Végy egy jó támadófalat, tartja az ősi indián közmondás, amit megfogadtak a Super Bowlra készülő csapatok. Mindketten a párjukat ritkítják a maguk nemében, amivel kiemelkednek az NFL mezőnyéből. Super Bowl felvezető sorozatunk most a két O-Line-t mutatja be.
Futásnál nincs jobb a Ramsnél
Kezdjük Los Angeles-iek egységét, amiben a Rams falánál nincs jobb nem csak idén, hanem talán az NFL történelmében sem. A kezdő ötös egészen brutális, 5,49 yardot tesz hozzá átlagban a futójátékokhoz, amire sosem volt még példa. A fal ráadásul nem csak a line of scrimmage-en segíti az aktuális futót, de azon túl is. A második szinten, tehát 5-10 yardra a LoS-től 1,58 yarddal toldják meg a futásokat átlagban, ami szintén ligaelső mutató. Ahogy abban is kiemelkedik az egység, hogy a ligában náluk a második legkevesebb a 0, vagy negatív yardos futójáték. Így nem lepődünk meg azon, hogy Todd Gurley hiányában a frissen igazolt C.J. Anderson néhány edzést követően is úgy futott, mint a sokáig MVP esélyes Gurley. A mostani eredményekben elengedhetetlen szerep hárult Sean McVayre, aki új sémát adott a támadófalnak: az “új hullámú” offense-ek egyik zászlóshajóját, a zóna blokkolást. Hogy ilyen hamar sikerült elsajátítania fiainak ezt a sémát, az nem meglepő, hiszen a zóna blokkolást tökélyre fejlesztő Mike Shanahan nagy hatással volt McVayre, amikor Washingtonban dolgoztak egy stábban.
A Patriots offense a maga nemében azért csodálatos, mert nem lehet stílusra bekategorizálni őket, ahogy a blokkolásukat sem. Bill Belichickék mindig is arról voltak híresek, hogy a sokoldalúság a legnagyobb előny, így több különböző stílusú ellenféllel szemben is hatékonyan tudtak felkészülni. Dante Scarnecchia, a Patriots 70 éves támadófal edzője is ezt az elvet viszi a csapatba lassan már 30 éve, de a sikerek őt igazolják. A sokoldalúságnak köszönhető, hogy a Pats mind Zone, mind Power futásokkal is tud operálni, ám ehhez nem csak a fal teszi hozzá a magáét. Ha azt hinnétek, hogy a futók, akkor tévedtek! Power futásnál a fullback James Develin az, aki hatékonyan tör utat a RB előtt, míg Zone futásnál Rob Gronkowski az, aki biztosítani tudja az outside zone futásokat a tackle-ök külső vállánál a blokkjaival. Amiben viszont gyengék, az a 3. és 4. kísérletes rövid yardos szituációk. A Patriots az ilyen szituációk 58%-át váltják csak first downná, ami a 4. legrosszabb mutató a ligában.
Passzjátéknál mindkét irányító érinthetetlen
Ami a passzjátékot illeti, a Rams ebben erősen visszaesett a 12. heti bye weeket követően, hogy aztán a rájátszásban megint olyat rakjanak le az asztalra, ami jellemezte őket a pihenőhétig. Goffra mindössze hét alkalommal érkezett nyomás a falról a Cowboys és a Saints elleni meccseken, mind siettetés formájában ráadásul. Hogy mitől ilyen jó az egység, arra a legjobb példa az ESPN PBWR indexe, amely azt mutatja meg, hogy a játékosok hány százalékban nyerik meg a párharcaikat passzsiettetés esetén. Andrew Whitworth 92%-ban nyeri meg a párharcait, Rob Havenstein 86%-os, Rodger Saffold 87%-os, míg John Sullivan 85%-os mutatóval van a 10 legjobb játékos között a posztján. A fal 4/5-e tehát a 10 legjobb játékos között van a párharcok megnyerése terén a pass rusherek ellen. Kell ennél megnyugtatóbb statisztika Jared Goff számára?
