után a Pittsburgh Steelers vezetőedzője lett.

 

Jock Sutherland

Jock Sutherland

 

A ‘42-es szezonban végül sikerült elindulnia a csapatnak, a vezetőedzői posztot a pittsburghi egyetem egykori kiváló centere, Mike Getto vette át, az alapszakaszt 3-8-as mérleggel fejezte be a csapat. Egy évvel később már csak két győzelem jött össze, majd egy névváltoztatás után (Brooklyn Tigers), 1944-ben már egy sem, 0-10-es mérleg után a beolvadtak a Boston Yanks csapatába és az 1945-ös bajnokságban városnév megjelölés nélkül simán Yanks néven indultak, amire azóta sem volt példa a profi futball világában.

 

Az akkor még Clevelandben tanyázó Rams csapata is megsínylette a hadakozást, 1943-ban egészen egyszerűen nem tudtak elindulni a bajnokságban, mert képtelenek voltak egy keretnyi embert felvonultatni. Dan Reeves, a tulajdonos – aki 1941-ben vásárolta meg a Ramst 135 ezer dollárért – maga is érintett volt, az amerikai légierőnél szolgált 1943-ban. Egyébként ő volt az, aki anno Los Angelesbe vitte a Ramst, ahova idén visszatérnek.

 

Szinte nem volt olyan csapat, akit ne érintett volna súlyosan a játékoshiány, ebből kifolyólag sok már visszavonult játékos tért vissza egykori alakulatához, hogy kisegítse a klubját a nehéz időkben. A Bears legendás, Hall of Famer fullbackje, Bronko Nagurski 1937-ben vonult vissza,’43-ban visszatért a csapatához és OT poszton nyert bajnokságot a Medvékkel. A New York Giants csapatához az 1939-ben visszavonult futó, Ken Strong és a Green Bayben utoljára 1940-ben játszó irányító, Arnie Herber igazolt vissza.

 

Bruno Nagurski

Bronko Nagurski

 

A legérdekesebb történet a Pittsburgh Steelers és a Philadelphia Eagles csapataihoz köthető, az NFL világában szinte egyedülálló módon arra kényszerült ez a két franchise, hogy közös csapatot indítson az 1943-as bajnokságban. Olyannyira példátlan ez, hogy ezenkívül mindössze egyetlen egyszer volt erre példa, 1944-ben, amikor szintén a Steelers közösködött, akkor a Chicago Cardinalsszal.

 

Tehát 1943-at írunk, az Eagles és a Steelers is küzd a játékosok hiányával, előbbinél a játékos állomány csupán fele, azaz 16 fő, míg utóbbinál mindössze 6 játékos alkotta az aktív keretet a két szezon közti időben. Az eredeti terv szerint az esedékes Draftról kívánták az állományt feltölteni, de ez sok jóval nem kecsegtetett, ugyanis a draftolt játékosok nagy hányada szintén a háború forgatagában találta magát. Art Rooney-nak a fejéből pattant ki a nem mindennapi ötlet, hogy a két csapat egyesítésével átmenetileg megoldható a probléma.

 

ScreenShot2015-07-17at12.48.57PM

 

Ahogy várható volt eleinte nem talált megértő fülekre, az Eagles akkori tulajdonosa, Alexis Thompson hallani sem akart az ötletről, ami érthető volt, maga is szakaszvezetőként szolgált a hadseregben. Ahhoz, hogy megértsük Rooney hogy tudta ráerőltetni végül az akaratát Thompsonra, kicsit bele kell ásni magunkat az akkori tulajdonosi állapotokba.

