Connect with us

Fantasy

Van pofád azt mondani, hogy értesz a fantasy drafthoz? – fantasy biblia V.

Miután több cikkben (A futók ideje fantasyban is leáldozott, Kickert draftolni nem menő, A projection védelmében, Megjósolni a jövőt) is foglalkoztunk már a fantasy draft különböző aspektusaival, be kell vallanunk: bizonyos szempontból ez teljesen értelmetlen. Ha a piacok törvényeit alkalmazzuk a fantasy focira, valójában a legjobb dolog, amit tehetünk, hogy hagyjuk a gépet húzni helyettünk – és ne okoskodjunk.

 

Hatékony piacok elmélete

A tőzsde világára megalkotott hatékony piacok elmélete (HPE) szerint az értékpapírok ára teljesen tükrözi az elérhető információkat. Mivel a fantasy draft során alapvetően azzal szerezhetünk előnyt, ha a mindenki által ismert adatokban valamely csodás módon képesek vagyunk olyat meglátni, amit mások nem tudnak (alul- vagy felülértékelt játékosok), a HPE folyományaként ezeket szinte lehetetlen beszerezni. Ha sodródunk az árral, és hagyjuk, hogy a gép válasszon nekünk, a várható hozamot fogjuk elérni. Ennek ellenében az ügyeskedők lehet, hogy szerencsésen belenyúlnak a tutiba, de akár középtávon is képtelenek lesznek ezt hozni, és nagyobbat buknak később, mint amit itt összehoztak.

 

A HPE nem egy kétséget kizáróan bizonyítható dolog, hiszen valaminek a nem-létét sok esetben lehetetlen bebizonyítani – igaz a jól teljesítők sem tudják alátámasztani azt, hogy ők valóban többletinformációkkal rendelkeztek a puszta szerencse helyett. Vitás ugyan, hogy az NFL draftpiaca (és ennek okán a fantasy draftpiaca) hatékony piacnak nevezhető-e, de számos tanulmány bemutatta már, hogy nincs olyan csapat, amely konzisztensen jó lenne a drafton a valóságban.

 

Mindezek okán látható, hogy akár már két év távlatában is teljesen felesleges, sőt kontraproduktív vagánykodni a többszintű modelljeiddel, háromszáz oldalas saját jegyzeteiddel, hiszen egy-két drafton tudsz csak több év alatt jelentős javulást elérni, amúgy le fogod húzni magad a mélybe. A jósolt pontok követése a racionális döntés, ezzel megakadályozva azt, hogy túl sokat fizessünk egy játékosért az értékéhez képest.

 

A győztesek átka

Amikor egy aukción megnyersz valakit, azt jelenti, hogy a jelen lévők nem gondolják úgy, hogy annyit ért volna nekik a tárgy. Ha te első körben húzod ki az egyik kedvenc játékosod, az azt jelenti, hogy a szavad 9-15 másik ember ellenében kell, hogy helyt álljon. Természetesen definíció szerint minden győztes túlfizet, mégis lehet az ebből fakadó veszélyeket csökkenteni. Mindenképpen el kell felejteni a személyes kötődéseket a játékosokhoz, csapatokhoz, stratégiákhoz, és elfogadni, hogy a gép projection alapján húzzon nekünk. Ezzel tudjuk a legkisebbre szorítani annak veszélyét, hogy a véges drafttőkénket beborítsuk egy-két korai választással. Ráadásul minél többen tesznek meg téteket, annál valószínűbb, hogy több olyan ember lesz közöttük, akik valakit/valamit felülbecsülnek (esetünkben akár játékos, akár pozíció), és igazi háború alakul ki érte.

 

Ne feledjétek: senkit nem érdekel, hogyan draftolsz, csak a győzelmek száma a fontos.

