Az NFL egy üzlet. Hiába állítják a szurkolók, hogy egyik-másik játékos soha nem igazolna másik csapatba, hogy adott franchise-nál számít a hűség, ez a valóságban nem így van. És nem csak az átlag játékosok esetében van ez így, hanem a legnagyobb legendák is gyakran így járnak: Tom Brady, Joe Montana, Brett Favre vagy Peyton Manning sem annál a csapatnál fejezi/fejezte be a pályafutását, amit naggyá tett. Néha, nagy ritkán azonban előfordul, hogy az üzlet háttérbe szorul.
“Hűséges vagy, úgy gondolod, hogy minden a megfelelő irányba halad, erre ezt kapod. Sérülten játszod végig a szezont, nem panaszkodsz, mindent megcsinálsz, amit kérnek tőled, mégis eldobnak, mint a szemetet. A nap végén nem szól ez másról, csak az üzletről, amiben nincs egy cseppnyi lojalitás sem” – mondta nemrég Jurrell Casey azzal kapcsolatban, hogy a Titans kilenc év után, szinte a semmiből elcserélte a Broncoshoz.
Ez az NFL-ben mindennapos, senki sincs biztonságban, nem számít mennyit tettél korábban a csapatért. Nagyon kevesen tapasztalják meg az NFL másik oldalát, ami végül is egy ilyen kompetitív ligában nem meglepő. Épp ezért olyan különleges az, amit a Saints csinált 2009-ben.
[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]
Futóra futót
A 2001-es draft elég ütősre sikerült, csak az első körben ekkor került a ligába Michael Vick, Richard Seymour, Reggie Wayne, illetve két mára Hall of Famer, a guard Steve Hutchinson és a futó LaDainian Tomlinson. És ekkor találta meg a Saints a franchise történetének legjobb futóját.
A New Orleans kisebb meglepetésre 10-6-os mérleggel zárta a 2000-es szezont, megnyerte a csoportját és még a Wild Card kört is túlélte (Jim Haslett meg is nyerte az év edzője díjat). Nem volt rossz a csapat, de tekintve, hogy ezt megelőzőleg hét évig, illetve ez után öt évig egyszer sem jutott rájátszásba a gárda, nem is volt jó.
A jó szereplés miatt a csapat az 1/23-as pick birtokában várhatta a draftot. A Saintsnek mindenre lett volna szüksége, csak futóra nem, hisz ott volt a keretben Mike Ditka agymenése, Ricky Williams. Ő volt az, akiért 1999-ben Ditka odaadta a Saints összes pickjét, plusz egy 2000-es elsőt és harmadikat. Nem is volt vészes, karrierje első két évében (22 meccsen) 1884 yardot és 10 TD-t futott és a passzjátékban is viszonylag hasznos volt. Ditka azonban az 1999-es szezon végén távozott, a helyére érkező Jim Haslett pedig valamiért úgy gondolta, hogy megéri egy első kört áldozni egy másik futóra.
Deuce McAllister, a class egyik legjobb futója még elérhető volt 1/23-on. Az Ole Miss running backje ugyan négy év alatt mindössze egyszer lépte át az 1000 yardot és a passzjátékba sem nagyon vonták be, ugyanakkor még így is úgy hagyta ott az egyetemet, hogy ő volt az Ole Miss minden idők legtöbb labdacipelésével (616), yardjával (3 060), futott TD-jével (36), total TD-jével (41), szerzett pontjával (246) és 100 yardos meccsével (13) rendelkező futója.
A Saints pedig be is húzta. A döntés mögött lehetett is akár ráció, hisz a 4,31 másodperces 40 yardos idejével egy Williamstől eltérő karakterű futó volt, papíron a Saintsé lehetett volna a liga legjobb RB-duója. Ennek ellenére McAllister a kezdők közelébe sem került újoncként, mindössze 16 futása volt 91 yardért és egy TD-ért, illetve 15 elkapásból 166 yardot és egy TD-t gyűjtött. Eközben Williams karrierje legjobb szezonját hozva 1 245 yardot és hat TD-t termelt, valamint 60 elkapásból 511 yardot tett be a közösbe.
Mindezek fényében érdekesnek ígérkezett a következő szezon, de a Saints ismét húzott egy váratlant: a franchise futónak kikiáltott Williamst elcserélte a Dolphinshoz többek között két első körért cserébe. McAllister ezek után a kezdőben kapott helyet és meg is hálálta a bizalmat, de 2002 után nem úgy tűnt, hogy bejött a dolog:
- McAllister: 1 388 futott yard, 13 TD, 352 elkapott yard, 3 TD, Pro Bowl;
- Williams: 1 853 futott yard (legtöbb a ligában), 16 TD, 363 elkapott yard, 1 TD, Pro Bowl, első csapatos All-Pro.
