Az idei holtszezon tökéletesen bebizonyította, hogy a pénzügyi plafon ugyan némileg megnehezítheti a rossz szerződéseket kötő csapatok helyzetét, de praktikusan nincs megoldhatatlan helyzet: a Saints például több mint 100 millió dolláros plafon túllépést tüntetett el úgy, hogy még egy franchise taget is kiosztott. A 2021-es holtszezon emellett arra is rávilágított, hogy a halott pénzt sem kell komolyabban venni a fizetési plafonnál.
Amikor az FA-kitekintőkben megvizsgáltuk a csapatok helyzetét, akkor leginkább azokkal a játékosokkal foglalkoztunk, akiknek a menesztésével, elcserélésével az adott gárda komolyabb összeget szabadíthatott fel. Ennek leginkább az az oka, hogy a valóságban a csapatok nagyon ritkán küldenek el olyan játékosokat, akiken nem tudnak azonnal spórolni. Ebben lehet logika, csakhogy közel sem biztos, hogy ez a jó hozzáállás.
Hibázni lehet, de…
Az NFL talán legnagyobb hibája, hogy végtelenül belterjes. Gyakorlatilag nem lehet olyan vállalhatatlan teljesítményt letenni az asztalra, hogy az adott játékos, koordinátor, főedző vagy GM ne kapjon új munkát. Hogy ez baráti alapon történik vagy mindössze mindenki nagyon okosnak gondolja magát, azt nehéz megítélni, a jelenség ugyanakkor létezik.
Csak az idei piacot figyelembe véve: a Lionsben óriásit bukó korábbi első körös Jarrad Davisnek 2017 és 2020 között nem volt értelmes megmozdulása Detroitban, a piacon mégis óriási volt érte a verseny és veteránminimum helyett 5,5 millió dollárért írt alá. Mindez azért történhetett meg, mert pár csapat védőkoordinátora, főedzője vagy GM-e a riportok szerint úgy gondolta, hogy Davis első körös mivolta miatt egy potenciálisan nagyon jó játékos, akit egyszerűen Matt Patricia rosszul használt.
[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]
Nem mintha Patricia munkanélküli lenne: jelenleg amolyan agytröszt New Englandben, aki a védelmet ugyan nem kapta vissza, de cserébe aktívan részt vett a Patriots FA-tevékenységében és állítólag nagy szerepe lesz a draftnál is. Ez mindössze két példa, és persze, Ryan Tannehillről is kiderült, hogy nem ő volt a probléma Miamiban, Davis és Patricia is lehet hasznos, de erre minimális az esély.
Hasonló a helyzet a saját draftolt vagy igazolt játékosokkal is (már amennyiben nem csinálnak semmi vállalhatatlant). A Jaguarsnál például a GM David Caldwell úgy gondolta 2017-ben, hogy a korábbi 1/3-as Blake Bortles egy félisten, csak nem voltak körülötte jó edzők. Nem zavarta, hogy három év alatt egyszer sem volt még 60 százalékos pontossága vagy 90-es passer ratingje se, hogy egy kiugró 35 TD-s szezon ellenére is 69-51-es TD-INT aránnyal passzolt, miközben még 29 fumble-je is volt. Így Gus Bradley kirúgása után olyan edzőt keresett, aki Bortlesszel képzeli el a jövőt – ilyenből nem volt sok, gyakorlatilag csak Doug Marrone volt komolyan vehető jelölt.
2017-ben aztán a Jaguars bejutott a rájátszásba és egészen az AFC-döntőig menetelt, Caldwell pedig úgy gondolta, hogy mindez őt igazolja. Adott Bortlesnek egy 3 éves, 54 millió dolláros szerződést, hogy aztán az immáron megfizetett irányító a 13. hétre elveszítse a kezdő pozíciót Cody Kesslerrel szemben és a szezon végén kivágják. A GM javára legyen mondva, hogy legalább később belátta a hibáját, sőt egymás után kétszer is: nem törődve a rengeteg halott pénzzel megvált Blake Bortlestől, majd egy évvel később az agyonfizetett Nick Folestól is (bár Marrone-hoz bántóan hosszú ideig ragaszkodott).
… a hibához nem szabad ragaszkodni
Bortles kivágásával mindössze 4,3 millió dollárt spórolt a Jaguars úgy, hogy keletkezett utána 16,5 millió dollár halott pénz. A pénzügyi mérleg így is pozitív lett, de ha nem lett volna az, akkor is ez volt a jó döntés – a halott pénz nem lehet akadály az ilyen szakmai döntéseknél.
