Az AFC egy vicc. Mi sem bizonyítja jobban, hogy ez az önmagához képest elég visszafogott teljesítményt nyújtó New England Patriots nem hogy rájátszásba jutott, hanem még a második kiemelést is megszerezte, ami könnyen első is lehetett volna. Egy ilyen lehetőséget pedig nem hagyhatnak kihasználatlanul Bill Belichickék. Hiába a gyenge szezon, hiába a rendkívül hektikus támadójáték, ha hazai pályán játszik a Patriots januárban, akkor kis túlzással fölösleges is megrendezni a találkozót, mind tudjuk mi a vége: a New England játssza a főcsoportdöntőt. Ez idén sem lesz másként.
A fentiek persze csak szavak, lássuk mi kell ahhoz Bradyéktől, hogy ez a pályán is megvalósuljon!
Kreatívabb játékhívás a gólvonalon!
Ha valamit fel lehet róni Josh McDanielsnek (azon kívül, hogy miért nem takarodott már el a búsba), az a kiszámítható, eredménytelen és megújulni képtelen játékhívás. Különösen a gólvonalon. A Patriots ebben a szezonban 37 playt indíthatott az ellenfél 3 yardosáról vagy azon belülről. Ebből 25 futójáték volt, ami a második legtöbb ligaszinten – csak a Saints futott többet ilyen szituációból, 31 alkalommal került Kamara vagy Ingram kezébe a labda. A különbség „mindössze” annyi, hogy míg a Saints 46%-ban touchdownnal fejezte be ezeket a playeket, addig a Patriots mindössze 9 TD-t vitt be (36%). Ez a tendencia pedig csak romlani fog, ha az összes goal line futójátékunk egy kaptafára megy – futás középen. A kis területen ez a játék már nem működik, hiába átlagol Sony Michel 5 yardot futásonként a fal bal oldalán belül.
Azonban amint a vörös zónába kerül a Patriots, Michel sikerességi mutatója jelentősen romlik. Érthető, hiszen mindenki tudja, hogy futás érkezik középen, ezért a védelmeknek sem okoz problémát a Patriots megállítása. A New England összesen 12 első kísérletet indíthatott a gólvonal elől. 10-szer futás volt.
De ha mindenki tudja, hogy futás fog következni, akkor lehetne elővenni a trükkös játékokat vagy épp a play actiont. Ám a lagymatag játékhívás – valamint a rövid útvonalon az embereiktől elszakadni képtelen elkapók – miatt ezt sem erőltetik. Az ellenfél 3 yardosáról indított 37 játék közül mindössze egyszer alkalmazott a Patriots play actiont. Abból persze azonnal TD is lett.
De bármennyire is elfogy a tudomány a vörös zónán belül a futójátékot illetően, a középső futásoknak azonban fontos szerepe lesz a mérkőzésen. Sőt, a Patriots sikerének egyik kulcsa az lehet, hogy minél többször erőltetik a középső erőfutásokat, James Develin jelenlétével is. A New England célja ezekkel a játékokkal nem lehet más, mint valahogy kikapcsolni a Chargers slot cornerbackjét, Desmond Kinget. Abban az esetben ugyanis, ha Develin fenn van, Kinget nem lehet a pályán tartani. Ezt támasztja alá a következő számadat. A tavalyi Chargers elleni mérkőzésből sok tanulságot nem lehet előrevetíteni erre a meccsre, de azt érdemes megjegyezni, hogy Develin 29 snapet játszott ezen a meccsen. King mindössze egy alkalommal volt a pályán a Patriots fullbackjével együtt. Abban az esetben tehát, ha FB-vel áll fel a New England, a Chargersnek át kell váltani base defense-re, ami – ismerve a csapat emberállományát és a linebacker-sor teljes hiányát – rengeteg problémát okozhat a vendégeknek. Hiszen a szóba jövő játékosok közül sem Kyle Emanuel, sem Hayes Pullard nem tartozik a csapat alappillérei közé.
Húzd ki Bosa és Ingram méregfogát!
Legyen bármilyen rossz szezonja is Tom Bradynek (önmagához képest persze), amíg ő áll a center mögött, a Patriots támadójátékát alapvetően a passzjáték határozza meg. A támadófal ehhez adott, a liga egyik legjobb egységét alkotja Brown, Thuney, Andrews, Mason és Cannon. Ezúttal viszont nem lesz elég az ő jelenlétük, Brady is rengeteg gyors döntés elé lesz kényszerítve, hiszen két olyan pass rusher igyekszik majd elkapni, amilyenekkel idén még nem találkozott. Habár Burkhead és White jelenlétével a Patriots alkalmazhat dupla RB-s felállásokat, ezekkel szemben nagyon jól teljesít a Chargers védelme.