Williams ezek után viszont szépen leépítette magát, drogügyei miatt még egy időre vissza is vonult, McAllister viszont a csapat ikonjává vált.
A csapat történetének legjobb támadója
McAllisternek nagyon jól állt a vezérszerep, a 2002-es berobbanása után sem esett vissza a teljesítménye. A következő két évben 2 715 yardot futott a földön 30 meccsen, 2003-ban ráadásul volt egy 9 meccses sorozata, amikor végig 100+ yardot termelt futásokból. Bár a 2005-ös idényben mindössze öt meccsen játszott és 335 yardot szerzett, a karrierje során szerzett 4 529 yarddal így is a csapat történetének legjobb futója lett.
Tulajdonképpen öt év alatt beírta a nevét a csapat történelemkönyvébe (ugyan nem volt veretes a mezőny, de mivel Williams pont úgy nem ért el semmit csapatszinten, mint McAllister, utóbbi legalább nem lett egy tucatjátékos a franchise történetében). Sajnos a teste nagyjából ennyit bírt, 2006-ban meg is kapta maga mellé az 1/2-es Reggie Bush-t – úgy néz ki, a Saintnél ezt így szeretik (nem véletlenül volt sikertelen a franchise, ennyit invesztálni futókba már akkor sem volt normális).
McAllister a következő három szezonban összesen 1 567 yardot termelt, majd a 2008-as szezon után a fizetési plafon áldozatává vált. Ekkor 6 096 futott yard állt a neve mellett, ami máig rekord, az 54 TD-je pedig szintén franchise csúcs volt (ezt később Marques Colston döntötte meg).
Összességében nem volt egy rossz karrier az övé, de önmagában nem is kifejezetten érdekes. McAllister történetére nem a pályán mutatott teljesítmény tette fel a koronát, hanem a Saints szinte egyedülálló gesztusa.
Tisztelet a legendának
A Katrina hurrikán 2005-ben óriási károkat okozott New Orleansnak, és mivel nem sokkal ezután érkezett a csapathoz Drew Brees és Sean Payton, kimondva-kimondatlanul sokan szerették volna, ha a Saints megnyeri a Super Bowlt a megtépázott városnak (az összeesküvés-elméletekbe vagy a fejvadász-botrányba (bountygate) nem lenne célszerű belemenni), 2009-ben pedig minden adott volt a cél eléréshez.
A Saints parádés volt, 13-3-as mérleggel fejezte be az alapszakaszt, kiemeltként készülhetett a rájátszásra, és egy nappal a Cardinals elleni meccs előtt robbant a bomba: a csapat visszaigazolta a senkinek nem kellő, egész alapszakaszt kiülő McAllistert.
“Deuce McAllister mindig is megtestesítette a Saints és New Orleans szellemét. Nagyon izgatottak vagyunk, hogy visszatért hozzánk, és hogy holnap ő vezethet ki minket a pályára”
– mondta akkor Sean Payton.
Ez alapvetően nem olyan nagy dolog, néha előfordul, hogy szabadügynök veteránokat igazoljon a csapat a rájátszásra, azonban McAllister nem játszani érkezett és nem is játszott egy snapet sem. A Saints elszórt rá egy rosterhelyet, hogy tiszteletbeli csapatkapitányként vele együtt nyerjen bajnoki címet a csapat. Nem csoda, hogy elakadt a futó szava:
“Szóhoz sem jutok. Nincsenek szavak, amivel ezt az érzést le lehetne írni. Van egy befejezetlen ügyünk, amit még évekkel ezelőtt kezdtünk el, és most fel akarjuk tenni a pontot az i-re”
A Saints 45-14-re verte a Cardinalst, majd hosszabbítás után a Vikingst is sikerült két vállra fektetni, a Super Bowlon pedig a Peyton Manning vezette Colts is kapitulált. McAllister bajnokként vonulhatott vissza (amit jól is tett, mert tiltott szerek használata miatt jó eséllyel eltiltotta volna a liga).
Ki lesz a következő?
Az NFL-ben nem szokás az effajta jótékonykodás – az benne van a pakliban, hogy egy, az alapszakasz során kivágott játékos kap egy gyűrűt, de hogy egy amúgy értékes rosterhelyet egy kirakatjátékosnak adjon egy csapat, az valami hihetetlen. Látunk még ehhez hasonlót a közeljövőben, vagy kik érdemelhettek volna meg egy ilyen gesztust az elmúlt években? Eric Berry vagy Tamba Hali a Chiefs részéről? Logan Mankins 2016-ban, amikor a Patriots legyőzte a Falconst? Várjuk az ötleteket!
