Connect with us

Minden ami NFL

Figyelj és tanulj, NFL!

Akármennyire is próbálja tagadni a liga, szép lassan kezd meginogni az NFL vezető helye Észak-Amerikában, a legnézettebb sportok listáján. Azt is észrevehetjük, hogy a liga egyre jobban igyekszik a közösségi médiában is jelen lenni és a nézők igényeinek jobban megfelelni, azonban ezek egyelőre csak ilyen mondvacsinált megoldások. Be kell látni, hogy szeretett sportunk rengeteg defekttel rendelkezik, azonban ha csak pár sportágtól/szervezettől/ligától átvenne az NFL bizonyos dolgokat, minden bizonnyal eddig nem látott fölénnyel vezetné a népszerűségi mutatókat. Alább pár ötlet, hogy milyen átvételekkel lehetne ezt elérni.

 

Labdarúgás – Reklámok eltörlése

 

Az NFL a labdarúgásnak adta a videobíró ötletét, épp ideje lenne viszonozni ezt valamivel. Mi sem lehet alkalmasabb erre, mint a reklámok eltörlése. Valamiért a beteg európaiak lelke kibírja azt, hogy 45 percen keresztül nem lát egy darab tampon, sör, kaja, biztosítós reklámot. Pont az amerikaiak ne bírnák ezt ki? Dehogynem, sőt igény is van rá, hiszen a legtöbb kritikát talán ez okból kapja az NFL. TD után reklám, kickoff után reklám. Eltelt 5-6 perc és semmi nem történt, ellenben megtudtuk a tv-ből, hogy az amerikaiak sokat esznek és isznak és szar a kábelszolgáltatójuk. Akár azt is meg lehetne oldani, hogy a képernyő alsó sávjába drive-ok között valami rövid hirdetést tennének be, de úgy őszintén senkinek nem hiányzik ez, a liga pedig képes akkora bevételt generálni a rengeteg reklámszünet nélkül is, hogy erre ne legyen szükség.

NBA – Egyéniségek kibontakozása

 

Szintén komolyan kritizálják az NFL-t, azért mert egy uniformizált szürkeséget szeretne létrehozni. Ez megnyilvánul a TD-ket követő ünneplés korlátozásában, illetve abban, hogy a pályán a játékosok nem hordhatnak ám akármit, a cipőjük színe is csak fekete vagy a mezükkel egyező lehet. Csapatokat reprezentál a liga és az egyéniségek nem jelenhetnek meg a pályán ilyen módon.

 

Ha megnézzük, az NBA-ben az összes sztárjátékosnak van signature lépője, amivel azon felül, hogy lehet villogni, hogy milyen látványosan néz ki, még a játékos vezéregyéniségét is reprezentálja, hiszen a franchise-ok arcai rendelkeznek ilyen volumenű cipőkkel, mint például Steph Curry, LeBron James, Dame Lillard vagy James Harden – a teljesség igénye nélkül.

 

 

Azt is láthatjuk hétről hétre, hogy a játékosok részéről lenne erre igény, hiszen a bemelegítések során rendre előhúzzák a különleges cipőket. A foci pedig semmit nem vesztene az értékéből, hogyha ezek a lépők a mérkőzések során is megjelennének a pályán, ellenben többet kaphatna a néző is a játékosok egyéniségéből is.

NHL – Playoff szakáll és MVP

 

Aki valaha is nézett NHL rájátszást vagy jégkorong világbajnokságot, az tapasztalhatta, hogy a sorozat végére mindenki hatalmas szakállal rendelkezik. Ez egyfajta babona is, hogy amíg érintettek a rájátszásban, addig nem borotválkoznak, mindenesetre nagyon emberközelivé teszi az egész küzdelemsorozatot, ahogyan a legvégén szemmel láthatóan meggyötört arcok örülnek a végső sikernek. Az NFL rájátszás 5 héten keresztül tart, ezalatt már egész tisztességes arcszőrzet nőhetne a játékosokon és valljuk be elég jól nézne ki, ha egy csapatnyi Brett Keisel vagy Eric Weddle emelné magasba a Lombardit a szezon végén.

 

 

Az egyik legvitatottabb kérdése az NFL-nek, illetve leginkább a rájátszásnak, hogy miért Super Bowl MVP-t és miért nem playoff MVP-t választanak. Miért lehet az, hogy egy mérkőzésnyi jó teljesítmény akár egy egész rájátszáson keresztül történő konstans minőségi játékot háttérbe tud szorítani? Még az NHL-ben sem döntő MVP-t választanak (ami alsó hangon egy 4 meccses minta lenne), hanem az egész rájátszásban nyújtott játék alapján választják meg a legértékesebb játékost. A nagyobb minta nagyobb dicsőséget is eredményezhetne és vitán felül állna, hogy ki a playoffban az IGAZI MVP.