 

A közhiedelemmel ellentétben a Steelers nem öröktől fogva a Rooney család tulajdona volt, ugyanis Art Rooney 1941-ben eladta többségi tulajdonrészét egy New York-i playboynak, jelesül a fent említett Thompsonnak. A luxus életet élő Thompson viszont Bostonba szerette volna költöztetni a csapatot, mondván maximum 5 óra vonatozással el akarja érni a stadiont. Viszont ezzel párhuzamosan a szintén Thompson kezében lévő Eagles súlyos pénzügyi gondokkal küszködött. Mikor Rooney meghallotta a lehetséges költözésről szóló híreket értelemszerűen teljesen ellene volt a dolognak, a franchise eladásából befolyt összeget használta arra, hogy az Eaglesben 70%-os tulajdonjogot szerezzen, a maradék 30%-ot Rooney barátja és leendő NFL kommisszár, Bert Bell birtokolta. És itt jött a csavar a dologban, ugyanis Bell és Rooney az Eaglesös tulajdonrészüket arra használtűk fel, hogy Thompsontól visszaszerezzék a Steelerst és nemes egyszerűséggel elcserélték a két franchise tulajdonjogát. Bell lett a Steelers elnöke, amiről 1946-ban Rooney javára mondott le, mikor a liga komisszárja lett.

 

A Steagles támadói

A Steagles támadói

 

A közös múlt alapján érthető, hogy Thompson végül engedett Rooney akaratának a közös csapat indításában, hiszen gyakorlatilag neki köszönheti, hogy a súlyos gondokkal küzdő Eagles talpra tudott állni. A projekt tehát zöld utat kapott és megszületett hivatalos nevén a Phil-Pitt Eagles-Steelers Combine. A Pittsburgh Press egyik szerkesztője Steagles néven emlegette a csapatot, ami gyorsan elterjedt a szurkolók között is.

 

Az egyesülés ellenére nagyon nehéz volt a keretet feltölteni, a játékosok számára erkölcsi kérdés volt a hadkötelezettség vállalása, legtöbben önként jelentkeztek a szolgálatra. Egyszerűen gyáva, hazafiatlan dolognak tartották a távolmaradást, nem akarták, hogy a polgárok megbélyegezzék őket, mondván milyen dolog az, hogy nem a hazáját szolgálja, hanem a pályán szaladgál.

 

Az akkori sorozási rendszer értelmében minden jelentkezőt orvosi és pszichológiai teszteknek vetettek alá és ezután kapott egy minősítést. A 3-A minősítés például azért tiltotta meg a jelentkező szolgálatba állását, mert gyakorló apuka volt, a 4-F besorolás mentális vagy fizikai sérülés miatt tette lehetetlenné, hogy bakát faragjanak a delikvensből (ehhez elég volt egy magas vérnyomás vagy cukorbetegség diagnosztizálása is). El lehet képzelni milyen emberekkel sikerült a csapatoknak feltölteni a kereteket, hisz nyilvánvaló, hogy aki a profi futballt űzi az egészen biztosan nem a fizikai képességének hiánya miatt lesz alkalmatlan, egy profi sportolónak a 4-F besorolás egyszerűen megalázó volt.

 

A játékosok minősítése

A játékosok minősítése

 

A Steaglesben például Tony Bova elkapó poszton játszott, az egyik szemére teljesen, a másikra félig vak volt. Ed Michaels és Ray Graves félig süketek voltak, a csapat futója Johnny Butler pedig reumás volt. Bill Hewitt a csapat defensive endje is 4-F besorolást kapott, neki dobhártya sérülése volt, de olyan szinten megalázónak találta, hogy nem szolgálhatja a hazáját, hogy a szezon közben egyszerűen kilépett a csapatból és elment egy tejüzembe dolgozni, mert nem tudott elszámolni a saját lelkiismeretével. A csapatok sok tagja vállalt munkát a sport mellett, az edzések, mérkőzések után lőszergyárban, fegyvergyárban dolgoztak, ezzel is segítve hazájukat ha már a frontszolgálatra alkalmatlanok voltak. A csapat 30 fős rosterén 22 olyan játékos szerepelt, akitől megtagadták a besorozást a legkülönfélébb testi hibákra vagy körülményekre hivatkozva.

