Az NFL nagyon rápörgött a Rooney Rule-ra és annak felturbózására: a liga először előállt egy nagy port kavaró javaslattal, miszerint a kisebbségi főedzőket és general managereket kinevező csapatok draftkompenzációt kaphatnak, majd további módosításokat (például a főedzői kinevezési időszak megváltoztatása) lebegtetett be. Ezekről a tulajdonosok hamarosan szavazni fognak, de pár kisebb bővítés már most életbe lépett, írja Tom Pelissero.
A 2003-ban bevezetett Rooney Rule célja a sokszínűség elősegítése volt, amelyet úgy próbált elérni, hogy kötelező jelleggel legalább egy kisebbséginek interjúlehetőséget kellett adni a főedzői posztra. A bővítés következtében mostantól minden csapatnak nem egy, hanem legalább két kisebbségi szakembert kell meginterjúvolnia a HC állásra. Továbbá koordinátorokat sem lehet csak úgy kinevezni, legalább egy kisebbségi jelöltet be kell hívni interjúzni a döntés előtt. Ezen felül pedig legalább egy kisebbségi jelöltet meg kell interjúvolni GM-állásoknál is és egyéb front office pozícióknál, mint például az elnük.
A bővítésnek sok gyakorlati jelentősége idén már nem nagyon lesz, hisz minden koordinátori és főedzői állás be van töltve, de jövőre már igen.
Legfrissebb cikkeink
- Derrick Henry a legnagyobbak nyomában
- Legalább 2026-ig Indianapolisban marad a Combine
- 36. alkalommal csap össze John Harbaugh és Mike Tomlin
- Újra edzésbe állhat a nyáron vérrögökkel diagnosztizált Christian Barmore
- Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- Másodéves figyelő – AFC
- Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Történelmi tettre készül a Chargers védelme
- Aaron Rodgers jövőre is játszana
- A Bears és a Dolphins is kivágott egy drágán igazolt tavalyi szabadügynököt
- Marad Gardner Minshew a Raiders kezdő irányítója
- Briliáns irányítók és igazi hősök a hét legjobbjai között
- Ez nagyon bejött – a holtszezon legjobb igazolásai
- Csütörtök esti rangadó az NFC East első helyéért
Legutóbbi hozzászólások
- Fetyke on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- camillo7777 on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Cseh Tibor on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- Kopi3.14 on Október elején szenvedett agyrázkódást, legalább december közepéig nem játszik a Bears safetyje
- atis123juve on Barkley eldöntötte a csoportrangadót
- ClayMatthews52 on Hetekre kidőlt a Chiefs rúgója, a Jetstől happolták el a helyettesét
- AncrathJorg on Playoff Ranking #10
- atis123juve on Nem csak a koordinátort, de Caleb Williamst is leváltotta volna pár Bears-játékos
Szerintem arra kéne szabály, hogy az edzői interjúkat csak a SB után lehessen elkezdeni, igy a rájátszásban érdekelt csapatok koordinátorai sem lennének hátrányban.
Az ötletük ebben a témában már terítéken van.
“főedzői kinevezési időszak megváltoztatása”
Egyfelől, nyilvánvalóan jogos a dolog, amit írsz, másrészről viszont piszokul megnehezíti azoknak a csapatoknak a helyzetét, ahova az új HC/OC/D/ kerül, mert 1 hónappal kevesebb felkészülési ideje van mindkét félnek. Az új ember elvileg azért kerül oda, hog yátszervezésre kerüljön egy csomó lényeges dolog (személyzet, hierarchia, kommunikáció, játékosok, draft stratégia, stb. stb.), másrészről minden szervezetnek van egy csomó sajátossága, amihez alkalmazkodni kell. Ha váltottál már munkahelyet, miközben a munkád egy csomó kommunikációs csatorna használatáról is szól, akkor tudod, hogy miről beszélek.
Meghívják egy beszélgetésre azokat akiket komoly jelöltnek tartanak, plusz meghívnak valakit mert kötelező. Mennyi rá az esély hogy azt választják akit csak muszájból hívtak meg?
Jim Caldwell állítólag így kapott állást anno Detroitban, de ez nagyon nem gyakori jelenség. Ezért is mondják az amcsik, hogy a szabály halott.
milyen sikeres is lett… :D
Ha már odakerül, akkor lényegesen nagyobbak az esélyei. Amikor belterjessé válik egy ilyen “szektor”, egy csomószor a benne lévők igazából észre sem veszik azt.
Hallottam már olyan story-ról, ahol a valakinek a valkijének le volt már zsírozva egy pozíció, de a HR ragaszkodott hozzá, hogy legalább a látszatára ügyeljenek, hogy nem sz*ják telibe a vonatkozó szabályzatot. Ugyan az emberke megnyerte a pozíciót, de az egyik interjú alany azonnal kapott egy ajánlatot egy másik pozícióra. Tippelj, hogy hosszú távon melyik emer lett a nagyobb fogás
csak az a furcsa hogy a szektor belterjesseget pont azok okoztak akik most szavazni fogknak. Egyaltalan nem volt senkinek megtiltva hogy ismeretlen edzokkel, GM-ekkel probalkozzanak, vagy akar valaki csak afroamerikai embereket foglalkoztasson.