 

A liga amúgy kimondatlanul alkalmazza ezt azzal, hogy a Super Bowl MVP címet szinte mindig a győztes csapat irányítójának adja, aki minden mérkőzésen győzelemre vezette a csapatát amikor az igazán számít, de ez mégis kicsit visszás, mert például így olyan ellentmondásos esetekkel találkozhatunk, amikor egy meccs alapján eszébe se jutna xy-nak adni az MVP címet, mivel voltak nála sokkal jobban teljesítők a Super Bowlon (Justin Tuck, Jacoby Jones).  Innentől kezdve a saját egymeccses rendszerét köpi ezzel szembe a liga, hogy amikor meg valaki az adott meccsen nyújtott teljesítménye alapján valóban megérdemelné a SB MVP díjat, akkor sem ő kapja. Legyen tiszta víz a pohárban, szüntessük meg ezt az egész SB MVP dolgot és válasszunk rájátszás MVP-t! Így talán az irányítók SB MVP címeivel való cerkaméregetést is vissza lehetne szorítani.

Tenisz – Pontrendszer alapú rangsor

 

Az ATP egy saját, súlyozott pontrendszert alakított ki ahhoz, hogy meg tudják határozni, hogy ki is a világ legjobb teniszezője. Az NBC tavaly már megpróbált kialakítani a nézőkben egyfajta objektív rangsort azzal, hogy a közvetítésben feltüntették a játékosok PFF által készített rangsorában elfoglalt helyét, de a PFF-es rangsorból is rengeteg vita indulhat ki.

 

Egy ATP rendszerhez hasonló pontozási rendszer kialakítása nehéz lenne, ugyanakkor nem megoldhatatlan, a legfontosabb pedig a már említett súlyozás lenne. Például nem mindegy, hogy mondjuk egy jobb oldali tackle-nek Von Millerrel kell szembenéznie 50-60 snapen keresztül egy meccsen vagy mondjuk egy Marcus Smith-szel. Ahogyan az ATP versenyei is rangsorolva vannak, hogy mondjuk egy 250-es torna megnyerése kevesebb pontot ad, mint egy 500-ason egy elődöntő, minden a mezőny erősségétől függ és ezzel lehetne inkább objektívebb rangsort kialakítani a játékosok között. Persze a posztok közti különbség áthidalása továbbra is kérdés, de valahogyan súlyozni kéne a matchupokat.

UFC – Sajtótájékoztatók

 

Képzeljük el, hogy Josh Norman és Odell Beckham nem csak a médián keresztül üzengetnének egymással, hanem szó szerint egymás képébe is dobálhatnák a műanyagpalackokat vagy poharakat. A UFC legnagyobb sztárja kétség kívül Conor McGregor, aki szó szerint páros lábbal rúgta be a UFC ajtaját, teljesítménye mellett nagyrészt a sajtótájékoztatóin nyújtott szórakoztató magatartásával: késésekkel, minőségi trash talkkal és a váratlan helyzetek zseniális lereagálásával.

 

 

Egy új szórakoztatási faktor lenne a nézők számára, hogyha megadná az NFL a lehetőségét annak, hogy az egymást legjobban utáló játékosok ilyen keretek között találkozhassanak egymással. Ez a mérkőzésre is jobb hatással lenne, parázsabb és látványosabb párharcok alakulhatnának ki, plusz az NBA-nél felvetett egyéniségek menedzselésének keretébe is beférne.

17 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
17 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wolandrule
wolandrule
2017-06-30 12:51

A sajtótájékoztatós bohóckodás nem kéne…

Arnold Patsenegger
Arnold Patsenegger
2017-06-30 14:24

Conor McGregor-t le kell igazolni az NFL-be :D úgysincs még elég seggfej :D :D :D

Rpi
Rpi
Reply to  Arnold Patsenegger
2017-06-30 14:31

Neki adni a félidei műsort..óriási volna. ?

