A draftra szokás mondani, hogy igazából csak egy lottó, vagy darts nyilak dobálása egy táblára, így minél több szelvénnyel vagy nyíllal rendelkezel, annál nagyobb az esélyed, hogy jó játékosokat találsz. Ez így is van, viszont az is nyilvánvaló, hogy sokkal jobb esélyed van, ha ezek a szelvények minél magasabban helyezkednek el a draftsorrendben, hiszen az első körökben jóval magasabb a beválási arány, mint a hátsókban.
Jack Lichtenstein most több forrásból megpróbálta összerakni, hogy a drafton hol mennyi értéket találunk, ezt láthatjátok az alábbi táblázatban.
Az egész PFF_Moo tweetjéből indult ki, amiben leírta, hogy a PFF WAR-alapú draft értéktáblázata alapján a játékösbörze első 18 választása után már eltűnik az érték 25 százaléka, az első körben összességében az érték 40 százalékát találjuk, a 47. pickhez érve pedig kiment a drafton található érték fele.
Lichtenstein ezt vetette össze a hagyományos Jimmy Johnson trade value charttal, az újabb és szintén széles körben használt Rich Hill trade value charttal, a Football Perspective-nél dolgozó Chase Stuart értéktáblázatával és az Over The Cap saját értéktáblázatával is.
A fenti ábrán látható, hogy Johnson és Hill elég hasonló értékekkel számol, ehhez képest a PFF és a Football Perspective kicsit máshogy látja a dolgokat, de egymás közt ők is hasonlóan, az OTC pedig ismét kicsit másképp. A legtöbb csapat által használt Johnson és Hill féle táblázat szerint a drafton található érték negyede már a 8-9. picknél távozik, a fele pedig a 22-24. választási jognál, és ugyanannyi értéket találunk az első 8-9 választás közt, mint az 50-53. pick utáni nagyjából 200 cetli közt.
Amennyiben átlagoljuk az öt táblázatot drafton, az első körben találjuk a fellelhető érték nagyjából 50 százalékát. Ezek szerint a harmadik kör közepére a drafton fellelhető érték 75 százaléka eltűnik, utána már tényleg csak a zavarosban halászás megy nagyon alacsony beválási százalékkal.
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Henry a legnagyobbak nyomában
- Legalább 2026-ig Indianapolisban marad a Combine
- 36. alkalommal csap össze John Harbaugh és Mike Tomlin
- Újra edzésbe állhat a nyáron vérrögökkel diagnosztizált Christian Barmore
- Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- Másodéves figyelő – AFC
- Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Történelmi tettre készül a Chargers védelme
- Aaron Rodgers jövőre is játszana
- A Bears és a Dolphins is kivágott egy drágán igazolt tavalyi szabadügynököt
- Marad Gardner Minshew a Raiders kezdő irányítója
- Briliáns irányítók és igazi hősök a hét legjobbjai között
- Ez nagyon bejött – a holtszezon legjobb igazolásai
- Csütörtök esti rangadó az NFC East első helyéért
Legutóbbi hozzászólások
- camillo7777 on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Cseh Tibor on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Kopi3.14 on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- atis123juve on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- ClayMatthews52 on Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- AncrathJorg on Playoff Ranking #10
- atis123juve on Nem csak a koordinátort, de Caleb Williamst is leváltotta volna pár Bears-játékos
- Pedro44 on Aaron Rodgers jövőre is játszana
Igaz lehet hogy 2013 utan ez az egyik leggyengebb draft?
Mivel a legfontosabb posztok közül három (QB, OL és WR) tekintetében inkább az egyik legjobb az idei class, ezért szerintem ez egyáltalán nem igaz.
Persze akiknek nem ezen posztra, hanem másra lenne szükségük nagyon erősítésre, azoknak nem az igazi…
Kérdezzük meg a dologról BB-t,hogy akkor mi a lóf…nak cserél mindíg hátrafelé?!
Mert BB rendszerének ez az alapja, hogy minél kevesebb legyen a nagy sztár, hanem a rendszert tökéletesen kiszolgáló néma katonákat találjon.
Szerintem ez az elmélet nagyon túl van tolva. Minél hátrébb húzol annál kevesebb az esélyed,hogy használható játékost találsz. Oké nem sztárok kellenek, de használható játékosok igen.
BB a védelemben a legtöbb edzőhöz képest, sokkal rosszabb alapanyagból képes használható játékost kihozni.
Pusztán elméleti megközelítésben, ha a kapott több pick/játékos “értékének” összege nagyobb, mint az adott, akkor az egy helyes döntés. De hogy ez a gyakorlatban hogy néz ki, a kutya nem tudja :)
Csak valahogy azt nem látom megjelenni az értékek közt, hogy minden játékos 1 ember kezekkel, lábakkal, fejjel, egyéb részekkel. Ez egy sérülésnél kifejezetten problémás.
Egy QB fajlagosan mindig nagyobb érték lesz, mert abból jellemzően 1 igazán jó van egy csapatnál, míg a többi pozícióra eleve több játékos van, ők meg meg bőven rotálhatók. Például megfelelő taktikával ugyanúgy működhet, ha több, de kevésbé tehetséges elkapónak dolbálnak. A futójáték meg sokban függ a faltól.
