Connect with us

Érdekességek

Türelem rózsát terem, avagy Goff és Wentz fejlődése

Már volt arról egy cikkünk, ahol azt próbáltuk bebizonyítani, hogy a sophomore slump, azaz a másodéves visszaesés egy jó újonc szezon után pusztán humbug. Viszont ennek az ellentettjét, hogy rossz (vagy inkább átlag alatti) újonc évet követően valaki berobban az elitbe, arra a szemünk előtt látunk két példát is.

 

 

Jared Goff és Carson Wentz, a 2016-os NFL draft 1. és 2. választottja teljesen más dimenzióban játszik a tavalyi rookie évükhöz képest. Ez önmagában nem meglepő, egyrészt a draftpickjükből adódóan a két leginkább NFL-kész játékosról beszélhettünk esetükben egy évvel ezelőtt, ebből adódóan a fejlődési lehetőség, is bennük volt, plusz nem az újonc évében kell MVP szezont várni egy irányítótól. De ilyen hirtelen ugrásra alighanem kevesen számítottak a két QB-tól.

 

Goff esetében ehhez kellett egy HC csere, ahol a már kiöregedett Jeff Fishert felváltotta a Redskins offense-éből remek egységet faragó Sean McVay, akinek fiatalos lendülete felrázta a teljes Los Angeles-i támadósort, élükön a franchise irányítójával. Andrew Whitworth szerződtetése ugyancsak megtette a hatását, Goffnak így több ideje van a zsebben, valamint legalább egyik oldalról biztosítva van, hogy nem jönnek minden 3. playnél az arcába. Goff passer ratingje a tavalyi 63,6-ról 94,1-re tornázta fel magát, a tavaly TD mennyiségét már most behozta, passzolt yardokban pedig már le is hagyta tavalyi mutatóját. Mélységi passzoknál szintén látható fejlődés, majdnem 20-szal több passer ratingje van a hosszú passzoknál 2016-hoz képest, illetve a pontossága is javult.

 

 

Ám amíg ez tőle a “hájp” alapján elvárható volt, Wentznél egy lassabb fejlődést jósoltak a scoutok, miszerint a plafonja az egekben, de idő kell mire eléri azt. Nos, Wentz idén négyesével szedi a lépcsőfokokat azért a plafonért, hiszen ő is feltornászta a passer ratingjét közel 100-ra a 80-ról, a mélységi passzoknál 64-ről 108-ra, valamint nyomás alatt is egyre jobban teljesít – bár ilyen fal mellett élmény dolgoznia egy irányítónak. Szórja a TD passzokat és a hosszú labdákat is, minden meccsre jut legalább egy nagy bombája. Doug Pederson számára is megtette a kívánt hatást, ahogy a támadósor szinte teljes lecserélése is.

 

 

Nem hiába mondják, hogy egy újoncnak idő kell, mire belerázódik nem csak az NFL-be, de a saját csapatába is. A franchise irányító a legfontosabb poszt egy NFL csapatban, de egyelőre úgy tűnik, a Rams és Eagles vezetői megtalálták a kívánt láncszemeket a gépezetbe. Bár az újoncokat leírni pár meccs után legalább akkora elhamarkodottság lehet mint alig másfél szezont követően kijelenteni, hogy megvan a franchise irányítója, de nem vennénk el a két fiatal játékos idei érdemeit.

6 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
6 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gergely Angyal
Gergely Angyal
2017-10-15 14:10

Természetesen nem teljesen jó a párhuzam, de az általatok készült portrécikk elolvasása után kicsit Terry Bradshaw jutott eszembe például Goff esetén, az első szezont figyelembe véve.
Nagyon szívesen leírtam volna, hogy Goff úgy néz ki bust, de tényleg nem szabad egy újonc QB-nál elhamarkodni az ilyeneket, s ennek nagyon örülök.
Nekem mondjuk Wentz játéka már tavaly is tetszett, benne több fantáziát láttam, de Goff most tényleg bizonyít, hogy van benne potenciál bőven.

Jarred
Jarred
Reply to  Gergely Angyal
2017-10-15 18:19

Valóban Bradshawnak is elég sok idő kellett míg beérett. Úgy 5-6 év, de a végeredmény őt(vagy inkább a Steelerst) igazolta.
Egyébként valóban egy újonc irányító még soha nem tudott akkora csodát tenni. Egyetlen egyszer sem fordult elő, hogy újonc irányító Super Bowlba vezette volna a csapatát. És nem véletlenül.
Egy irányítónak időre van szüksége, hogy megszokja az NFL ritmusát. Illetve idő kell ahhoz is, hogy a csapat kiépüljön körülötte, mert egy magasan húzott irányító ritkán szokott egy kész csapatba kerülni.
Persze volt olyan, aki már az első évében bebizonyította, ő a jövőben lesz valaki(pl Elway, Marino) de általában kell legalább egy év hogy egy franchise irányító beérjen. Manning is csak a második évében tudott kiemelkedni.
Szóval igen kell a türelem az irányítóhoz, mert ha mindjárt azt várod el tőle hogy Super Bowlba vezessen akkor abból nagy csalódás lesz.

Kopi3.14
Kopi3.14
Reply to  Jarred
2017-10-16 00:18

Brady nem volt újonc az első gyűrűkor?

combat
combat
Reply to  Kopi3.14
2017-10-16 09:56

2000-ben draftolták, 2001 az 1. SB.

sgtGiggsy
Reply to  Kopi3.14
2017-10-16 13:34

Az volt az első éve, hogy játszott, de nem volt újonc. Kábé mint Kaepernick.

sgtGiggsy
2017-10-16 19:14

Most komolyan, hogy lehet Wentz játékán csodálkozni? Ugyanazt hozza, mint tavaly, csak összeállt előtte a fal, és most már van mellette futójáték meg NFL szintű elkapók. Ennyi. Javult, de tavaly is jó volt már de mikor három négy tuti TD passzodat is elejtik, meg az ellenfél tudja, hogy úgyis passz következik, mert a csapatod nem tud futni, akkor nyilván rosszak lesznek a mutatóid.
Goff más tészta. Ő a tavalyi éve alapján tényleg bustnak tűnt, most viszont már nagyon nem.

Legfrissebb cikkeink

Legutóbbi hozzászólások

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x