Az NFL-ben ugyanakkor a legtöbb GM nem szereti bevállalni a nagy halott pénzt. Ez olyan téren érthető, hogy az NFL végtelenül kompetitív, egy 6 éves szerződés pont annyit ér egy general manager esetében is, mint egy 1 éves – bármikor bárki elveszítheti az állást. Így a rövidtávú sikerek érdekében a döntő többség nem vállalja be egy bust igazolás vagy draftolt játékos kivágását (pláne ha magasan volt kiválasztva), ha az nem jár óriási pénzek felszabadításával. Már csak azért sem, mert ezzel praktikusan beismeri a tévedését: amikor Caldwell a tulajdonosnak referált, akkor Blake Bortles pocsék teljesítményét könnyedén varrhatta Gus Bradley nyakába, akit bűnbakként menesztett. Ha elküldi Bortlest, azzal óriási betűkkel beismeri, hogy elszúrta.
A munkabiztonság vagy a saját egójuk miatt a legtöbb GM a lehető legtovább húzza egy hiba beismerését. Természetesen ez nem csak az ő hibájuk, talán türelmesebb tulajdonosi körrel kevesebb rossz üzlet ragadna be, bár ameddig annyira belterjes az NFL, hogy Jarrad Davisekért megy a versenyfutás, addig ez hiú ábránd. Miközben azoknak van igazuk, akik hajlandóak időben felülemelkedni a ballépéseken.
Egy új korszak?
Rendkívül érdekes, hogy pont akkor gyakorolt több csapat is önkritikát, amikor a legnehezebb kivitelezni. A Rams 24,7 millió dollárnyi halott pénzt nyelt be Jared Goff után (ami rekord volt), majd ezt nem sokkal később megdöntötte Carson Wentz és az Eagles: az irányító elcserélése után 33,8 millió dollár halott pénz keletkezett, ráadásul mindössze 1 millió dollár körült spórolt a csapat 2021-ben (Goff esetében ez 10 millió dollár körült volt).
Jó példa lehet a Pantherst is, amely Sam Darnold megszerzése után könnyen kivághatja Teddy Bridgewatert, ezzel mindössze 3 millió dollárt spórolva 20 millió dollárnyi halott pénz mellett. Illetve akár a 49erst is említhetnénk: ugyan Jimmy Garoppolo esetében nincs szó óriási halott pénzről, de dicséretes, hogy a csapat nem ragaszkodott a korábbi döntéséhez és összesen három első körös pickért fog új irányítót szerezni.
Visszatérve a rekord mennyiségű halott pénzt benyelő Ramsre és Eaglesre: a két csapat döntésében természetesen szerepet játszott, hogy Les Snead és Sean McVay állása stabil a csapatnál, míg Howie Roseman az Eagles tulajdonosának kedves barátja – ők relatíve könnyen bevállalhattak egy ilyen beismerést. Nem mintha ez csökkentené a lépések értéket: ilyen halott pénzek mellett szinte az utolsó pillanatig elképzelhetetlennek tűnt egy csere.
A helyzetet ráadásul tovább árnyalja, hogy a két cserével, ha rövid távon nem is, de hosszú távon mindkét csapat rengeteget spórolt. Ugyan ez az idei fizetési sapkán nem feltétlenül látszik meg, de a Rams Goff elcserélésével összesen 40,5 millió dollárt szabadított fel a következő két évben, míg az Eagles 47 millió dollárral lesz gazdagabb. Effektíve a Los Angeles pénzügyileg ugyanott tart most Stafforddal, ahol Goffal tartott volna, ha utóbbival kivár és csak 2023-ban küldi el, miközben jelentős különbség van a két játékos között. A Philadelphia szintén sokat nyert: ha Wentz még mindig a rosteren lenne, akkor jövőre 22 millió dollár helyett ~10 milliója lenne, ami azonnal óriási mínuszba csapna át, ha ez a csere jövőre valósulna meg.
A Rams Way
Soha nem gondoltam volna, hogy ezt írom, mert Les Sneadet sok tekintetben az egyik legrosszabb GM-nek tartom, de a maga módján úttörő. Az elmúlt években a nevéhez köthető Goff szerződéshosszabbítása mellett többek között Brandin Cooks és Todd Gurley túlfizetése is (illetve jövő ilyenkor könnyen ide kerülhet Leonard Floyd is). Egyikük sincsen már a csapatban, Gurley után ráadásul úgy lesz még idén is 8,4 millió dollárnyi halott pénz, hogy már tavaly sem volt a csapat tagja.