- Running backek felé menő passzok esetén: 14/23, 112 yard, 1 TD, 2 INT – 51.36-os QB rating
- Elkapók felé menő passzok esetén: 3/10, 44 yard – 45.42-es QB rating
Tűnjön azonban bármilyen félelmetesnek is ez a számsor, a Patriotsnak muszáj lesz erőltetnie a running backek felé menő passzokat is, hiszen a Chargers védelmi sémája igazán a futók által futott flat route-okkal bontható meg. Ebben pedig White és Burkhead kifejezetten jó. Ha ezek a játékok ülni fognak, akkor Bosáéknak is olykor-olykor coverage feladatokat kell ellátnia, ami pedig több időt ad Bradynek a zsebben. Az pedig mind tudjuk mit jelent…
Az Edelman-mítosz lerombolása
A Patriots támadójátékának rosszat is és jót is tett Josh Gordon kiesése. Rosszat, mert Bradynek így nincsen kifejezetten mélységi célpontja. Jót, mert végre elkezdték használni Michelt és Brady is kezd visszatérni a rövid passzos játékhoz, nem feltétlen keresi folyamatosan a big play lehetőségét. Gronk jóval visszafogottabb játékot nyújt, Dorsett és Hogan is adós a jó játékkal. Patterson több téren is komoly veszélyt jelenthet az ellenfélre (legyen szó akár futásról, akár mélységi passzjátékról), de az ő kihasználtsága messze nem konstans. Az egyetlen biztos pont a passzjátékban Julian Edelman.
Akiről valamiért elkezdett terjedni, hogy idén rosszabbul játszik, mint valaha és több dropja is van, mint bármikor. Edelmant idén 108-szor vette célba Brady, az elkapó pedig 74 elkapással, 850 yarddal (legtöbb csapatszinten) és 6 TD-vel zárt. Ez valóban nem az a veretes számsorozat, amit megszokhattunk tőle, de nem csak a 4 meccses eltiltásának köszönhető, hogy nem ő lett csapata legtöbb elkapással rendelkező játékosa. Az Edelman felé érkező passzok közül mindössze 8 volt olyan, ami a WR lelkén szárad, vagyis az elkapható passzok 90.2%-át el is kapja Jules. A 9.8%-os drop rate pedig 2013 óta (mióta egyértelműen kezdővé és Brady go-to-guy-ává vált) a legalacsonyabb.
Edelmanre ezúttal is kulcsszerep hárulhat. Különösen akkor, ha sikerül a pályán kívül tartani Desmond Kinget. Ebben az esetben ugyanis a slotból indulva bárki ellen hatalmas mismatch.
Na de mit csináljon a védelem?
Nyújtson olyat, mint még soha: állítsa meg a Chargers 11-es personnel package-ét!
Bizony, ha van igazán gyenge pontja ennek a védelemnek, akkor az a 3 WR, 1 TE, 1 RB-s felállások esetén a futás megállítása, amivel már évek óta szenved a csapat. Hiába igazol középső falembereket a Patriots, akik kifejezetten a futás megállítására szakosodtak, ezen a téren semmilyen fejlődés nem mutatkozik a védelemben. Az ellenfél futói 6.8 yard/carry mutatót tudnak felmutatni 11-es package esetén, ami messze a legrosszabb mutató az egész ligában. A tavalyi Super Bowlon az Eagles 6.1 YPC-t átlagolt ellenük, amire tulajdonképpen rá is ment a meccs. Ettől függetlenül a védelmi sémát nem valószínű, hogy megbontja majd Flores: továbbra is nickel felállásokkal fog operálni a Pats védelme, ellenben Patrick Chungot többször láthatjuk majd fellépni a boxba.
Ezt a felállást a kulcsjátékokban szereti kifejezetten használni Rivers, ekkor elsősorban valamelyik tight endjét keresve. Ezen játékok lekapcsolása a linebacker sor valamelyik tagjára vagy az egyik safetyre fog hárulni. Az apróbb jelekből persze a védelem is tud olvasni: abban az esetben, ha Gates van fenn TE-ként, akkor vélhetően passzjáték következik, Virgil Green inkább blokkolási feladatokat lát el. Ez pedig meghatározza, hogy adott esetben mennyire lehet agresszív a Pats defense-e, mennyire operálhat corner- vagy safety blitz-cel.
STOP KEENAN és társai!
A Pats idén is a legtöbbet emberezett a ligában, a snapek 57%-ában. Nem véletlen, hiszen a liga egyik legjobb secondaryjéről beszélünk, amely bárkit képes levenni a pályáról. Stephon Gilmore a liga legjobb cornerbackje lett idén, míg a túloldalon Jason McCourty is csöndben beilleszkedett a csapatba és remek teljesítményt nyújt, miközben a draftolatlan újonc J.C. Jackson az egyik legjobb igazolásnak bizonyult az offseasonben.
