Minden ami NFL
Ki lesz idén az MVP?
Akárhogy is nézzük, nincs abszolút favoritja az idei legértékesebb játékosnak járó díjnak. Vannak jó teljesítmények, de nincs 2000 yardos futó, 55 TD-s, 120+ ratinges vagy 16-0-ás irányító. Így hát ahány szakértő, annyi név. Összegyűjtöttük a nyolc leggyakoribb nevet az utóbbi időben, rangsorba állítottuk őket és pro-kontra alapon leosztályoztuk.
1. Matt Ryan, QB, Atlanta Falcons
Pro: Matt Ryan a legegyértelműbb választás, hisz egy tavaly összehulló csapatot vezetett a csoport élére, ráadásul többnyire remek játékkal. Övé a második legjobb passer rating, holtversenyben a második legtöbb a TD-t is ő adta eddig (30), mindössze hét eladott labdája van, a liga egyik legpontosabb irányítója és a 9,2 yard/passz mutatója valami elképesztően félelmetes. Mondjuk, ha még átlépné az 5000 passzolt yardos határt (950 yard kell hozzá) és megnyerné a csoportját, akkor már tényleg nehéz lenne elvenni tőle a díjat.
Kontra: A 8-5-ös mérleg nem valami kiemelkedő, ráadásul ott a Falcons nyakán a Bucs is, és ahhoz, hogy favoritként tekinthessük Ryanre, egy minim 11-5-ös szezon és csoportgyőzelem kellene, fenntartva a hasonlóan jó játékot. Esélytelen, hogy MVP címet kapjon csoportgyőzelem vagy rájátszás nélkül.
2. Tom Brady, QB, New England Patriots
Pro: A Jets és a 49ers ellen nagyon lájtosra vette a figurát, de a Ravens elleni MNF meccsen odatette magát, a kiemelt meccsek pedig nagyon fontosak. Övé a legjobb passer rating, pontosabb, mint Ryan, ráadásul több yardot is szerez meccsenként és mindössze két eladott labdája van. Az első kiemeltség karnyújtásnyira van, egy 14-2-es mérleggel minden adott lenne egy MVP címre.
Kontra: Egyrészt nem a legnépszerűbb figura, nyert már eleget, ráadásul négy meccses eltiltásból tért vissza, amit a Patriots a második és harmadik számú irányítóval is 3-1-gyel hozott le. Ez pedig azért felvet néhány kérdést, jó eséllyel a csapatnak Brady nélkül is összejött volna a csoport és a rájátszás, egy legalább 10-6-os szezonnal. Egy alapos Broncos verés a minimum, ha komolyan gondolja az MVP-t.
3. Zeke Elliott, RB, Dallas Cowboys
Pro: Amerika csapatában játszik, ráadásul jól, és hatalmas a hype körülötte. 4,9-es átlaggal fut 107 yardot meccsenként, van már 12 futott és egy elkapott TD-je, vezeti a ligát futott yardokban (1392), van 1714 total yardja, messze a legkonzisztensebb játékos jelenleg. Ráadásul újonc, a Dallas 11-2-es mérleggel áll, ha legalább egy 13-3-at hoznak, és Zeke az élen végez minden releváns kategóriában, akkor még újoncként is reális esélye van a címre.
Kontra: A liga legjobb fala mögött fut, ráadásul David Jonhson egyértelműen jobb nála, csak épp gyenge csapatban játszik. Fura lenne nem a legjobb futónak adni a díjat csak azért, mert egy elit csapat van körülötte.
4. Dak Prescott, QB, Dallas Cowboys
Pro: Újoncként 11-2-es mérleggel vezeti vele a Cowboys az NFC-t és a csoportot, jók a statisztikái, szimpatikus, és rá is illik minden, ami Zeke-re. Igazi sikersztori.
Kontra: A Giants elleni meccsen nagyon gyengén játszott fő műsoridőben, az MVP kandidátusa addig él csak, ameddig győz a csapat. Nem meglepő, hogy a vereség után egyből jöttek a Romo-kérdések, egy Bucs elleni vesztes meccs után nem lenne meglepő, ha a veterán QB állna be. Ez pedig nem egy jó előjel. A szénája jól áll most még, de az övé talán a legingatagabb az egész mezőnyben.