Brandin Cooks egy első körös pickért érkezett a Patriotsból 2018-ban, majd kapott egy 5 éves, 81 millió dolláros szerződést. Ennek ellenére Robert Woods és Cooper Kupp mellett szép lassan háttérbe szorult, két évvel később egy második körös pickért cserébe a Texansé lett, és 21,2 millió dollárnyi halott pénz keletkezett utána – ezt a rekordot döntötte meg rövid ideig Jared Goff.
Nem sokkal Cooks után távozott a csapattól a korábbi első körös Todd Gurley is, akit ráadásul nem tudott elcserélni Snead, így őt egyszerűen kivágta. Utána 20,15 millió dollárnyi halott pénz keletkezett, ami akkor a második legnagyobb volt valaha Cooks után. Pontosan: a Wentz-cseréig Les Snead hozta össze a történelem három legnagyobb DM-mel járó tranzakcióját (már ami az egy éves cap hiteket illeti).
Gurley esetében ráadásul már anyagi haszonról nem lehet beszélni (még hosszú távon se), mivel az ő esetében rengeteg garantált fizetés is bennragadt (csere esetében ezeket az új csapat állja), ez pusztán szakmai döntés volt. Ezzel együtt a lépés nemcsak, hogy védhető, de üdvözölendő – ha nem lépi meg a Rams csak azért, mert pénzügyileg mindegy, hogy kivágják vagy sem, akkor idén, a csökkentett cap mellett lett volna óriási probléma a futó szerződése.
Ez olyan mint a sebtapasz: nem kell finomkodni és halogatni. Természetesen nem lehet minden esetben ennyire agresszívnek lenni, de az idei év tökéletesen megmutatta, hogy a halott pénztől még borzalmas cap-helyzetben sem kell félni.
[/ppp_patron_only]
Legfrissebb cikkeink
- Pacheco még nem tér vissza, nem játszik DeVonta Smith sem
- A történelem során először változik egy csütörtök esti rangadó párosítása
- Pro Bowler bal oldali tackle-t igazolt a Chiefs
- FK! Preview #12
- Szombati beszámoló #10 – College foci 2024
- Brock Purdy és Nick Bosa is kihagyja a Packers elleni rangadót
- BREAKING: A Giants kivágja Daniel Jonest!
- Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- A Dolphins kezdője a legöregebb, a Packersé messze a legfiatalabb
- Jaire Alexandernek elszakadt az egyik szalag a térdében
- Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Veszélyben Brock Purdy hétvégi játéka
- Daniel Jones: Kezdő irányítóból scout team safety
- A Brownst nem lehet legyőzni csütörtök este
- Őrült Browns-siker a hóban
Legutóbbi hozzászólások
- atis123juve on Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Kopi3.14 on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Jani_Kovacs on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- katonadani on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
Eddig ezzel nem voltam igazán tisztában. Ha simán kivágnak valakit akkor az adott évben kell elkönyvelni a teljes garantát pénzt, ha elcserélik akkor csak az arra az évre esőt a többi az új csapat sara?
Nem pontosan. Mindjart gepnel leszek es elmagyarazom, a sok konyvelesi trukknek hala ez sem olyan egyszeru, mint lehetne :D
Rendben, várni fogom, köszi 😊
Kezdjük ott, hogy két féleképpen lehet elküldeni vagy elcserélni valakit: praktikusan nyáron és nyár előtt. Emellett fontos tudni, hogy a játékosnak két fajta garantált tartalma van: az aláírási bónusz, illetve minden más (garantált alapfizetés, garantált roster bónusz stb).
1. Eset: X játékos szerződése 3 évre szól. Csak aláírási bónusza van, minden évben 2 millió dollár. Jelen esetben nincs különbség, hogy elcserélik vagy kivágják, így is, úgy is 6 millió dollár halott pénz marad utána. A különbség annyi, hogy mikor kell ezt elkönyvelni.
Ha nyáron (Június 1 után) vágják ki, akkor a csapat elkönyveli az idei aláírási bónuszt halott pénzként, majd 2022-ben az összes fennmaradót, azaz 4 milliót. Ha Június 1 előtt küldik el, akkor mind a 6 millió dollárból idén lesz halott pénz.