 

A szedett-vedett keret végül összeállt, a hazai mérkőzéseket “igazságosan” felosztották egymás között, négyet az Eagles otthonában, kettőt a Steelers pályáján játszottak. A vezetőedzői szerepkört a Steelers részéről Walt Kiesling, az Eagles oldaláról Greasy Neale töltötte be. Ebben az időben még nem volt kifejezetten támadó és védő koordinátora egy csapatnak, minden felelősség a HC kezében összpontosult, a labda mindkét oldalán. Kiesling és Neale gyakorlatilag gyűlölték egymást, és ott tettek keresztbe a másiknak, ahol csak tudtak. A kapcsolatuk annyira elmérgesedett, hogy képtelenek voltak egymással dolgozni ezért kényszerből felosztották egymás között a védőket és a támadókat. Ezt tekintjük a modern futballban alkalmazott külön támadó és védő koordinátorok megszületésének, egy totálisan pocsék kapcsolat pozitív maradványa ez.

 

Az alkalmatlanok válogatottjának tartott Steagles játékosai között hamar kialakult egy nagyon különleges kötődés. A szégyenérzetből fakadó extra motivált hozzáállásuk eggyé kovácsolta őket és szinte rögtön belopták magukat a nézők szívébe is. A sok hátránnyal küszködő csapat hamar szimpatikus lett a rajongók számára, s mind az Eagles, mind a Steelers szurkolói egyként álltak a játékosok mögé. Ez a fajta szeretet segített a játékosoknak túllenni a nehézségeken és így ők is fontosnak érezhették magukat ezekben a zavaros időkben. Míg társaik Európában harcoltak, ők a pályán, és arra a pár órára feledtetni tudták a szurkolókkal a háború borzalmait.

 

A szezonban elért eredményeik

A szezonban elért eredményeik

 

A Steagles 5-4-1-es mérleggel fejezte be a 1943-as szezont, az Eagles történetének első, míg a Steelersének a második pozitív mérlegű szezonja volt ez. A mérkőzéseikre több mint 230 ezer ember volt kíváncsi, ami mindkét franchise történetének addigi legmagasabb éves nézőszáma volt. A bajnokságot végül a Sid Luckman vezette Chicago Bears nyerte abban a szezonban.

 

1943. december 5-én a Hotel Philadelphianban tartott banketten jelentek meg utoljára egy csapatként a hírhedt 4-F válogatott tagjai. A következő szezonra az Eagles önállóan tudott indulni, míg a Steelers a Chicago Cardinalsszal indított közös csapatot. 2003-ban a Heinz Fielden tartott Philadelphia Eagles – Pittsburgh Steelers mérkőzésen hat akkori játékost részesítettek elismerésben. Mára senki nem él közülük, utoljára Allie Sherman, a csapat irányítója, 2015. január 5.-én hunyt el 91 éves korában.

 

Annak ellenére, hogy ezek a srácok alkalmatlannak bizonyultak a szolgálatra, mindent megtettek azért, hogy tökéletesen megtestesítsék a hadsereg akkori jelmondatát: “We are all in this together.”

 

32 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
32 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Laszlo Kuhn
Laszlo Kuhn
2016-03-17 19:43

Megemelem a kalapom!!! Szép munka!!!

MZoli
Reply to  Laszlo Kuhn
2016-03-17 19:56

Örülök, hogy tetszett :)

Jarred
Jarred
2016-03-17 19:46

Hűha, nem semmi írás.
Hihetetlen, hogy ennyi mindent össze tudtál szedni egy Super Bowl előtti korból, ahonnan arányosan nagyon kevés forrás áll a közönség rendelkezésére.
Sajnos ez tényleg egy olyan kor volt, amikor a játékosok többsége nem azzal tudott foglalkozni, amivel szeretett volna, de ezzel persze nem voltak egyedül.
Furcsa volt olvasni, hogy a nem besorozhatóknak milyen problémáik voltak, már csak azért is, mert ilyen hiányok mellett a játék sem lehetett egyszerű. Például, aki az egyik szemére teljesen, a másikra meg félig vak, az hogyan látja a labdát? Bár igaz, ekkor még nem voltak annyira rácsozva a sisakok, mint ma, így a látása nem volt annyira beszűkítve, de akkor is meglepő, hogy valaki ilyen nehézség mellett képes volt elkapót játszani.