Here's the pass protection plan when the #Patriots needed time. Gronk and White chip the ends. Brady could shoot a commercial in the pocket. Finds Hogan for 11 yards. pic.twitter.com/CyjbW3Q50j
— Evan Lazar (@ezlazar) January 24, 2019
A Patriots a rájátszásban előbb a Bosa-Ingram duóval nézett farkasszemet, majd a liga legtöbb sackjét produkáló Kansas City Chiefshez látogatott. Mindkét egység kemény dió egy támadófal számára, ám Brady nem nagyon érzékelt ebből semmit. A Pats embertelen mennyiségű, 90 passzkísérlettel hozta le a két postseason összecsapását, de Brady mindössze egy ütést nyelt be. Egyet. Mellé még 11-szer sietették, vagyis összesen 12 nyomás jött rá a 90 passz snap során. Embertelen. Ne csodálkozzunk azon, hogy Brady 41 évesen is vígan és dalolva nyomja az ipart, hiszen a Pats fala a passz snapek mindössze 3,8%-án engedett sacket, ami ligaelső mutató. Kíváncsian várjuk, hogy az Aaron Donald fémjelezte védőfal ellen milyen hatékonysággal dolgoznak majd.
Nézzük meg posztonként!
A rövid bemutatást követően nézzük meg, hogy kiket hoznánk ki a posztok összehasonlítását követően győztesnek!
LT: Andrew Whitworth vs Trent Brown
Nagy lehetett az aggodalom a Patsnél, amikor az addig kezdő LT Nate Solder eligazolt, a helyére draftolt Isaiah Wynn pedig megsérült. Végül a 49erstől elhozott Brown ugrott be a helyére, aki nem illett Shanahan zóna blokkoláson alapuló sémájába, a Patriotsnál viszont kivirágzott. Ám így sem lehet ellenfele a 37 éves Whitworthnek, aki a legjobb játékosa a Rams brutális egységének.
Rams 1-0 Patriots
LG: Rodger Saffold vs Joe Thuney
A fal belsején kezdődnek az igazi bonyodalmak! A Patriots legnagyobb erőssége ugyanis itt rejlik, viszont két csúcskategóriás LG áll a csapatok rendelkezésére. Saffold a kiegyensúlyozottabb, aki a passzok és futások terén is bőven átlag fölötti teljesítményt hoz, míg Thuney leginkább a pass protectionben emelkedik ki, abban viszont nagyon. Én az előbbit jobbban díjazom egy guard esetében, így egy paraszthajszállal, de Saffoldot hozom ki győztesnek.
Rams 2-0 Patriots
C: John Sullivan vs David Andrews
Fokozódik az izgalom, de úgy gondolom ez az a poszt, ahol a Patriots felzárkózhat. Ha van a Rams falnak Achilles-sarka, az talán a 33 éves center lesz, míg Andrews talán a feladatának mindkét aspektusában jobban teljesít.
Rams 2-1 Patriots
RG: Austin Blythe vs Shaq Mason
Blythe idén került be a Rams kezdőjébe, és az egyetlen falember volt, aki nem engedte sackelni Goffot. Ám így sem lehet ellenfele Masonnek, aki ligaszinten az egyik, ha nem a legjobb RG volt a 2018-as szezonban, ennek tudatában érthetetlen, hogy nem került be a hivatalos All-Pro keretbe. Futásoknál és passzoknál is kimagaslik a mezőnyben, nem kérdés, hogy ezt a párharcot ő nyeri.
Rams 2-2 Patriots
RT: Rob Havenstein vs Marcus Cannon
A 30 éves Cannon amióta aláírta új szerződését, mintha fokozatosan romlana a teljesítménye. Nem kell egyből rosszra gondolni, ettől még bőven egy átlag feletti játékosnak számít a ligában, de az életkorából fakadóan nem biztos, hogy ez a spirál megfordul. A Football Outsiders szerint az RT gapbe való futásokban a Pats a legsikeresebb a ligában, ami Cannon érdeme. Ettől függetlenül, én nem tartom jobbnak Havensteinnál, aki viszont folyamatosan fejlődik, és a játék minden elemében a legjobbak közé tartozik. Hogy nála is bekövetkezik egy formahanyatlás az új kontraktust követően, csak remélni tudjuk, hogy nem, de ezt a párharcot most eldönti csapata javára.