2. Eset: X játékos szerződése 3 évre szól. Idén 3 millió dolláros alapfizetése garantált, illetve minden évben 2 millió dollárnyi aláírási bónusza van. Jelen esetben van különbség, hogy elcserélik vagy kivágják: ha kivágják, akkor 3+2+2+2, azaz 9 millió dollár lesz a halott pénz. Ha elcserélik, akkor csak 6 millió dollár, ugyanis az új csapat fizeti ki a garantált alapfizetést.
Ha nyáron (Június 1 után) vágják ki, akkor a csapat elkönyveli az idei aláírási bónuszt és garantált alapfizetést halott pénzként (3+2 = 5 millió dollár), majd 2022-ben az összes fennmaradót, azaz 4 milliót. Ha Június 1 előtt küldik el, akkor mind a 9 millió dollárból idén lesz halott pénz.
Ha nyáron cserélik el, akkor idénre 2 millió dollár, jövőre 4 millió dollár halott pénz lesz utána. Ha nyár előtt cserélik el, akkor 6 millió dollár, tehát ismét a teljes aláírási bónusz marad halott pénznek.
Röviden: kivágás esetén minden garantált tartalmat be kell nyelni így vagy úgy halott pénzként, cserénél viszont csak az aláírási bónuszt.
Nagyon szépen köszönöm, teljesen jól elmagyaráztad. :)
“Az NFL talán legnagyobb hibája, hogy végtelenül belterjes.”
Én azt gondolom, hogy ez azért nem annyira vészes dolog. Ugye a helyzet az, hogy van 1600 roster hely és 96 edzői pozíció (a HC-val és két koordinátorral számolva). Az, hogy valaki egy rossz munka után is el tudja adni magát az inkább annak az oka, hogy sok a “betöltetlen munkahely” és elég csak 1 balekot találni aki elhiszi, hogy nem voltát te olyan rossz. Sokból pedig nem olyan nehéz 1 balekot találni.
legalább kisebb az esélye annak, hogy pár csapat kiválik és megalapítják a super football leaguet
Annyiban azért nem szerencsés, hogy a kiválasztási metódusok eredményeként mindig kihullik párt tehetség, akiket valamiért rosszul mérnek fel, vagy egyáltalán a perifériás helyzetük miatt nem is figyelnek. Miközben nagy egyetemektől beszerzik a tuti játékost abban bízva, hogy a középiskolákból az egyetemek mindig a legjobbakat emelik ki, holott tizenévesen még nem mindenki hozza a legjobb formáját és ugyebár vannak későbben érők. Ezek valahogy lemorzsolódnak. Márpedig nehéz elhinni, hogy évente tizenezer játékosból tényleg csak a kiválasztott 200 a legjobb és nincs legalább még 1-200, aki tudna olyan jó lenni, csak nem figyeltek fel rájuk. Fogalmazzunk úgy, hogy rohattnagy a pazarlás. Aki bejut, azt kész tényként kezelik, hogy ő biztos jó, mert bejutott, míg aki nem, az tuti szar, mert nem jutott be. Aztán meg BB elmegy kukázni…
1.Tegyük tisztába a számokat. Évente 3000 játékos van aki jelentkezhet az NFL-be. Ebből kerül be 250-300 rookie a rosterbe vagy a practice squadba. Ez 10%. Az nem igazán reális számolás a részedről, hogy akár 400-an is képesek lennének megütni a szintet, mivel ha 5 évet eltöltenek átlagban a draftolt játékosok akkor már 5 év után be se lehet kerülni egy NFL csapatba.
2. A gondolatmenettel természetesen egyetértek, de valószínűleg, ha mi itthonról sejtjük, hogy vannak NFL ready játékosok csak nem figyeltek fel rájuk, akkor valószínűleg a csapatok is gondolnak erre, hogy érdemes lenne minél több játékost megnézni és nem csak BB kukázik.
Pedig úgy fest, hogy nagyon kevesen kukáznak.
Amúgy a számoknak most rohattul nem néztem utána, simán hasraütve böfögtem bele az éterbe a tutit, tehát jogos a kritika. Ettől még a tendenciát nézve fenntartom, hogy vannak ott még, akiket érdemes lenne 2-3 év után ismét átfésülve kiemelni, de vélhetően erre már nincs kapacitás és pénz.
Szerintem mindenki kukázik. Biztos vagyok benne, hogy az edzőtábor 90 fős keretének feltöltéséhez tartott combine-on részt vett játékosokról is tudnak mindent az edzők. Csak kevés edző gondolkodhat hosszútávban ahogy BB teheti. És hát valószínűleg BB ezért is az egyik legjobb edző, mert ebben is az egyik legjobb.
ezért lenne jó az AAF vagy XFL és hasonló próbálkozások, ha megmaradnának
Ha ezt az én galambocskám, Galuska Galagonyovics megérhette volna…
De nem érte meg, Daduska!