MZoli
Reply to  Jarred
2016-03-17 19:58

Hát volt mögötte kutatómunka az tény, és még így is nagyon sok történetet kihagytam, mert már 10 ezer karakter felett jártam bőven és nem akartam nagyon elhúzni.
A játékosokról, meg annyit, hogy érdemes tüzetesebben megnézni azt a képet a támadósorról, mai szemmel nézve átlagembernek is satnyának tűnnek, nem hogy élsportolónak. De talán nem is ez a fontos, hanem hogy a szívüket ott hagyták a pályán így is.

Jarred
Jarred
Reply to  MZoli
2016-03-17 21:13

Hát igen, még a falemberek sem tűnnek olyan embereknek, akik mögé szívesen beraknám az aktuális irányítómat. De ez még egy másik kor volt, ekkor még az ellenfelek sem lehettek annyira kidolgozva, mint ma.
Bármennyire is fájt nekik, úgy vélem mindenki jobban járt azzal, hogy nem lettek besorozva. Ha valakinek nem megfelelőek az adottságai/képzettségei, akkor csak kárára lenne bármilyen hadseregnek.
Kár, hogy ki kellett hagynod bizonyos történeteket. Én leginkább arra lettem volna kíváncsi, hogy a Cardinals-Steelers összeállás milyen lett. (Bár amennyire tudom, azt a szezont mindkét csapat szeretné elfelejteni)

MZoli
Reply to  Jarred
2016-03-17 21:21

0 győzelmet szedtek össze 10 vereség mellé, Carpets gúnynéven illeték őket, arról a csapatról nem sok információ van, egyrészt a rengeteg eltelt év miatt, másrészt ahogy említetted elég szégyenteljes volt, és amolyan szürke folt a két csapat emlékkönyvében.

ClayMatthews52
2016-03-17 19:54

Szánalmas ez a salute to service agymosás, a töris részből meg túlzásnak tartom, hogy megint csak a holokauszt van kiemelve. A focis rész viszont nagyon komoly, le a kalappal!

MZoli
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:04

A történelmi rész csak a keretet adja minimális információkkal, nem hadtörténeti elemzés volt a célja, csupán a háttér nagyon rövid bemutatása

ClayMatthews52
Reply to  MZoli
2016-03-17 20:06

mindegy, nekem túl amcsis ez a kis világháborús összefoglaló, de nem ez a cikk lényege

katonadani
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:05

Honnan jött ez, hogy a holokauszt lett kiemelve? egyszer van megemlítve egy 3 szavas mellékmondatban…

ClayMatthews52
Reply to  katonadani
2016-03-17 20:05

akkor csak a holokauszt van megemlítve :)

katonadani
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:20

Meg Pearl Harbor pl

ClayMatthews52
Reply to  katonadani
2016-03-17 20:28

mint a világ legbecstelenebb dolga, de nem ez a bajom, mondom, hanem az egyoldalú nézőpont. holokauszt meg van említve, gulag-gupvi, vagy bármi más nincs. Nyilván nem történelmi munka, csak számomra ez túl egyoldalú, olyan mint a salute to service, ahol egy képzelt ellenségtől védik meg a szabadságukat, kész vicc az egész. De szerintem egyáltalán nem fogalmaztam bántóan, a focis részt pedig nagyon értékeltem.

katonadani
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:30

Nem mondtam hogy bántóan fogalmaztál, csak nem értettem a kommented ezen részét. Csak nem értem, hogy mondjuk el hogy milyen jó volt Hitler egy más szempontból? Vagy hogy valaki szerint nem volt holokauszt? Vagy mi? Nem értem a kifogásolásod

ClayMatthews52
Reply to  katonadani
2016-03-17 20:36

amit itt leírtam, hogy ezek a dolgok megtörténtek a másik oldalról is, csak ugye a győztesek írják a történelmet. Hitlernél nem volt jobb Sztálin sem (sőt), hogy csak egy másik híres példát mondjak. Csak sajnos pl a különböző szovjet táborok nem csak erre az időszakra korlátozódtak (de ekkor is működtek), de hagyjuk, nem akartam ennyire ragozni a témát, csak első fölhorgadásból írtam, vagy nem érte(tte)m meg, hogy ez most amcsi világkép alapján íródik.

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:56

Ha az idiotizmus fájna, Kölnben is hallanám az üvöltésed.

