Az elmúlt két év elég vegyes képet hagyott a Falcons szurkolókban. Két éve, a Kyle Shanahan féle offense leigázta a ligát és szinte soha nem látott hatékonysággal gázolt a Super Bowl megnyerésének kapujáig. Tavaly pedig erősebb visszaesést hoztak a Steve Sarkisian által kigondolt változtatások.
A visszaesésnek két fő oka volt és mindkettő leginkább a támadófelfogás megváltozásában keresendő. A 2017-es támadójáték nem sokban különbözött az tavalyelőttitől, de ez pont elegendő volt egy kisebb visszaeséshez. Az egyik ilyen változás az volt, hogy Sarkisian sokkal kevesebb két futos felállást alkalmazott, valamint a tight end játékokat sem erőltette annyira, mint elődje. Így a Falcons offense sokkal kiszámíthatóbb és könnyebben levédekezhető lett.
Tevin Coleman és Devonta Freeman az NFL egyik leghalálosabb futópárosát alkotják és az a legjobb bennük, hogy mindkettőjüknek megvan a szerepe, de képesek ezen átlépni és a nem kimondott erősségeikben is remekelni. Elsőre azt mondanánk, hogy Coleman egy 3rd down back, aki a passzjátékban kap szerepet, ennek ellenére többször kapott szerepet az első két down egyikében is és nem voltak restek futójátékot hívni, mikor ő állt Ryan mellé. Freeman pedig inkább elsőszámú futó, de ugyanúgy bevonják a passzjátékba is, mint társát.
Ebből a sokszínűségből alkalmazott sokkal kevesebbet Sarkisian, majdnem a 70%-ára csökkentette a kétfutós felállások számát és kevésbé kavarta a kártyákat is. Azt érdemes kiemelni egyébként, hogy még így is több, mint kétszer annyi kétfutós felállást küldött pályára, mint az NFL átlag, de Shanahanhez képest elmaradnak a számok. Védelmében annyit lehet felhozni, hogy a kétfutós felállásokhoz a fullback játékokat is fel lehet sorolni, Patrick DiMarco távozás után pedig ezeket szinte el is kellett felejteni.
A tight end felállások visszaesése már egy fogósabb kérdés. Ugyanis a Falcons offense leggyengébb pontja a tight end poszt. Igazából nem hogy kettő-három, de egy igazán kiemelkedő tight endje sincs a csapatnak, így nehéz erre hegyezni a rendszert. Shanahan azonban megtette, mert még ha nem is volt az elképzelési között a tight endek megjátszása, akkor megosztották a figyelmet a route-ot futó tight endek.
A hírek szerint Sarkisian a két változtatásból legalább a futók szerepét szeretné idén megreformálni, így újra sokkal több kétfutós felállást várhatunk a Falconstól, valamint Coleman újra többször találhatja a slot elkapó pozíciójában magát.
Ezeken felül az egyik legnagyobb és legérthetetlenebb problémája a Falcons csapatának, hogy Julio Jones rekord kevés elkapott touchdownnal rendelkezett tavaly, de alapjában véve is kevés targetet kapott a célterületen.
Ez elsősorban szintén Sarkisian sara, aki bevallottan sokat használta Jonest amolyan elterelő célpontként az end zone-ban, mert tudta, hogy kiemelt figyelmet kap a legjobb játékosa. Így Jones sokszor a játék irányának teljesen másik felén kapott helyet a tervezőasztalon. Ennek pedig nem feltétlenül lett meg az eredménye, mert az end zone-hoz közeledve egyre jobban szűkül a tér a támadók előtt és legtöbb esetben szorongatott helyzetben kell megcsinálni az elkapást, amit a második és harmadik számú célpontok kisebb százalékban váltanak pontra. Jones hiába vitt el néha 2-3 védőjátékost is, ha végül a társa nem tudta lehúzni a labdát. Éppen ezért idén több Jones end zone targetet láthatunk az ígéretek szerint, Jones pedig képes megverni az emberét kis területen is.
Szintén fontos kiemelni, hogy a Falcons nyilvánvaló needjei ellenére is az elkapó draft mellett döntött az első körben, méghozzá a tehetséges Calvin Ridley-t draftolta a csapat, aki sokat segíthet abban is, hogy a célterületen ne Jones legyen az egyetlen potens célpont. Az egyébként mindenképp a tervek között szerepel, hogy Ridley és Jones több vertikális útvonalat fut majd, akár a pálya két szélén párhuzamosan, így pedig területet nyit a többi játékos számára.
