Folytatjuk a Super Bowlokat bemutató sorozatunkat, az utolsó csoportban az egyik versenyző a 13. döntő, ahol a Steelers és a Cowboys mérkőzött meg. Egy úgymond álomdöntő jött létre ezzel a párosítással, hiszen a liga történelmének két kiemelkedő védelmi egysége csapott össze, ehhez képest azért 66 pontot összehoztak. Húsz másodperc nem sok, de ennyi pont elég, hogy eldöntsön egy mérkőzést.
[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]
A Steelers útja a döntőig
A Steelers az 1978-as idényt is esélyesként kezdte, hiszen volt egy jó irányítójuk Terry Bradshaw személyében és emellett még ott volt a méltán híres Steel Curtain, a liga történelmének egyik legjobb védelme. Esélyeshez méltóan meg is nyerték az AFC Central csoportját és a 14-2-es mérlegük ebben az évben a liga legjobbja volt, nem érdemtelenül Terry Bradshaw lett az MVP, második Steelers játékosként kapta meg az elismerést. A rájátszás első körében visszavágtak az előző évben elszenvedett playoff vereségért a Denvernek, majd a Houston Oilerst is könnyen verték, azok után, hogy az alapszakaszban pont az Oilers vette el a nyolcadik héten a Steelers veretlenségét. A Steel Curtain erősségét jól mutatja, hogy a csoportjuk második helyén az Oilers több mint száz ponttal többet kapott, a Super Bowlig a rájátszásban pedig két mérkőzésen sikerült tizenöt pontot szereznie a Denvernek és a Houstonnak.
A Cowboys útja a döntőig
A Cowboys címvédőként kezdte el az idényt, csoportjukat meg is nyerték és első kiemeltként várhatták a rájátszást. A Steelersnél is láthattuk, hogy mindkét egység igen erős és ez a Dallasnál sem volt másképp: 384 ponttal ők szerezték a legtöbb pontot az alapszakaszban és a 208 kapott pont az NFC-ben a legjobb volt a Doomsday Defense-től. A Staubach vezette támadóegységtől joggal tarthatott mindenki a rájátszás kezdete előtt, az Atlanta ellen egy nehezebb meccsen sikerült nyerniük hét ponttal, majd a Los Angeles Rams ellen már az igazi Cowboys volt a pályán. Az első félidőben egyik fél sem szerzett pontot, a második játékrészben azonban Staubach és társai 28 pontot is szereztek, a Rams pedig egész mérkőzésen nem volt képes a pontszerzésre, így címvédés reményében várhatták a döntőt.
Super Bowl XIII
A helyszín Miami volt, ahol két legendás védelem, a Steel Curtain és a Doomsday Defense csapott össze, de azért a két irányító sem éppen kutyaütő, hiszen Terry Bradshaw és Roger Staubach is már a halhatatlanok között van Cantonban. Az előzetes várakozás az volt, hogy itt nem lát majd túl sok pontot a közönség és aki előbb megtalálja a másik fél védelmi egységének gyenge pontját, jó eséllyel megnyerheti a 13. döntőt.
Nem így lett, a mérkőzésen összesen 66 pont született, valószínűleg a támadófalaknak elfelejtettek szólni, hogy a mérkőzés elkezdődött, hiszen az első negyedben mindkét irányítót többször sackelték és Staubachnak szinte nem volt olyan passza, amikor nem volt rajta nyomás, de az egyik játékban azért kiosztott egy touchdownt a nyolc emberről blitzelő Steelers ellen. Az eladott labdák száma sem volt kevés az első félidőben, a Dallas egy rossz snap után vesztett labdát, míg Bradshaw egy interceptionit és két fumble-t is vétett, a második fumble után Mike Hagman TD-t is szerzett.
Fej-fej mellett haladtak a csapatok az első félidőben, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett. A védelmek tudtak nyomást gyakorolni az irányítókra, de a két legendás QB nem maradt pontok nélkül 30 perc után, a második negyed végére azért valamelyest magára talált a Steel Curtain és ennek köszönhetően ők mehettek előnnyel a pihenőre. 21-14 állt az eredményjelzőn, érdekesség, hogy a Steelers a két rájátszás meccsen kapott majdnem ennyi pontot (15), míg a Dallas a két előző meccsén nem kapott ennyit (20).