Gilmore vélhetően Mike Williamsszel megy majd végig, kettejük csatája egészen látványos lehet, míg a túloldalon McCourtyra jut Tyler Williams, aki ugyan csak harmadik számú elkapó a Chargersben, de sosem volt még 15 yardnál kevesebbet érő elkapása. A legnagyobb feladat Jacksonra vár, akinek Keenan Allent kell valahogy kordában tartani. Az elsőéves játékos egyedül képtelen lesz erre, így ő valószínű safety segítséggel dolgozhat majd a mérkőzésen.
Nyilván utóbbi játékos a Pats secondaryjének gyengepontja, így rengeteg keresztbefutó route-tal elérheti a Chargers, hogy adott esetben a Pats feladja az emberezést és zónázzon. Ekkor a mélységi útvonalat futó Williamsszel kerülhet szembe Jackson, ami Riversék első számú célja lehet a mélységi passzjátékok során. Ezekkel a hosszú route-okkal alaposan meg lehet égetni. Viszont ha ezeket a szituációkat le tudja védekezni a Patriots, akkor jelentősen csökkentheti a Chargers opcióit a támadójáték terén.
Összességében az offense legfontosabb feladata a ritmus megtalálása, amivel még ezen a védősoron és végig tud zakatolni a Pats, míg védőoldalon a kármentés az elsődleges. Belichickre amúgy is jellemző, hogy azt erőlteti, amiben csapata jó, ez pedig a passz elleni védekezés. Ez alapján elkönyvelhető, hogy a futás működni fog a Chargers részéről, de ha a mélységi játékokat le tudja védekezni a Patriots, akkor nagy lépést tehet az AFC döntő felé.
[quote]
Új olvasóink kedvéért mondjuk, hogy sokéves hagyomány az FK!-nál, hogy minden rájátszásmeccs elé mindkét oldalról írunk beharangozót, így ha ez a cikk túl egyoldalúra, esetleg elfogultra sikerült, akkor az direkt van.
Van egy párja is, azt pedig ERRE A LINKRE kattintva találjátok. Vagy keressétek fel a KIEMELT cikkünket, ahol minden mai meccshez találtok beharangozót, illetve a tippjeinket és bold predictionjeinket is ott találjátok, ráadásul a meccsek alatt a kibeszélő is ott lesz.
[/quote]
Legfrissebb cikkeink
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 12. fordulóra
- 36 mérkőzés óta most először nem favorit a 49ers
- A következő héten a Super Bowl hangoverekről írunk
- Pacheco még nem tér vissza, nem játszik DeVonta Smith sem
- A történelem során először változik egy csütörtök esti rangadó párosítása
- Pro Bowler bal oldali tackle-t igazolt a Chiefs
- FK! Preview #12
- Szombati beszámoló #10 – College foci 2024
- Brock Purdy és Nick Bosa is kihagyja a Packers elleni rangadót
- BREAKING: A Giants kivágja Daniel Jonest!
- Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- A Dolphins kezdője a legöregebb, a Packersé messze a legfiatalabb
- Jaire Alexandernek elszakadt az egyik szalag a térdében
- Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Veszélyben Brock Purdy hétvégi játéka
Legutóbbi hozzászólások
- Woland75 on Döntsétek el Ti, milyen témákról írjunk!
- atis123juve on 36 mérkőzés óta most először nem favorit a 49ers
- atis123juve on Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Kopi3.14 on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Jani_Kovacs on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
Az emberfogáshoz: a PFF szerint a versenyben lévő 8 (most már csak 6) csapat cornerbackjei közül a Top 3 emberező játékos: 1. Gilmore 2. J. C. Jackson 3. J. McCourty :)
Edelmanhez: azért lett “megtalálva” Jules a szurkolók részéről, mert ha hibázik, az látványos. Pont azért, mivel ő TB kedvenc célpontja, ezért kulcsszituációkban (3. és hosszú) is sokszor kapja a labdát, ekkor pedig egy jól megdobott, de elejtett passztól agyvérzést kap a drukker és nagyon megmarad benne, hogy “bezzeg ha JE azt nem ejti el harmadik és akárhánynál”
Michelhez: ezt megmondom őszintén nem értem: “végre elkezdték használni Michelt”. Bőven voltak 100 yard feletti meccsei Gordonnal a pályán is, nem csak a távozása után kapta elő a kalapból JMD.
Hát ez a beharangozó minden volt, csak nem Pats-szempontú. Teljesen tárgyilagosra sikeredett, jobb is ez így. +1!!!
Nem lett rossz cikk, mondjuk azzal inkább árnyalva kezdeném az indítást, hogy “Az AFC East egy vicc.”