Összességében tehát egy vegyített 2016-os és 2017-es offense várható a Falconstól, akik visszatérnek a Shanahan által hátrahagyott paradigmákhoz, de Sarkisian modellje is megjelenik a játékokban. Ridley fontos szerepet játszik majd az offense-ben és végre lekerül Jones válláról is némi teher.
Legfrissebb cikkeink
- Annyi jó teljesítmény volt az előző fordulóban, hogy Jared Goff is kimaradt
- Andy Reid vasárnap bebiztosíthatja a 19. kétszámjegyű győzelmes szezonját
- Megsérült az Eagles legdrágább pass rushere
- Mike Evans visszatér a héten!
- Másodéves figyelő – NFC
- A Steelers és a Browns nyitja a 12. fordulót
- Playoff Ranking 11#
- Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Trey Lance helyett ismét Cooper Rush fog kezdeni a Cowboysban
- A Steelers holnap bebiztosíthatja zsinórban 21. nem-negatív szezonját
- A Giants játékosai ki vannak akadva Daniel Jones leültetése miatt
- A Jets tulaja a 4. forduló után le akarta ültetni Aaron Rodgerst
- Miért teljesítenek jobban a kirúgott főedzős csapatok?
- BREAKING: A Jets kirúgta general managerét is!
- Triple Coverage #568 – A hét meccsei, és amik miatt érdemes volt bekapcsolni a tévét
Legutóbbi hozzászólások
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Cseh Tibor on A Giants játékosai ki vannak akadva Daniel Jones leültetése miatt
- AD94 on A Giants játékosai ki vannak akadva Daniel Jones leültetése miatt
- AD94 on A Giants játékosai ki vannak akadva Daniel Jones leültetése miatt
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- ewzywv on Döntsétek el Ti, milyen témákról írjunk!
Nem hiszem, hogy ez a fickó megváltja a világot, de egy év még elment, két év már elfogadhatatlan lenne. Ridley az új fiú is nagy tehetség, elképesztően erős a személyzet. Megkockáztatom, hogy egy elit QB-val, mert ugye Ryan az, most már ideje lenne komolyat odatenni (SB győzelem), mert nincs még egy olyan csapat, ahol ennyi lehetőség lenne a támadó egységben. Austin Hooper nem egy gyenge TE szerintem, csak keveset használják, főleg az end zone-ban sokkal több szerepe lehetne. Itt az előszezon alapján nem látok sok jó irányú változást.
“…most már ideje lenne komolyat odatenni (SB győzelem)…”
Hát azért ez nem az AFC kelet, ahol van egy csapat és a töltelékek, így aztán előre beírhatjuk a Pats csoportgyőzelmét, pihenő hetét, a hazai pálya előnyét és a főcsoport döntőt is, ahonnan már nem kell sok az SB győzelemig. :)
Az NFC minden csoportjában, de a déliben különösen vért kell izzadni még a csoportgyőzelemért és a PO részvételért is, nem hogy az SB-be jutásért. Bármennyire is jó a Falcons támadósora, ha a komplett kereteket nézzük, akkor nálam 4-5 csapat is előzi őket csak a nemzeti főcsoportban. Ezért elnézést a sólymoktól, de én nem hiszem, hogy ez lenne az az év, amikor végre megszerzik az első SB győzelmüket.
1.Nem pörgettem végig az összes évet a Brady-Bellichick éra alatt, de az biztos, hogy 2009 óta (Brady sérülésből való visszatérése) 4 WC helyet szereztek a Pats mögött. 2 Jets (09,10) egy Dolphins (16) és egy Bills (17). Valamint volt a remek Jets 15-ben, akik 10-6-tal nem jutottak PO-ba. 9 szezonból 5-ször volt egy jó csapat még a csoportban. A többi csoport statisztikáját nem tudom ilyen részletesen, de ez min. átlagos kategória. Valamint azért nem olyan régen volt (14), hogy az NFC Southot negatív mérleggel nyerték meg….
2. 4-5 csapatot soknak érzek. A Vikings-Eagles duót jobbnak érzem, bár az O-line nem néz ki jól Cousins előtt, plusz hát a nyomás most rajta lesz, mert mindenki az ő bukását akarja. Az Eagles ellen hamar kiderül mi a helyzet. Szerintem lesz visszaesés a sasoknál. A Saints-Rams-Packers trió szerintem egy szint velük.
2.) Sebészi pontossággal felsoroltad a csapatokat. :) Az Eagels, Rams, Vikings hármas nálam nem is kérdés. Én a szenteket is egy hangyányival jobbnak érzem. A Packers igazából valóban rosszabb csapat, csakhogy ha Rodgers a régi formáját akkor az más dimenzióba helyezi őket.
