Játékos Portré

Az 5 másodperces NFL-karrier

Published on

Adam Vinatieri 1996-ban draftolatlanként került a ligába, és van rá esély, hogy még egy szezonnal elnyújtja 24 éves pályafutását. Tom Bradyt 2000-ben draftolta a Patriots, de a jelenlegi szerződése szerint még legalább két évig az NFL-ben lesz. Egyeseknek évtizedek jutnak, másoknak csak évek, hónapok. És vannak, akiknek csak percek.

Nemrég írtunk Kyle Sloter kálváriájáról, aki hiába mutatott biztató játékot az előszezonokban, soha életében nem játszott tétmeccsen az NFL-ben. Sokan rendelkeznek hasonló életúttal, de talán ők a szerencsések, legalábbis Ryan Sutterhöz képest, aki ugyan pályára lépett az alapszakaszban, profi karrierje végül mindössze öt másodpercig tartott.

[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]

Sutter Coloradóban született és ugyanitt járt egyetemre, a Colorado Buffaloes sztárjának számított. Soha nem volt egy isten adta tehetség, de annyira azért jó volt, hogy a Ravens az 5. körben kiválassza az 1998-as drafton (seniorként 170 tackle-t szerzett free safetyként). A végső keretszűkítést nem élte meg, de a Panthers látott benne lehetőséget és leigazolta.

A tehetségét Carolinában sem sikerült bizonyítania, ismét a kivágás sorsára jutott, de legalább a gyakorlócsapatban helyett kapott. Fiatal volt, eléggé atletikus, 185 centi és 95 kiló, ha másra nem, legalább a speciális egységben használhatónak tűnt, így joggal reménykedhetett, hogy előbb-utóbb lehetőséget kap. És ez meg is történt.

Az 5 másodperces karrier

Az NFL játékos-szakszervezete 2018-ban felmérést végzett és arra a következtetésre jutott, hogy egy amerikai futballista karrierje átlagosan 3,3 év. Nem meglepő módon a legrövidebb pályafutása azoknak a játékosoknak van, akik a legtöbb ütést szenvedik el az edzéseken és a meccseken: a futók átlagos karrierje 2,57 év hosszú, az elkapóké 2,81, a cornereké 2,94. Ennek fényében várható volt, hogy az irányítók, a rúgók és a punterek bírják a legtovább: ha bekerülnek az NFL vérkeringésébe, akkor a QB-kra átlagosan 4,44-, a special teamerekre 4,87 éves karrier vár.

Sutter 1998. november 30-án lett aktiválva a gyakorlócsapatból, és bár akkoriban feltehetően máshogy néztek ki a fenti számok, joggal hihette azt, hogy legalább 1-2 évet lehúz a ligában. Nem így lett.

A Panthers a Jetsszel játszott a 13. fordulóban. A csapat nem volt tele tehetségekkel, a mérkőzést megelőzően 2-9-es mérleggel állt, a szezon végére pedig már a mennyiséggel is problémák adódtak. Sutter elől elfogytak a safetyk, így bekerült a meccskeretbe, bár ahogy várató volt, elsősorban a speciális egységben számítottak rá.

A mérkőzést a Jets kezdte, Sutter pedig a kirúgást végző csapat tagjaként kapott szerepet. A kickoff 5 másodpercig tartott, a játék végén pedig a fiatal safety lent maradt a földön – olyan súlyos vállsérülést szenvedett, hogy azonnal IR-re kellett tenni.

A Panthers ezek után nem törődött a safetyvel, 1999-ben kereshetett magának új csapatot. A Seahawksnál próbálkozott, de a végső keretszűkítést nem élte meg. Egy évvel később Európába jött és a Barcelona Dragons játékosa volt egy szezonon keresztül, majd évekig a sport közelébe sem került.

A legutolsó esélye a profi pályára 2005-ben volt, amikor a Saintsnél járt próbajátékon, de ez is, mint a karrierje, hamvában holtra sikerült: a minitáborban elszakította az Achillesét, amivel végérvényesen véget ért a karrierje.

Az utolsó edzés utolsó játéka volt, egy egyszerű speciális egység gyakorlatban vettem részt. Léptem egyet előre, aztán úgy éreztem, mintha egy nádpálcával vagy valami hasonlóval jó keményen megütöttek volna. Keményen küzdöttem azért, hogy NFL-játékos lehessek. Kétszer is nagyon közel kerültem, és mindkétszer sérülés lett a vége

emlékezett vissza a safety, aki az esetről nem is beszélt sokáig senkinek.

Soha nem próbáltam volna meg, ha nem hiszem, hogy képes vagyok rá. Ezért nem mondtam el senkinek. Ez egy személyes küldetés volt, látni akartam, hogy meg tudom-e csinálni. Nem vagyok csalódott, egyszerűen nem úgy alakultak a dolgok.

Legalább jól nézett ki

Sovány vigasz, de ha már profi atlétának nem ment el, szépfiúnak még így is jó volt. A jellegzetes arcú, magas, kigyúrt, civilként tűzoltóként dolgozó Sutter részt vett a The Bachelorette című kvázi Nagy Ő-ben, és ő nyerte el Trista Rehn kegyeit. A pár 2003-ban össze is házasodott, majd gyerekeik születtek és máig együtt vannak.

A sporthoz már nem sok köze volt ezek után (leszámítva azt, hogy indult az American Ninja Warrior című show denveri selejtezőjén, ahol egyből ki is esett), tévés celebként lett viszonylag ismert. Illetve elmondhatja magáról, hogy az övé minden idők egyik, ha nem a legrövidebb NFL-es karrierje.

[/ppp_patron_only]

Click to comment

Popular Posts

Minden jog fenntartva. © 2024 FK Media Group