Rob Gronkowskiról nyugodtan állíthatjuk, hogy jelenleg az NFL legjobb tight endje, mind blokkolásban, mind elkapásban jeleskedik. Két évvel ezelőtt, 24 évesen kötött vele a Patriots egy hosszútávú, 6 éves, 54 millió dolláros szerződést. Egy gyors fejszámolást követően arra a következtetésre juthatunk, hogy Gronk jelenleg 26 éves és még 4 év van hátra a szerződéséből. Érdekes ötletnek tartottam, hogy utánajárjak, most vajon milyen szerződést kaphatna az előttünk álló 4 évre, hogyha most kellene hosszabbítania a New Englanddel, vagy egyszerűen csak a franchise-nál úgy gondolják, hogy átstrukturálják Robbie G szerződését. Ugyanis, ahogy az alábbi táblázatból látható, a legjobb tight endek 26-27 éves korukban jutnak el oda, hogy a nagy, hosszú távú szerződésüket aláfirkantsák az adott csapattal.
Elit tight end alatt a fentebbi négy játékost értem, az ő szerződéseikkel és statisztikáikkal számolok a továbbiakban.
Gronk képzeletbeli szerződésének leginkább Jimmy Grahamé adhat alapot, aki ugyanakkor került az NFL-be, mint Robbie G, 2010-ben. Illetve ahogy látjuk, Graham szerződése csak 4 éves volt a többi tight endével szemben. Szóval, ha képzeletben még egy évvel meghosszabbítjuk Graham szerződését, akkor kapunk egy fiktív 5 éves kontraktust, mely során 50 milliót vághat zsebre, így már kiszámolhatjuk könnyen, hogy az elit tight end szerződés átlagosan így néz ki.
Ez azt jelenti, hogyha Gronkot továbbra is csapatunknál akarjuk tartani, akkor a tárgyalás egy ilyen szerződésről kezdődik. Viszont ezeket a szerződéseket nem csak a többi tight end szerződéséhez viszonyítva konstruálják, hanem az alapján is, hogy melyik játékos mennyit tett le az asztalra az eddig eltelt időszak alatt.
A következő táblázatban vizsgált statisztikai értékek balról jobbra haladva a következők: játszott meccsek; hányszor dobnak felé meccsenként; meccsenkénti elkapás; meccsenkénti elkapott yardok; elkapott TD-k meccsenként. Ezek az adatok a nagy szerződés aláírása előtti utolsó évig nyújtott addigi teljesítményét mutatják.
Az alsó sorban azt láthatjuk, hogy Gronk értékei mennyiben térnek el a másik 4 játékos által összehozott átlagtól. Az adatokból látjuk, hogy messze Gronk a legproduktívabb az 5 játékos közül (most vonatkoztassunk el attól a ténytől, hogy Brady dobál neki), viszont a kockázati tényező is világosan látszik, hogy 2013 előtt átlagban valamivel több, mint egy fél szezont tudott végigjátszani sérülések miatt.
A többiekkel szembeni százalékos eltérés a statisztikák alapján átlagban 16,25%, míg a középérték 22%. Ez fontos lesz a továbbiakban, amikor a teljesítményalapú összeget is hozzádobjuk a kontraktushoz.
A szerződésnek egy igen fontos pontja, a hossz és a teljes fizetés mellett a garantált összeg. Íme a 4 jómadarunk szerződése a garantált fizetés alapján.
Láthatjuk, hogy Vernon Davis idején, 2010-ben még a teljes fizetés 30%-a volt garantált, azóta az elit/átlagból kiemelkedő tight endek száma megnőtt, és sokkal nagyobb szerepük lett a támadásoknál. Ebből következhet az, hogy a másik három játékos legalább a fizetése felét biztosan megkapja. Egyértelmű, hogy Gronk is ebbe a kategóriába sorolható, és ha Charles Clay megkaphatja a fizetése majdnem kétharmadát, akkor ez Gronknak is jár.
Hogy miért is? A Patriots támadósorának meghatározó játékosa, Brady legbiztosabb célpontja, akit nem csak a 10 yardon belüli játékoknál keres, illetve az elkapás után szerzett yardok tekintetében is kiemelkedő. Ráadásul az egyik legnagyobb mismatch a ligában, így egyértelműen nagy értéke van és a liga egyik legnagyobb fegyverét birtokolhatja az a csapat, aki Gronkot a soraiban tudhatja.