Arnold Patsenegger
Arnold Patsenegger
Reply to  Rpi
2017-06-30 14:40

Őt elnézegetném az tuti… nem a sok barom reklámot… sör, hamburger,kocsi, biztosítás.. újra és újra és újra… nem csodálom hogy az amcsik megkattannak :D

acsdav2
acsdav2
2017-06-30 15:54

Hamár ötletbörzét tartunk. :) A Super Bowl utáni díjátadó szerintem borzalmas. Miért csak 3 ember állhat a csapatból a pódiumon? Na meg, az, hogy a tulaj kapja meg először a trófeát….. Én európai focin nőttem fel és szerintem a legjobb pillanat az amikor az egész csapat ott áll a dobogón és a csapatkapitány felemeli a trófeát. :)

Kopi3.14
Kopi3.14
2017-06-30 16:44

Reklámok eltörlése – Ha áll a játék, akkor nyugodtan mehet reklám. Gondolom mindenki tűkön ülve lesi a tizenegyes rúgások előtt, ahogy gyúrják az aranylábúakat.

Egyéniségek kibontakozása – Ez az igény a felhozott példával pont az előző ellen beszél. A mindenki a saját pipőjében libben vezetne oda, hogy a közvetítés másból sem állna, mint kinek mit ábrázol a lúdtalpbetétje. Nem érzem egyébként, hogy el lennének nyomva az egyéniségek, Bell, Brown, ODB, Lynch, Gronk egyike sem szürke egér a pályán kívül sem. Amikor meg Kaep tett valami egyénit, akkor az volt a baj, hogy dögöljönmegnemtiszteliahimnuszt.

Playoff szakáll és MVP – Három vagy négy meccs az egész PO egy csapatnak. Durván maximum hat hét alatt lezavarva. Az alatt túl komoly szakállat nem lehet növeszteni. MVP: már az alapszakaszi is BS a QB mániájával, így a pont leszarom vonal, legszívesebben eltörölném a csába.

Pontrendszer alapú rangsor – tenisz alapú rendszer eléggé értelmetlen, akkor inkább Élő pontok szerint lehetne, de mégis hogy, ha kettőznek valakit, a zónázó és emberező játékokat hogy kezelje stb. eleve egy a teniszhez hasonló csak a csapatok szintjén lenne értelmezhető. Jó a PFF vagy ahhoz hasonló megoldás, esetleg elvárt teljesítménnyel súlyozva.

Sajtótájékoztatók – Nagyon kellene ja. Majd Belichik és Harbough fog szópárbajba keveredni. A kretén crew pedig egyedül is megoldja a balhé irányú igényeket.

General – Ha már ötleteket akarsz máshonnan, akkor csapatsportágakra korlátozd a merítést, az egyéni sportok más jellege miatt!

Arnold Patsenegger
Arnold Patsenegger
Reply to  Kopi3.14
2017-07-01 01:32

Az ugye megvan,hogy a szakállat nem akkor kezdik el növeszteni amikor a csapat bejut a playoffba hanem már szezon közben növesztik :) pont ez a lényege.

Reklám: senki nem azt kéri, hogy töröljék el… hanem legalább az élvezhető kategóriába szorítsák vissza.

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  Arnold Patsenegger
2017-07-01 11:15

Az ugye megvan, hogy a szezon során növesztett szőrzetet elég nehezen lehet playoff szakállnak hívni? Mert az szezon szakáll.

Arnold Patsenegger
Arnold Patsenegger
Reply to  Kopi3.14
2017-07-01 13:07

Gondolom ezt viccnek szántad :D

DatAss
DatAss
2017-06-30 20:20

A UFC-s szájkarate nem hiányozna szerintem, de a reklámok csökkentése hasznos lenne.

Debreceni József
Debreceni József
2017-06-30 21:16

A szabad td ünneplést meg az egyénieskedést nagyon bírnám. A sok színes arcot szabadon kéne engedni, sokkal nagyobb móka lenne. Egy-egy “kapufaölelés, dunk, td közbeni tökfogásnak” bele kell férnie. Nálam az ellenfél heccelése is beleférne.
A reklám az sok pénz, az tuti marad. A többi az annyira nem kéne. A szemtől szembeni sajtótájékoztató meg egyenesen veszélyes, ezek a srácok fociznak, nem bokszolnak, minden ilyen esemény parasztlengőzésbe menne át.

sgtGiggsy
2017-07-01 02:01

Na igen, a reklámoktól a frász kitör. Általában egy meccs két órás, plusz még egy-másfél óra reklám. Azért ez így nagyon durva, én részint (meg a késői időpont miatt) nem nézek élőben NFLt a Super Bowlon kívül. Felvételről csak átnyomkodom a gyakran 6-8 perces reklámszüneteket, azt kész.