Végeredmény
Rams 3-2 Patriots
Legfrissebb cikkeink
- A Lionsnál bíznak abban, hogy még visszatérhetnek a sérült sztárok
- Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Újabb 49ers sztár tartja a markát egy zsíros szerződésért
- A Saintsnél megint sok a sérült, jó híreket kapott a Seahawks
- A Chiefs az egy labdabirtoklásos győzelmek királya
- Súlyos sérülést szedett össze Tank Dell
- Kik okozhatnak meglepetést a rájátszásban?
- A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FK! Coin Toss – A legjobb fogadások a 16. fordulóra
- Myles Garrett szeretne valami tervet látni Clevelandben
- FK! Preview #16
- Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
- A Bills lehet az első csapat, amely zsinórban 9 meccsen szerez 30+ pontot
Legutóbbi hozzászólások
- Kopi3.14 on A Falcons a szezon végén kivágja Kirk Cousinst
- FaragoT on Bryce Young marad a Panthers kezdője a szezon végéig
- Cseh Tibor on A Chiefs legyőzhetetlen, a Ravens pedig megtörte az átkot
- Cseh Tibor on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Kaqxar on A Ravens kivágja Diontae Johnsont
- Cheetah008 on FK! Preview #16
- fakesz on FK! Preview #16
- TheGUARDiAN on Jalen Hurts TD-rekordot dönthet idén (és akár Josh Allen is)
“Ahogy abban is kiemelkedik az egység, hogy a ligában náluk a második legkevesebb a 0, vagy negatív yardos futójáték.”
ha emlékeim nem csalnak akkor ebben a Patriots az első :)
bizony. hiányzott is a cikkből. ha az egyiknél megemlítik hogy a liga második legjobb statja az övék, akkor fura, hogy nem említik meg hogy a ligaelső ebben a kategóriában pont a pats. akár itt, akár a patses részbe belefért volna.
ennek persze pont azért van jelentőség mert ők ketten játszanak.
a másik furaság, hogy támadófal embereket összehasonlítani nincs nagyon értelme, hisz mondjuk sullivan-nek nem andews-nál kell jobbnak lennie, hanem annál aki vele szemben feláll (akármelyik másik párost is írhattam volna a cikkből persze)
Posztonkénti összehasonlítás fociban is szokott lenni és pl döntő faktor is lehet melyik csapatnak van jobb kapusa még ha nem is egymásnak lövöldöznek.
Andrews eléggé alulértékelt játékos, nekem top 3 kedvencem. Megbízható, ami nagyon fontos a rengeteg snap miatt, igen erős átlagot hoz, és nem mellesleg egy szimpatikus figura. Szerintem az évtized, de lehet, hogy minden idők legjobb Patriotsa a 2015-ös, ami Denverben elhasalt. Abban az évben Stork sérült volt az alapszakaszban (mint mindig…) és a helyére beálló Andrews parádésan teljesített, veretlen volt a csapat míg ő volt a center. A gurunk azonban visszatette Storkot (BB két legnagyobb hibája ez, valamint a Butler sztori tavalyról, mindkettő gyűrűbe került valószínűleg), aki illedelmesen biccentett Denverben és elment a meccs. Von Milleréknek ekkora előnyt adni nem lehet, kész csoda, hogy meccsben volt a csapat.
Kulcs lehet vasárnap is, remélem megkoronázza eddigi teljesítményét.
Azért Kurvanagy Brown (Nagy Brown a védelemben játszik) a 170 kilójával nem lebecsülendő. Szerintem az első matchup pont fordított lesz.