Azert a masik oldalrol azt is lehet mondani, hogy az utobbi 7 evben a 14 WC helybol 2-t sikerult megcsipnie at AFC Eastnek. Ezeket sem sikerult playoff gyozelemre valtani, a papirformanak megfeleloen.
Az igazsag valahol a ketto kozott lehet. Az egyetlen igazan jo csapat a 2009es es 10es Jets volt 2000 ota a Pats mellett, de ezeknek a kiabrandito teljesitmenyeknek reszben a New England dominanciaja is lehet az oka.
1.A számokkal úgy lehet variálni, ahogy az ember akarja. :) 16-ban például az NFC East és AFC West szerezte messze a legtöbb győzelmet, ehhez képest csak ez a 2 divízió nem szerzett győzelmet PO-ban. Most akkor a legjobb vagy a legrosszabb csoport voltak? :)
2. Szerintem a névadód vezette 15-ös Jets is nagyon jó volt. Ha Rex Ryan nem Buffaloba kerül és nem arra tesz fel mindent, hogy a Jets-sel kitoljon akkor a 2 szoros Buffalo elleni vereséget győzelemre cserélve 1.kiemelést szerzett volna a Jets az AFC-ben.
Pont erre gondoltam en is, hogy a szamokkal lehet varialni de ettol az meg egy nagyon konnyu csoport a Patsnek. Fitzpatrickel pedig nem csoda hogy jol ment a szeker ;)
Az is egy komoly faktor, hogy amikor a csoport ellenfelek amúgy a fasorban sem voltak a Pats ellen, érthetően és rendre, nagyon komolyan felszívták magukat. Így számtalan kiélezett szoros meccs mellett, 20-szor 96-ból le is győzték a Patst TB vezetése mellett is, ami 20,83% ami enyhén magasabb mint a SB-ok nélkül az NFC elleni vereség arány, ami kereken 20%.
Inkább már csak az érdekesség kedvéért jegyzem meg, hogy TB mérlege a nyugati csoportok ellen a leggyengébb (AFC West 36,36%, NFC West 33,33% vereségi arány), míg az északi csoportok ellen a legjobb (AFC North 16,66%, NFC North 12,5%).
“Az elkapók szempontjából viszont a Falcons a legjobb messze, futás tekintetében is (a Szentekkel együtt) a legerősebbek.”
VITATKOZNÉK! :)
Az elkapó soruk valóban bomba erős, de azért nem messze a legerősebb még az NFC-ben sem az én véleményem szerint. A Giants elkapó sorát mindenképpen erősebbnek érzem, de a Vikings, Lions elkapói is nagyjából azon a szinten vannak (tavaly például jobbak voltak).
Futás tekintetében pedig annyira messze nem a legerősebbek, hogy inkább csak középmezőny elejéhez tartoznak az NFC-ben.
A Giants elkapó sora olyan erős, hogy miután elvesztették OBJ-t, az egész egység testületileg leblokkolt. A Vikingsnál Thielennek volt első kiugró éve, Diggs WR2-k között a legjobbak közt van a ligában, Rudolph pedig egy átlagos TE.
A két példával szemben Julio Jones évek óta a liga elitjét képviseli (sérülten is veszélyes), Calvin Ridley pedig minimum top3 prospect volt az idén (sokak szerint a legjobb). Plusz ott van még harmadik WR-nek Sanu is. Semmilyen oldalról közelítve nem látom miért lenne az előbbi kettő jobb a Falconsnál.
Futásban a Freeman-Coleman tandem évről évre jó 1300-1500 yardra (pass-heavy sémában), ezzel bizony elég csekély csak a középmezőnyre becsülni őket…
A Falcons elkapó sora olyan erős, hogy ha kivennénk belőle Jones-t, akkor szívesen megnézném Ryan és a támadó koordinátor fejét. :) Maradjunk annyiban, hogy ott is lenne leblokkolás bőven. Nálam ezen az alapon jobb a Giants elkapósora. Vikingsé meg a Lionsé pedig azért, mert a tavalyi év alapján a számok ezt mutatják.
