Profi pályafutása befejezése után Tom Brady tévés sportriporternek állt, az újonc szerződése pedig 10 évre 375 millió dollárt garantált neki a FOX-nál. Na de mit kell csinálni egy ilyen felfoghatatlan magas fizetésért?
A cikk olvasói kérésre készült el. Ha szeretnél napi rendszerességgel ilyen és ehhez hasonló prémium tartalmakat olvasni, akkor légy te is az FK!+ tagja!
Első blikkre nem tűnik különösebben nehéznek egy sportriporter munkája, hisz csak el kell mondania, amit lát a pályán, esetleg pár érdekesebb statisztikával is jó, ha tisztában van. De persze a néző ezt is jobban tudja, különösen a 10 millió sportriporter és szakkommentátor országában. Tehát még bárminemű rossz szándék nélkül is felmerülhet az emberben, hogy mégis miért keresnek irgalmatlan pénzeket még amerikai mércével is a jobb sportriporterek.
Kezdjük ott, hogy a magyar és amerikai sportriporteri szakma között ég és föld a különbség, különösen ha egy NFL-hez hasonló, kis hazánkból szó szerint elérhetetlen sportról van szó. Ez nyilván már önmagában eredményez egy hatalmas szakadékot, hisz a hazai sportriportereknek nincsenek sem olyan anyagi, sem kapcsolati forrásaik, mint az amerikai kollégáiknak. Másrészt teljesen más a két ország sportkultúrája a fogyasztói és a szakmai oldalról is, így tényleg hatalmas a kontraszt egy magyar és egy amerikai közvetítés között.
Az egyik legnagyobb különbség, hogy az Egyesült Államokban a sportriporter szerves része a show-nak. Az érdeklődést a rengeteg szünet és reklám mellett is fent kell tartani, egy NFL-es sportriportertől nemcsak szakmai hozzáértést várnak, hanem hogy szórakoztassa a nézőt. Rengeteg nagy sztár bukott már bele abba, hogy mint showman teljesen érdektelenek és unalmasak voltak, miközben Jonathan Vilmák és Nate Burlesonok hatalmas karriert futnak be (ha nem ugrik be a nevük, nem veletek van baj). Eleinte Tom Brady sem tette túl magasra a lécet, rengeteg kritikát kapott a tévés karrierje elején és még mindig messze van egy Tony Romótól vagy Greg Olsentől.