ClayMatthews52
Reply to  Kopi3.14
2016-03-17 20:57

ajjajj :)

Laszlo Kuhn
Laszlo Kuhn
Reply to  katonadani
2016-03-17 20:09

“az öreg kontinensen vívott vérgőzös harcokban, vagy a holokauszt áldozataiként” szerintem itt alapból két dolog is meg van említve. A két legtöbb áldozatot követelő dolog a II. világháborúban. Szerintem a történelmi áttekintés is remek. Akinek pedig csak ez tűnik fel, annak más baja is van….

ClayMatthews52
Reply to  Laszlo Kuhn
2016-03-17 20:16

bocs, de neked tűnt fel 3 dolog közül csak a holokauszt. Én arra világítok rá, hogy ha már történelmi rész, akkor ne csak egyoldalúan (amcsi oldalról) legyen a dolog leírva, de mint írtam, nem ez a cikk lényege.

Laszlo Kuhn
Laszlo Kuhn
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 20:25

De most komolyan, csak a történelmi hűség kedvéért, milyen oldalról kellene megközelítenie a II. világháborút egy olyan cikknek, ami az amerikai foci hőskoráról szól? De most ahelyett, hogy a kutatómunkát és az írást dicsérnénk, ilyen ostobaságról vitatkozunk. Hát ez a baj inkább.

ClayMatthews52
Reply to  Laszlo Kuhn
2016-03-17 20:26

ne mondd már, hogy nem ismertem el a kutatómunkát vagy az írást

Hans
Hans
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-17 21:21

Igazad is van meg nincs is szerintem. Ugyanis ha a cikk a német soccerről szólna akkor lehetne alapja az egyoldalusításnak és hogy miért van megemlítve a holokauszt. Ugy gondolom, egy adott témának megvan a nézőpontja ami jelen esetben egy Amerika központú nézőpont. Örülök a cikk kapcsán annak, hogy a bevezetőben nem egy szörnyű tény több nézőpontból való körüljárásat kellett olvasnom. Grat az íráshoz

combat
combat
Reply to  ClayMatthews52
2016-03-18 09:18

Mondjuk, ha a II. világháború idején meghalt tömegekeről akarsz írni nehéz ennél jellemzőbbet találni, maguknál a harcoknál persze! (az orosz- amcsi- szerb- japán- magyar- francia- angol… háborús bűnök azért nem ilyen mértékűek voltak, talán az oroszoké igen, de erről még mindig nem tudni eleget, a holokauszt egyértelműbben behatárolható időben és térben is…)

loveidavid530 .
loveidavid530 .
2016-03-17 20:12

Gratulálok Zoli! Tőled nem kap mást az ember csak remek cikket.

MZoli
Reply to  loveidavid530 .
2016-03-17 20:13

Köszönöm, igyekszik az ember :)

Johnny Teitelbaum
Johnny Teitelbaum
2016-03-17 20:22

Pedig akkoriban az amcsifoci sem volt sokkal veszélytelenebb mint egy géppuskatűz.
Azok a fejvédőknek nevezett valamik nem hiszem hogy sokmindentől megvédték a játékost.

Krisztian Fekete
Krisztian Fekete
2016-03-17 21:25

Jó cikk, szép munka, gratulálok! Viszont Pearl Harbourt dec. 7-én támadták meg.

MZoli
Reply to  Krisztian Fekete
2016-03-17 21:27

Köszi :) Én minden forrásban december 7-ét látok. “Just before 8 a.m. on December 7, 1941, hundreds of Japanese fighter planes attacked the American naval base at Pearl Harbor near Honolulu, Hawaii.” ez pölö history.com

MZoli
Reply to  MZoli
2016-03-17 21:28

Jah és én 8-at írtam :D oké :D javítom egy pillanat

Krisztian Fekete
Krisztian Fekete
Reply to  MZoli
2016-03-17 21:30

Örülök, hogy egyetértünk! :)

MZoli
Reply to  Krisztian Fekete
2016-03-17 21:31

Kicsit szétszórt vagyok most sorry, kezdődik az F1, arra figyeltem a tévében :D

combat
combat
2016-03-18 09:11

Jó cikk, köszi!!! :)

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x