Hát ezaz…
Aki bejut, azt kész tényként kezelik, hogy ő biztos jó, mert bejutott, míg aki nem, az tuti szar, mert nem jutott be.
Nagy igazság, bár azért ott van a practice squad és az edzőtábor, ha ott ki tudsz tűnni és szerencséd van, akkor kaphatsz egy roster helyet, azért van bőven UDFA játékos. Emelett ezért lenne fontos, hogy legyen egy médiafigyelmet kapó amatőr liga, pl. XFL, ahonnan azért szedtek fel játékosokat.
Igen, ez az NFL egy olyan szuperliga, mint a rúgós fociban lett volna most, de még győzött a népharag. Azonban a tendencia nem kedvez nekik, lesz ott is egy szuperliga, mivel fenntarthatatlan ennyi csapat és stadion és infrastruktúra és bajnokság, ami persze vonzza magával azt, hogy a kis csapatokból már nem keveredik elő pár kiváló srác, mert nem lesznek kis csapatok. Tehát igazad van, kellene, de nincs és nem is lesz, mert nincs rá kereslet és nem fenntartható.
Ha nincs rá kereslet és nem fenntartható akkor nem kell. Ez ilyen egyszerű. Az az 50 srác aki practice squadba sem fért be, de van bennük lehetőség ha 2 évet játékban maradnak, menjenek el CFL-be, AFL-be, GFL-be, ELF-be, Mexikóba, vagy Japánba.
Sajnos az ESL nem igazán lett volna olyan, mint az NFL, vagy bármelyik major liga. Tény, hogy kéne az ejropaiban fejlődni stb, de azért ennyi ország totálisan más (de kontinensen belül egységes) sport kultúráját és lebonyolitasi rendszerét nem lehet és talán nem is kell ilyen szinten amerikai modira változtatni.
Hát ennek a mostaninak semmi esélye se volt, hogy életképes maradjon. Az a világ vicce, hogy BL-t 7 éve nem látó Milan, PL 8-9. Spurs-Arsenal duó fix részvételi jogot kapjon. Na meg a 28 mérkőzést amit a győztesnek kellene játszania szintén értelmezhetetlen, ha a bajnokságban is indulnak.
bajnokságban kiállnak u23 kerettel, nincs azzal semmi gond, biztos hozná ugyanazt a bevételt, na :D
Ez üzleti kérdés, és kétséges, hogy fenntartható a jelenlegi rendszer hosszú távon.
Érdekes módon tucatjával vannak olyan vállalkozások, amelyek első éveiben veszteséget termelnek, de a hosszútávú nyereség reménye miatt a befektetők mégis kiállnak mellette. De persze ezt nem hajlandó senki finanszírozni 2-3 évig, míg elkezd nyereséget termelni. Talán ha olyan piacokat próbálnának, ahol nincs profi futball, de erre sem volt nagyon kísérlet.
Túl nagy lét kellene rizikózni/invesztálni és ezt eddig senki nem merte bevállalni. No meg a piac is korlátos. Sok az ember, kevés a fóka.
Ahol nincs profi futball (de ahol van ott is) az egyetemi fociért rajonganak.
Én is. Jóisaz!
Na és ha a top 32 egyetem létrehozná a szuper konferenciát ahhoz mit szólnál? :D
azt, hogy Coastal Carolina
Naggyábó most is ez van…
Már, hogy lenne ez? :D Pont, hogy a szurkolók verik az asztalt azért, hogy legyen már valami szabályozás arra, hogy a non conference meccsekre ne választhassanak komolytalan ellenfelet a nagyok. De amíg nem lesz egységes szabályozás addig 3 meccs teljesen komolytalan lesz egy Alabamanak vagy Clemsonnak.
Azé nézzükmámeg, hogy méricskélnek és állítanak rangsorokat ezek az egyetemi szélhámosok. Az első tízbe csodaszámba megy, ha bekerül más, mint a hagyományosan erős egyetemek. Kvázi ez egy zárt kör.
Szélhámosok a francokat. Ti vagytok álmodozók. Érdekes módon a siránkozás nagyon hangosan ment tavaly is, hogy a Coastal Carolina vagy a Cincinnati miért nem kapott jobb bowl meccseket. Aztán amikor a bowl meccseken a Liberty meg a Georgia megverte őket akkor már hirtelen kuss van.