Kijavítanám a Vikingsal kapcsolatos tévedéseidet.:) Thielen tavalyelőtt robbant be és (főleg a kapott játékidőhöz viszonyítva) már az az éve is kiugró volt (10 meccsen kezdett, 967 yardot és 5 TD-t kapott el). Diggs tavaly a 23. legtöbb yardot és holtversenyben a 7. legtöbb TD-t kapta el az elkapók közül, és egyébként 2 meccset kihagyott sérülés miatt (megjegyezném, hogy például Jones az elmúlt 2 évben eggyel kapott el több TD-t, mint Diggs tavaly 14 meccs alatt). Szólj ha bárhol találtál hasonló szintű WR2-t. Bőven jók azok a számok WR1-nek is. Ami pedig Rudolph átlagosságát illeti: 13. legtöbb yardot és többes holtversenyben a 2. legtöbb TD-t termelte tavaly a TE-k között. Azért ebből csak kijön egy összesített 6-8. helyezés, ami azért inkább jó, mint közepes.
A Falcons elkapósorából Jones zsenialitása egyébként nem is kérdéses. Sanu a nagyon jó WR2 közé tartozik. Ezért Ridley-től ne várj sokat, nem sok passzt nem fog kapni ilyen elkapó szekció mellett. Az NFC-ben még akár meg is kaphatják a legjobb elkapószekció címet, mert amúgy az is indokolható lenne. Amivel a WR részen leginkább vitatkoztam, az a messze jelző volt, mert ahogy látod, annyira azért nem jók, hogy a közelükben se legyen (mint mondjuk a tavalyi Jags passz elleni védekezéséének) más.
Ami viszont a futást illeti! Tavaly a 13. volt a Falcons futásban, az NFC-ből az alábbi csapatok előzték meg őket: Cowboys, Eagles, Panthers, Saints, Vikings, Rams. Kivenném a Panthers-t mert őket Newton teljesítménye húzta fel ennyire. A többiek jobbak, ezzel szerintem vitatkozni is elég nehéz. 16 csapatból 6.-nak lenni nálam bizony középmezőny eleje. És akkor nem említettem a Bears-t vagy a Cards-ot, akit simán be tudnék sorolni a Falcons elé ha nagyon erőlködni akarnék.
Falcons keretéhez: a TD Magazinba ugye állítottunk össze listát QB-RB-WR-TE-OL-DL-LB-SEC posztokra. Ezek alapján a szerkesztői konszenzust nézve az Eagles és a Falcons kerete holtversenyben a legerősebb az NFL-ben (Vikings két ponttal lemaradva harmadik)
Akkor a Falcons-t szerintem kicsit túlértékeltétek. :)
hol nem értesz egyet?
QB: 6.
RB: 6.
WR: 2.
TE: 21.
OL: 4.
DL: 20.
LB: 4.
DB: 4.
Sok helyen: QB, RB, WR, DB.
Ez a helyezéses történet azért nem jó, mert nagyjából azonos képesség esetén is rangsorolni kell, ami kicsit csalóka lehet és torzíthat. Például QB poszton, ha akarom, akkor Ryan lehet 6. is, de én speciel Big Bent és Staffordot is elé sorolom, ezért nálam csak a 8.
Big Ben előtte volt nálunk is, de egyébként a 2 hely az kvázi tök mindegy, inkább úgy kérdezem, hogy szignifikánsan hol tér el a véleményed?
RB poszton nálam messze vannak a 6. helytől, a 10-15 helyek valamelyikére tartom ott őket nem előbbre. És a DB poszton sem top 5 csapat a Falcons, inkább olyan 8-10 hely szerintem a reális.
Hűha..
Ilyenkor bátran jöhet egy felsorolás kik vannak előtte, mert kíváncsian várjuk.
RB poszton jobb csapatok (nem erősorrendben): Saints, Eagles, Cowboys, Vikings, Rams, Chiefs, Chargers, Steelers, Jags, Bills. De tudnék még a Falconshoz hasonló erősségű csapatokat találni, akiket ha akarok, akkor eléjük helyezek, ha akarok akkor nem (pl.: Bears, Cards, Ravens).
CB poszt (secondary): Jags, Vikings, Rams, Chargers, Bears, Ravens, Steelers.
:'(
Ugyan már, ezzel a kerettel BB-TB tetszőleges csoportban simán nyerné a SB-t. Ráadásul tavaly láttuk, hogy mit produkált a Falcons a töltelék csoport ellen. Ha Jets kicsit jobban játszik a 4. negyedben akkor sima 0-4 lett volna, így 1-3.
És igen ezzel a koordinátorral simán kimaradhatna a PO-ból is, mert hiába a sok tehetség, ha nincs értelmes terv egy-egy meccsre. A 7 fordulóban sikerült 7 pontot termelni New Englandben egy nem túl acélos védelem ellenében. De ennél is beszédesebb, hogy a döntő pillanatban se sikerül azt a 9 yardot 4 kísérletből összehozni.