Érdekességek
A Ravens hozta a legjobb, a Saints a legrosszabb döntéseket negyedik kísérletre
Az idei évben elég sokszor volt téma, hogy a főedzők jó vagy rossz döntést hoztak negyedik kísérletre, neki kellett volna menni vagy jó ötlet volt rúgni, vagy épp fordítva. Mostanra már több modell is létezik, ami az ilyen döntések várható kimenetelét elemzi, és ugyan mindegyik közt vannak kisebb százalékpontnyi különbségek, hasonló elven működnek. Az egyetlen nyílt forráskódú modell Ben Baldwiné, így én ezt szoktam általában használni, mert pontosan tudni lehet a működését és folyamatos javításokon is átesik, amiről szintén beszámol a készítője (bővebben a modell működéséről itt olvashattok).
Baldwin egy külön robotot is programozott, ami minden egyes negyedik kísérletre kiszámolja a valószínűségeket és ezeket ki is tweeteli. Az idei év adataiból pedig összeállította az alábbi grafikont, amiben azt lehet megnézni, hogy az egyes csapatok meccsenként átlagban mekkora meccsnyerési valószínűséget vesztettek azzal, hogy a rúgást választották ahelyett, hogy a valószínűségek alapján helyesen nekimentek volna. Tehát kvázi azt szűrhetjük le ebből, hogy mely csapatok hozták a legjobb és legrosszabb döntéseket negyedik kísérletre.
Ezek szerint a legjobb döntéshozók közt a Ravenst, a Packerst, a Brownst és a Billst, a legrosszabbak közt pedig a Saintset, a Ramst, a Cardinalst és a Seahawkst találjuk. Ez természetesen egybevág azzal, hogy mely csapatok használják jobban és mely csapatok kevésbé az analitikát. A Super Bowlba jutó gárdákat nézve a Buccaneers a középmezőnyben tanyázik, a Chiefs pedig a 6. legjobb döntéshozó.
A modell egyébként ajánlásokat ad a várható meccsnyerési valószínűségek alapján. Ha 4%-nál nagyobb a különbség az egyik oldal (rúgás vagy nekimenés) javára, akkor egyértelmű ajánlást ad, ha 1 és 4 százalék közt van, akkor sima ajánlást, 1 százalék alatt pedig kvázi pénzfeldobásnak tekinti a döntést.
Érdekes megnézni az alábbi táblázatot is, mely szerint ha egyértelmű rúgás az ajánlás, akkor minden egyes esetben rúgtak a csapatok, ellenben egyértelmű nekimenés ajánlásnál csak az esetek háromnegyedében. Sima rúgás ajánlásnál 98%-ban rúgtak a csapatok, viszont sima nekimenés ajánlásnál csak 37%-ban próbálkoztak nekimenni negyedikre – amikor nem volt egyértelmű a dolog, akkor pedig 81%-ban rúgás választottak az edzők.
Összességében tehát még mindig viszonylag konzervatívok a főedzők ilyen téren, de az előző évekhez képest nagy előrelépés figyelhető meg az “agresszivitásban” (ami valójában csak a valószínűségek szerinti helyes döntést jelenti).