Ugyanis az vicc, sajnos már évek óta. A Pats eredményei lebontva idén: NFC ellen: 3-1, AFC (N,W,S) ellen 3-3, AFC E ellen 5-1;
Megnéztem, és ha nem hibáztam az összeszámolással, akkor az elmúlt 15!! évben mindig megnyert legalább 4 meccset a csoportján belül a Pats. Szóval ez egy korszakalkotó csapat, de szerintem az általános playoffba jutási sikereikhez hozzájárul(t) a csoportellenfelek szintje. Persze az ottani menetelések meg már a playoff-beli zsenialitásukhoz tartoznak, amit vitatni nem lehet.
Bármelyik csoportban nyert volna 4 meccset a Patriots.
Szerintem az esetek felében legalább 5-öt is megnyert. Plusz a csoportból (maradva az előző 15 évnél) onnan jött a legkevesebb Wild Card résztvevő. Az AFC East az elmúlt 15 év leggyengébb csoportja (az AFC-ben mindenképp), de legalábbis az elmúlt 6-7 évben, amióta nézegetem a meccseket biztos. Csak a 10 évvel ezelőtti Jetsben volt pár szezonnyi spiritusz, akkor még nem követtem az NFL-t, szóval én személy szerint nem emlékszem nagy teljesítményre eastes csapattól (-Pats).
Te azt mondod mindenhol nyert volna ennyit, szerintem meg nem. :)
“The Patriots are 71-19 since 2003 in the AFC East. That’s a .788 winning percentage. Outside the division, they are 118-32 (.786).”
Ennyi. 2 tized százalékpont a különbség.
Hmm. Ha az AFC-t nézem, akkor az East ugye 71-19, az AFC (NSW) 68-22 (0.7555). Szerintem számít, hogy régóta nincs kiemelkedő teljesítmény abból a csoportból.
Azonban igazat kell adnom, hogy valószínűleg nincs akkora különbség, mint első érzésre gondoltam.
Csak nem fordított-e az összefüggés, és azért nincs kiemelkedő teljesítmény a csoportból, mert van ott egy ennyire domináns csapat.
So-so, szerintem annak ellenére, hogy a Pats ellen játszanak 2-t, a többit még lehozhatnák úgy, hogy legalább wild cardba kerüljenek (a többi csoporthoz képest innen jutottak be legkevesebbszer (5, a többi 8-8 és 10) Plusz amikor néha eljutnak a playoffba, akkor sem mennek tovább (2 jets konferencia döntő volt, a többi 1&done).
Szóval egyezzünk meg egy “is-is”-ben. :D A Patriots legendás csapat a csoportjától függetlenül. Csak az első mondat nem tetszett, hogy a cikkben rögtön lehordja az egész AFC-t, s ha az elmúlt 15 évre kifejtve nem is annyira szignifikáns a dolog, ahogy elképzeltem, idén viszont biztos közrejátszott.(az említett 5-1, 3-3)
Ebben egyetértek. Az idei szezonban a kiemelés nagyban köszönhető annak, hogy gyengélkedtek a csoportellenfelek, csak a Miaminak volt talán egy jó periodusa.
Pecc idei NFC meccsei:
Lions, Bears, Packers, Vikings.
Veretes a névsor ?, Hagyjuk inkább, ezt ereszd el te is….
Félidőig eddig minden várakozást fölülmúló a Pats! Jules és Michel a szezonjuk legjobbját nyújtják. Grat!
Nem te mondtad, hogy tőlük a szertáros is beállhatna hozzánk? Látod, látod. Egy félidő garbage time lett belőle.
Ja. Aggódtam. Nagyon. Örülök, hogy Jules magáratalált. Kellett az a bye week mindenkinek.
Most nem akarok utólag okosnak tűnni, de egész biztos voltam benne, hogy a futás megállítás lesz az alap. Ezt a meccset Riversre akartuk tolni, siettetéssel. Ez többnyire még Big Ben ellen is szuperál. A komoly meccseken ez az alap, hogy sima first down futást 0 körül megállítani, ettől sose fogunk eltérni, amikor valaki tud ellenünk futni elsőre, másodikra, az mindig necces meccs, akkor irányítani tudják a meccset. Ráadásul ekkor nyilván a passz is könnyebben megy. Úgyhogy ez volt most is a terv, és fényesen működött is. A passzsiettetésünk jó párszor odaért, de a jövő héten ebből is több kell, sőt még a kimozgásra is ügyelni kell majd, emiatt ott jóval nehezebb lesz a matek.
Hmmmm, hmmmmm!
a meccs teljes cáfolata volt ennek a felvezetésnek!
A második félidő ne tévesszen meg senkit!