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  sgtGiggsy
2017-07-01 11:16

Azokból ténylegesen mennyi a csak reklám miatti szünet, amikor a pályán is mindenki arra vár, hogy leteljen és folytathassák? Vagy esetleg akkor érdektelen események vannak a pályán?

sgtGiggsy
Reply to  Kopi3.14
2017-07-01 11:29

A nagyrésze szerintem csak a reklám miatt van. Nagyon más nem indokolja, hogy egy TD, és a másik csapat első támadása között 6-8 perc legyen. Jó, a másfél órába a félidő is beletartozik, de a kizárólag reklámok miatti szünetek nélkül szerintem legfeljebb két és fél óra lenne egy meccs. Ha megnézed, egy átlag meccs visszanézve az NFL Networkön két óra környékén szokott lenni, és ott nem vesznek ki mást, csak a negyedek közti szüneteket, időkéréseket, és azt, mikor azért áll a játék, mert változik a támadó csapat. Nagyjából egy óra színtisztán a reklámok miatt van.

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  sgtGiggsy
2017-07-03 18:21

Nekem anno Game Passon a két és fél óra úgy jött össze, hogy nem voltak visszanézések sem. Néha egy challange önmagában öt-tíz perc.

sgtGiggsy
Reply to  Kopi3.14
2017-07-03 18:50

Hát nem tudom. Most direkt ránéztem a három meccsre ami le van töltve a gépemre, Abból kettő 2:15, egy 2:11 és nincsenek agyon vágva. Szóval a három és fél óra, ami az átlag ideje egy közvetítésnek állati sok. A challange-ek hosszát is inkább a reklám indokolja, mert nem hiszem el, hogy egy átlag elkapás-nem elkapás megvitatása ennyi ideig kell tartson, mikor a tévé előtt általában már a második lassításból egyértelmű az ítélet.

ZERO_L
ZERO_L
2017-07-01 02:11

Értem én, hogy offseason van és nincs miről írni, de ezek a javaslatok igen gyenge lábakon állnak (no offenz)

Kezdjük ott, hogy az NFL-nek akkora előnye van a többi major sporttal szemben, hogy még az idei nézettségi adatok csökkenése ellenére is utcahosszal vezet a többi ligával szemben (én inkább látom a kedvezőtlen párosításokban és egyéb tényezők miatt a visszaesést, mintsem a szurkolók tömeges elfordulása miatt). Az meg konkrétan nem igaz, hogy kezd meginogni a helyzete az élen, vagy ha ilyen állítást teszel, akkor érdemes lenne valamivel alá is támasztani.

Itt egy közvélemény kutatás, hány szurkoló választotta kedvenc sportjának az NFL-t 3 éve:
http://www.espn.com/nfl/story/_/id/10354114/harris-poll-nfl-most-popular-mlb-2nd

Ha valamelyik ligának “tanulnia és figyelnie” kéne az pont nem az NFL…

Labdarúgás – Reklámok eltörlése

Először is a két sport menete teljesen más. A labdarúgást is telenyomnák reklámokkal, ha nem lenne az a fránya futóóra, efelől ne legyen kétségünk. Nyilván sok a reklám, ezt már az amerikai is érzik, ettől még naivitás feltételezni, hogy a reklámok törlésével jobb lenne sportág. Az NFL a bevételeinek több mint harmadát a televízióktól kapja, ami nyilván nem azért ekkora mert horribilis az előfizetői díj, hanem pont a meccs közbeni értékesített reklámokból származó bevételek miatt. Azért arra kíváncsi lennék azt a 3-4 milliárd dollárt (csak hogy ne számoljunk a teljes televíziós bevétellel) mégis hogyan tudná az NFL csak úgy kisujjból kompenzálni. Egy tulajdonos sem fog emellett szavazni, nem hülyék.

„Valamiért a beteg európaiak lelke kibírja azt, hogy 45 percen keresztül nem lát egy darab tampon,
sör, kaja, biztosítós reklámot. Pont az amerikaiak ne bírnák ezt ki?”

Igen pont ők, de nem azért mert annyira kíváncsiak az új potencianövelőkre, hanem mert más kultúrában nőttek fel, szocializálódtak. Nekik természetes, hogy meccs közben bizonyos időközönként kimehetsz sörért, nasiért, hugyozni, bármiért. Minden major sportáguknak (kivéve az MLS-t) része, itt társadalmi, fogyasztói szokásokról van szó. Ezt meg egy liga (bármekkora is), nem fogja tudni egyedül megváltoztatni.