[/ppp_patron_only]
Legfrissebb cikkeink
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
- A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Myles Garrett szeretne valami tervet látni Clevelandben
- FK! Preview #16
- Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- A Bills lehet az első csapat, amely zsinórban 9 meccsen szerez 30+ pontot
- Kezdődik a rájátszás! – Szombati beszámoló #13
- Túl rossz volt a Madden-értékelése, ezért nem cserélt a Jets Jerry Jeudyért
- Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
- Rattler kezd a Saintsben, Kamara idényének valószínűleg vége
- Nagyon rég nem látott szabály is kellett hozzá, de a Chargers legyőzte a Broncost!
- George Pickens megint maródi, de TJ Watt ott lesz a Ravens ellen
Legutóbbi hozzászólások
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
- fakesz on FK! Preview #16
- TheGUARDiAN on Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- bjeela on Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
- atis123juve on Nagyon rég nem látott szabály is kellett hozzá, de a Chargers legyőzte a Broncost!
- katonadani on Jim Harbaugh: A fair catch kick a “kedvenc szabályom”
Azért vannak pillanatok, amikor lehet szeretni és tisztelni a Saints-t.
Kell ilyen is.
melyik pillanatban nem lehet őket szeretni?
az összes többiben
Illetlenség lenne belekezdeni egy olyan felsorolásba, aminek sosincs vége. Maradjunk annyiban, hogy nekik is, mint mindegyik csapatnak vannak sötét oldalai is. De ha minden áron vágysz egy negatív felsorolásra, akkor kérdezd Fetykét.
Champ Bailey esetleg, viszavonhatta volna visszavonulását. Bár én őt nem láttam játszani, tudtommal ikonikus alakja lett a Mile High Védelmének.
Ő is nagyon megérdemelte volna.
Basszus és milyen lenne a 2021-es beiktatás. Peyton, Bailey és Atwater részvételével :O.
Hát jó, legyen: Jay Cutlert visszahívjuk a SB-ra, csak hogy lássa MVP Trubtól, hogy kellett volna ezt csinálnia.
Amúgy ez a “legyen neked is egy gyűrűd, mert megérdemled” sztori nálunk leginkább Urlachert érintené. Rohadt peches volt, hogy neki csak egy Grossmann és egy Cutler jutott.
Azért leigazolhatnátok AP-t is a döntő előtt…
AP tényleg egy vadállat, de sosem volt medve.
AP-t Nektek kellene! ;)
Sajnos nekünk nincs MVP Trubunk, így esélyünk sem lesz a következő 12 vagy 14 (vagy már nem is tudom mennyi) gyűrűre. :) Ezt egyébként tegnap Dani is kifejtette ugyebár. :D
Ne szomorodj el, nyugtasson a tudat, hogy olyan csoportban lehet a csapatod, ahol a liga legjobbja jáccik. Az is valami.
hát igen, nem mindegyik amerikai nagyváros fekszik a hurrikánzónában
Igazán csak néhány: Miami, Tampa bay, Jacksonville, Houston, Carolina, és ahogy melegszik az idő lassacskán szóba jöhet még Baltimore, Philadelphia, New York…
De értemén… ;)
Carolina az melyik város? :D
Nem város! :D https://www.youtube.com/watch?v=BtLqmWt2h2g
Brees hallgathatná ezt rap helyett
Ejnye, milyen kötözködés az ilyen? Egy ilyen bonyolult politikai helyzetben mégsem írhatom le, hogy Sárlott… És különben is, hülyeségek leírása nélkül az ember nem ember.
Apicsábahogylehettemekkorafaxménemfigyeeszmosmeghüjéneknézneka Sárlott az megy, de a Sikágó, az nem? :DDDDD
Azé a Sárlottnak van egy jelentése ugyebár… ;)
Sárl itt, Sárl ott, és meg is született Frankföld.
“…ahogy melegszik az idő lassacskán szóba jöhet még…”
Chicago?… :D
Ott másmilyen szelek fújnak…
Frank Gore :)
Amúgy oké fogta magát aTitans és elcserélte a Broncoshoz Caseyt. A két gárda megeggyezik addig oké, de csak úgy közlik a játékossal hogy holnaptól más csapat játékosa vagy. Valami beleszólásnak kell lennie.