A mai NFL-ben, ahol egyre inkább elterjed a Fangio-féle védelem, a támadóknak egyre fontosabb, hogy meg tudják verni az ilyen defense-ek által sokat használt cover4 vagy cover6 védekezéseket. Erre kínál egy opciót a Mills koncepció.
A Mills koncepció Steve Spurriertől eredeztethető, aki a Florida Gators edzőjeként használta sokat, de ma már természetesen nagyon elterjedt az NFL-ben és az NCAA-ben egyaránt. Korábban a Norv Turner, Mike McCarthy és Peyton Manning féle támadósorok használták kiváltképp sokat, de ma már azért a legtöbb, ha nem mindegyik támadósor playbookjában megtalálható valamilyen formában, és egyre többet is használják a modern védelmek ellen.
Eléggé hasonló a koncepció a korábban már bemutatott Daggerhöz, hiszen itt is az adott oldali belső safetyt akarjuk elsősorban konfliktusba hozni, és a mozgása alapján elindítani egy mély bombát, vagy a középtávoli opciót választani. A megfelelő coverage ellen halálos tud lenni a játék, de még kedvezőtlen védekezési forma esetén sem bonyolult first downt szerezni belőle.
Na de nézzük hogyan is néz ki ez pontosan.
[ppp_patron_only level=”1400″ silent=”no”]
A Mills koncepció útvonalai
A Mills koncepciót egyesek PIN koncepciónak is hívják, ami az alap két útvonal nevének kombinációjából adódik. Ezek ugyanis a Post és az In. Így lesz ebből PIN.
A már említett Daggernél ugyebár a belső elkapó futott egy go útvonalat, így ő volt az “elterelő”, a helyére pedig befutott a szélső elkapó egy in útvonallal. Itt nagyjából az ellenkezőjéről van szó, kicsit átalakítva.
Itt a külső elkapó (X) fut mélyen egy postot és a belső (az alábbi ábrán a tight end F) fut befelé a pálya közepére in vagy más néven basic vagy más néven dig útvonallal.
Bizonyos edzők szeretik a postot kicsit megvariálni és úgynevezett dino útvonallá alakítják, ami azt jelenti, hogy a WR először kifelé vág, majd egy lépés után vissza belülre, ezzel még jobban lerázza magáról a CB-t és még jobban elhiteti a safetyvel, hogy nem kell rá figyelni.
A legtöbb coverage ellen a külső elkapó post útvonala csak elterelésként hat, azonban ha cover4 vagy cover6 a védelmi hívás, akkor viszont a belső elkapó in útvonala lesz a csali. Ezt mindjárt bővebben kifejtem majd, miért.
Előtte azonban még fontos megemlíteni, hogy ahhoz, hogy igazán jól működjön minden védekezés ellen a Mills koncepció, kell egy harmadik útvonal is. Klasszikus esetben ez egy shallow drag útvonal a túloldali tight endtől vagy slot elkapótól, ami a linebackereket hivatott konfliktusba hozni.
Ugyanis ha a safety elveszi a post útvonalat, akkor az in útvonal lenne az elsődleges célpont, ehhez pedig előnyös, ha a linebackerek nem tudnak eléggé hátralépni. Ezt kerüli ki a drag útvonal, ami miatt a linebackerek nem mehetnek túlságosan hátra és a figyelmüket a draget futó fegyverre kell helyezzék.
Hasonlóan hatékony egyébként a linebackerek felhúzására a play action is, amit szintén előszeretettel használnak a Mills koncepciónál.
A túloldali szélső WR-re pedig olyan útvonalat kell rajzolni, amivel elvonja minimum a szélső CB, de jó esetben az ő oldalán felálló safety figyelmét is. Ez lehet egy go útvonal a fenti ábrán, de még jobb esetben egy befelé induló, majd kifelé vágó corner, amivel magára vonzza mindkét hátsó védő tekintetét. Ez látható itt Spurrier playbookjában négyből háromszor.
Steve Spurrier’s Mills Concept😎
– Nothing like watching old Steve Spurrier Florida film, a true genius pic.twitter.com/i6Ee0KPFkn
— Firstdown_XOs (@FirstdownX__Os) May 8, 2022
Mi történik Cover4 / Cover 6 ellen?
Mivel alapvetően ez egy Cover4/6 beater, így kezdjük ezzel. A Mills koncepcióban akkor van esély a legnagyobb játékra, ha Cover4-et vagy Cover6-ot hív a védelem. Előbbi esetében ugyebár négy mély védő van, általában a két szélen két corner, középen két safety. Utóbbi esetében a pálya egyik felén cover2, a másikon cover4, és értelemszerűen utóbbi oldalán működik a Mills kombinációja a legjobban.
Szóval foglalkozzunk most csak a Cover4 oldallal, ide állítottuk fel a PIN-t futó embereinket. Ebben a védekezési formában a safety alapvetően agresszíven lép fel a futás ellen is, és általában a belső elkapó befelé törő útvonalára is, hiszen a szélső elkapó a szélső CB felelőssége, így a safety nyugodtabban felléphet a rendszerben. Így ha a támadók számára ideálisan alakulnak a dolgok, akkor a safety fel fog lépni a basic útvonalra és mögötte megnyílik a terület. Jobb irányítók számára az is elég, ha csak nem lép hátra a safety, hanem megáll egy helyben és hezitál.
Ugyebár az X elkapó post útvonala pedig a safety mögötti üres területre megy be. Ő pedig azért lesz üresen, mert Cover4 esetén a szélső cornerback általában a WR külső vállán áll fel és inkább befelé tereli. Ami ebben az esetben jól is jön, hiszen ha a WR befelé vág a CB orra előtt, akkor nála lesz a leverage előny és könnyebben megjátszható. Ahogy említettem, erre rá lehet segíteni azzal, hogy dino lesz az útvonal a post helyett.