Mint már említettem, ez egy épületes marhaság! Ki a kisebbségi? Ki tartozik bele? Milyen szinten tennék ezt érvényessé? Mondjuk Kalifornia államban belátható időn belül -ha még nem jutott el oda- spanyol ajkúak lesznek többségben. Akkor ott a fekete, fehér és ázsiaiak lesznek a kisebbségiek? A három kaliforniai csapatnál ez utóbbiak kerülnek kisebbségi státuszba?
Logikailag is csak akkor lenne igazad, ha kaliforniai csapat csak Kaliforniából igazolhatna. Másrészről az egész kezdeményezés arról szól, hogy a menedzseri/edzői státuszok java részét ma – és előtte mindig – fehér fickók kapták meg. Ehhez képest minden rassz kisebbségben van, függetlenül attól, hogy egy adott városban, egy országban vagy az egész világon milyen a nemzetiségek eloszlása.
Persze ettől még lehetnek/vannak problémák az ötlettel/megvalósítással, sőt magával a céllal is (egy macsó, “mindent magam értem el” sportban handicap?), de az nem kérdés, hogy kik vannak többségben.
azon a vonalon tovabb haladva amit irtal nem is ertem hogy miert nem kell meginterjuvolni azsiai, latin, arab embereket, hogy a homosexualisokrol es a nokrol mar ne is beszeljunk. Ok mind nem kapnak eleg lehetoseget a ligaban. Ez igy nincs rendjen… (persze hogy cinikus voltam)
(A cinizmusra reagálok) A “kell” szót szerintem félreérted. Feltételezem az a szabály, hogy ha egy meghirdetett státuszra jelentkezik legalább egy kisebbségi, akkor közülük legalább egyet meg kell hallgatni. Szóval, ha ázsiai vagy latin az illető, akkor őt. A homoszexualitás nem nyilvános adat, szerintem az alapján nem csak diszkriminálni nehéz, de a diszkrimináció létét is nehéz bizonyítani. A nők esete megint egyedi. Ma már elég erős az érdekérvényesítő erejük (persze még mindig van hová fejlődni), szóval gyanítom, hogy ha sok nő akarna edző lenni az nfl-ben, akkor alakulna egy szervezet, ami megpróbálná ezt kiharcolni (mint ahogy pl. az afroamerikaiaknál is nyilván van, és most is nagyban lobbizik).
A szabály úgy szól hogy ha van üresedés akkor kötelező keresni egy (mostmár kettő) afro jelöltet. És csak azt próbáltam leírni hogy ez a mostani szabály felettébb diszkriminativ plusz az azsiaiakkal szemben. Igazából úgy általában mindenkivel szemben hiszen ha interjuzik 5 afro edző jelölt akkor az rendben van hogy fehér jelöltet nem hallgattak meg.-> minden pozitív diszkrimináció egyben negatív diszkrimináció is.
A poztív diszkrimináció is diszkrimináció. Legyen szó fekete, fehér, női, férifi, homo vagy hetero kvótáról, ha téged hívnak úgy oda, akkor tudhatod, hogy te csak azét vagy ott, mert valami csoport tagja vagy és nem a tudásod, tapasztatod miatt.
Amúgy a tipikus edzői pálya általában valamilyen játékosmúlttal kezdődik, nagyon ritka az utcárül beesett jelölt.
Ha pedig valaki játszott, akkor valaki edzette, valaki ismerte és tisztába volt a tehetségével. Alighanem ő adja majd meg azt az esélyt, hogy a jelölt megtegye az edzősködés első lépését. Innentől pedig már csak neki kell bizonyítani.
A profi játékosok többsége mostanra bár biztosan nem fehér, vagyis az évről évre visszavonulók többsége sem fehér, vagyis a fekete edzők aránya is csak magasabb lehet a későbbiekben.
A szabály halott, de nem azért mert a csapatok folyamatosan kijátszanák, hanem mert van akkora a verseny, hogy a bőrszín sehol se számítson már. Persze mindig lesz pár bigott rasszista, de biztosan nincsenek többségben, ha pedig nem vesz fel valakit csak azért mert kisebbségi, akkor beérte a gyengébbel. Ez egy ilyen kompetitív ligában nem fér bele
Nagyjából egyetértek azzal, amit írtál, de valószínűleg pont ez zavarja az nfl-t. Hogy már most van kismillió afroamerikai exfocista, akik szeretnének edzősködni, de a csapatok mégis a kisebb merítésű fehér rasszból vesznek fel embert. De ez valószínűleg már nem a rasszizmus miatt van így, szimplán berögzültség. Pár évtized és tényleg magától megoldódik az ügy. A kiemeléssel gondolom a gátat akarják áttörni, reméljük nem sül el a visszájára.
A mostanában visszavonult feketék még nem lépték át az NFL-edzők közt szinte kötelező 58,37 éves korhatárt.
A mostanában visszavonult feketék még nem lépték át az NFL-edzők közt szinte kötelező 58,37 éves korhatárt.