Irányítónak lenni az NFL-ben a legnehezebb munka, amit egy profi sportoló végezhet sportágtól függetlenül. Ennélfogva nem kérdés, hogy melyik a legértékesebb poszt az amerikai futballban, de mi van utána? Mik a legfontosabb és legértékesebb posztok az NFL-ben a QB után?
A profi amerikai futballban 18 különálló posztot különböztetünk meg (ebben nincsenek benne a különböző speciális egység játékosok, a gunnerek és a visszahordók ugyanis hivatalosan elkapók, cornerek és így tovább): irányító, futó, fullback, elkapó, tight end, jobb- és baloldali tackle, illetve guard, center, belső védőfalember, edge rusher, linebacker, cornerback, safety, rúgó, punter, long snapper. Mindegyiket rangsorolni nem sok értelme lenne, hisz a speciális egységben játszók fel sem merülnek egy draft top 20-as listáján, a fullback egy kihalóban lévő poszt, illetve ma már nincs különösebb különbség aközött, hogy egy támadófalember jobb- vagy baloldalon játszik.
A következőkben tehát a QB, WR, RB, OT, TE, G, C, iDL, Edge, LB, CB és S posztokat fogom összehasonlítani és sorrendbe rakni három fő szempont alapján, súlyozás nélkül:
fizetés, azaz a liga mely posztokat tartja a legértékesebbnek,
pótolhatóság/egyedi hozzáadott érték (a PFF WAR mutatója alapján),
potenciális karrierhossz.
Természetesen lehetne bármelyik szempont kiemelt státusza mellett érvelni. A fizetés például már önmagában egy értékítélet, hisz minden poszt annyit ér, amennyit hajlandóak fizetni érte. Szakmai szempontból viszont ugyanakkor a cornereket sokkal értékesebbnek tartják, mint amennyit a csapatok hajlandóak kifizetni a top játékosoknak, a center vagy guard értékén pedig sokat dob az, hogy remekül öregednek és 10-15 évig is képesek kiválóan teljesíteni. Így minden kategóriából 1-12 pontot kapnak a posztok az objektív helyezésüknek megfelelően, súlyozás nélkül.
A posztok kategóriánkénti sorrendje az elérhető statisztikai adatok alapján van összeállítva, a szubjektív véleményemet a lista egyáltalán nem tükrözi.
1. Irányító
Fizetés: 1.
WAR: 1.
Karrierhossz: 1.
Az irányítók helyezése teljesen egyértelmű. A top 15 legjobban kereső játékos közel 49 millió dolláros átlagfizetéssel rendelkezik, ami alig kevesebb, mint a lista második- és harmadik legtöbbet kereső poszt átlaga együtt. A PFF WAR mutatója alapján – ami gyakorlatilag azt mutatja, hogy egy csapat mennyi győzelmet veszítene akkor, ha az adott játékosát lecserélnék egy átlagos teljesítményűre – egy jó irányító több hozzáadott értékkel rendelkezik, mint az összes többi poszt legelitebb játékosa együtt!
Hogy mindezt példával is demonstráljuk: 2011-ben a Saints 5,54 győzelemmel kevesebbet szerzett volna, ha Drew Brees helyett egy átlagos szinten teljesítő QB kezd a Saintsben. A 2018-as Patrick Mahomes 4,39-es, a 2017-es Tom Brady pedig 5,38-as WAR-ral rendelkezett. Persze ez sem egy tökéletes mutató, de a nagyságrendeket azért az esetek nagy részében jól eltalálja.
Végül pedig ott van a karrierhossz. Egy franchise irányítótól ma már a 35 év egyáltalán nem számít olyan soknak, és hacsak nem szólnak közbe a sérülések, úgy egy 21-22 éves QB esetén a 12-15 év teljesen reális elvárás.