És jöhet is a hosszú TD, mint az alábbi játéknál, ahol tökéletesen látszik, ahogy a safety fellép a digre és szabadon marad mögötte a post.
Mi történik Cover1 / Cover3 ellen?
Ha a védelem nem Cover4-et vagy Cover6-ot használ, akkor a post útvonalunk nem lesz megjátszható. Ebben az esetben ő lesz az elterelő, aki elviszi a safetyt az útból. Cover1 vagy Cover3 esetén ugyanis a single high safety a védelem leghátsó pontja, az a feladata, hogy maga mögé ne engedjen senkit. Így tehát felveszi a mélyre menő embert, az X elkapót.
Ez pedig azt jelenti, hogy előtte középen nyílik meg a szabad terület, ahová a belső elkapó útvonala érkezik meg. Ahogy már fentebb említettem, itt a linebackerek szólhatnak közbe, ha eléggé hátra tudnak lépni, ezért van szükség a play actionre és/vagy a drag útvonalra a túloldalról az LB-k szeme előtt.
Ha ez ellen is meg akarnánk játszani a mély útvonalat, akkor érdemes lehet a slotból egy gyorsabb játékost indítanunk, hogy hamarabb odaérjen a safety elé, hátha ráharap és akkor mögötte üres lesz a post. Ritka, hogy ez összejön, de nem elképzelhetetlen. Illetve ennek mentén érdemes lehet a slotba tenni a legjobb elkapónkat, hiszen akkor is jobb esély van arra, hogy a safety fellép rá a nagyobb veszélyt érzékelve.
Nézzük meg a Millst a pályán single high coverage ellen, ahol a safety megy a szélre az X elkapóval, így belül üresen marad a dig (a kis nyilakkal lassítsátok le a felvételt, úgy jobban élvezhető).
Az irányító olvasása Mills koncepció esetén
A Mills koncepció alapvetően két high-low olvasást ad az irányítónak. Az elsőt a safetyvel a célkeresztben a post és a dig útvonalakkal, a másodikat a linebackerekkel a célkeresztben a dig és a draft útvonalakkal.
Az irányítónak három feladata van a játék során.
– Először is a snap előtt meg kell állapítania a védelmi coverage-et (plusz snap után megerősíteni azt). Ha cover4-et vagy cover6-ot olvas, akkor készülnie kell a mély passzra az X elkapó felé. Ha nem, akkor már egyből gondolkodhat, hogy a 2-3. opciók közül mit tud választani.
– Másodszor olvassa a safetyt, hogy hogyan reagál a mögé menő post és az elé menő dig útvonalakra. Ha a safety fellép, akkor megy a passz az X elkapónak. Ha nem, akkor jön a harmadik pont.
– Harmadszor pedig olvasnia kell a linebackereket, hogy hogyan reagálnak a mögöttük lévő dig és az előttük lévő drag útvonalakra. Ha fellépnek, akkor megy a labda a dig útvonalat futó elkapónak, ha nem, akkor pedig megy a passz a dragnek, akinek jó lehetősége lehet elkapás utáni yardokat szerezni a hátralépő LB-k miatt.
A Mills koncepció variációi
A Mills alapjaiban egy kétemberes kombináció, tehát bőven van még lehetőség a további útvonalak alakítására. Ahogy arról már volt szó, klasszikus vagy legtöbbet használt esetben két további útvonal a túloldalon egy drag és egy go/corner, az ötödik pedig egy checkdown, vagy a futó/tight end maradhat is benn protectionben.
De nézzük még pár másik variációt. Itt a Bills a túloldalon egy kicsit átalakított Smash koncepciót futtat, és egy whip route-tal helyettesíti a drag checkdown opcióját:
Itt a Giantsnél megvan a klasszik drag útvonal, a túlszélen pedig egy deep curl, ami nem engedi, hogy a corner és a safety mélyre menjen.
Ennél a variációnál kifejezetten tetszik a futó wheel útvonala, ami akkor lehet működőképes, ha az X elkapónkat a szélső CB le tudta védekezni, hiszen így az általa szabadon hagyott területre érkezik meg az RB.
Itt is hasonló az elgondolás, csak a Wheel nem a futótól, hanem a slot elkapótól érkezik.
[/ppp_patron_only]
Legfrissebb cikkeink
- Pacheco még nem tér vissza, nem játszik DeVonta Smith sem
- A történelem során először változik egy csütörtök esti rangadó párosítása
- Pro Bowler bal oldali tackle-t igazolt a Chiefs
- FK! Preview #12
- Szombati beszámoló #10 – College foci 2024
- Brock Purdy és Nick Bosa is kihagyja a Packers elleni rangadót
- BREAKING: A Giants kivágja Daniel Jonest!
- Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- A Dolphins kezdője a legöregebb, a Packersé messze a legfiatalabb
- Jaire Alexandernek elszakadt az egyik szalag a térdében
- Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Veszélyben Brock Purdy hétvégi játéka
- Daniel Jones: Kezdő irányítóból scout team safety
- A Brownst nem lehet legyőzni csütörtök este
- Őrült Browns-siker a hóban
Legutóbbi hozzászólások
- atis123juve on Rex Ryan kész azonnal visszatérni a Jets élére
- AD94 on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Kopi3.14 on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Jani_Kovacs on Jared Goff olyat vitt véghez, amit korábban még senki
- Cseh Tibor on Eli Manning az első adandó alkalommal Hall of Famer lehet
- katonadani on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai
- Ragi on Ez nagyon mellé ment – a holtszezon legrosszabb igazolásai