Az NFL egy másolós liga, szokták mondani. És így is van. Ha valaki kitalál egy király koncepciót, akkor azt mások is elkezdik másolni. Például a Dolphins quick out motionjeit is rengetegen használják már. És a red zone-ban is van egy játék, amit sokaktól láttunk már ellőni, mert rendkívül jól működik. Ez a Slither.
Meg nem mondom már, hogy ki használta ezt idén először, de valószínűleg a Dolphins vagy a 49ers, mert tőlük lopják a legtöbbet ligaszerte (hiszen Shanahan és McDaniel a két legjobb, leginnovatívabb támadóguru a ligában). És egyébként nem is egy teljesen új koncepcióról van szó, például a 2019-es LSU playbookban is benne volt már ez (igazi futball kockák itt egyébként elérik a teljes playbookot). Sőt, a mi flag foci playbookunkban (hajrá Einhorn is Finkle!) is benne van a fal nélküli verziója.
Kezdjük is talán ezzel, hogy minél egyszerűbb legyen. Az alapgondolatot ez is tökéletesen megmutatja:
Az elgondolás tehát az, hogy az elkapókat felállítod az egyik oldalra, ők keresztbefutnak a pályán, miközben a backfieldről a futó elmegy mögöttük és a légüres térben kapja a labdát (flag fociban meg lehet ezt csinálni a centerrel is). Kiváltképp igaz ez emberezés esetén, hiszen a futóval szemben felálló védőnek át kell hámoznia magát a keresztbefutó elkapókon és a velük szemben lévő védőkön is, ami gyakorlatilag lehetetlen feladat. Az NFL-ben pedig a zónázós szabályok miatt ebben az esetben is általában jól működik a dolog, főleg hogy azért a támadók is kicsit bonyolultabban manipulálják a védőket, mint én itt a kis felrajzolt minijátékommal.
Na de menjünk a nagyfiúk terepére és nézzük meg, hogyan néz ki ez az NFL-ben.