NBA – Egyéniségek kibontakozása

Mert az egyéni cipőktől kibontakozhatna az egyéniségük? Ez most komoly? Az egyéniség megítélése leginkább a pályán mutatott játékstílusból és a pályán kívüli viselkedésből fakad. Ezt mondjuk, pont semmiben sem korlátozza a liga(nyilván a
káros tevékenységeket igen). Gronk, Watt, Newton, Beckham és még lehetne sorolni, ugyan akkora egyéniségei a maguk ligájának mint az NBA-ből említett játékosok. Nem tudom kiből szeretnél többet látni, de biztos vagyok benne, hogy
az „egyéni cipő” használata ehhez igen keveset adna hozzá.

És ha már cipők, inkább pont az uniformizálás felé kellene elmenni, hogy esetleg a visszajátszás során el lehessen dönteni, az adott játékos cipője érintette a fehér vonalat vagy sem, elég fontos szokott lenni meccs közben.

NHL – Playoff szakáll és MVP

Playoff szakáll most is van (lsd Edelman) semmi sem tiltja, szóval ez egyéni döntése a játékosoknak, ha ők nem érzik úgy, akkor meg minek?
Playoff MVP címnek megint semmi értelme nincs, főleg azzal az indoklással, hogy majd ezzel a SB MVP-s cerkaméregetést vissza lehet szorítani. Akkor majd a PO MVP címre verik, hisz minél több meccset játszanak annál valószínűbb, hogy QB közül fog kikerülni a cím győztese (lsd alapszakasz MVPje is szinte csak QB), mert elenyésző
esetben fordulna elő, mikor egy RB-WR-DE-LB-S végig dominál egy 3 vagy 4 meccses sorozatot. A jelenlegi rendszer azért jó mert, így legalább az esélyét meghagyják, hogy ne irányító nyerjen. Nyilván a probléma azzal van, hogy ezt
nem alkalmazzák túl sűrűn (pl Brady seahawks elleni MVP címébe is be lehetne kötni, de lehet az ideibe is), de a PO MVP-vel meg nullára redukálod annak az esélyét, hogy ne irányító nyerje.

Tenisz – Pontrendszer alapú rangsor

Ez is totálisan érthetetlen számomra. Egy csapatsportban, ahol inkább arra kéne koncentrálni, hogy ne egyéni eredményeket hangsúlyozzuk ki, ott mégis mi szükség van egy ilyen patikamérlegen kimért rendszerre. Egyébként sem tudsz olyan súlyozó rendszert felállítani, ami számításba veszi az előtted lévő (mondjuk) OT-t és figyelembe veszi, hogy a másik oldalon egy Watt pusztít. Túl sok összetevője van a játéknak, amit súlyozni kéne. Ráadásul a példád is fals, mert egyéni sportágból hozod, ami megint teljesen más. Szerintem a PFF bőven elég arra, hogy legalább körülbelül be lehessen lőni az adott játékos a posztján mennyire teljesít jól. De nem is hiszem, hogy a casual nézőket ez komolyan érdekli, vagy ettől többen szeretnék meg a sportot.

UFC – Sajtótájékoztatók

Nálam ennél kerekedett ki legjobban a szemem. Először is a UFC vagy az MMA mint sport egy szubkultúra, még csak most próbál terjeszkedni. Ráadásul itt konkrétan véresre püfölik a másikat (amíg be nem szarik, vagy tovább is), ebben a
közegben teljesen elfogadott a fokoff-ozás és műanyag üveg dobálása a bunyó előtt, mint show elem. Ugyanis ezzel tudják eladni magukat és az aktuális eseményt (boksz dettó), mert a payperview bevételekben van az igazi dohány. Ezzel szemben az NFL egy globális termék olyan cégekkel, akik fogyasztók millióinak adják el/reklámozzák termékeiket. Most gondold át mennyire életszerű, hogy Beckham a Nike és a Head&Shoulders reklámarcaként üvöltözik meg dobálja az üvegeket, majd a meccs közben a reklámban meg játssza a mosolygós jófiút. A mai világban mikor minden szponzor annyira fosik, hogy a szponzoráltjánál mikor gurul el a gyógyszer, majd biztos örömmel fogadják az ehhez hasonló performanceokat. Amúgy is totálisan kontra produktív lenne, hisz még ha az amerikaiak nagy része be is veszik ezt a bohóckodást (pankrációt is néznek, szóval van rá sansz), a játékosoktól súlyos pénzösszegeket vonnának el, vagyis egy idő után a kutya nem vállalná el, max a legostobábbak és akkor a liga máris közelebb lenne egy valóságshow-hoz mint egy sportszervezethez

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x