5. Matthew Stafford, QB, Detroit Lions
Pro: Stafford miatt hirtelen érdekes lett a Lions. Nincs olyan elit statisztikája, mint Bradynek vagy Ryannek, viszont a Lionstől senki nem várt semmit, a nyolc comeback győzelem pedig egyedülálló rekord. Ennek nagyon jó a sajtója, ráadásul a Lions emberemlékezet óta nem nyerte meg a csoportját, kvázi történelmet írhat vele a csapat. Ez pedig könnyen MVP címet érhet annak ellenére, hogy nem lesz olyan kiemelkedő sem a csapat mérlege, sem Stafford statisztikái.
Kontra: A nehéz sorsolást leszámítva nincs ellenérv mellette, bár az elég komoly, hisz csoportgyőzelem nélkül kizárt, hogy MVP legyen, hiába a liga legclutchabb irányítója jelenleg. Ahogy a Packerstől való oda-vissza vereség sem lenne egy pozitív dolog, csoportgyőzelemtől függetlenül.
6. Derek Carr, QB, Oakland Raiders
Pro: Egy jónak várt, de sokáig semmilyen csapatot vezetett a csúcsra, fiatal és elképesztő dolgokra képes, ráadásul iszonyú népszerű és a statisztikái sem rosszak. Már-már Stafford szinten képes megfordítani a mérkőzéseket, rengeteg tökös és látványos játékot hívnak rá, ha valahogy összejönne a csoportgyőzelem és a kiemelés, akár még komolyan lehetne őt is gondolni.
Kontra: Nem tudta legyőzni a Chiefst, ráadásul hozott fő műsoridőben egy 117 yardos meccset, ami hatalmas mínusz, a kiemelt meccseken nyújtott játék rengeteget nyomhat a latba. Ráadásul nem csoportgyőztesnek aligha adnak idén MVP címet, arra pedig jelenleg nem a Raiders a favorit.
7. Le’Veon Bell, RB, Pittsburgh Steelers
Pro: Bell abszolút képes azt a játékot hozni, amit Elliott, ráadásul egy gyengébb támadófal mögött. Nem beszélve arról, hogy úgy van már most 1000+ yardja, hogy az első három meccset kihagyta, viszont az elkapott yardjai miatt így is közel van Zeke-hez. A Bills elleni parádéja pedig sokakban megmarad.
Kontra: Volt egy három meccses eltiltása, ez pedig Bradyhez hasonlóan normál esetben ledolgozhatatlan hátrány.
8. Aaron Rodgers, QB, Green Bay Packers
Pro: Rodgersnek van a legtöbb passzolt TD-je a ligában, és elég jók a statisztikái. Nem annyira, mint Bradynek vagy Ryannek, de a neve miatt őt sem lehet teljesen kizárni.
Kontra: Igazság szerint nem értem, hogy merülhet fel Rodgers neve. A szezon elején borzasztóan játszott ő is és a csapat is, az idei teljesítménye meg sem közelíti azt a lehengerlő és ellenállhatatlan játékot, amiért már két MVP címet szerzett. Ráadásul a csapat csoportgyőzelme vagy esetleges rájátszása az utolsó fordulóban dől el mindenképp. Hogy lehetne egy 10-6-os csapat, önmagához gyengén teljesítő irányítójának adni a címet, amikor legalább 4-5 jelölt (Brady, Ryan, Zeke, Prescott) van már most jobb mérleggel vagy meggyőzőbb játékkal. Az, hogy Rodgers top3-as játékos kvalitásai alapján az egész ligában, nem kérdés, de az idei játéka nem MVP.
+1 David Johnson, RB, Arizona Cardinals
Ha nekem kellene szavaznom, akkor a Cardinals egyszemélyes futózsenijére voksolnék. Sokkal rosszabb támadófal van előtte, mint Bellnek vagy Zeke-nek, mégis hozza a yardokat a földön, ráadásul akár a 100 elkapás is meglehet neki idén, ami egyszerűen hihetetlen teljesítmény. Ha a Cardinals most 10-3-mal állna és kiemelésért küzdene, nem lenne kérdés, ki kapná a díjat.