 

10 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
10 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
djibril
djibril
2017-08-06 19:35

Ha már fantasy:
Mikor aktiválódnak a ligák? :)

KGYM
KGYM
Reply to  djibril
2017-08-06 20:14

Augusztus közepén fogjuk meghirdetni :) Pár liga már aktiválódhatott, de csak a tavalyi helyezések megtekintése miatt.

djibril
djibril
Reply to  KGYM
2017-08-07 09:07

Köszönöm! :)

petipajti
petipajti
2017-08-06 20:44

hát azért a projection-ökre alapozni sem túl jó ötlet, mert időnként elég téves számokat adnak meg 1-1 játékoshoz

FitzMagic
FitzMagic
2017-08-07 04:48

Nem mondom, hogy nincs igazad, de ezzel azert lehet vitatkozni. A tozsden es az NFL drafton is hatalmas penz es presztizs a tet, minden resztvevo komolyan, sokat es reszletesen foglalkozik azzal hogy sikeres legyen, igy teljesen logikus amit irsz. De a fantasyt leginkabb alkalmi jatekosok jatszak, veszteni valo es tet nelkul, igy rengetegen draftolnak felkeszuletlenul. Raadasul pl az nfl. com projectionjei is sok esetben igencsak erdekesre szoktak sikerulni. Tehat sem ez, sem az atlagos draftpoziciok nem tukrozik a maximalis elerheto tudassal felallithato sorrendet. Auction draftot meg nem csinaltam, de ott tenyleg eleg frusztralo lehet, hogy csak aron felul kaphatoak a jo jatekosok. Roviden osszefoglalva annyi, hogy mivel a tobbseg dilettans, (magamat is ide sorolom) ezert elkepzelheto, hogy egy tajekozott jatekos okoskodasa kifizetodo legyen.

Ge®i
Ge®i
2017-08-07 23:32

Nincs pofám azt mondani, hogy értek a fantasy drafthoz, de ismerősökkel két ligát játszunk, egy hagyományosat, amit 7 szezonból 4-szer, egyet meg védőkkel együtt, amit 6 szezonból 4-szer nyertem meg (Kicsit vakok közt a félszemű effekt, de azért mégis, na… :D).
Az én draft taktikám a pickek első felében (bentmaradóktól függően az első 2/3-ában..) megegyezik a cikkben írottakkal (leginkább projection alapján, figyelve a sérültekre, mert csomószor előfordul, hogy magas projection marad frissen sérült játékosok mellett és a tájékozatlanabbja rendszerint be is húzza őket), a vége felé meg a belenyúlásra játszva, a meglepetésekre koncentrálva (értem mindezt a kicker és a DEF előtti pickekre… :) )
Persze sok múlik ezen, de e mellé szezon közben is rengeteget cserélek. Ahhoz kell viszont, hogy tájékozott legyen az ember… És a legjobb félmondat szerintem a cikkben ez: “Mindenképpen el kell felejteni a személyes kötődéseket a játékosokhoz, csapatokhoz, stratégiákhoz…” Ez tök igaz a draftra is meg a szezon közbeni cserékre is…
Auction draftot még én sem csináltam, az még izgibb lehet, de a társaság egy részének, akikkel játszom, már tényleg sok lenne ez. Így is van évi 1-2 player, aki rábízza a gépre a pick-jeit. :)
Alapvetően jó az írás szerintem, még ezt az összehasonlítást nem hallottam… :)

rowi
rowi
2017-08-08 13:44

a tőzsdén az értékpapírok ára a JELENben tükrözi az elérhető információkat. a fantasy drafton viszont a gép a MÚLTbeli információk alapján fog nekem húzni, szóval ebből a szempontból nézve egyáltalán nem hatékony a gépre bízni

katonadani
Reply to  rowi
2017-08-08 13:56

a gép sem múltbeli infók alapján húz neked, nem a tavalyi pontok alapján vannak sorrendbe rakva a játékosok, hanem a mostani infók alapján készítenek egy progrnóziszt

rowi
rowi
Reply to  katonadani
2017-08-08 13:59

nem? azt mondjuk kenny stillsnél kisúlyozzák, hogy nem tannehill fog neki dobálni, hanem cutler? vagy sharpe-nál, hogy a titans összeállni látszik és mariota is tapasztaltabb lett egy évvel?

katonadani
Reply to  rowi
2017-08-08 14:33

persze, mindenhol figyelembe vesznek sok mindent. Meg oldalanként is eltér a projection, melyik “expertek” hogy gondolkodnak.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x