Vagyis érdemes lenne egy olyan chartot csinálni, ahol pozícióra vetítve vannak értékek. Ebből kiderüne, hogy miért kell QB-t vinni a TOP5-ben és miért nem kell futót húzni a TOP20-ban.
egy sérülés bárhol bármikor bárkivel megeshet, azt nem érdemes beleszámítani, mert mindenkire NAGYJÁBÓL ugyanolyan eséllyel hat, tehát lehet vele egyszerűsíteni
a pozícióra vetített értékek biztos fellelhetők a PFF adatbázisában, de az fizetős és így nincs hozzáférésem, de 100%-ig biztos vagyok benne, hogy azt napról napra frissítik kb a PFFnél
Az ilyen táblázatokkal csak az az egy bajom van, hogy jó lenne tudni, hogy az egész számolás forrásában a számszerűsített értékeket mégis mi alapján állítják elő. Főleg olyan esetben, ami kevésbé számszerűsíthető. Mert ezen érékek, és pl. azok egymáshoz viszonyított aránya alapján akár bármit is ki tudok hozni ilyen-olyan aggregálás/átlagolás/stb. után.
Jó dolog a statisztika, de az “exceles” varázsolás kb. a meló 0,1%-a. Az is kérdés ilyenkor, hogy az az érték amit kapok, pontosan mit is mutat és hogy igazolom, hogy a kapott érték milyen viszonyban van a valósággal ;)
a Jimmy Johnson-féle és a Hill féle is a korábban létrejött cserék alapján készítette az értéktáblát, hogy melyik pick mennyit ér a többihez képest.
a PFF-es WAR, tehát Wins Above Replacement alapján (https://www.pff.com/war)
A Stuart féle AV, azaz Appromixated Value alapján (http://www.footballperspective.com/creating-a-nfl-draft-value-chart-part-i/)
az OTC-s nyilván szerződések alapján (https://overthecap.com/draft-trade-value-chart/)
Ezen töprengtem én is tegnap óta, hogy vajon mire is épülnek ezek az adatok. Köszi Dani a magyarázatot.
Ez alapján nekem a JJ és a Hill-féle a kevésbé komolyan vehető, mivel az pusztán a pick piaci értékére, és nem az ott húzott játékosok értékére fókuszál. A PFF-es és a Stuart-féle viszont nagyon tetszik, bár sajnos azokat nem ismertem eddig. Ezek vehetők igazán komolyan, mivel ezek azok, amik a játékos valós teljesítményére építik a draftpickek értékét. Így viszont az látszik, hogy az első kör végi, valamint a hátsóbb körös pickek némiképp “hasznosabbak”, mint azt a hagyományos táblázat gondolná az ember. Csak az érték durván 40%-a kel el az első körben, nem 60%-a.
Szerintem egyedül az ilyen jellegű evidenciára érdemes építeni – az, hogy hány és milyen másik draftcetlit adnak egy adott pickért, az kevésbé a húzás értékét, inkább valamiféle piaci konszenzust jelenít meg.
Fun fact a draftról:A hétgyűrűs férget 2000 áprilisában draftolta a Patriots.
Ezen évben született a draft után:
Javonte Williams(április 25)
Jermar Jefferson(április 25)
Trey Lance(május 9)
Stevie Scott III(május 13)
Rondale Moore(június 9)
Terrace Marshall Jr.(június 9)
Brevin Jordan(július 16)
Anthony Schwartz(szeptember 5)
Kyle Pitts(október 6)
Szerintem nem lehet mind az ő gyereke. Ennyiszer csak nem lépett félre az draft utáni bulin.
“Trey fiam,örülj hogy nem kutya lettél!”
Micsoda egy hülye vagy 🤣🤣🤣
LEHETTÉL VOLNA FÉREG IS
Én azt gondolom, hogy még az ezredfordulóban is éltek a várandóság alapszabályai vagyis, hogy 9 hónapig hordozza az anya a születendő gyermekét. :) Így az én sejtésem az, hogy Brady még az utolsó egyetemi évében élte ki magát a campus bulijain. :)
ezek szerint ti is követitek PFF_Moo-t :D
szakmai ártalom
Sokat agyaltam én is ezen, próbáltam ilyen-olyan statisztikákat csinálni, reálisnak tartom az 50%-nál nem sokkal kisebb értéket, de leginkább azért, mert én próbáltam figyelembe venni a nem draftoltakat is, csak a drafton az 50% körül az hihető. Úgyhogy persze az első kör nem véletlenül annyira kiemelt, de ez egy fele üres, fele teli pohár. Szerintem ahhoz képest, hogy nagyítóval nézik ezeket a srácokat éveken keresztül, megfigyelők hadával, ez az 50% nagyon kevés. A felét ott hagyják, nem veszik észre, mellőzik.
És ha jobban belemész még sokkal durvább tévedések, félreértékelések sorozata egy-egy draft. Vegyük hasraütésszerűen a 2013-as draftot: az 1/1 Eric Fischer volt a Kansas részéről, amiről még mondhatnánk, hogy bevált, ám az első körben további 4 OT került kiválasztásra (a 2. és 4. helyen is!), és akkor az OT-k közül 8. helyen a 4. kör 109. választottja volt Bakthiari. És akkor hagyjuk, hogy DeAndre Hopkins 27. volt, míg Tavon Austin volt a 8. választás, vagy mondjuk bevált ugyan Eifert a 21. helyen és Zach Ertz a 35. helyen, de Travis Kelce-re csak a 63. helyen került sor. Sorolhatnám még, és minden drafton rengeteg ilyen példa van. Nyilván nehéz ügy megállapítani, hogy miből lesz a cserebogár, de bizony jó sokszor nem is sikerül.
És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy az első körös választottjához minden csapat jobban ragaszkodik, minimum 3 év lehetőséget szoktak kapni, míg a hátsó köröseket más szemüveggel nézik, gyakran egy-két hiba miatt is elküldik. Úgyhogy a hatalmas figyelem és habverés ellenére, még mindig elég lutri egy-egy draft.És a jó GM szerintem úgy gondolkodik, hogyha az első körben ki is húzzák a jók majdnem felét, a nyilvánvalóakat, akkor még mindig rengeteg gyémánt lapul a névsorban továbbra is.