A második félidőre azért már felszívták magukat a védelmek és megállt a pontgyártás, a harmadik negyedben mindössze egy field goal volt, de ekkor jött a záró játékrész, aminek a közepét inkább elfelejtené a Cowboys. Húsz másodperc alatt kaptak tizennégy pontot és ezzel el is úszott a címvédés, a mérkőzés végére még szépített a Dallas, de reális esélyük már nem volt a fordításra, így a két legendás védelem csatáját 35-31-re a Pittsburgh Steelers nyerte, az MVP Terry Bradshaw lett.
Érdekes, hogy ha nézzük az eredményt akkor azt hihetnénk, hogy a védelmek betliztek ezen a napon, pedig a nyomás mindkét irányítón ott volt és könnyű passzt nem sokat ereszthetett el egyik QB sem, de ez mutatja nagyságukat, hogy
[/ppp_patron_only]ebből a helyzetből is kihozták a legtöbbet, ezen a Super Bowlon végül húsz másodperc döntött.
Legfrissebb cikkeink
- 2025-ben is az irányítók fogják uralni a piacot
- Hosszabbított futójával a Panthers
- Még félelmetesebb lesz a Rams offense: két kezdő támadófalemberük is visszatér
- A meccs végi térdelés miatt nem állított fel NFL-rekordot a Ravens
- Ja’Marr Chase-re nincsenek szavak
- Zseniális, őrült, kiélezett meccsen egy kétpontos döntött a Ravens javára a Bengals ellen
- A cserék után idén 5 játékos is 18 meccset játszhat az alapszakaszban
- Egyre biztosabb, hogy McCaffrey visszatér a héten, viszont Trevor Lawrence kihagyhatja a fordulót
- MVP és további díjfigyelő a szezon felénél
- Jó kis Ravens-Bengals rangadóval indul a hét
- Bryce Young marad a Panthers kezdőjében
- A forduló legjobbja címet ért a szezon két legzseniálisabb megmozdulása
- Preston Smith kérte az elcserélését a Packerstől
- Playoff Ranking #9
- Így néz ki a Raiders új támadóoldali edzői stábja
Legutóbbi hozzászólások
- atis123juve on Hosszabbított futójával a Panthers
- atis123juve on Ja’Marr Chase-re nincsenek szavak
- Fetyke on 2025-ben is az irányítók fogják uralni a piacot
- Csakeztne on Zseniális, őrült, kiélezett meccsen egy kétpontos döntött a Ravens javára a Bengals ellen
- Fetyke on 2025-ben is az irányítók fogják uralni a piacot
- AntalKovacs21 on 2025-ben is az irányítók fogják uralni a piacot
- chester on A cserék után idén 5 játékos is 18 meccset játszhat az alapszakaszban
- Kopi3.14 on A cserék után idén 5 játékos is 18 meccset játszhat az alapszakaszban
Pazar meccs lehetett. Mégis, valahogy eddig még nem néztem meg. ?
Köszi kronikk!
Egy-két “jelentéktelen” esemény kimaradt a sztoriból. A harmadik negyedben a field goal-t megelőzte egy elképesztő hiba az elkapó Smith-től, aki tök egyedül állt a gólterületen és gyomorszájon lőtt Staubagh, mégis képtelen volt megfogni a sima TD-t. Ha az megvan, akkor a negyedik negyed vége előtt 22. másodperccel egyenlít a Cowboys. A másik “lényegtelen” esemény a Steelers utolsó előtti TD-jét megelőző eseménysor: a bírók kiosztottak egy nevetséges büntetést a Cowboysnak, miután a Steelers elkapó elesett a teljesen vétlen, földön fekvő Cowboys védő lábában. Igazán csak 30-40 yardot haladtak ezzel előre. Majd ezt követően Harris futásánál egy bíró rossz helyezkedéséből adódóan – hogy mit keresett ott, azt a fene se tudja – tökéletesen blokkolt a futónak a TD-hez. Ja, és ezt követően, egy olyan – amúgy ritka pocsék módon sikerült – onside kick következett, amit az ég egyadta világon semmi sem indokolt. Negyedik negyed, vezet a csapat 10 ponttal, mégis meghúzta a Steelers, ami azért igen kemény tökről árulkodik a vezetőedző részéről. Elbaszták. Aztán a Cowboys is, mert aki összeszedte a lasztit, pár lépést követően elvesztette azt és jöhetett mégis a Steelers. Szal ez egy elképesztően izgalmas, fordulatos, talán a SB-k történelmének egyik legjobb meccse volt. Lehetett volna jobban is bemutatni…
Ja, és itt a teljes meccs: https://www.youtube.com/watch?v=EghowR6Hb3g