Az eredeti kérdésre, tehát hogy mennyit is érhet jelenleg Gronk, a válasz a következő:
Két eset van,
1. ha a fenti átlag 5 éves szerződést számoljuk, az átlagos teljesítmény alapján mért statisztikai eltérésekkel számolva (16,25%) akkor a következő szerződést kaphatná Gronk:
49,62 millió dollár 5 évre, melyből 31,75 millió dollár garantált
2. ha ugyanezt a fenti statisztika középértékével számoljuk ki (22%):
52 millió dollár 5 évre, melyből 33,28 millió dollár garantált
Ha pedig a kettőt átlagoljuk, akkor jöhet ki a valóságot leginkább tükröző szerződés, ami egy 5 évre szóló, 50,8 millió dolláros szerződés, melyből 32,512 millió dollár garantált.
Szóval bármi is történik, Gronknak lesz mit befektetni a jövőben és még talán egy kis bulira is futja majd a keretből.
14 Comments
Mr. Robot
Számomra nagyon érdekes, hogy fizetési sapka ellenére is, mindig vannak olyan csapatok, akik “tele vannak” a posztjukon az elitbe tartozó játékosokkal.
A Patsnél ott van a Brady-Gronk-Edelman hármas mellett egy elég fasza linebacker sor, a Broncosnál egy Manning-Thomas-Sanders hármas mellett egy ligaelit védelem, a Packersnek a Rodgers-Nelson-Cobb hármas mellé egy több, mint korrekt támadófal és két LB csúcsfizetéssel, és még lehetne sorolni.
Az ilyen franchise-akról kéne példát vennie a
balfaszoknakmezőny végébe tartozó kluboknak, a Jags, Bucs és a Raiders például nagyon faszán megy ebbe az irányba, de azért még lenne min javítani, ugyanakkor a Titans-Redskins-49ers hármas meg számomra ennek az ellenkezője. A Browns az Browns, illetve még erre a Ramsre leszek kíváncsi, kíváncsi vagyok jövőre sikerül-e valami fasza elkapót draftolniuk.jimboy
Apró nüanszok dönthetik el évekre a franchise sorsát. Nem mind1, hogy melyik draft classnál trade-elsz fel, kiért és mennyit. BB-re jellemző, hogy első körös picket az esetek túlnyomó részében a védelem megerősítésére használ. Offense-en belül is inkább a falra használta fel ezeket (Mankins, Solder), mintsem a skill pozíciókra. Viszont emiatt rá volt kényszerítve, hogy jól keresgéljen a hátsóbb körökben és a 2013-as drafttól kezdve szinte csak a hátsóbb körökben választott emberekből lesz valami. Szerintem először a védelemmel kell kezdeni mindig valamit, utána van értelme csak elkezdeni felépíteni a támadósort, kivéve, hogyha van egy tényleg kivételes tehetséggel megáldott QB. Mondjuk a Patsnél az utóbbi időben elég evidens volt, hogy azzal a támadósorral nem kell túl sokat foglalkozni, egy-két töltelékember kell a falba aztán kész. És a mázli faktor is nagy volt, hiszen a mai napig nem értem, hogy csúszhatott ki Gronk az első körből. Meg persze a draftolatlan újoncok közül is lehet találni olyat, akiből aztán nagy ember lehet (lsd, Butler)
A Browns ezt elég faszul csinálta főleg tavaly, amikor 1/8-on és 1/22-n is választhattak volna, de ha a korábbi évekre visszamenőleg megnézzük, hogy kiket draftoltak akkor valahogy mindig arra a végkövetkeztetésre jut az ember, hogy fogja a fejét és nem tudja kínjában sírjon-e vagy nevessen a pickeket olvasván.
A Rams építkezése nekem nagyon tetszik, mivel pont azt az elvet követi, amit én is gondolok. Adott egy nagyonjó védelem, most idén elhozták a class legjobb futóját, van egy átlagnál nem rosszabb irányítójuk, egyedül az elkapósor, illetve a támadófal hagy kívánnivalót maga után, de ezeket 2-3 éven belül meg lehet oldani. Ha ez sikerül, akkor nem tartom kizártnak, hogy ismét jöjjön a varázslat St. Louisból (vagy esetleg addigra már LA-ből)
Mr. Robot
Igen, a Rams az érdekes lehet, tényleg a te szempontjaidnak leginkább megfelelő csapat. Jó falembert lehet hátsóbb körökből is találni, viszont egy “franchise elkapó” nagyot tudna dobni ezen a támadósoron. Na meg ahhoz képest, hogy a faluk rettentő gyenge, eddig csak 6-szor sackelték Folest, ami nagyon jó mutató, meg is látszik Foles passzmutatóin, ami tekintve, hogy “nincs” elkapója, egész korrekt.
Az általam említettek közül talán a Bucks áll még a legközelebb a te szempontodhoz, két ligaelit játékos a védelemben, feltörekvő csillagok a front7-ben, egyedül a secondary gyenge, van franchise QB és WR is, egyedül egy RB hiányzik.
A Raidersnél és a Jagsnél a fiatal offense tetszik, a franchise QB-RB-WR mindkét klubnál max másodéves, és a védelembe is vannak jól csengő nevek, noha maga a rendszer még hagy maga után kívánni valót…
Illetve ott van a Packers draft & develop módszere is, ami egész hatékony, és lehetővé tesz egy csúcsgázsit kapó QB-2WR hármast, és ugye nemsokára Lacy is megkaphatja a nagy pénzt.
jimboy
A Bucsba azért egy kevésbé vállalhatatlan támadófal sem ártana :D
A többivel egyetértek
katonadani
a Bucsszal nagyon nem értek egyet, attól h van egy David meg egy McCoy, nem lesz jó védelmed, náluk sincs, a támadófal meg mindennek az alapja, így nekem ők épp nem tetszenek. És azt bele se számítottam, h Lovie Smith sem tartozik a krémhez.
Carey25
Ajjj Butler aztán nagy ember, harmad olyan nem lesz soha mint Revis vagy Harris. Még most is a SB pickjéből él, nemtom mit istenítik még mindig, egy jobb WR agyonveri. Azért mert undrafted volt bármelyik másik undrafted megcsinálta volna a játékot ha Wilson ugyanígy dobja meg, merthogy nem pontosan tette oda de ez már rég nem téma. A lényeg az hogy a gyerek túl van szopva/sztárolva még most is.
Mr. Robot
Szerintem ez rossz helyre ment, de amúgy egyetértek, Butler eddig “egy játékból él”, erősen sarkítva.
sting
Szerintem Gronkot alul értékelted.
Bőven többet ér, hiszen képes mindig hozni azt a pluszt, amit ők nem.
És sokszor ez a kevés az ami egy-egy meccset eldöntő tényező.
És talán ezt még pénzben kifejezni is nehéz.
Persze mind mellé kell egy kiváló irányító és edzői gárda, akik képesek kihasználni az adottságait.
jimboy
kifejthetnéd, hogy miért gondolod, hogy alulértékeltem.
az 1. esetben Gronk minden idők második legjobb tight end átlagfizetését kapná
míg a 2. esetben a minden idők legjobban kereső tight endje lenne
jimboy
egy olyan játékosról beszélsz, aki tavaly még draftolatlan újoncként került a ligába, most pedig a Patriots első számú és legjobb cornere. egyedül Brown szopatta meg a nyitómeccsen, de ott nehezen lehetett volna jobban védekezni az elkapón. igaz, a számok ezt nem támasztják alá.
sting
Csak statisztikai szempontból közelítetted meg a kérdést.
Az emberi szempontokat figyelmen kívül hagytad … Konkrétan arra gondolok, hogy mekkora hatással van a többi csapattagra és azok teljesítményére. Ha ő a pályán van a többiek sokkal jobban teljesítenek. Mentálisan is felnőtt Brady és Edelman mellé. Ott van a O-falban vált vállhoz vetve velük ha kell, és képes egyszerre lekötni a LB-ek és DB -ek figyelmét még blokkolási felállásnál is. Nem mellékesen az öltöző egyik hangulatfelelőse. Keveset beszélnek róla, de az öltözői hangulat nagyrészt meghatározza egy csapat teljesítményét. Lásd Dolphins, 49-rs … stb.
Az emberi tényezőket és kvalitásokat is figyelembe véve a 12-14 milla/év-e fizetés közelebb áll a mai realitáshoz, és valszeg 2-3 év múlva ez még hatványozódhat is.
Amugy Gronk fizetésének felosztásánál látszik mennyire jól dolgozik a Pats menedzsment. Folyamatosan a reálérték alatt mozognak a fizetések 2-3 millával.
Pingback: FK! Premium Selection #5 | Fűzővel kifelé!
Carey25
Már ne is haragudj de azért abból a DB felhozatalból nem túl nehéz kiemelkedni kivéve McCourtyt.
jimboy
az ilyen szentimentális és romantikus dolgokat nem vettem bele, csupán a mocskos anyagiak és statisztikák szempontjából vizsgáltam a kérdést. persze amit írsz abban igazad van.